757 Shares 1768 views

Najsłynniejsza radziecka balerina. Kim jest?

Kto jest najbardziej znaną baletrą radziecką? Ktoś będzie nazywał się Maya Plisetskaya, inni – Olga Lepeshinskaya, trzecia – Galina Ulanova. Wszyscy byli wybitnymi tancerzami z dwudziestego wieku. Sowieckie balerinki, których fotografie pokazano poniżej, udało się zbudować radziecki balet na bezprecedensową wysokość na całym świecie. Każdy z nich poszedł specjalnie na szczyt chwały.

Galina Ulanova

W 1909 roku urodziła się w Petersburgu rodzina tańców baletowych Teatru Maryjskiego. Od 9 roku życia Galina zaczęła studiować sztukę baletu w Szkole Choreograficznej im. Piotrogrodu, gdzie jej matka pracowała jako choreograf. Chodząc na zajęcia bez pośpiechu, ale wrodzone uczucie przez długi czas nie pozwalało jej się zrelaksować, a ona wytrwale ćwiczyła stwarzające balet. Po ukończeniu szkoły w 1928 roku została zabrana do trupy Teatru Opery Baletowej w Leningradzie. Rok później tańczyła czołową rolę w "Jeziorze Łabędzim" i wywarła wielkie wrażenie zarówno krytykom baletowym, jak i opinii publicznej. Zaczęli mówić o niej jako o przyszłej gwiazdce. Do roku 1944 Galina była naczelnym Teatrem Kirova. Jej repertuar obejmował role Juliette, Giselle, Masha z Dziadka do orzechów. W czasie wojny o patriotyzmie ewakuowano sławną balerinę radziecką do Alma-Ata z zespołem teatralnym. W 1943 roku została nominowana do tytułu Ludowego Artysty SSR w Kazachstanie. Po wojnie Ulanova została przeniesiona do Moskwy do trupy Teatru Bolszoj. Była pierwszą radziecką balleriną, która zagrała zagraniczną trasę. Wystąpiła na autorytatywnych etapach baletowych europejskich stolic: w Wiedniu, Londynie, Paryżu, itp. Sowiecka baletnica Galina Ulanova została uznana za własność sztuki baletowej na świecie. Jej łaska była poszukiwana przez wielu wpływowych ludzi na tej planecie, ale była nie do zdobycia i wycofana. Utrzymywała wszystkich na pewnym dystansie, nie nawiązywała się z nikim, miała niewielki kontakt, za który nazywała się "Wielką Mute". Galina Ulanova, być może – najbardziej utalentowana z państwa sowieckiej baleriny. Otrzymała tytuł Artysty Ludowej RSFSR i ZSRR, została dwukrotnie Bohaterem Socjalistycznej Pracy, laureatem wielu prestiżowych nagród. W trakcie Galiny Ulanova wzniesiono dwa monumenty: jedną w ojczyźnie – w Petersburgu, a drugą w Sztokholmie. Galina Ulanova zmarła w wieku 89 lat. Do końca życia wyglądała niesłychanie elegancko, szła po piętach i rozgrzewała się na balecie. Jej ciało opiera się na cmentarzu nowodewickim.

Olga Lepeshinskaya

Inna znana balerina sowiecka, szlachcica urodzona, urodziła się w Kijowie w 1916 roku. Aby uzyskać edukację choreograficzną, wraz z rodziną przeniosła się do Moskwy i wstąpiła do Moskiewskiej Szkoły Baletowej. Jej wrodzony talent złapał jej oczy nauczyciela, a zaraz po ukończeniu studiów dostała się do trupy Teatru Bolszoj. Pełniła wiodącą rolę w baletach Piotra Czajkowskiego: Masha w Dziadku do orzechów, Odette w Jeziorze Łabskim itd. Jej partnerami baletu byli m.in. słynni tancerze Asaf Messerer, Alexei Ermolaev i Pyotr Gusev. Olga Lepeshinskaya zagrała w pierwszym radzieckim balecie filmowym "Count Nulin". Po wyjściu ze sceny wielka baletnica wzięła pod uwagę akcję pedagogiczną i pielęgnowała więcej niż jedno pokolenie tancerzy. Zmarła w wieku 94 lat.

Maya Plisetskaya

Maja Plisetskaya urodziła się w bogatej rodzinie żydowskiej w Moskwie w 1925 roku. Jej ojciec zawsze sprawował odpowiedzialne stanowiska rządowe, ale w 1938 roku został oskarżony w ramach artykułu "Wróg ludu" i zastrzelony, a matka, aktorka cisza, została wygnana do Kazachstanu. Aby dziewczyna nie mogła wejść do sierocińca, jej ciotka, aktorka Teatru Bolszoj, Sulamith Messerer, przyjął Mayę. Jej wuj – Asaf Messerer – był także sławną tancerką Teatru Bolszoj. Więc dziewczyna dorastała wśród dwóch artystów i dołączyła do sztuki baletowej. Ukończyła Szkołę Balet Moskiewskich, dołączyła do Teatru Bolszoj. Przez 5 lat Maya tańczyła drobne partie, ale po roli Giselle stała się primą Teatru Bolszoj. W 1958 r. Ślubowała słynna balerina radziecka Maya Plisetskaya i popularny kompozytor Rodion Shchedrin . Maya występowała w wielu radzieckich filmach baletowych, a po wyjściu ze sceny została dyrektorem artystycznym Teatru Opery Baletowej w Rzymie, a później Baletu w Madrycie. Dziś Maya Plisetskaya jest przewodniczącą corocznej międzynarodowej nagrody baletowej "Maya".