361 Shares 8888 views

Ogrzewanie w prywatnym domu własnymi rękami. Ogrzewanie rur polipropylenowych własnymi rękami

Aby zwiększyć efektywność i poprawić żywotność systemu grzewczego, specjaliści polecam przeprowadzić instalację ogrzewania w prywatnym domu własnymi rękami, stosując rury wykonane z polipropylenu. Już po roku działania zmniejsza skuteczność ich odpowiedniki z metalu, ponieważ wszystkie w podwyższonych temperaturach, takie rury charakteryzują się korozji od wewnątrz.

Zalety systemu ogrzewania polipropylenu

W tym obiegu grzewczego charakteryzuje się wieloma zaletami, wśród których wyróżnia się następujące elementy:

 • Łatwa instalacja – system dość łatwe do wykonania we własnym zakresie, na tych samych czynności są wykonywane w krótkim czasie.
 • Niezawodność i trwałość – polipropylen jest uważany za nowoczesny materiał, jego żywotność jest ponad 50 lat, nie podlega skalowaniu, korozji i innych złóż, trwa chemiczne i termiczne. Ze względu na lepsze połączenie rurociągów, ich wyciek jest całkowicie wyeliminowane.
 • Niski koszt – w porównaniu do systemów grzewczych z żeliwa, stali lub tworzyw sztucznych wzmocnionych rur grzejnych zamontowanych rur polipropylenowych z rękami w prywatnym domu będzie kilka razy tańszy.
 • Przyjazne dla środowiska.
 • Wydajność – rury polipropylenowe mają doskonałe właściwości izolacyjne, co znacznie zmniejsza straty ciepła, a zatem zapewnia równomierne ogrzewanie grzejników i zwykle zwiększa wydajność systemu.
 • Ciche działanie – rury polipropylenowe mają również dobre właściwości dźwiękochłonnych.
 • Jest możliwe, aby poprawić estetykę pomieszczeń – Biorąc pod uwagę trwałość i niezawodność, instalacja grzewcza w prywatnym domu własnymi rękami może być wykonany w konstrukcji budynku.
 • Jakość robót montażowych w zależności od materiału: do ogrzewania, to pożądane jest stosowanie wzmocnionych rur na wodę i sanitarnych odpowiednich produktów konwencjonalnych.
 • Rury wykonane z polipropylenu, są wrażliwe na działanie wysokich temperatur, tak że nie są zalecane do stosowania w środowiskach łatwopalnych.

Wadą produktów polipropylenowych

Jest bardzo ważne, aby kupić rur polipropylenowych wyłącznie od sprawdzonych producentów, a wady są bezpośrednio uzależnione od wykorzystania surowców o niskiej jakości, a także łamanie technologii.

Rury z polipropylenu do ogrzewania, typów i instalacji z własnymi rękami

Obecnie na rynku budowlanym oferuje szeroki asortyment wyrobów polipropylenowych. Jednak zanim je kupić, trzeba zrozumieć ich cechy i oznaczenia.

PN-10 rura

Produkty te mają zewnętrzną średnicę wynoszącą 20-110 mm, wewnętrzną – 16,2-90 mm. Do produkcji tych cienkościennych rur stosuje się polipropylen (grubość 1,9-10 mm), która jest przeznaczona do temperatury w instalacji do 20 ° C, a ciśnienie robocze jest nie większy niż 1 MPa, a więc nie stosuje się ogrzewania.

Rury PN-16

Ich stosowanie jest dozwolone, w temperaturze do 80 ° C, ale tego rodzaju rury jest bardzo rzadko, w związku z tym prawie nie są stosowane.

PN-20 rura

Produkty te mają średnicę wewnętrzną – 10,6-73,2 mm, zewnętrzną – 16-110 mm, grubość ścianki może być 1,6-18,4 mm. Rury te są przeznaczone do pracy w temperaturze do 80 ° C, a ciśnienie robocze jest wyższe niż 2 MPa. Ta kategoria rurociągów jest uniwersalna. Jednak, w instalacji grzewczej może być wykorzystany tylko w przewodzie powrotnym, a temperatura wody nie powinna być wyższa niż to wcześniej wspomniano.

