844 Shares 9721 views

Program animacji: przegląd, opis, instrukcje i zalecenia

Dzisiaj można tworzyć karykatury bez wychodzenia z domu. Istnieje wiele specjalnych produktów, z którymi możesz się trochę zaznajomić, łatwo tworzyć animowany film. Jest to bardzo fascynująca działalność. Możesz tworzyć animacje zarówno profesjonalnie, jak i hobby. W tym artykule omówiono tylko niektóre z możliwości animacji komputerowej. W rzeczywistości ta sfera ciągle się rozwija: nowe programy są obecnie wydawane lub te, które już działają w tej dziedzinie są aktualizowane. Rynek oferuje wiele produktów oprogramowania, w tym bez zapłaty, ale w żaden sposób nie gorszy od wypłaconych.

Lekcja dla dzieci

Dla dzieci jest wiele rozrywek. Możesz chodzić, czytać książki, pójść do klubów sportowych, oglądać bajki, wreszcie. Ale dlaczego tylko oglądać? Przecież można je tworzyć samodzielnie i zadbać o kreatywność przyjaciół i krewnych. Ten rodzaj aktywności rozwija wyobraźnię dzieci, dobre umiejętności motoryczne, zwiększa poziom umiejętności korzystania z komputera. Do tego potrzebujesz:

 • Pomyśl o historii;
 • Weź plastydowe i ślepe znaki;
 • Korzystanie z techniki zatrzymania ruchu, aby je ożywić;
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami oprogramowania;
 • Rodzice mogą być asystentami animatora dla dzieci.

Na przykład dobrym programem animacyjnym jest edytor wideo Movavi. Można go pobrać w wersji dla systemu Windows i dla komputerów Macintosh. Aby upewnić się, że tworzenie karykatur w domu nie jest trudne, musisz zacząć to robić. Ten edytor wideo ma możliwość powiększania i pomniejszania ramek, kadrowania i wklejania wideo, głosu, efektów starych filmów itd.

Program komputerowy Ołówek

Jeśli naprawdę chcesz zacząć tworzyć animowane bajki, warto studiować rozwinięte w tym celu rozwiązania techniczne. Na przykład program animacyjny Ołówek urzeczywistnia autentyczne fantazje autora. Umożliwia pracę z grafiką rastrową i wektorową. Sam edytor ma interfejs języka angielskiego. Jest to jednak intuicyjne dla użytkownika. Narzędzia do rysowania w programie Ołówek są standardowe. Istnieje panel opcji służących do zmiany średnicy instrumentu, koloru, rozmycia krawędzi itp. Istnieje skalę do wyznaczania osi czasu. Aby utworzyć kreskówkę, obrazy są rysowane jeden po drugim i przypisać im numery z tych ostatnich, to jest w odwrotnej kolejności. Na przykład jeśli w filmie znajduje się 5 fragmentów, pierwsza jest przypisana numerowi 5, a następnie naciśnij klawisze na skali i narysuj drugą. Przypisz drugą liczbę ramek 4, potem +, itd. Więc otrzymamy kreskówkę z odliczaniem. Ołówek jest programem animacji, który umożliwia edycję utworzonej ramki kreskówki przez dodawanie lub usuwanie fragmentów. W przypadku głosu działa przycisk głośnika, w tej samej sekcji zmienia się szybkość odtwarzania. Za pomocą klasycznej Saveas zapisać kreskówkę do komputera.

