671 Shares 9610 views

Lung fluke – paragonimoza patogenu. Paragonimoza u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka

Choroby zakaźne są jedną z najbardziej powszechnych grup ludzkiej patologii. Oddzielna grupa spośród nich choroby pasożytniczej. Jednym z takich sposobów jest paragonimoza płuca.

Co to jest?

Paragonimoza odnosiły się do chorób zakaźnych, spowodowanych przez pasożyty z grupy przywry – pierścienic. To dotyczy głównie w tkance płuc, mięśni. W mózgu bierze udział w procesie zakażenia jest bardzo rzadki.

Sam czynnik sprawczy – westermani paragonimus (lub inna nazwa – „fuks płuca”) – ma kolor czerwono-brązowy jajowatą. Całe ciało jest pokryte małymi kolcami, co pozwala odpowiednio zamocowane w tkankach organizmu pasożyta. Na brzuchu jest frajerem, występując jako funkcję zabezpieczającą.

Choroba charakteryzuje się pewnych obszarów zainfekowanych lub endemicznych. Odnosi się do chorób odzwierzęcych.

Pod koniec rozpoczętego leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, z których niektóre są zagrażające życiu.

Jak zatem sposób zarazić i jakie funkcje są dostępne dla tego pasożyta?

Rozprzestrzenianie się choroby

Fluke płuc jest szeroko rozpowszechniony w środku pasa. Najczęściej ogniska choroby obserwuje się w Rosji i Azji.

Pośredni motylica gospodarza są małe raki i stawonogów. Bossa – małe gryzonie, piżmaki, bobry, wilki, lisy. Do ostatecznego właściciela prawdą jest też człowiekiem.

W ludzkim przywry płuc przenika przez jedzenie nieprawidłowo gotowane raki i kraby.

Jaja pasożyta wydalane z kałem i moczem. Po kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym z nich umiera, a część wpadającego do wody, robak kontynuuje cykl rozwojowy.

W organizmie ludzkim, wirus jest zlokalizowany głównie w tkance płucnej – jego małych oskrzelików. Stamtąd, poprzez szerzenie naczyń limfatycznych może przenikać do innych działów i narządów ludzkiego ciała, co prowadzi do skomplikowanego przebiegu procesu zakaźnego.

Jak zatem sprawiło, że cykl życia patogenu?

Rozwój pasożytów

Jak można przywry rozwój płuc? Jej cykl życia składa się z trzech etapów:

Pierwszy z nich jest utworzony miracidia (nimfa). Ten krok jest początkowa i pasożyty przechodzi po jej wyjściu z jaja. W wodzie miracidia penetruje ciało pierwszego żywiciela pośredniego – Chwytaki słodkowodnych. Podczas pierwszych pięciu miesiącach reprodukcji bezpłciowej występuje w organizmie, mięczak, powodując śmierć, a wodę pozostawia wiele cerkariami – drugie stadium pasożyta. larwy te wykazują ruchliwość i przenikają do wnętrza korpusu ich żywiciela pośredniego inwazyjny, tj przez powierzchnię ciała.

Szkodnik w tym etapie do raków, krabów i ciała, który rozwija się – metacerkarie trzecim stadium rozwoju. Ta forma jest już ludzki patogen.

W jelicie człowieka metacerkarie wychodzi z jego powłoki i wędruje do płuc, gdzie przechodzi jej utrwalenia i dalszego kształcenia jaj.

klinika chorób

Jak to możliwe, aby podejrzewać, że ewoluowały paragonimoza? Objawy tej choroby nie są wystarczająco dokładne, ponieważ których wymagane bardziej precyzyjną i szczegółową diagnozę.

Choroba może występować w kilku formach – brzucha i opłucnej.

Brzucha często zachodzi z jelit klinicznym lub zapalenie wątroby może prowadzić do zapalenia otrzewnej pasożytnicze względnie korzystnego przebiegu.

Opłucnej postać choroby przejawia się w większości przypadków. Odnotowano wzrost temperatury do 38 stopni i powyżej, zły kaszel z odkrztuszaniem ropnej plwociny krwawy od jaj pasożyta. Istnieje również przychodnia na zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Jeżeli lokalizacja pasożyta na zewnętrznych krawędziach światła, tworzenie się torbieli okładzinowych z rozwojem Ropniaki lub wysięk opłucnowy.

Wraz z postępem choroby, rozwija się zwłóknienie rozproszonego z pogorszenie funkcji oddechowej.

Możliwe pęknięcie tkanki płucnej z rozwojem krwotoku płucnego.

powikłania

Sama w sobie, że choroba jest dość trudne, jednak mogą wystąpić różne powikłania. Jak można przepływów paragonimoza skomplikowane? Objawy pojawiają się w następujący sposób.

