814 Shares 3749 views

Co to jest naskórek? Struktura naskórka

Zewnętrzne pokrycie ciała ma dość złożoną strukturę. Skóra jest organem składającym się z dwóch warstw. Wykonuje wiele ważnych funkcji: wymianę, regulację cieplną, receptor, ochronę. Wiele osób interesuje nas to, co jest naskórek, ale zapomnij o drugim składniku skóry – skórze właściwej.

Struktura zewnętrznej pokrywy korpusu

Skóra składa się z dwóch warstw – naskórka i skóry właściwej. Górną warstwę nabłonkową oddzielono od dolnej nierówną falistą linią. Wygląd jest spowodowany obecnością na powierzchni skóry specjalnych przerostów – brodawek. Jego górna warstwa jest warstwowym wielowarstwowym nabłonkiem warstwowym. W nim nie ma naczyń krwionośnych, a jedzenie pochodzi do niej tylko z poziomu skóry właściwej.

Zajmując się tym, czym jest naskórek, dowiadując się, gdzie się znajduje, wiele osób zaczyna zainteresować się strukturą. Składa się z komórek o różnym kształcie i strukturze. One odzwierciedlają pewne fazy ich życia. Grubość naskórka w zależności od położenia może wynosić od 0,07 mm do 1,4 mm. Najgrubsza warstwa jest na podeszwach stóp, palmy. Najcieńsza skóra (jej górna warstwa) znajduje się w okolicy łonowej, przedramion, muszli usznych i brzucha.

Struktura górnej warstwowej rogówki

Skóra składa się z 5 oddzielnych warstw. Jej głównym składnikiem jest keratynocyt. Struktura naskórka jest jednak bardziej skomplikowana, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Specjaliści odróżniają takie warstwy:

  • Podstawowy (embrionalny);
  • Spiny;
  • Granulat;
  • Lśnienie;
  • Horny.

Każdy z nich wykonuje specjalne funkcje i ma własną strukturę.

Ważne jest, aby wiedzieć, że komórki naskórka są w stanie ciągłego odnawiania. W warstwach są procesy rozrodu, ruchu, keratynizacji i sluschivaniya. W zależności od konkretnej części ciała, proces całkowitego odnowienia naskórka może trwać od 20 do 30 dni.

Rdzeń rogówki

Górna część naskórka składa się z komórek, które są wystarczająco blisko siebie. Składniki warstwy rogowej są skórną barierą naskórkową – nazywane są corneocytami. Te komórki naskórkowe już traciły organelli komórkowe i były wypełnione keratyną.

Z tego powodu te napalone składniki warstwy mogą chronić leżące poniżej tkanki przed uszkodzeniami mechanicznymi, wahaniami temperatury, suszeniem i przenikaniem bakterii. Horny skale są podzielone na dwa typy. Mogą mieć luźne lub gęste napełnianie włókien keratynowych. Na powierzchni są drugie. I pierwsze zlokalizowane są bliżej granulowanej warstwy. W swojej strukturze możliwe jest wykrycie pozostałości z wcześniej istniejących organelli komórkowych. Wagi te są często nazywane komórkami T.

Ta górna warstwa naskórka jest barierą skórną i składa się z kilku warstw martwych komórek, które są impregnowane lipidami. Przy okazji, te substancje są głównymi opiekunami wilgoci w skórze.

Wspaniała warstwa

Ta część naskórka nie zawsze jest wyrażona. Jest on również nazywany warstwą eleidynową. Jeśli można go znaleźć, wygląda jak cienki, jasny, jasny i jednolity pasek. Warstwa została nazwana tylko ze względu na jej wygląd. Jego składnikiem jest substancja zwana eleidyną. Jest to podstawa produktu do dalszej keratynizacji komórek. Stwierdza się, co do zasady, tylko w skórze podeszw i dłoni. Składa się z denudowanych spłaszczonych komórek.

