362 Shares 2188 views

Yakut nazwy: krótka historia

Język Yakut pochodzi z tureckiego. Ale rozprzestrzenił się wśród Rosjan, Evenks i Evens, którzy mieszkają na terytorium Jakucji i sąsiednich republik. Oryginalny dialekt jest na terytorium Terytorium Krasnojarskiego. Kultura Yakuta jest mieszaniną szamańskiego i prawosławia.

Trochę historii

Ciekawostką jest fakt, że wiele nazwisk Yakut było tak samo zapożyczonych z języka rosyjskiego. Ale to łatwo wyjaśnić. Yakuts już dawno przyjęli prawosławie. Dlatego większość ich nazw jest rosyjska. W dawnych czasach dano im chrzest. Starożytne nazwy zmieniły się znacznie, a teraz wydają się nowoczesne. Chociaż między sobą Yakuts nawzajem się kontaktują w swoim własnym języku, komunikując się z Rosjanami – wolą oficjalnie akceptowane opcje, bardziej znane osobom zewnętrznym.

Wzór nazw Yakut

We współczesnych czasach wzór nazwisk zjadania ma trzyczęściowy charakter. Składa się z imienia, nazwiska i nazwiska. Najczęściej brzmi to w języku rosyjskim (Yegor Zakharovich Sokolov). Ale często nazwy pochodzenia Yakut (na przykład Mogusov). Czasami jest to osobiste nazwisko w języku Yakut. Wśród imion najczęściej – Iwanowa, Wasiliewa, Petrowa. Jest też "kościół" pochodzenia (na przykład Dyachkovsky).

W języku Yakut prosta prosta forma ludowa została w zasadzie ustalona. Są małe formy lub poddawane transformacjom. Wcześniej, affectionate przydomki ("kaan", "chik", "ka", itp.) Były szeroko stosowane.

Są nadal używane. Ale przystawki "chaan" i "laan" są bardziej popularne. I są one używane dla osób w każdym wieku. Półmroczne imiona Yakut można znaleźć nie tylko w rozmowach, ale także w fikcji.

Wartość nazw

Znaczenie nazw Yakut może być całkiem interesujące. Na przykład, przed przyjęciem prawosławia, niektóre imiona były nadawane dzieciom bezpośrednio po urodzeniu, podczas gdy inne zostały nabyte przez nich trochę później. Początkowo powstały z Yakut appellatives. I wybór miał różne motywy: niepełnosprawność fizyczna, okoliczności urodzenia, "bezpieczne" od chorób i przeciwności.

Na przykład, aby oszukać "złe duchy", imię nadane narodzinom uważano za tabu. I zamiast niego, dziecko otrzymało pseudonim. Był używany jako nazwa. Dla pseudonimów były wybrane zwierzęta, nazwy obiektów, cechy charakteru lub wyglądu, itp. W czasach nowożytnych takie "pod ziemią" nazwy utracone znaczenie etymologiczne. Ale wiele nazw Yakut jest zachowanych. I najczęściej należą do osób starszych.

Semantyka pseudonimów i jest teraz bardzo jasna. Powraca do wspólnego rzeczownika (Kubakh – "zająca", Atyrdyah – "widły", itd.). Największą grupę pseudonimów stanowią podkreślenia lub złe cechy charakteru osoby, jego wyglądu, zachowania lub upośledzenia fizyczne. Na przykład Boltorha (pucołowaty), Sergeh (wrażliwy) itd. Często przydomek był nadawany przez nazwę obszaru lub jego cechy charakterystyczne.

Pseudonimy są czasami podawane w czasach nowożytnych. Możesz spotkać się z Yakutem, który ma pseudonim, drugie i rosyjskie imię. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach noworodki otrzymują nazwę Yakut, wybraną z folkloru, popularnych prac, dużych rzek. Ale dość często powstają zupełnie nowe nazwy Yakut. Na przykład po rewolucji były "Communard", "Karl", "Clara".

Nazwy narodowe – pseudonim wśród Yakutów nie miały wyraźnego podziału na mężczyznę i kobietę. We współczesnych czasach wszystko się zmieniło. Niektóre pseudonimy zaczęły być uznane za nazwy, podzielone na męskie i żeńskie lub odnoszą się do obu płci.

Kobiety i mężczyźni

Nazwy Yakut dziewcząt, jak chłopcy, pochodziły od imienia silnych zwierząt i ptaków. Oni jako "dzielili" swoje cechy z noworodkami (na przykład Hoto – "orzeł"). Z biegiem czasu, kiedy ciotki stały się starsze, oryginalne imiona i nazwiska nie pasowały do nosiciela. W tym przypadku dziecko otrzymało dodatkowe imię, już "dorosłe" (na przykład Taragai "łysina").

Dziewczyny były często nazywane rzekami (na przykład Lena, Yana), a chłopcy – Vilyui, Aldan. Legendarny primakret Yakut cieszył się dużą popularnością wśród męskich imion: Ellie, Manchaara. Lub ulubieni bohaterowie legend: Tuyaarima, Nyurgun. Wśród kobiet imiona są nadal popularne nazwiska znanych pisarzy Yakut lub ich bohaterki. Bardzo istotne były i pozostają nowotworami poetyckimi. Wśród nich często pojawiają się nowe imiona męskich i żeńskich Yakutów.

Popularne nazwiska

Najbardziej popularne męskie nazwy:

 • Aihal jest nie do zniesienia;
 • Ayhan jest radością;
 • Bergen jest dobrym;
 • Dohsun jest zdalny;
 • Nuolan jest rozsądny;
 • Timir jest żelazkiem;
 • Tolluman – nieustraszony;
 • Erhan – odważna krew.

Najbardziej popularne kobiety to :

 • Ayana – droga, droga;
 • Altana – miedź;
 • Carachene jest piękny;
 • Cud uśmiecha się;
 • Sinara – myślenie;
 • Nariyana jest przetargowa.

Warto zauważyć, że imiona Yakut chłopców nie różniły się znacznie od dziewczyn (Byllai, Ayah, itd.). Ale były tylko kobiety – Udagan, Chisty. I tylko mężczyźni – Timirdey, Ayal czy Sylan. W dzisiejszych czasach, przynależność do podłogi może być określona dopiero po zakończeniu "a".