701 Shares 8555 views

Bartolomeo Rastrelli, architekt: biografia, działa. Katedra Smolny, Pałac Zimowy, Pałac Stroganov

Architekt Bartolomeo Rastrelli – twórca wielu ciekawych, pięknych budynków. Jego pałace i budowle religijne są uderzające w ich przepychem i splendorem, wyniosłe i królewski. Nie jest to zaskakujące. Po tym wszystkim, Bartolomeo Rastrelli, którego biografia jest przedmiotem zainteresowania wielu miłośników nowoczesnej architektury, stworzony i wykonany przez cesarzy.

Krótko o dzieciństwie

Urodzony Bartolomeo Franchesko Rastrelli w Paryżu, syn utalentowanego i znanego włoskiego rzeźbiarza Bartolomeo Karlo Rastrelli. To zdarzyło się w 1700 roku, kiedy Francja wykluczyć Ludwika XIV. Król bardzo cenione jego dwór rzeźbiarz, tak mało dzieciństwo Francesco przeszedł do zadowolenia i nieostrożność.

Chłopiec rósł bardzo ciekawski i sumienny. Lubił coś zrobić z rękami, lubił naśladować ojca i doskonalić swoje umiejętności.

Poruszanie się w Rosji

Po śmierci „Króla Słońce” Carlo Rastrelli otrzymał zaproszenie od rosyjskiego sądu w sprawie trzyletniej pracy w północnej części królestwa. W tym czasie było zwyczajem utalentowani rzemieślnicy iść do pracy w Rosji, więc Rastrelli, Sr., bez zastanowienia, zebrał swoją rodzinę i udał się do Petersburga.

Kapitał spotkał cudzoziemców przychylnie. Rodzina osiedliła się we własnym domu, cieszył się szacunkiem i honorem. Piotr I, zajęty ułożenie nowego miasta, potraktowano utalentowanych rzemieślników życzliwie i uprzejmie. Widział ich zdolności i umiejętności specjalistów dostarczanych zlecenia, a następnie dobrego, prawdziwie królewską nagrodę.

Początki twórczości

Od młodego wieku Bartolomeo Rastrelli zaangażowany w poważnej pracy zodcheskoy pod kierunkiem i nadzorem ojca. Na przykład, brał udział w realizacji niektórych z pałacu księcia Mienszykowa – energiczny i energochłonnego Emperor Peter sojusznika.

Pierwszy stosunkowo niezależne dzieło Bartolomeo Rastrelli (nawiasem mówiąc, w Rosji, młody architekt nazwie Bartholomew Varfolomeyevich) była budowa trzypiętrowego pałacu kamienia naturalnego sławnego księcia, polityk i uczony Dmitriya Konstantinovicha Kantemira.

Architekt nie dał swój pierwszy budynek pewne charakterystyczne cechy. Nie, pałac został zbudowany zgodnie z ogólnie przyjętym stylu Piotra I, to nieodłączne w pełni głośności, jasności artykulacji i płaskości elewacji. Twój własny styl Rastrelliego wybiorą później.

W 1720 roku, początkujący architekt kilkakrotnie podróżował do Francji i we Włoszech, aby zapoznać się z nowymi trendami mody i kierunków w sztuce budynku.

przewrót polityczny

Na początku 1930 roku, na początku panowania Anny Ioannovny, Rastrelli, jego ojciec postanowił założyć nowy związek i cesarzowa udała się do publiczności, biorąc jego syn z nim i rysunek szkice.

Młoda królowa, z tendencją do przepychu i elegancji, łaskawie wziął utalentowanych architektów i zapewniła im cześć zrobić budowę swego pałacu. Tak młodego architekta okazją, aby odróżnić się przed cesarzową. Wszystkie jego projekty zostały zaakceptowane i wdrożone.

Pałac Zimowy

Wraz z nadejściem Anny Ioannovny obdarowany architekt zaczyna pracować przez całe życie – powierzono mu dokończyć główny pałac królewski w Petersburgu. Co sprawia, że Bartolomeo Rastrelli? Pałac Zimowy, wybudowany w roku 1700, Empress wydawał się mały i powszechne, więc ona szczęśliwie przyjęła ambitny plan inspirowany architekta, zgodnie z którym konieczne było odkupić czterech stojących w pobliżu domu, a na ich miejsce do postawienia wspaniały kompleks budynków.

Kilka lat później budynek został ukończony, a przed oczyma Petersburgu zaprezentowała się dobrze wykonane cztery-piętrowy budynek, jego fasada od strony Newy, i może pomieścić prawie siedemdziesiąt pokoje państwowych i ponad sto pokoi, a także teatr, galeria, kaplica i dużo pracy i pilnować lokalu.

