216 Shares 8122 views

Cesarz Wespazjan: biografia i panowanie

Pierwszym senatorem w Rzymie, a nie syn senatora, a jego wnuk – Tytus Flawiusz Wespazjan, cesarz podatku-rolnika rodziny, rozpoczął panowanie prawie dwa tysiące lat temu z pierwszego lipca i roku sześćdziesiątym dziewiątym. To właśnie on wprowadził stosunkowo wysokie podatki na odwiedzenie toalety publiczne, a następnie skrupulatnie noses morschaschim patrycjusze wydane frazy dozhivshuyu do współczesności: „Non olet . (! Pieniądze nie pachnie)” Zasłynął Wespazjan, cesarz oczywiście nie jedyny powód. To on zbudował Koloseum i wiele innych równie znanych budowli. Ale pamiętam z jakiegoś powodu pierwszą rzeczą o tym nieszczęsnym podatku. Nie był jedynym, wszedł na drodze. W uzupełnieniu do toalety, i była przedmiotem służby wojskowej i sprawiedliwości. Wespazjan – cesarz jest bardzo gorliwy, prawie cały awaryjną system finansowy, przyniósł Rzym w porządku.


ścieżka

Miejsce urodzenia cesarza rzymskiego Wespazjana w listopadzie, w dziewiątym roku naszego Pana w miejscowości Reate, gdzie żyli Sabinę i całej jego rodzinie było. Senat był w stanie wejść w czasie panowania Tyberiusza, jak dobre ogólne: celował, wygrywając South Brytanię, dowodzący legion Renu. W '51 został wykonany kolejny krok do Moc: Wespazjana cesarz już w niedalekiej przyszłości stać konsula. Sześć lat później, znów celował kiedy Nero kazał mu stłumić bunt Żydów. Dwa lata później, wszystkie legiony we wschodnich prowincjach oświadczył: „Tytus Flawiusz Wespazjan – cesarz!”. Z wyjątkiem wschodniej i Wespazjana były legiony Dunaju niż znacznie pomogło w walce z innymi pretendentami – Witeliusza. Senat nie miał innego wyboru, aw '69 uznał Wespazjana.

Jaki rodzaj imperium poszedł do syna podatek-rolnika? Długotrwała wojna, w tym cywile, zniszczył wszystko, co możemy na całym terytorium tego błogosławionego kraju. Musieliśmy szukać środków finansowych na jej odzyskania. Więc nie było wiele nowych podatków, a wśród nich – ten, który natychmiast stał się rozmawiać z miastem. Tytus Flawiusz Wespazjan – cesarz, zawsze chodził krok w krok z duchem czasu, a często przed paru krokach. I zmienił skład Senatu. Po raz pierwszy w jej szeregach byli przedstawiciele arystokracji komunalnych, nie tylko w Rzymie, ale także z zachodnich prowincji i we Włoszech (nie było jeszcze w jednym kraju – dla tych, którzy uważają, że to dziwne, na liście). Miasta Hiszpania Roman Cesarz Wespazjan dał dokładnie te same prawa cywilne, które były wszystkie Latins. I tak, aby nie zakłócać pracy, 74, brudne miotła z kraju wyrzucony wszystkie opozycji w osobie stoickich filozofów i innych poetów.

Dzieje

Rządzić sam ogromnego imperium i osiągnąć wymierny sukces w tym jest praktycznie niemożliwe, a cesarz Wespazjan Flavius przyciągnęła do zarządzania jego Sprytny i szczęście syna Tytusa. Udało się Tytusa w 70 zwycięsko zakończyć Wojnę żydowską, i było odłożyć buntu Batavian Yuliya Tsivilisa. Dla sprawy do swego cesarza Flawiusz Wespazjan należała zazdrośnie. Skorygowany system finansowy, nowe terytoria przyrost. Przez '74 cała jego polityka była ukierunkowana na uchwycenie pól Dekumatskih (konwencjonalna mądrość, kiedy nieprawidłowo przetłumaczone Tacyta, że ziemia ta podlega dziesięcinę, ale nie, to tylko rozliczenia danego obszaru), czyli rozległy pas ziemi leży na terenie nowoczesnego Niemiec, do to była już zajęta przez Rzymian.

