844 Shares 5615 views

Tezaurus – slovar- ten „skarb”

Tezaurus – słownik z zaawansowanymi funkcjami. Słowo „thesaurus” przyjść do naszego życia w ostatnim czasie. To jest pochodzenia obcego i ucho osoby rosyjskojęzycznej jest postrzegane jako nietypowe. Dla niektórych to wciąż wydaje się śmieszne i niezrozumiałe, a nawet teraz czasami można usłyszeć pytanie, co „tuzuarus”. I ktoś do niego od dawna przyzwyczajeni. Spróbuj dowiedzieć się, co to jest, skąd i co trzeba.

Etymologia słowa „thesaurus”

To słowo jest pochodzenia greckiego i dosłownie tłumaczy się jako „skarb”. Pierwotnie oznaczało zwykły słownik tezaurus, wraz z relacji semantycznych, określa grupowanie wyrazów i podziale na działy. Współbrzmienie słów o wspólnych nazw gatunków dinozaurów stał się podstawą dla wielu memov, logo, obrazy, w których pojawia się jako tezaurus jaszczurki, czytając książkę lub noszenie okularów. Teraz możemy powiedzieć, że stał się dinozaur Słownik symboli.

Z historii słownika

Po raz pierwszy została opublikowana w 1852 roku w Anglii. Później został ponownie wydany w 1962 roku. Słownik został opublikowany pod redakcją P. M. Rodzheta i zawiera 1040 kolumn, z 240 tysięcy słów rozmieszczonych nad nim. Przez tezaurusach są bardzo blisko i jednojęzycznych słowników, na przykład, słownik Ozhegova wyrażania semantyczne parametry każdego z prawie setki tysięcy słów. W latach 70-tych. ubiegłego wieku była popularność wyszukiwania informacji tezaurusa. Jest to specjalny rodzaj słownika, który oznaczony jednostek leksykalnych – deskryptory.

deskryptory

Co to znaczy deskryptory tezaurusa? Co to jest i do czego służą? Z ich pomocą możliwe jest przeprowadzenie automatycznego wyszukiwania wszelkich dokumentów informacji. Każde słowo w tym słowniku jest synonimem uchwyt. Ponadto, określone relacje klanu specyficzne i asocjacyjne. Na przykład, opublikowany w ZSRR w 1973 roku, „Wyszukiwanie informacji na komputerze tezaurus„dla każdego deskryptora zapewnia słownika wpis, który wymienia synonimy klanu specyficznych deskryptory asocjacyjne. Przyczynia się to do lepszego zrozumienia powiązań asocjacyjnych. Z zautomatyzowanego pozyskiwania informacji można znaleźć dokumenty, które oprócz deskryptora kodu żądanie zawiera także semantycznie związane słów. Thesaurus – źródło informacji, które pozwala wyróżnić konkretne relacje asocjacyjne specyficzne dla danego obszaru tematycznego. Na przykład, choroby – czynnik sprawczy przyrządu – mierzone urządzeniu. W ten sposób, użytkownicy mają możliwość zdobycia informatsyyu nie tylko morfologię, co oznacza, etymologię tego słowa, ale też o jego wykorzystaniu zjawisk związanych z nim specyficzna terminologia. Tezaurus – słownik, którego zadaniem jest zapewnienie najbardziej kompletne i wyczerpujące informacje.

Thesaurus filologii

Znaczenie słowa „thesaurus” w szerokim znaczeniu odnosi się do pełnego opisu całego systemu wiedzy o rzeczywistości, która ma konkretnego nośnika danych lub grupy przewoźników. Wsparcie to odbywa funkcje odbiornika, aby uzyskać więcej informacji. Oryginalny tezaurus definiuje możliwości odbiornika po otrzymaniu informacji semantycznej. Koncepcja ta jest uważana nie tylko językoznawców. Jest to ciekawe i specjaliści z innych dziedzin. Na przykład, jest on traktowany przez psychologów. Ponadto, jest to interesujące dla tych, którzy rozwijają system, wyposażony w sztuczną inteligencję. W teorii komunikacji i socjologii stosunków biorąc pod uwagę właściwości tezaurusa dla osób i grup, które umożliwiają zrozumienie opiera się na wspólnocie tezaurusach.

Thesaurus w życiu codziennym

Termin wprowadzony w różnych kontekstach naukowych. Najbardziej może być stosowany do tych obszarów, które powstały na terenach przygranicznych nauki. Stałe komplementarność, zmienność, promocja daje mu szereg właściwości. W sensie praktycznym, ta sama tezaurusa – układ funkcjonalny, który zapewnia w vzaimosodeystviya z innymi systemami, rentowność podmiotu społecznego. Mówiąc najprościej, jest to forma egzystencji ludzkiej wiedzy, słowa i obrazu odtwarzającego część istniejącej rzeczywistości.