Z występowaniem postaci brzusznej możliwej perforacji jelita z klinik zapalenia otrzewnej i edukacji ropniaka otrzewnej i ropnie.

Postać płuc komplikuje krwawienie, wysięk opłucnowy, zawał płuc. Niebezpieczny rozwój torbieli w starannością serca do lewego płuca.

Kiedy krwiopochodną lub limfatyczny rozpowszechnianie pasożyta może dryfować w różnych narządach i tkankach. Paragonimoza mózg gdy dotknięte są rzadkie, ale może rozwinąć się zapalenie opon mózgowych i zapalenie opon pasożytnicze.

Paragonimoza płuc może spowodować tworzenie się torbieli dopłucna. Dzieje się tak, gdy niewłaściwie przechowywane w momencie szkodnik terapia przeciw robakom, w celu uniknięcia narażenia preparatów form wokół siebie gęsty zwapnieniu kapsułek, które pozwala czekać niekorzystnych warunków (w tym przypadku – działania leków). Takie torbiele wymagają operacji.

Rozpoznanie choroby

Jakiego rodzaju badania pomogą ustalić, że ciało przeniknął Fluke płuc?

Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie badania ogólnego analizy krwi. To najciekawsze wskaźniki będą ESR, ilość czerwonych krwinek i eozynofilów.

I pomoże również skarg pacjenta, a także starannie zebranych historii (jedzenia raków lub kraba, korzystanie z bieżącą wodą z rzek na terenach endemicznych).

Robaczyca zostanie zwiększona eozynofilów i ESR. Poziom erytrocytów zmniejsza się, gdy obecny proces jest długi.

Instrumentalne metody fluoroskopii jest najlepszy. To pozwala na ustalenie obecności powstawania ubytków w tkance płucnej, w celu określenia jego lokalizacji i wielkości. Na podstawie rysunku, umieścić diagnozy.

Plwocina zapewnia możliwość identyfikacji jaj pasożytów i smugi krwi na początku krwawienia.

leczenie

Jak więc jest leczenie tej choroby?

Pasożyty w ludzkim płucu są poważnym problemem, więc leczenie należy rozpocząć wcześnie, jak to możliwe i mają na celu zniszczenie robaków.

Główne leki stosowane w leczeniu paragonimoza jest „Praziquantel”. Jego dawkę oblicza się na podstawie proporcji 60-70 mg leku na kg masy ciała. Narzędzie pasożytów podawano w trzech dawkach po każdym posiłkiem. Lek podaje się doustnie.

Ponadto możliwe jest stosowanie takich środków jak „Emetyna” „hloksila”, ale efekt ich odbiór znacznie mniejszy niż „prazikwantelu”.

W tworzeniu masywnych torbieli wymagają usunięcia chirurgicznego. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy torbiele są duże, może być konieczne pneumonektomii – usunięcie całego płuca.

Gdy zmiany chorobowe mózgu leczonych chirurgicznie w spokoju.

profilaktyka

Co należy zrobić, aby nie rozwijać paragonimoza? Zapobieganie może obejmować szereg wydarzeń:

  • Przede wszystkim należy dokładnie przestrzegać zasad gotowania stawonogów słodkowodnych. Największą liczbę zakażeń paragonimoza przypada na niezgodności z wymogami i standardami kulinarnych.
  • Częściowe rozprzestrzenianie choroby można wpływać przez oczyszczanie rzek i strumieni, z patogenu. Zrób to dość trudne, ponieważ w wyniku aktywnych działań mogą zostać utracone i istniejące flory i fauny tego obszaru.

Jeśli istnieje podejrzenie choroby (Rysy kaszel lub inne objawy), środek zapobiegawczy może być poprinimat ciągu 4-5 dni „prazikwantelu”. Nie należy jednak szukać samoleczenia, jak można tylko zranić. Lepiej jest szukać pomocy u wykwalifikowanego specjalisty, że ustalił, że tej choroby, i był właściwy plan leczenia.

perspektywy

W ogóle, jeśli pacjent jest skierowana na wczesnym etapie wystąpienia objawów, a proces ten nie został w pełni aktywna, diagnoza została przeprowadzona szybko i wyznaczył odpowiedni plan leczenia, prognozy są dość korzystne. Wiele osób w pełni odzyskać od paragonimoza.

Jeśli proces został rozpoczęty, aw płucach utworzonych torbiele, rokowanie jest nieco gorzej. Małe torbiele nie może mieć znaczący wpływ na organizm; długo potrwa, aby je usunąć, co w efekcie może prowadzić do niepełnosprawności pacjenta. Na ogół pacjenci po zabiegu kontynuować normalną aktywność z niektórych ograniczeń dotyczących aktywności fizycznej i pracy.

Najbardziej niekorzystne Prognoza przez połknięcie patogenów w mózgu. Jeśli nie natychmiast podjąć odpowiednie środki, ewentualnie śmiertelnych.