Rozwiązania programowe

Istnieje wiele programów, z którymi można tworzyć różne animacje. Programy w języku rosyjskim: Movavi, CartoonMaker-projektant "Moi ulubieni bohaterowie", Aurora 3D, Synfig Studio, "Animacja 3D", Anime Studio Pro z kluczem rosyjskim i innymi. Na przykład "Moi ulubieni bohaterowie" są doskonałym rozwiązaniem dla małych animatorów. Opanowywszy program, dziecko będzie mogło stworzyć swój świat kreskówkowy w ciągu 20 minut, co pozwoli mu poczuć się twórcą. Może tworzyć nie tylko komiksy, ale komiksy. Z reguły dzieci są zainteresowane animacją i animacją. Programy umożliwiające realizowanie marzeń dzieci są zaprojektowane w taki sposób, że interesujące będzie tworzenie animowanych filmów nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. W animatorze CartoonMaker młody animator towarzyszy faworyci bohaterowie baśni: Robin Hood, Munchausen, King Arthur i inni. W swoim arsenale sto pięćdziesiąt różnych opcji animacji, trzydzieści zestawów tekstowych, piętnaście znaków, ponad dwieście efektów dźwiękowych, możliwość formatu w formacie Avi, tworzenie tytułów i wiele innych funkcji. Synfig Studio to darmowy i łatwy w obsłudze program do tworzenia dwuwymiarowych grafik wektorowych. Odpowiednie dla systemów Windows, Linux i Mac.

Który program wybrać?

Wśród producentów programów animacyjnych prowadzi Autodesk. Ma takie pakiety jak 3ds Max, Maya i Softimage XSI. Doskonały produkt niemieckiego dewelopera Cinema 4D. Ma możliwość pracy w wielu językach, w tym rosyjskich. Bardzo interesującym kanadyjskim rozwiązaniem jest Houdini. Trudno powiedzieć, który program animacyjny jest najbardziej udanym rozwojem. Każdy z nich ma swoje zalety i, oczywiście, jego niedociągnięcia. Jednak wszystkie powyższe oprogramowanie, a nie tylko on, ale także inne programy, znalazły swoją niszę na rynku CG. Rozróżnienie któregokolwiek z nich nie ma sensu, ale należy rozważyć, na przykład niektóre są konieczne. Obecnie grafika grafiki 3D jest potrzebna: telewizja, przemysł filmowy, reklama, filmy wideo, gry, projektowanie, architektura, druk, medycyna, kryminalistyka, inżynieria itp. Każdy wybiera, który program animacyjny dla niego będzie odpowiadać, w oparciu o wersję systemu operacyjnego, Cechy charakterystyczne komputera, jego możliwości finansowe i działalność zawodowa.

Technologia animacji

Animacja jest bardzo pracowitym procesem. Jego technologia polega na zmuszaniu nieożywionych obrazów do poruszania się po ekranie, otrzymując film animowany. Podczas korzystania z animacji ręcznie ramki tworzą rysunki, z których każdy przedstawia ruch obiektu. Na przykład pierwsza cyfra jest dokładnie na drugim, lekko pochylała się do niej, trzecia – nachylenie głowy stało się jeszcze większe. W wyniku tego, gdy są połączone, pojawi się film, na którym sylwetka przechyli głowę. Dane liczbowe są pobierane na podstawie obrazu i wyświetlane na ekranie. Jeśli chodzi o nagranie audio, to jest dwadzieścia cztery klatki na minutę, a wyciszenie to szesnaście. Dzięki animacji można tworzyć efekty, których nie można zrealizować w prawdziwym życiu: bohaterowie poruszają się w przestrzeni i czasie, w jednej chwili dom będzie zbudowany z ziaren piasku, bohaterowie chodzą po powietrzu, reinkarnują różne osobowości lub zwierzęta itp. Oprócz ręcznie rysowanych, istnieją również Animacja plasteliny i marionetki, sylwetka i kolaż … Istnieją takie programy do animacji 3D, które dają szansę na tworzenie projektów godnych profesjonalizmu.

