481 Shares 1953 views

sok trzustkowy: opis, skład, działanie i funkcje

Sok trzustkowy – ciecz, która jest wytwarzana przez trzustkę. Przypomina alkaliczną, klarowny bezbarwny płyn. Gruczoł się za otrzewnej, i jest połączona z łańcuchem w pozycji 1 i 2, z kręgów lędźwiowych. Mniej więcej, dla dorosłego, jej masa wynosi 80 gramów, długość 22 cm. Trzustka ma głowicę, ciała i ogon. Składa się z tkanki gruczołowej i kanałów wydalniczych. Według najnowszych soku trzustkowego zaliczki do dwunastnicy. Jaka część z nich jest, i to, co jest funkcją ciała? To jest teraz i będzie omawiany.

Skład soku trzustkowego

Kompozycja soku trzustkowego zawiera następujące składniki:

 • kreatyniny;
 • kwas moczowy;
 • mocznik;
 • różne pierwiastki śladowe.

Osoba dziennie wyprodukował około 1,5-2 litrów soku trzustkowego. Wydzielanie steruje układ nerwowy i endokrynne. Przy dużej ilości soku trzustkowego, który rozdziela żelaza opracowanie ostre i przewlekłe zapalenie trzustki etapu. Z brakiem wydzielania osoby szybko traci na wadze, mimo że ma zwiększony apetyt i zjada dużo. Wynika to z faktu, że żywność jest źle trawione w organizmie. sok trzustkowy odgrywa ważną rolę w trawieniu pokarmu. Składa się głównie zawiera wodę. W ten sposób około 98 procent są na nim i 2 procent pozostałych składników organicznych.

sok trzustkowy i enzymy

Enzymy soku trzustkowego są podzielone na dwie grupy: organicznych i nieorganicznych. Organicznych obejmują:

 • chymotrypsyna;
 • trypsyny;
 • fosfolipazy;
 • elastazy;
 • karboksypeptydazy i innych enzymów, w postaci zymogenów, posiadające właściwości rozszczepiania białka, tłuszcze i węglowodany w procesie trawienia.

Enzymami nieorganicznych obejmują:

 • amylaza;
 • maltaza;
 • laktazy;
 • lipazy.

Enzymy trzustkowe są dość agresywne. W związku z tym, gruczoł wytwarza inhibitor trypsyny, aby zapobiec siebie trawienie komórek.

sok trzustkowy: funkcja

Dla człowieka trzustki to ma wielkie znaczenie i wykonuje wiele użytecznych funkcji. Przede wszystkim produkuje płyn, który jest potrzebny do trawienia pokarmu. Przy czym takie właściwości żywności w żołądku, że zawraca się do substancji, które następnie rozprowadzane po całym organizmie. Przeprowadza kontrolę trawienny soku trzustkowego. Że zawiera wszystkie niezbędne enzymy do trawienia. Ważne jest, że kwasowość soku trzustkowego jest nie mniejsza niż 7, pH 5 i pH powyżej 8,5. soku trzustkowego (sok trzustkowy) wytwarza się z każdego pokarmu w żołądku i staje się ważne w procesie trawienia.

Szczególnie właściwe trawienie

sok trzustkowy, aby wyróżniać się w wystarczającej liczbie, a proces trawienia jest szybkie i sprawnie, konieczne jest, aby stosować się do prawidłowego i zdrowego odżywiania, starają się unikać jedzenia ostre, smażone i tłustych. Produkty te prowadzą do zwiększonego obciążenia w jelicie i żołądku, co niekorzystnie wpływa na pracę trzustki.

sok cechy, które produkuje trzustkę

Istnieją trzy główne fazy rozwoju soku trzustkowego:

Mózg. Opiera się ona na warunkowych i bezwarunkowych odruchów. Aby zastosować warunkowe:

 • widoczność żywności;
 • jej zapach;
 • gotowania;
 • wspominając o pyszne jedzenie.

W tym przypadku, sok trzustkowy jest uwalniany pod wpływem impulsów nerwowych, które pochodzą z kory gruczołu. Dlatego proces ten nazywa odruch warunkowy.

Przez niekondycjonowanych efektów odruchowych obejmują produkcję soku trzustkowego w czasie stymulacji gardła żywności i jamy ustnej.

faza mózg krótkotrwały i produkuje trochę soku, ale duża ilość enzymów.

Żołądka. Faza ta opiera się na pobudzaniu receptorów żywności, które weszły do żołądka. Poprzez ten wzbudzonych neuronów i włókien wydzielnicze wprowadzić prostaty, gdzie sok jest uwalniany pod wpływem specjalnego hormonu gastryny. Fazę w soku żołądkowego nieco soli i wody i wiele enzymów organicznych.

Jelitowego. przechodzi on pod wpływem impulsów nerwowych i humoralnej. Pod kontrolą kompozycji żołądka uwalniana do dwunastnicy oraz produkty niecałkowitego trawienia składników pokarmowych, impuls transmisja odbywa się w mózgu, a następnie przysadki, rozpoczynając tym samym produkcję soku trzustkowego.

Wpływ pokarmu na produkcję soku trzustkowego

Podczas odpoczynku trzustka nie produkuje soku trzustkowego. Podczas posiłku i po wybór staje się ciągły. sok trzustkowy, kwota, funkcjonować w odniesieniu do trawienia pokarmu, a czas trwania procesu zależy od wartości jakości żywności oraz jej struktury. Duża ilość soku trzustkowego jest produkowany z wykorzystaniem chleba i wypieków. Nieco mniej mięsa, a bardzo mało mleczarnia. Płyn trzustki, która stała się na przetwarzaniu mięsa i wyrobów mięsnych, bardziej zasadowa niż ten, który jest generowany przez inne usługi. Przy wykorzystaniu soku tłustych w swoim składzie ma trzy razy tyle lipazy (w porównaniu z dań mięsnych).

Centrum systemu trawiennego ma złożoną strukturę, składniki znajdują się w różnych częściach mózgu. Są one połączone ze sobą. Digestive Centrum posiada wiele funkcji. Możemy wyróżnić wśród nich takie jak:

 • udział w regulacji silnika, absorpcyjnego i funkcji wydzielniczych;
 • sygnały głodu, sytości i pragnienia.

Głód – jest obecność wrażeń wywołanych potrzebą spożycia. Opiera się ona na bezwarunkowe odruch jest przekazywana do trzustki układu nerwowego. Lepiej jest jeść małe posiłki pięć razy dziennie. Następnie, trzustka funkcjonuje prawidłowo i bez winy.

Dbaj o siebie i pozostać zdrowym!