257 Shares 3722 views

Ravil Sabitov: biografia, piłka nożna i coaching kariery

Ravil Rufailovich Sabitov – profesjonalny Rosja sowiecka i ex-piłkarz, występujący na pozycji środkowego obrońcy w klubach takich jak „Dinamo Moskwa”, „Dinamo Suchumi”, „Lokomotiw Moskwa”, „Zulte-Waregem” (Belgia), a reprezentacja ZSRR na piłka nożna. Od sportowych osiągnięć gracz może wybrać tytuł w rosyjskiej Cup 1994/1995.

Od 1997 roku i został coachingu kariery na bieżąco. Mistrz Kazachstanu w 2010 roku, na czele z „Tobol” zespołu.

Piłkarz Ravil Sabitov: biografia i ciekawych faktów o karierze sportowej

Urodził się 8 marca 1968 w Moskwie, ZSRR. Wychowywał się w zwykłej rodzinie – jego ojciec pracował jako taksówkarz, a matka dorabiał na rynku. W wieku sześciu lat, po raz pierwszy spotkałem się z piłki nożnej, kiedy jego rodzice zabrali go do miejscowej sekcji. Wkrótce chłopiec zaczął szybko zająć się sportem. W 1976 roku zdobył amatorski turniej obszaru Moskwa dla dzieci do 8 lat.

W 1986 roku swój pierwszy profesjonalny kontrakt z „Dinamo Moskwa” podpisany. Po zagraniu tu 4 sezony i wykazać swoją wartość piłki nożnej, otrzymał ofertę przejścia od Abchaskiej klubu „Dinamo Suchumi”, który został trenerem Oleg Vasilevich Dolmatov (gracz znany radziecki ex-nożnej i trener). W rezultacie, Ravil Sabitov grał tu tylko jeden sezon, a następnie w 1991 roku przeniósł się do „Lokomotiw Moskwa” na osobiste zaproszenie Yuriya Semina (trener). W ramach „kolei” grał do 1993 roku, spędził około 70 oficjalnych meczów.

Podróż do Belgii: przejście do „Zulte Waregem”

W grudniu 1993 roku, Ravil Sabitov został kupiony przez belgijskiego klubu „Waregem”. Jednak młody rosyjski obrońca nie udało się zagrać w Europie. Sabitov udało się zagrać osiem oficjalnych meczów w lidze belgijskiej, po czym otrzymał ciężkie obrażenia i został na kilka miesięcy z podstawy. Zatem Ravil stracił praktyki mecz i miejsce u podstawy – musiał wrócić do domu.

Powrót do rosyjskiej mistrzostw

W 1995 roku powrócił do piłki nożnej szeregach Moskwy „Dynamo”, gdzie trenerem był już Konstantyn Beeskow (były trener ZSRR). Jak później powiedział Sabitov, Beskow z nim zupełnie inny zawodnik – Naucz się być twórcą. W sezonie rosyjskiej Premier League 1995/1996 Ravil Sabitov grał 19 oficjalnych meczów, w których udało się zdobyć 2 bramki (były piłkarz strzelił goli w zawodowym futbolu).

Po pewnym czasie Sabitov ponownie otrzymał poważnej kontuzji kolana i był wyłączony z akcji. Piłkarz kilka lat starają się odzyskać, ale kontuzja nie pozwoliła, aby wznowić swoją karierę piłkarską. W rezultacie gracz ogłasza zakończenie kariery. Natychmiast Ravil postanawia coachingu. W 1997 roku wstąpił do Wyższej Szkoły rosyjskiego trenera, który następnie ukończył celująco.

Kontynuował karierę jako trener

Od 1997 do 1999 roku pracował jako asystent trenera klubu piłkarskiego „Chimki” z tego samego miasta. W 2000 roku trenerem FC „Titan”, a rok później wrócił do „Khimki”, tym razem jako trener.

w „Rybinsk” klubu w 2002 roku objął stanowisko dyrektora sportowego. Od 2003 do 2007 roku trenował drużynę młodzieżową piłkę nożną i Rosji na 19 lat.

Od 2007 do 2015 roku pełnił funkcję naczelnego trener takich zespołów jak:

  1. "Torpedo" (Moskwa, Federacja Rosyjska) – od 2007 do 2008 roku.
  2. "Maccabi" (semi-profesjonalny klub piłkarski z Moskwy) – od roku 2009 do 2010.
  3. "Tobol" (Kostanai, Kazachstan) – od 2010 do 2011 roku. Wygrał mistrzostwa w piłce nożnej kazachskiej.
  4. "Dźwina" (Daugavpils, Łotwa) – od 2011 do 2012 roku.
  5. "Myullyupuro" (Helsinki, Finlandia) – od 2013 do 2014 roku.
  6. "Sachalin" (Jużnosachalińsk, Rosja) – 2015.

Trener FC „Textilschik Iwanowo”

W sierpniu 2015 Sabitov podpisał umowę na stanowisku trenera klubu z Second Division FC „pracownika włókiennicza” Rosja od miasta Iwanowo. Zima 2015 przed Sabitov miała za zadanie prowadzić klub w pierwszych trzech obszarach: „Zachód drugiej ligi PFL”. Przez cały sezon zespół zmagał się w pierwszej piątce tabeli mistrzostw, ale 26 maja 2016 FC „Textilschik Iwanowo” stracił szansę na dalszą walkę, gdy związany z St. Petersburg „Dynamo”. Po tym rozczarowaniu trenerem Sabitova czekał poważną rozmowę z prezesem klubu Sergeem Zobninym. Podczas dialogu, zdecydowano się na rozwiązanie umowy z powodu niespełnienia wymaganych celów.

Od 2017 Ravil Sabitov uczestniczyły (jako trener) na kanale „Match-TV” w reality show „Kto chce być legionista?”