Pałac został umiejętnie i bogato zdobione, miał okrągłą Boniowany kolumny i rzeźby fronton, a całe pierwsze piętro domu zajmowanego przez ogromną galerii z łukami.

Warto zauważyć, że Rastrelli musiał po raz kolejny zmienia Pałac Zimowy. To stało się dwadzieścia lat później, za panowania Elżbiety.

Nowa cesarzowa znaleziono główną rezydencją Romanowów brudne i nie należy ich statusu. Chciała, aby zwiększyć wysokość budynku i jego długość. Konieczne było wyburzenie budynku, a na jego miejscu zbudować nowy, bardziej odpowiednie do odbioru ministrów spraw zagranicznych i obchodów.

Niezwykła struktura nowego Pałacu Zimowego, który został zbudowany pod nadzorem Bartolomeo Rastrelli? Budynek zatrudnia piętnaście sto pokoi i zajmuje powierzchnię sześćdziesięciu tysięcy metrów sześciennych.

Pałac mający ogromny kształt prostokąta, posiadał wewnątrz przedniej jednostki i masywną, doskonale wycofanym elewacji, która została wyposażona w szeroko oddzielone kolumnami i dużymi oknami, obudowy okien o różnych kształtach oraz liczne wazy i posągi, umieszczony nad parapety.

Warto zauważyć, że współczesny widok na Pałac Zimowy, znany również jako Hermitage, jest prawie całkowicie odpowiada ostatnim projekcie wielkiego architekta.

Architekt na Biron

W 1730 roku Bartolomeo Rastrelli zaczyna ściśle komunikować się z Biron – ulubieńca Anny Ioannovny. Pod patronatem Uncrowned cesarza królewskiego architekta staje się architekt bieżącego cesarzowej. Nawiasem mówiąc, Elizaveta Pietrowna, po piętnastu latach, która doszła do władzy po zamachu pałacowego, cieszył się również z usług Rastrelliego jako główny architekt.

Dla Biron architekt projektuje i realizuje projekty dla budownictwa i Mitavsky pałace Rundale. Tutaj, master tworzy kompilacji skalę przyciągane do zamkniętej konstrukcji, przy czym element dominującej wydłużony korpus środkowy.

Z każdym nowym rysunek sztuka Bartolomeo Rastrelli rozwijane i udoskonalane, linie i techniki stają się bardziej plastyczne i ulga.

Prace nad restrukturyzacją. Anichkov Pałac

Wraz z nadejściem kolejnego władcy utalentowanego architekta zaczęły pojawiać się ciekawe i smaczne rozkazy, z których jedno było zakończenie budowy na rzece Fontanka, zainicjowany przez architekta Zemtsov. Luksusowy budynek, wzniesiony w stylu barokowym, zszedł w historii jako Anichkov Palace. Francesco Bartolomeo Rastrelli nadzorował budowę i wykonanie nietypowych konstrukcji, kształt przypomina literę „H”.

Prace nad restrukturyzacją. Peterhof

Kolejne zamówienie z Rastrelliego była reorganizacja Peterhof.

Elizaveta Pietrowna całego serca chciał poprawić i wzbogacić zamieszkania zmarłego ojca. Aby to zrobić, kazała zachować wygląd stylu budynku Piotra i atmosfery chwili jednak nakazał nadać budowę nowoczesnego wielkości i skali.

Bartolomeo Rastrelli, był w stanie rozwijać i modyfikować kompleks pałacowy, pozostawiając jej wyrazisty centralny budynek praktycznie niezmienione. Na jego stronach przetarł ciała i wzniesiono nowe pawilony, łącząc je z kolorowych galeriach, a także zbudowany na trzecim piętrze i opracowała malowniczy układ parku.

Najbardziej spektakularnym elementem wnętrza Peterhof – kwadrat z dwukolorowym sieni schody, ozdobione luksusowym wykończeniem.

Tu jest wszystko – drogie przedmioty złocenia i elegancki malowanie ścian i sztukaterie, rzeźba z drewna i kucia.

Prace nad restrukturyzacją. Carskie Sioło

Innym ważnym projektem budynku, który musiał zostać przerobiony, był letnią rezydencją królewską, położony w Carskim Siole. Jej Empress za zbyt staroświeckie i małe.

