381 Shares 2940 views

Co to jest błonnik? Rodzaje i początki

Pierwszy pomysł, co włókna, wracamy na lekcjach biologii w szkole. W szerokim sensie, wyrażając bardziej ogólny charakter w odniesieniu do konkretnego, koncepcja ta jest klasą materiałów składających się z włókien lub komórek.

włókien mięśniowych – to jednostka strukturalna tkanki mięśniowej, która jest komórką wielordzeniowe, który składa się z dużą liczbą innych komórek, które mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego lub syntetycznego.

Pierwotnie od starego słowiańskiego

Pochodzenie słowa „włókno” połączyć ze starego słowiańskiego „vlakno”. To słowo nie istnieje w nowoczesnym angielskim, bułgarskim, czeskim, słowackim, serbskim. Z lekkim różnicy fonetycznej występuje w języku polskim – włókno. Jest powiązany pojęcie w starożytnej indyjskiej: Valka, co oznacza „kora”.

W języku rosyjskim w jednostce leksykalnej uległa zmianie w wyniku samogłoski: OLO-LA. Od „włókna” – słownika słowo, jego pisownia zapamiętać.

Aby zorientować się, co włókno jak klasyfikacja materiału, bliżej przyjrzeć się ich widokiem.

Bawełniane i włókniste

Włókna pochodzenia roślinnego zawierają bawełniane i włókniste. Cienkie nici bawełniane pokryte nasion bawełny. Składają się one głównie (94%), celulozy, a resztę stanowi woda, pektyna, tłuszczowych woskowe substancje mineralne (popiół elementy pokarmu pobierana z gleby przez roślinę).

Aby zrozumieć, jakie jest pochodzenie z włókna bawełnianego, jest możliwe, biorąc pod uwagę ich pod mikroskopem. Będziemy widzieć płaską zwiniętą taśmę z kanalików wypełnionych powietrzem.

Takie przędze są higroskopijne, odporne na wysokie temperatury, mają wysoką trwałość w stosunku do zasady. Jeśli bawełna spalić, to zapach palonego papieru.

Do negatywnych cech obejmują małą sprężystość i niestabilność kwasów.

włókien naturalnych uzyskano z lnu macierzystych. Oni są wydłużone w komórkach długości z zaostrzonymi końcami. W przekroju poprzecznym mają kształt pięciokąta. Większa zawartość procentowa – celulozy (80%), a pozostałe wartości procentowe wchodzą w tłuszcz, barwniki, woskowe zanieczyszczeń mineralnych i ligniny. Obecność ligniny nadaje zwiększoną wytrzymałość. Wysoka przewodność cieplna sprawia, że bielizna jest zawsze chłodny w dotyku.

Włókna pochodzenia zwierzęcego

Kóz, owiec, wielbłądów i inne włosy i z naturalnego jedwabiu włókna są zwierzęta, składający się z trzech warstw: zewnętrzna płatków, pierwotna korowej warstwy i rdzenia, która znajduje się w środku włókna.

Są 4 rodzaje włókien wełny:

  • zaciskane cienką – kłaczków;
  • pośredni włosów – skrzyżowanie kręgosłupa i w dół;
  • szorstki i trochę pofałdowana – kręgosłup;
  • krótki kruche włókna – martwe włosy.

W zależności od typu i rodzaju gwintu odróżnić wełny z cienkiej, która jest używana do wytwarzania wyrobów z wełny wysokiej jakości i stosunkowo twardego, stosowane do wytwarzania tkaniny i odczuwalne. Wełna jest zdolny do zatrzymywania ciepła i jest higroskopijna. Kiedy wydaje się, palenie zapach spalonych piór.

Najłatwiejsze włókna naturalne – jedwab. Pobierz go z kokonu gąsienic jedwabników.

Dwóch białek – fibroiny i serycyny – są częścią gwintu kokonu. Naturalny jedwab nieodłącznym miękkość, gładkość, wysoka higroskopijność, niskie składanych. Wadą są wysokie kurczenie skręcona przędza, niska odporność na ciepło. Jedwab jest cennym surowcem do produkcji lekkich letnich ubrań.

włókna syntetyczne

Czym jest włókno syntetyczne pochodzenie, można zrozumieć, badając ich naturę. Są one wytwarzane przez syntezę chemiczną z monomerów, to jest substancje o niskim ciężarze cząsteczkowym. Daje to polimery syntetyczne. Surowcem nylon, Dacronu, akryl, kremplina octan jedwabne produktów przetwarzania węgla, ropy naftowej i gazu. Te przędze z włókien posiadają wysoką wytrzymałość, niski skurcz i marszczenie się, jednak nie są higroskopijne.

Rozmaite właściwości polimeru, możliwość ich różne, jak również dostępność surowców zachęty do rozwoju produkcji włókna sztucznego.

włókna chemiczne

Otrzymuje się je przez obróbkę takie substancje syntetyczne, takie jak poliamidy, poliestry i materiałów naturalnych, celuloza, kazeiny, białka i inne. Surowcem do tych włókien są odpady bawełny, różne metale, szkło, produkty naftowe, węgiel.

Rayon jest jednym z pierwszych włókien pochodzenia chemicznego, przyjęta skala produkcji przemysłowej. Otrzymuje się go przez obróbkę masy drewna z chemikaliami.

Jedną z głównych wad włókien wiskozowych to wysokiej składanych. Aby zmniejszyć tę cechę, że poddaje się modyfikacji chemicznej. Rezultatem jest polynosic włókna, przypominające długie zszywki bawełny.