656 Shares 3107 views

Baron cygański. Domy Baron cygański. Życie Romów

„Cyganie hałaśliwy tłum / On Besarabii wędrować / Dziś są nad rzeką / w podarte namioty spędzić noc …” Tak zaczyna się słynny poemat Puszkina południe, prawie 200 lat temu uwielbione terytorium Besarabii i zasiał w społeczeństwie dużym zainteresowaniem egzotycznych ludzi opisanych w nim. Romantyczny ruch w sztuce wyróżnia który kontrastuje sytości zdeprawowany cywilizacja europejska świadomość w inny sposób – „czysty” ziemny, nastawienie do życia. Dlatego bohaterowie tych prac stały się niezależne, dumny alpinistów, dzieci miłujących wolność Cyganie dróg, dzielnych, odważnych piratów, przemytników bez przyjaciół i krewnych. Oczywiście, bardzo się upiększać fikcję, znacznie wystawiany w specjalnym światłem. A jak Romowie żyją w rzeczywistości? Narysuj małe badanie, oparte na materiałach etnograficznych dawnej Besarabii, Mołdawii i teraźniejszości.


trzy stolice

Na terytorium państwa, istnieją trzy uznane centrum gypsy plemię. Wszystkie z nich są w północnej części Mołdawii, w miastach Soroca, Edinet i atakami. To nie znaczy, że nigdzie indziej na terytorium byłej Republiki Federalnej nie będzie spełniać tych śniady ciemnowłosy osób z szybkim i wytrwałej spojrzenie osobliwego gardłowym akcentem. Długie kolorowe spódnice kobiety romskie zamiatać mostek i Kiszyniowie i Balti, i Ungheni ulice. Ale to jest skoncentrowana w północnej Mołdawii, największych, liczne społeczności koczowniczych ludzi to raz. I każdy ma swoje własne baronów diaspora cygańskie!

tytuł Znaczenie

U ludzi, kulturalnych, muzycznych i uformowanych to wyrażenie będzie związany ze słynnym operetki przez austriackiego kompozytora Ioganna Shtrausa. Jednakże, jesteśmy zainteresowani w innej wartości wyrażenia. Baron cygański – jest autorytatywnych przedstawicieli plemienia (cAMP) lub całego klanu.

Romowie, choć Europejczycy uważane dziki, bezproblemowego zarządzania, faktycznie nie jest obcy do pewnej organizacji i poddaniu się własnymi prawami „svychayam i celnych.” W związku z tym, Zwyczajne Roma wolno je na „był” dość solidna, szanowana osoba, która może mówić kwiatowa i jasne, znając kilka podstawowych języków miejscu, w którym Obóz jest zazwyczaj wędruje lub gdy klan rozstrzygane. Miał do rozstrzygania sporów między „my” i miejscowej ludności, egzekwowania prawa i administracji. Więcej baronowie gypsy kontrolowane vnutritabornye lub stosunków pomiędzy grupami etnicznymi.

gra słów

Nawiasem mówiąc, o „a baroneta.” Na Romów w rzeczywistości nie ma wysokie tytuły, tym bardziej szlachetny, arystokratyczny. Ale nie brzmi „baro”, co oznacza „ważne”. RUM baro tłumaczone jako Cyganie ważnych ". Który przypomina kombinację ludzi, których język jest daleki od przysłówka „romantyczne z dużym drogi”? To prawda, bardzo „Baron”. I nie było to mit, że przywódcy camp – to arystokrata wśród tubylców. baronowie tj gypsy! Jednak ci, którzy są bezpośrednio w kontakcie z życia obozowego, zna swoje niuanse w ciągu, powiedzmy przeciwnie: jest moc koncentruje się w rękach nie jedną osobę, ale najbardziej szanowaną grupą ludzi. nadzorują oni również firmę na podstawie wystarczająco surowych lokalnych praw Romów. Nawiasem mówiąc, niepisane!

Od baśni do rzeczywistości

Ponadto, wiele plotek, legend, bajek otacza życie tego koczowniczego plemienia raz. Tak, dawno już minęły czasy, kiedy życie było Roma na kółkach, pod pogodnym stukot końskich kopyt i skrzypienie wozów. Większość przedstawicieli ludzie zaczęli prowadzić osiadły w drugiej połowie XX wieku. Wielu rodziców nawet wysłać swoje dzieci do szkoły – choć nie na długo, klasy 3-4, aby nauczyć się czytać i pisać. W czasach Związku Radzieckiego, całkowity deficyt cyganka sprzedawał dżinsy i gumowe japonki, książki, kosmetyki, papierosy, koshelki- „kameleon” i jeszcze wiele różnych atrybutów „piękne” życie. Jak również znanych lizaki, konfety- „toffi” CUD. Oczywiście, po drodze, zaproponowali, że wróżę „prawdę”, czarować, aby usunąć uszkodzenia, a nawet leczyć choroby stało się nagle. Jazda kradzież, kradzież w czasach sowieckich Hunted śmiałe Romów jest rzadkością. Dzieci jednak prosił, ale nie jawnie, z umiarem.