To właśnie tam dał Wolnego Państwa obudowę do weteranów armii rzymskiej, a także imigranci z Galii, którzy wyróżnili się w czasie wojny. Do tej pory odnaleźć granice tych obszarów, oznaczonych przez wiele długich wałów i fos, które są oddzielone od posiadania nie wydaje się zbyt overjoyed otoczenie wolne od Niemców. Trzysta-latach nieparzystych Rzymianie, pola te jeszcze stracone. rozszerzony również panowaniem rzymskim i na północy Wielkiej Brytanii, która pokazuje, jak również celowe osobowość była Wespazjan, cesarz. Panowania jego niemal corocznie wspomniano obszerny i użyteczny dla aktów krajowych. I jakie drogi zbudowany w imperium rzymskiego Wespazjana! Charakterystyka „na zawsze” tu nie pasuje. Drogi funkcjonują do tej pory! Rules on jest bardzo trzeźwy, ale jednocześnie bardzo energicznie. Flawiusze zaczęło się dobrze: jej założyciel był najwybitniejszym władcą księstwa początku, z wyjątkiem sierpnia.

Wespazjan, cesarz

Krótka biografia jego nieprzydatny, ponieważ nie pomieścić tysięcznej wielkich innowacji i korzyści, jakie przyniósł Empire Wespazjana. Z ogromną mocą swego geniuszu mówi nam rzeźbiarski portret przechowywany w Muzeum Pergamon. Na początku artykułu ma Ilustracja – pomnik na zdjęciu. Cesarz Wespazjan widoczny nawet tam w całej okazałości. Biografia Wespazjana doskonale napisał Swetoniusz. rolnicy podatkowe (celnicy) w Senacie i na cesarskim tronie – to samo czyni życie Wespazjan ciekawą historią. Senatorowie byli również wuj przyszłego cesarza matki i brata Wespazjana Sabin. Już w wieku trzydziestu Wespazjan udało się stać pretor, a następnie wszystko, co zostało szybko awansował w pracy: minister Klavdiy Nartsiss docenić jego kompetencji biznesowych.

Dowódca Legii Brytanii otrzymał insygnia triumfu i tylko dwie kapłańską godność. W 51 rne Wespazjan dał konsulatu, z 63. HE – prokonsula Afryki. Przede wszystkim, Rzymianie uderzony przez swoją szczerość: nie było żadnego przypadku, aby Wespazjan osobiście wzbogacony, używając swojego oficjalnego stanowiska. Ale może się zdarzyć! Może to była niesamowita ilość. Niemniej, kilka razy brat uratował go od bankructwa, kładąc swoją ziemię i dom. Wespazjan był w świtą cesarza Nerona, kiedy podczas podróży do Achai przypadkowo zasnął podczas cesarskiego śpiewu. Jak wiadomo, w takie przestępstwo może stracić i życie. Ale rok później, Nero podostyl i nadal Wespazjan mianowany namiestnikiem Judei.

machinacje

W Judei była wojna, jak to nazywa samych Żydów – pierwszy Roman. Wespazjan prowadził swoją potężną armię, aby stłumić powstanie, aw niecały rok później posłuszeństwo Rzymie został przywrócony w prawie wszystkich województwach. On nie pozostał przekazany Jerozolimy i kilka fortec. Wtedy Juda nadeszła wiadomość o samobójstwie Nerona. Inteligentne Wespazjan zatrzymał Jerozolimę szturmu, kiedy przyszła wiadomość, że tron Rzymie podano Galba. W czasie działań wojennych, to przekazywane z gubernatorem Syrii Gajusza Lucina Mutsianom i komunikacja rzadko się przyjazny. Mutsian wielce obrażony przez Nero za to, że „dorobkiewicz” Wespazjan otrzymał wyższy status jako namiestnika Judei. Jednak Wespazjan był człowiekiem niezwykle charyzmatyczny, a po śmierci Nerona, te resentymenty Mutsian zapomniał jak tylko wspólnie omówili sytuację polityczną.

A gdy 69, rozpoczął Roman królobójstwa (pierwszy Galba, Othona, potem umarł i korzystających zwycięstwo Vitellius) połowiczne przyjaciel zaczął działać: poprosił o pomoc innego gubernatora – od Egiptu. Tiberiy Yuly Alexander nie mógł pretendować do tronu, ponieważ nie był senatorem, renegatem Żydem i Mutsian nie może stać cesarz ponieważ nie synami rozpoczął fundament dla dynastii. Wespazjan był bardziej ostrożny, cesarz. Jego życie osobiste było zorganizowane Tytus i Domicjan już urodziła i dorastała. Był senatorem i konsulem. I wszyscy trzej prezesi zgodzili się, że Wespazjan – jest w posiadaniu otwarcia Liczba rzymskiego tronu. Pierwszy przysiągł egipskie legionów, wówczas obie armie Syrii i Judei.

najeźdźcy

Działał na starannie przemyślany plan: Mutsian idzie na wojnę przeciwko Włochom, Wespazjan i pozostaje w gotowości i kontroluje podaż ziarna z Egiptu. Jednak wszystkie plany w trakcie ich realizacji są przedmiotem regulacji. Dla Wespazjan nagle wykonane gal Mark Antoniy Prim, na czele Danuviyskie armię. Szybko Mutsiana przybył do Włoch, nie czekając na inicjacji w ogólnych planach, a następnie, bez żadnych recept pokonały armię Witeliusza, a następnie przewieziony do Rzymu. Nie ma opór o wiele bardziej poważne. Większość rodziny Wespazjana w tym czasie był w Rzymie. Miejskie prefekt Sabin namawiał Vitellius skapitulować. Na próżno to zrobił.

