186 Shares 6527 views

Order zwycięstwa: najdroższe nagroda ZSRR

W 1943 roku powstał Zakon słynnego „Victory”, najwyższe odznaczenie wojskowe ZSRR. To była pięcioramienna gwiazda z okrągłym medalionem, który można zobaczyć Spasskaya Wieża Kreml. To nie tylko porządek i unikatowy kawałek biżuterii, składający się z pięciu sztucznymi rubinami i diamentami 174 (16 karaty). Ponadto kosztowne materiały, takie jak złoto (2 g), platyny (47 g) i srebro (19 g) zastosowano do jej wytwarzania, a także szkliwo. W tej chwili Zakon „Victory” jest jednym z najdroższych nagród radzieckich. Ponadto, jest to drugi po sowieckiej rzadkość zlecenia „dla usługi do stopnia Ojczyzna» I.

Order zwycięstwa: historia stworzenia, Cavaliers

Początkowo Zakon „Victory” umieszczano reliefy profilu Stalina i Lenina. Niemniej jednak, Stalin zdecydował się umieścić na niej wizerunek Spasskaya Tower. Order „Victory” planowali urządzić z naturalnych rubinów, ale dlatego, że to niemożliwe, aby znaleźć okazy, które utrzymywały pojedynczy kolor tła, zdecydowano się na wykorzystanie sztucznych kamieni. Została zmieniona na oryginalną nazwą Zakonu – „Dla lojalności wobec ojczyzny.” On przemianowany na nagrodę Stalin jest wciąż ten sam, chociaż autor idei tworzenia wspomnianego Order był pułkownik N. Neelov. Szkic Zakonu stworzonego przez artystę A. Kuzniecow.

Tylko 20 egzemplarzy „zwycięstwa” Zakonu było podawane. Pierwsza ceremonia odbyła się w roku 1944. Co do zasady, zostały one przyznane najlepszych generałów dla powodzenia dużych operacjach wojskowych. Większość panów o imieniu Zakonu były wybitne postacie historyczne. W szczególności, Zakon „Victory” przyznano Żukowa (dwukrotnie), Stalina (dwukrotnie), Iwan Koniew, Rokossowskiego, A. Antonow Eisenhower, Montgomery, Tito i Leonida Breżniewa (był pozbawiony Zakonu w 1989 roku). Obcokrajowcy zostały przyznane, jako sojuszników w walce z Niemcami. Kreml Pałac jest nawet tablica z listą nazwisk wszystkich Rycerzy Zakonu opisane.

Ile jest order zwycięstwa?

Unikatowe dzieło sztuki, ważnym wartości kulturowe i historyczne, symbolem zwycięstwa nad nazizmem – wszystkie te cechy nagrody order zwycięstwa, którego koszt jest ocena niemal niemożliwe. Po tym wszystkim, tylko cena materiału w tym momencie jest równa sumie 100 $ tys.

Nie jest zaskakujące, że istnieje tylko jeden rząd „Victory” w prywatnej kolekcji. Jego kawaleria była Rumuński Król Mihai I. Nawiasem mówiąc, jest on tylko jednym z Rycerzy Zakonu, który przeżył. Jednak w latach 50-tych XX wieku, jego nagroda została sprzedana rodziny Rockefeller $ 1 miliona dolarów. Jest jeszcze wiadomo, czy to unikalne nagrody zakupione z najbardziej Mihai (w 1947 roku, przez 48 godzin, został zmuszony do emigracji z Rumunii z tylko jedną walizkę) lub rodziny Ceausescu wybrany regalia króla. Sam Michael zaprzeczył, że zlecenie sprzedaży. Cokolwiek to było, ale po pewnym czasie Rockefellers put „Victory” nagrody w Sotheby. W wyniku tego, że został sprzedany za $ 2 miliony dolarów.

SS Shishkov, ekspert od radzieckich nagród, jestem pewien, że jeśli order zwycięstwa po raz kolejny wystawiony na aukcji, kosztuje co najmniej 20 mln $.