Warstwa granulowana

Ci, którzy rozumieją naskórek, dowiedz się, gdzie jest i pamiętaj o jego grubości, zrozum, że każdy z jego składników jest nieistotny. Więc granulowana warstwa składa się tylko z 1-2 rzędów komórek w tych obszarach, gdzie cienki naskórek. Ale może składać się z 10 rzędów komórek w miejscach, gdzie skóra jest bardziej gęsta. Są romboidalne, wydłużone, wydłużone i ściśle przylegające do siebie. Komórki w tej warstwie już straciły zdolność dzielenia się. W cytoplazmie znajdują się dwa rodzaje granulek: lamelarna i keratogialinowa. Są one umiejscowione w taki sposób, że długa oś każdej komórki rhomboid jest równoległa do rowka lub skoku.

Cierniste komórki

Niezależnie od położenia obszaru skóry, warstwa ta składa się z 5-10 rzędów. Komórki w niej mają postać wielokątów. Patrząc pod mikroskopem, można zobaczyć nie tylko warstwy naskórka skóry, ale także zobaczyć same komórki, wąskie paski przestrzeni między nimi a cienkimi procesami, które przecinają się. Ze względu na ich obecność, warstwa została nazwana kolczasty.

Keratinocyty są połączone w tej części naskórka przez desmosomy. Mają dość złożoną strukturę: wyglądają jak 2 płyty, a między nimi przemienia się między sobą 4 warstwy elektronów przezroczystych i 3 gęstości elektronów. To desmosomy, które wspierają wewnętrzną strukturę komórek, są gwarantem silnego połączenia międzykomórkowego. Służy również jako punkt przyłączenia tonofilamentów. Należy zauważyć, że naskórek ludzki jest rozmieszczony w taki sposób, że ilość desmosomów zmniejsza się w górnych odcinkach warstwy szpatułki.

Struktura komórek przypomina elementy składu podstawowego. Ale w tym samym czasie są różne. Komórki Thorn połączone są znaczną ilością desmosomów, a wiązki tonofilamentu są grubsze.

Komórki podstawowe

Ta warstwa jest najbardziej oddalona od powierzchni skóry. Ale daje pełną możliwość zrozumienia tego, co to jest naskórek. Ostatnia warstwa na płycie podstawy jest zlokalizowana, co ogranicza ją do innych tkanek. Komórki w nim są rozmieszczone w jednym rzędzie. Warstwa, którą tworzą, nazywana jest również embrionem. Istnieje kilka rodzajów komórek. Są keratynocyty, melanocyty, limfocyty, bazofile tkanki. Również w warstwie są komórki Greensteina i Merkel.

Keranocyty w tej warstwie wyglądają jak cylindry, które stoją pionowo. Są wyróżnione przez 2 typy: płaską i ząbkowaną powierzchnią. Pierwszy z nich jest podzielony, z powodu nich następuje zmiana komórek. Drugi wykonuje funkcję tworzenia kopii zapasowych. Ale w przypadku uszkodzenia skóry, zaczną aktywnie uczestniczyć.

Całkowicie zrozumieć i zrozumieć strukturę naskórka, jeśli wiesz, że struktura składników warstwy podstawofilowej jest nieco inna. Oprócz organelli i jądra, które są typowe dla wszystkich innych komórek, zawierają specyficzne struktury – tonofilameny. Są też specjalne wtrąceń, które nazywają się granulatami melaniny.

Odrębnie trzeba powiedzieć, że melanocyty są specjalnymi komórkami zdolnymi do produkcji melaniny. Substancja ta chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. W warstwie podstawowej około 10-25% tych komórek. Z wyglądu przypominają jeńców morskich i znajdują się między keratynocytami. Dzięki długim procesom mogą przenosić melaninę do komórek przez fagocytozę.

Znając wszystkie te informacje o strukturze, cechach górnej warstwy skóry, można sobie wyobrazić, co to jest naskórek, jak wygląda i co jest potrzebne.