Przyszły cesarz Wespazjan, podczas którego panowanie jeszcze nie rozpoczęła, podczas walki o władzę już stracił brata. Został wykonany bezpośrednio na Kapitolu. Ale bardzo szybko Vitellius zabity – iz okrucieństwem, musimy przyznać. Następnego dnia, uroczyste wejście w Rzym Army Marcus Antoniya Prima, po którym Senat był zmuszony ogłosić, że Wespazjan – cesarz. mutsian on spieszyć, jak mógł, ale przybył do Rzymu tylko do końca represji. On zdecydowanie potępiła nieautoryzowanego Prima, zwany gwałtowne i poważnie zarzucić samovolnichanie. Uwaga obraził skarżył Wespazjana. Otrzymał bohatera z wszelkiego rodzaju wyróżnieniem, ale nadal przesyłane następnie do rodzinnego Tolosa – na wygnanie.

Początek panowania

Jednak Mutsianu dobroć nie była zbyt osobliwe. W każdym razie, od razu rozpatrywane potencjalnej opozycji. Ale w tym samym czasie ona opiekowała się w każdy sposób cudem uciekł od śmierci Domicjana – młodszego syna Wespazjana. Tymczasem starszy jego syn Tytus wziął Szturm Jerozolimy i udało się. Ivdaea Capta – Na jego cześć słynnego moneta została wydana. Mutsiana powrócił triumfalnie cesarz Wespazjan przyznano znaki, ale nie trochę realnej władzy nie jest podana, choć pozostały aż do śmierci sześciu lat Mutsian był głównym doradcą cesarza.

Tam nastąpiła dobra: wszystko skończyło się w wojnie domowej, nowe forum wstąpił w niebo wspaniały Temple of Peace (klasyfikowana jako Pliniusza do cudów świata). Cesarz ceniony opinię ludzi i był w stanie wysłać go na swoją korzyść. Być może to dlatego, że on sam był jednym z ludzi. Niemniej jednak wojsko nadal funkcjonowało jako główny element struktury: odłożył bunt Żydów, w północnej części zbuntowanych Galowie i Niemców zado- wolonych. Cesarz Wespazjan, znany uderzające kombinacje cech jego charakteru. Na przykład, nie współistniały doskonale wyjątkowe okrucieństwo i taktu. Najważniejsze jest to, że nie było marnotrawstwem.

świat

roztropność finansowa kiedykolwiek przydać Wespazjan. Wszedł do Imperium zniszczonego przez wojny i zamieszek. Rezerwy potrzebne są pieniądze, a oni musieli produkować najbardziej niezwykłe, nawet niezbadane ścieżki. Cesarz rzymski Wespazjan, wprowadzając podatek nie zamierza nadmiernie uciskać swoich ludzi, a wręcz przeciwnie, on zawsze postarał się o to, że obwód nie jest zniszczony. Jednak nowe podatki wzrosły dramatycznie, i próbuje uniknąć ich stłumione z najwyższą dokładnością. Wszystkie te środki były niespotykane Rzymu, cesarz otwarcie żartował. Jednak wiedział, że robi, a następnie udał się do dowolnego szybkiego i pełnego sukcesu. Kiedy świątynia była gotowa Światowa Wespazjan rozpoczął budowę Koloseum, a także bardzo duże sumy poszła do otwarcia bibliotek łacińskiego i greckiego.

Wespazjan i zdolności wojskowych był ogromny: ponad dwadzieścia razy legioniści zasalutował zwycięzcę. Polityka zagraniczna cesarza Wespazjana był fakt, że wziął od niezależności wolnej ziemi i miasteczek. W ten sposób stał się rzymską prowincją Bizancjum, Samos, Rodos, dołączył Wespazjan i wielu azjatyckich państw sprzymierzonych – EMESA, Kommagene, Little Armenia, Cylicji. Ciąg dalszy wojny z graniczącymi narody (w Kaukazu – Armenia, w pobliżu – Partii), były niespokojne plemiona Mezopotamii i pustyni syryjskiej. Głównym przedmiotem działalności swego panowania, uważał wzmocnienie władzy centralnej ożywić cenzurę, kontrolowane przez Senat. Wynik był stan znacznie mniej skupiona na kapitale, żyć w nim wiedzieć, ale był większy samorząd w kraju, a także znaczenie Włoszech wzrosła bardzo poważnie. Liczba prowincji.

