545 Shares 6264 views

Yuri Ilienko: mistrz kina poetyckiego

Kontrowersje w pracach i życiu. Mistrz kina poetyckiego. Jeden z najlepszych reżyserów, od lewej do potomności cenne dziedzictwo: oryginalne, zabawne, poetycko podwyższone reprezentować Ukrainę i odbyła się w jej przypadku.

Pierwsza praca kamery

Yuri Ilienko (1936-2010) – Narodowy Artysta Ukrainy, akademik Akademii Sztuki Ukrainy, scenarzysta, operator, producent. „Cienie zapomnianych przodków” (1964) – jeden z czterech filmów, które miały Yuri Gerasimov jako operator. To właśnie z tego filmu, który otrzymał wiele międzynarodowych nagród i weszła w pierwszej dziesiątce światowych arcydzieł kina, Ukraina stała się rozpoznawalna na całym świecie. Podczas pracy nad „Cienie zapomnianych przodków” Yuri Ilienko pogrążyła huculskie kolorowania jego głęboki nieskończone piękno i uroczy lilt. Komunikacja z gigantem ducha, jak Ivan Mikolaichuk (oznaczone gwiazdką), doprowadziło Yuriya Gerasimovicha – człowiek przez wiele lat mieszkał w Moskwie i mówił tylko po rosyjsku, przemyśleć istniejące wartości i wzmocnić miłość do własnego narodu.

Yuri Ilienko: w kierunku widza

Jako reżyser Jurij Gerasimovich Ilienko 13 filmy zostały dokonane; niektóre z nich miał bardzo trudną drogę do publiczności. Debiutancki obraz „Dobrze dla spragnionej” ( „Krynicy spraglih”, 1965) na podstawie scenariusza Dracha Ivana Fedorovicha był pierwszym swoim reżyserskim pracy. Na historię eksterminacji, całkowite zniszczenie ukraińskiej wsi komunistyczny dostosowanej przewodnictwem uznać obraz jako antyradzieckie, a ponad dwie dekady to zakazane być pokazane.

Drugi reżyserski praca Yuriya Ilenko – alegoryczna historia Ukrainy – był film „Noc w przeddzień Ivana Kupały” (1968). Z woli rządzących został również usunięty z ekranu, i leżał na półce przez 20 lat.

„Biały ptak z czarnym Mark” (1970) – trzecia zabronione pokazać pracę, umieszczony za najbardziej szkodliwą filmu kiedykolwiek na Ukrainie. Najbardziej nieprzyjemne rzeczy za zarządzanie kinematografii stała eliminacja jako główny bohater nie jest komunistą, i UPA, Bandera. Taśma, który otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Moskwie i otrzymał oklaski 6000 widzów, w ich własnym kraju wypadł z łask przez wiele lat. Widziała w wielu krajach, ale nie na Ukrainie. Projekty Yuri Gerasimovitch prawie zawsze zabronione, zamknięte, Thunder w fazie skryptu; 42 zostały sfilmowane tylko 7 napisane skrypty.

obalić mity

Ostatnia praca reżyserska Yuriya Ilenko stał się obraz ruchu „Modlitwa za hetmana Mazepy” (2002), która również objęta rozgłos. W tym filmie, reżyser postanowił obalić mity i powiedzieć prawdę o masakrze w stolicy Hetman Mazepa – Baturin, gdy 15.000 osób zostało zabitych na rozkaz księcia Mienszykowa. Nie jest zaskakujące, że wykop został znaleziony w Baturin żadnego szkieletu: wszyscy ludzie zostali ukrzyżowani, cięcie, dołączony do tratwy i umieścić na wodach Desna, Sejmu i Dniepru zastraszyć innych. Oddziały maszerujące za połączenia Mazepa ze szwedzkiego króla Karola, zostali sparaliżowani z przerażenia i odwrócił się od hetmana, grany przez kolorowe i potężnego Bohdan Stupka. Uczestniczył w 2003 roku w niekonkurencyjnych programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, praca ta spotkała się z dość chłodnym, zakaz zatrudniania na terytorium Rosji i Ukrainy.

Uparty i bezkompromisowy

Yuri Ilienko, którego biografia jest doskonałym przykładem bezwarunkowej miłości do Ukrainy, był bezkompromisowy, ideologiczne, stanowczy, uparty perfekcjonistą. Niezwykle utalentowany i utalentowany, w haidamak gorąco, nie bał się przekroczyć granicę i tworzyć. Podczas spaceru po studio czuł poglądy niechęci i niezrozumienia. Filmy Yuriya Ilenko wielu nie podoba, a współpraca z takim człowiekiem, wymagający od siebie i innych, został owiany licznymi legendami. Jak każdy geniusz, Yuri Gerasimov był sam, co dodatkowo wciśnięty tak silnego mężczyznę do stałej walki.

gołębi pożegnanie

W filmie, Yuri przyszedł po studiach na wydziale kamery VGIK, którą ukończył w 1960 roku. Operator debiut w tym samym roku w filmie „Do widzenia, gołębi” w reżyserii Jakowa Segel.

Prywatne życie z utalentowaną osobę

Yuri Ilienko był dwukrotnie żonaty. 18 lat żyła z aktorką Larisoy Kadochnikovoy, która wystąpiła w filmie „Cienie zapomnianych przodków”, „Wieczór w przeddzień Ivana Kupały”. Potem los zaprowadził go do ukraińska aktorka Ludmiła Efimenko. Wynikiem udanej unii były dwa drobne synowie, Philip i Andrew. Wybrali się na rękach umierającego ojca z wyniszczające choroby, aby po raz ostatni spojrzeć na szeroką i mocną Dniepru. 15 czerwca 2010 wielkiego ukraińskiego reżysera Jurija Gerasimovitch Ilienko poszedł. To wielka strata dla świata kina.