Jak zrobić animację w Morfeus

Ten edytor jest bardzo łatwy w obsłudze i będzie idealnie pasował do początkującego animatora. Po pobraniu i zainstalowaniu programu uruchom go za pomocą skrótu na pulpicie. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami:

 • Wybierz opcję pracy z żądanym obrazem.
 • Kliknij przycisk "Dalej".
 • Edytor poprosi o pobranie żądanego obrazu do późniejszej modyfikacji.
 • Określ ścieżkę do obrazu (kliknij przycisk Załaduj obraz).
 • Ponownie, "Dalej".
 • Zostanie uruchomione główne okno edycji.
 • Ustaw zakres modyfikacji obrazu za pomocą opcji Dodaj punkty.
 • Umieszczamy punkty wzdłuż konturu (lub w miejscach, gdzie nie musisz zmieniać obrazu).
 • Przeciągnij kierunek zmiany obrazu.
 • Kliknij przycisk Podgląd, aby zobaczyć wynik.
 • Zapisujemy zmodyfikowany obraz (menu Plik – eksportuj film i przycisk Eksportuj).
 • Za parę sekund, a animacja jest gotowa!
 • Przeglądamy rysunek standardowymi narzędziami systemu.

Zalecenia dotyczące tworzenia animacji flash

 • Utwórz obrazy dla kreskówki (najlepiej w innym programie – na przykład "Photoshop").
 • W pierwszych krokach używamy edytorów, takich jak gif (można użyć programu Easy GIF Animator Pro), które mają wszystkie podstawowe funkcje tworzenia pierwszego prostego kreskówki, nawet z dwóch ramek.
 • Jednym z najlepszych programów do animacji flash jest program Macromedia Flash Professional, który pozwala tworzyć własne rysunki, dodawać dźwięki, banery i wiele więcej.
 • Co ciekawe: do tworzenia różnorodnych efektów animacji za pomocą programu Easy GIF Animator, programu Corel Photo Paint, animatora Ulead GIF …
 • Ważne jest, aby używać wyraźnych obrazów do pracy! Vague nie da się łatwo wyedytować!

Technika tworzenia kreskówki lalek

Aby stworzyć dobrą kreskówkę kukiełkową, zajmuje dużo talentu i umiejętności. Widz jest bardzo wymagający, jak lalki wyglądają na ekranie. Postacie takich filmów animowanych można tworzyć z plasteliny, papieru, plastiku, drewna, szmat … Zadaniem mistrza jest uczynienie z nich bardzo realistycznych. Podczas tworzenia animacji lalek znaki, podobnie rysowane, ramki po ramce zmieniają swoją pozycję. Lalka jest starannie włożona we właściwą pozycję i jest wykonywany. Aby zmienić emocje, kilka głów, poszczególne części twarzy itd. Dzięki nowoczesnym technikom fotografowania takiej kreskówki jest specjalny program. Animacja lalek z nowoczesnymi technologiami komputerowymi stała się znacznie łatwiejsza, a możliwości animowanych artystów i operatorów w ucieleśnieniu ich pomysłów poszerzały się.

Edukacja 3D

Nowoczesne społeczeństwo jest zaawansowane technologicznie i nie zatrzyma się tam. Animacja i przemysł filmowy dzisiaj nie mogą zrobić bez specjalistów komputerowych w tej dziedzinie. Dlatego też edukacja komputerowa stała się ważna od pierwszych klas szkół ogólnokształcących. Istnieje wystarczająco dużo kursów i kręgów, w których jest badana animacja dla dzieci. Program na tych kursach różni się w jego fokusie, więc możesz wybrać właściwy. Produkcja animacji trójwymiarowej ma swoje własne kierunki w specjalizacji technicznej: modelarz, projektant, teksturiser, wizualizator, animator. Jeśli chcesz zostać mnożnikiem lub animatorem 3D, musisz zdecydować, który kierunek ma się rozwijać. Aby rozwijać profesjonalizm w tej dziedzinie, istnieje również szereg programów zarabiających i bezpłatnie. Wielu darmowych redaktorów nie jest gorszych w swoich funkcjach. Obejmują one prosty program animacji Synfig Studio. Doskonałym produktem do rozwiązywania wielu zadań 3D jest Blender. Choć wśród komercyjnych decyzji dotyczących funkcjonalności, wybór jest wciąż znacznie szerszy.