214 Shares 7955 views

Wylinka w papużek falistych. Choroba lub naturalnym procesem?

Tylko właściciele budgies wiedzieć, jak wiele radości i pozytywnych emocji może wnieść do życia te jasne, nowoczesny i sprytne ptaki. I co jest zaskakujące, gdy gospodarz na przyzwoitym konserwacji, pielęgnacji i zrównoważonej diety ptak zaczyna tracić swoje pióra. Pierwsza wylinka w papużek falistych ma szczególne znaczenie, ponieważ początkujący przyrodnicy często postrzega to zjawisko jako choroba młodych ptaków.

Co się dzieje z moim zwierzakiem

Jeśli zauważysz, że na dnie klatki jest w dół, pióra swojego zwierzaka, a czasem nawet złuszczony łuski skórne i na jego ciele liczba piór znacznie spadła i nie było nawet pewne obszary bez niego, nie panikuj. Ptak jest zdrowy, tylko rozpocząć naturalny proces w życiu – linienia w papużek falistych. Normalny proces zmiany tytułowej w PET charakteryzuje wyłysienie (w parach z różnych stron) pióra, a więc ptak zachowuje zdolność do latania.

Pojawienie się małymi czarnymi kropkami na papugi głowy – kolejny znak linienia. Po bliższym przyjrzeniu się, zobaczysz małą rurkę, która w niedalekiej przyszłości rozwinie się piór. W tym okresie skóra ptaka może być trochę kłopot papugi często powodują mikrourazy się, usunięcie starych pierza i puchu. Ptak może wyglądać słaby z powodu zaburzeń snu ze względu na świąd, który towarzyszy linienia. Ale oprócz znaków wizualnych, a zmiany zachodzą w ciele papugi. Proces Molting charakteryzuje przyspieszony metabolizm, a zwierzę może nie mieć wystarczającej ilości witamin i minerałów.

Juvenile wylinka. Parrot rośnie

Pierwsza zmiana w życiu upierzenia jest najbardziej intensywny. Podczas ptaka traci znaczną część ogona. Występuje pierwszego linienia w papużek falistych, który jest nazywany również nieletni, gdy zwierzę osiągnie wiek 3-4 miesięcy. Zjawisko to służy jako wskaźnik, że laska zmienia się w dorosłego ptaka. Papużka falista, podczas którego wylinka będzie trwał 4-8 tygodni, może stracić znaczną część swojej okładce, a zastąpić miękkie pióra są bardziej wytrzymałe i nadają się do lotu.

Pierwsza zmiana upierzenia, jednak, jak wszystkie następne, nie jest przywiązany do sezonu, więc może rozpocząć w dowolnym momencie roku. ornitolodzy weterynarze nie zalecają stosowanie witamin i minerałów ptaków, nie osiągnęły wieku jednego roku. Ale to nie ma zastosowania w przypadku, gdy wylinka w papużek falistych idzie ciężko. Jeśli ptak staje się mniej ruchliwe, rozdrażnienie, a nawet agresywne, mogą być dodawane do diety witamin rozpuszczalnych w wodzie. W tym okresie, w celu wykluczenia zwierzę pozostaje w pomieszczeniu suchym powietrzem i upewnić się, że zwierzę miało okazję wziąć kąpiel.

Jak często wylinka

U zdrowych ptaków, podobnie jak ich kuzyni w środowisku naturalnym, zmieniając proces upierzenie odbywa się 2-3 razy w roku. Naturalne wylinka w papużek falistych z wysokiej jakości opieki dla nich jest prawie niewidoczny i nie powoduje żadnej szkody dla swojego zwierzaka. W tym czasie papug zachować dobry apetyt, ich wrodzoną ciekawość i mobilność.

Niestety, papuga może się zdarzyć i szok wylinka – utrata piór z powodu stresu. W przeciwieństwie do naturalnego procesu ptak szybko i nierównomiernie tracą pióra. Pióra wypaść całych wiązek i ciało całkowicie widoczne obszary gołą skórę. W tym czasie zwierzę zaburzenia termoregulacji, tak ważne dla regulacji temperatury w pomieszczeniu z komórką. Nie musisz się przegrzewać, ale nie supercool ptaka.

Jak pomóc zwierzaka

W związku z przyspieszonym metabolizmie pokarm dla papużek falistych podczas linienia musi być bogata w mikroelementy i witaminy. Upewnij się, że Twój zwierzak w żłobie zawsze kredy lub skorupki jaj. Dobrze sprawdzony wykorzystanie drobiu beztłuszczowego jogurtu – naturalne źródło wapnia. kiełków pszenicy lub owsa, jabłko, dynia, szpinak, marchew wyeliminować niedobory witamin. Ponadto sklepach zoologicznych sprzedaje szeroką gamę specjalnych zrównoważony paszowych i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Z ich pomocą proces molting swojego zwierzaka znacznie łatwiejsze do przejścia.

Utrata piór w chorobach

W przeciwieństwie do zwykłych procesów fizjologicznych francuski wylinka – bardzo poważne i straszna choroba ptaków. Nazwa patologii było ze względu na miejsce, w którym po raz pierwszy zarejestrowane. Nieprawidłowy rozwój pióra – głównym elementem diagnostyki tej choroby. W miejscu, gdzie kiedyś pióro, po jego stracie można zauważyłem wysuszonej plamki krwi, a ostatni milimetrach piórem w bliskim sąsiedztwie ze skórą, napełniony czerwonym płynem. Francuski MOLT może występować w przewlekłym, długotrwałe formy i gwałtownie w wyniku śmierci ptaków.

Utrata ogona można zaobserwować pasożytniczych, chorób grzybiczych, zaburzeń hormonalnych i roztoczy. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem weterynarii ornitolog.