prowincja

We Włoszech administracji rządowej wszystko jako dominującą, ale na prowincji, jeden po drugim, aby otrzymać „Latin prawo” i szybko zyskał wpływy w infrastrukturze imperium. Wespazjan był świadomy swoich problemów i pomagając im w każdy możliwy sposób, aby rozwiązać. Szerokość jego myślenie było w Imperial ogromne. Roman historia dzięki reformom posiadanych przez cesarza Wespazjana, stają się coraz bardziej zróżnicowane. W ciągu dziesięciu lat swego panowania, ona przestała być historią pałacu, został już uszczelniony cywilizowanej społeczności różnych narodów.

Wespazjan pracował codziennie i wiele wieczorów po prostu pozwalając sobie na spacer. Zauważył również sjestę i trzymał ją z kochanką – wszystko mają czas. Przed świtem obudził się i wraz z pierwszymi promieniami słońca podjęte czytać pocztę. Następnie została ona odłączona od kończy się życie społeczeństwa. Nawet ubrana, on przyjmował gości, konsultacje z przyjaciółmi. Dość znaczna część dnia była poświęcona sędziowania. Jego osobisty dostępność była na najwyższym poziomie, ze względu na to, że nawet środki bezpieczeństwa są przestrzegane bardzo słaby. Jednak ataki na życie cesarza udało się uciec. Wespazjan sam złapał gorączkę i zmarł w 79 rne, nie przestając się śmiać, nawet na niego.

żarty na bok

Swetoniusz opisuje Wespazjana jako człowiek bardzo silne i bardzo zdrowe. Był zaangażowany w promocję zdrowia systematycznie. Poczucie humoru nie miał patrycjusz i plebejusz, wielu wydawało się niegrzeczni jak z monet dał powąchać jego najstarszego syna, do wyrzucenia go do wprowadzenia nowego podatku. „Moneta nie pachnie? Dziwne. A szczególnie powinny zapach moczu”. I konkluzja: „Pieniądze nie pachnie!”. Ludzie, jak widzieliśmy, takie poczucie humoru bardzo dużo, a żart wraz z wieloma innymi będą popularne tylko zawsze – aż do końca czasów.

A jeśli poważnie analizować działalność cesarzy rzymskich, to natychmiast staje się jasne, że wraz z nadejściem Wespazjana doświadczył złoty wiek imperium. Za nim na tronie zasiadł jeden po drugim cesarzy rozsądnych i dobrych ludzi. Różnią się one w taki sam sposób, jak jego poprzednik, stałym charakterze, proste (często wojskowych) nawyków, jasne praktycznego umysłu. Co najważniejsze, zaczęła zanikać te wady i szaleństw, które cały świat i do wszystkich grup wiekowych, nie zhańbił się z jego poprzedników. To znacznie przyspieszyło Wespazjan postępowanie przestało ogarnąć wszystko i wszystkich w Rzymie nieprawidłowościach, zniosła artykuł na obraźliwy Cezara. prawo cywilne on uzupełnione i poprawione.

odkrycia

Choć współcześni i kpinkowana skąpstwa Wespazjana, ale dał właściwą sprawiedliwości nawet wtedy, ponieważ wszystkie wpływy z pieniędzy podatników był używany tylko do przydatnych rzeczy. Ramiona rzymskie triumfował, a oni są genialne. Naprawdę wspaniałe budynki wzniesiono ogromny rozmiar i olśniewające, ponadczasowe piękno. Droga utwardzona wojskowy, który Dig dug skały i góry, najśmielszych mosty na wielkich rzek zostały zbudowane zbyt pod Wespazjana.

Tysięcy płyt z miedzią senatusconsultum Capitol topi w ogniu. Wespazjan przebudowany The Capitol, lepiej niż poprzednio, a zarząd przywrócone, szukając wykazy ustaw nawet osoby prywatne. Ulice były pokryte nimi, gdzie ogień pod Nerona zniszczył dużą część Rzymu. Nawet kolumnada, który zaczął budować nawet Klaudiusza, przyniósł gotowości Wespazjana – cesarza Rzymu. Kiedy została zwiększona i poprawiona akwedukty rzymskie. budynki użyteczności publicznej, utworzone Forum Wespazjana, zostały ozdobione pięknymi dziełami greckiej rzeźby i malarstwa. Biblioteka Publiczna została otwarta. Jednak nadmierny luksus dworu cesarskiego usunięto raz na zawsze.