Jakie zmiany musiały być dokonane w celu poprawy Catherine Pa? Francesco Bartolomeo Rastrelli do zaspokojenia pragnienia suwerenne sprawia restrukturyzacji rosyjskiego stylu barokowym, oszczędzając ani pieniędzy, ani żadnych innych środków. Dekoracja fasad i rzeźby spośród ponad sto kilogramów złota.

W procesie restrukturyzacji architekta przeniesione wielki schody w południowo-zachodniej części acu odsłaniając powolność równolegle obok siebie hali ceremonialnego; pogłębiony dziuplach okien, tworząc bogatą grę światła i cienia; elewacje zdobione sztukaterie i rzeźby ozdobić je w miękkich niebieski i złota bogatych kolorach. Wszystko to dał ulubiony pałac cesarzowej świąteczny uroczystym i intensywnej ekspresji emocjonalnej.

nowe projekty

Jednak prace architektoniczne Bartolomeo Francesco Rastrelliego nie ogranicza się jedynie do restrukturyzacji projektów zagranicznych. Architekt stworzył swoje własne utalentowanych i oryginalnych rysunków, które zbudowane luksus i ceremonialne budynków. Jeden z tych struktur była Katedra Smolny. Francesco Bartolomeo Rastrelli wypełnił go w bujnym i artystyczną stylu barokowym elżbietański, dekorowanie i mansardowe szczyty i malowane w miękkim światłem niebieskim kolorze.

Kompleks budynków religijnych tworzył niezwykłe i wyjątkowe. Katedra wzniesiona pięć kopułą, ale tylko jedna kopuła (mających największy rozmiar) bezpośrednio odnosi się do świątyni, pozostałe cztery to dzwon.

Innym dziełem utalentowanego architekta jest Stroganov Pałac. Bartolomeo Francesco Rastrelli połączeniu trzech budynków w jeden wspólny elewacji, centrum, które ustanowiło portyk z herbem, a przeprowadzone najwięcej wielkie schody ozdobione bogatą sztukaterią i złoconych kutego żelaza balustrady i przestronną galerii, ozdobione złoconymi rzeźbami i ogromnymi lustrami.

Wewnątrz budynku mieści się wielki obszar Sali stu dwudziestu ośmiu metrów kwadratowych.

zmierzch kreatywność

Wraz ze śmiercią Elizabeth zatopiony w zapomnienie pompatyczny i drogie stylu barokowym, więc Francesco Bartolomeo Rastrelli byłam bez pracy. Została zastąpiona przez nowych panów przyszedł, bardziej kompetentny w sztuce współczesnej. Brak zleceń i trudności finansowych, starzenie architekt zdecydował się poprosić o urlop i jedzie do Włoch, rzekomo na leczenie.

Tutaj architekt usilnie poszukuje klientów, ale to nie działa. Równolegle z tym utalentowanym Rastrelliego dowiaduje się, że Katarzyna jest przypisany do innego architekta. Tak wielka włoska robi smutną rezygnacją i godnej emerytury na tysiąc rubli.

Wraz ze swoją rodziną (od architekta była ukochana żona i dwoje dzieci) Rastrelli opuścił Rosję. Po drodze spotyka się z jego jednorazową patrona Biron i wysłany do ojczyzny w celu restrukturyzacji i poprawy własności Courland byłego regenta cesarstwa rosyjskiego.

Mówi się, że ostatnie dzieło utalentowanych rzemieślników stał się projekt kościoła św Szymona i św Anny, który został przedstawiony do obdarowany rzemieślnika osobiście Hrabia Panin zapytać o odszkodowanie dwunastu tysięcy. Jednakże, ilość nie uważa za konieczne, aby odpowiedzieć na petycję Rastrelli, choć kościół zbudowany zgodnie z rysunkami, po śmierci architekta.

Ostatni dzień

Przez ostatnie lata przed śmiercią, wielki architekt odbędzie się w zapomnieniu i samotności. Świat sztuki nie jest już wymagane jego nowe stworzenie, nikt nie zapytał go o nowych projektach i budynków. To smutne i przygnębiające whiled stąd ich dzień utalentowanego artystę. Szczególnie smutne jest jego życie po śmierci żony.

Historycy i krytycy do końca nie znam dokładnej daty śmierci Rastrelliego. Można przypuszczać, że zmarł w marcu i kwietniu 1771 r. Jego miejsce pochówku jest nadal nieznany.

Jednak pozostawił wielkiego, szlachetnego i luksusowego dziedzictwa – jego wielkie dzieła, które przeszły przez wieki i ucisków. Nadal są podziwiane i zachwycają turystów z całego świata.