Sytuacja zmieniła się radykalnie w ciągu ostatnich 20-latach nieparzystych. Cyganie, z jednej strony, wyraźnie „udomowiony”, jakiś cywilizowany. Z drugiej – był najsilniejszym z ich stratyfikacji społecznej. Zbrodnia, marginalizacja – to teraz całkiem zwykły zjawiskiem wśród Romów. Ale wszyscy oni po prostu kochają złoto, jasne, kolorowe kostiumy, wspaniały taniec i śpiew, przy jednoczesnym zachowaniu własnej tożsamości. Nawet w małych brudnych tsyganonka mieć fajny telefon komórkowy, często „wywłaszczonych”. To działa w rodzinach, głównie kobiet. Zakres prac – wszystkie te same rynki i handel. Mężczyźni kursują dostawę towarów i „obracanie” sprawy. Dziewczyny są zabronione intymności przed ślubem. Nawet zwyczaj pokazywania arkusze po nocy poślubnej Roma honoru i posłuszeństwa. Starszy w rodzinie muszą honorować, cudzołóstwo jest karane surowo, rozwód jest rzadko podejmowane, aborcja jest zabroniona i będzie rodzić dzieci jak dużo – to podstawowe realia życia Romów.

Na pytanie, zamki

Jak już wspomniano, stratyfikacja społeczna narodów jest widoczne od razu, trzeba tylko chodzić po ulicach małej wsi lub miasta większe Edintsy – ataki i srok, które są skoncentrowane ludności romskiej. Ostatnim miastem – rzeczywiście mołdawski stolicą tego kraju. Stare domy z peelingiem ram okiennych, pęknięć na elewacji, tynk kruszy, stojąc w bałagan, zaniedbany jardów, to trochę smutne i wołać do głębokiego ubóstwa. Kompletny obraz półnaga brudnych dzieci z oczywiście głodny, ale bardzo chytrym twarzy.

Inne domy biznesu Baron cygański i bardzo bogaty diaspora! W tym samym Soroca pod ich wspaniałe budynki przeznaczono na wzgórze! I siebie mieszkania na kapryśność rozwiązań architektonicznych, projektowanie bogactwo może konkurować z pałaców gwiazd show-biznesu. I jeszcze jedno pytanie – kto wygra argument!

fantazje architektoniczne

Jak żyć baronów cygańskie, mogą być reprezentowane przynajmniej przez parametry zewnętrznych ich domach. Nie jednokondygnacyjny. Rzadko w dwóch piętrach. Zwykle – w trzy i cztery. Czerwona dachówką, kolumny, balustrady, łuki, frontony, profile, rzeźby, wiatrowskazy … Pinnacle średniowieczne wieże, kopuły jak katedr – to również oznacza „„pałace baronovskih. Wiele z nich ozdobiona herbami, jak jesteśmy pewni gospodarze, starożytny. Jednak z jakiegoś powodu, z wizerunkami głowy rodziny, która w rzeczywistości, historii rodziny i opowiada historię. Kaflowe dziedzińce i tarasy przypominają włoskie. Mają fontanny, altany, lub po prostu ławki wygodnie umieszczone pod drzewami, wśród kwitnących kwietniki. Greccy bogowie i boginie, kwadryga z Teatru Bolszoj, iglicy Admiralicji, wspaniałe zwierzęta, pawie – zwykłe atrybuty pałacach, w którym klan Baron cygański życiu. Ale blask niej często przypomina nazwę powieści „Brilliance i ubóstwo kurtyzany”. Większość budynków nie zostały ukończone prace dzieje się z roku na rok i nie widać końca.

Wystrój

Ikony, obrazy, złocenie, marmur, drewno naturalne, antyczne dywany i modne tapety, meble tapicerowane uczynić wewnętrzne mieszkań Entourage. Pokonując w oczach luksusu, niekiedy wyraźnie gustowny, ale większość pstrokacizna i bardzo surowy, jest kluczowym elementem wystroju wnętrz. Wiele pokoi, w tym oddzielnych sypialni, salonu, jadalni, a nawet pokoje do przyjmowania gości i azylu. Baron cygański, zdjęcie, które można zobaczyć w tym artykule, jego tytuł jest dziedziczona, a wraz z nimi, a wielu poważnych obowiązki i zobowiązania do plemienia. Po tym wszystkim, teraz to ci ludzie skoncentrowana moc w diasporze. spory prawne, administracyjne, rodzina i starcia nawet krajowy w Romów przyjęte rozwiązania przez Baron. Ponieważ w ich domach i odstawić oddzielne pokoje dla Fostera.

zamiast wniosku

Powiedzieć, że bogaci znają Roma – nic nie mówić. Jak podkreślono w mediach w 2012 roku, według szacunków, baron Artur Cherarya ze czterdzieści i roczny dochód jego klanu wynosi 40 milionów euro. A to nie sufit! Szczególnie imponujące są, na tyle dziwnie, pogrzeb. Krypty z włoskiego marmuru, grobu, gdzie wraz z ciałem obniżonym samochody, komputery, artykuły gospodarstwa domowego, meble i wiele innych, które, zgodnie z Romów, może być konieczne ich krewnych, aw tym świetle, po raz kolejny potwierdzają słuszność słynnej piosence: „cygańskie pierścienie miłosne , / A pierścień ze złota … „Tak, kochają blask, hałas, ruch, wszystko jest jasne, egzotyczne – to, jakie są.