119 Shares 6718 views

Jaki jest efekt halo

Dlaczego ludzie mają tendencję do powieszenia etykiety na ludzi wokół nich? Zjawisko to ma naukowego wyjaśnienia – efekt halo. Podatny grunt dla powstania tego efektu powstaje, gdy wiesz, osoba lub powierzchnia odkryć wiedział o jego reputacji w społeczności – pozytywnej lub negatywnej.

Efekt halo – jest to specjalny pochylenia, dostępne w prawie każdej istoty ludzkiej, aby ocenić zachowanie innych na podstawie pierwszych doświadczeń.

Aby zrozumieć ten fenomen, dajemy przykład. Ostatnio, masz nowego kolegę, który wkrótce skutecznie zdecydował żadnego problemu. Ponadto w komunikacie był przyjazny i miły człowiek. Ty decydujesz, co jest „dobry człowiek”, na której można polegać w trudnych czasach. Ale po jakimś czasie nauczysz się, że zaczął bójki w przyzwoitej instytucji publicznej. Pierwszą rzeczą, którą trzeba będzie coś takiego: „Nie! To plotka, znałem go, że to wielki człowiek!”. Zatem pozytywny efekt aureoli. Przykład ten nie może prowadzić jeden.

Efekt halo jest ujemna i dodatnia. Pojawia się on w stosunku do przyjaciół, osób publicznych, polityków, gwiazdy muzyki pop, jak również dla znanych marek. Na przykład, jeśli jeden dzień lubisz produkt spółki, a później można zacząć rozważać swoje inne produkty dobre. Choć może to nie jest tak. W rezultacie, wierzysz powieszono etykietę, jako czas, aby zrozumieć to nie ma.

Z ogromnym sukcesie efektu halo jest używany oszustów. Można przytoczyć przykład literaturze klasycznej. W komedii z Gogola „Generalnym Inspektorem” urzędnicy spotkali się z GIODO, od początku myślał, że audytor. Nadmierna pewność siebie w długim zamkniętych oczach nie rozumie, że Khlestakov w swoim zawodzie, nie wypełnia swoich obowiązków, a na audytora nie lubi.

W pewnych okolicznościach, nie jest efektem halo?

1. Brak czasu. Nie masz wystarczająco dużo czasu, aby być dobrze zapoznać się z człowiekiem, uważnie przeanalizować swoje zachowanie i wyrobienia sobie opinii o nim jako o osobie.

2. Zbyt dużo informacji , również mogą powodować ten efekt. Jesteś przeciążony z informacjami o różnych ludzi, tak że nie są w stanie analizować szczegółowo zachowanie każdego osobnika.

3. Percepcja stereotyp, która rozwinęła się na podstawie poglądów opinii publicznej o każdej grupy ludzi, do której dana osoba należy. Przykładem mogą być różne subkultury: osoba, która wyznaje kulturę punk i przyjść na rozmowę w swoim zwykłym stroju, możliwe jest negatywnie postrzegane przez dział kadr.

4. Niezwykła osobowość. Zdarza się, że najbardziej widoczną cechą osoby uderzony przez społeczeństwo i spadł do tyłu jego plan innych cech. Psychologowie w trakcie swoich badań doszedł do wniosku, że ta funkcja jest obecnie w większości przypadków wygląd danej osoby.

Efekt halo mogą być obserwowane w zachowaniach absolutnie wszystkich osób, jak to wynika z wrodzonej subiektywność.