Rura PN-25

Jest to najlepsza opcja, aby instalację ogrzewania w prywatnym domu własnymi rękami. Główną cechą tych produktów – to jest ich wykonanie wielowarstwowej (dwa z tworzywa sztucznego warstwa pośrednia pomiędzy
która jest ułożona warstwa aluminium, obróbce za pomocą kleju). Aluminiowy produkt ma średnicę zewnętrzną równą 21,2-77,9 mm, a wewnętrzny – 13,5-50 mm. Takie polipropylenu pracuje w systemie ogrzewania z ciśnieniem roboczym nie wyższym niż 2,5 MPa, a temperatura do 90 ° C

Obecność warstwy aluminium zmniejsza współczynnik rozszerzalności rurociągu, przepuszczając ciecz chłodzącą na nich. Jednak należy wziąć pod uwagę przy wyborze jego lokalizacja wzmocniona produktów. Jeśli warstwa jest umieszczona bliżej zewnątrz, będzie to skomplikować proces adhezji, w związku z instalacją ogrzewania w prywatnym domu z własnymi rękami, w tym przypadku wymagałoby nabycie wyposażenia dodatkowego (specjalny struga lub shayvera).

Inny rodzaj – Rury wzmocnione włóknem szklanym są jakościowo podobne do tych produktów, z warstwą folii. Jednak Pierwszy typ charakteryzuje się wysokim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, ale ich instalacja trochę łatwiej.

Przyłącze do rur

Do łączenia rur (średnica: 63 mm) stosuje się dwa podstawowe technologie:

 1. Gniazdo kolec – sprzęganie jeden koniec jest wkładany w drugi, rozszerzone do tego celu.
 2. Zgrzewanie sprzęgania – specjalny element (sprzęganie) składa się z obu końców.

Może być również stosowany do połączenia gwintowane, do jego realizacji stosuje okucia wyposażone gniazdo.

Przewodów łączących (o średnicy ponad 63 mm) stosuje się technikę zgrzewania doczołowego. W takim przypadku instalacja sprzęgieł nie jest wymagane, ponieważ związek ma wysoką niezawodność. W obecności odpowiednich okuć mogą korzystać spawalniczych rękawy.

Projektowanie systemów ogrzewania

Przed przeprowadzić ogrzewanie w prywatnym domu własnymi rękami, konieczne jest, aby odpowiednio zaprojektować.

Jeżeli instalacja grzewcza jest przeprowadzane w wiejskim domu, kocioł powinien być umieszczony w oddzielnym pomieszczeniu. Mieszkanie jest dopuszczalne umieszczenie jej w kuchni lub przedpokoju. Pomieszczenie musi być koniecznie wyposażone w układzie wydechowym.

Planując instalację grzewczą ważne jest, aby pamiętać, że przewód powrotny nie może być niższa od wsadu do kotła, w przeciwnym razie obieg będzie trudniejsze lub całkowicie niemożliwe. Aby to zrobić, należy stworzyć trójwymiarowy schemat rurociągów wskazujące poziomy grzejniki przejście murowe i kąta obrotu.

Warto zauważyć, że wykonywanie polipropylenowe ogrzewanie rur z rękami w prywatnym domu jest znacznie łatwiejsze niż jakikolwiek inny system. Plan oblicza długość rurociągu, liczba łączników i elementów obrotowych.

rodzaje instalacji

Instalacja polipropylenowych można przeprowadzić w dwóch typach:

 1. Górna wyciek – typu grawitacyjnego, co jest spowodowane różnicą temperatur. Taki system w domach prywatnych jest najczęstszym, ponieważ jest prosty, niezawodny i nie wymaga drogiego sprzętu pompującego.
 2. Dolna wyciekiem – ruch w obiegu czynnika chłodzącego odbywa się wymuszony przez pompę. Główną zaletą tego systemu – możliwość jego wykorzystania w budynkach wielokondygnacyjnych. Ponadto, możliwe jest stosowanie rur o niewielkiej średnicy, przy takiej konfiguracji połączeń nie jest ważne.

Narzędzia i sprzęt wymagany do instalacji

Przeprowadzenie ogrzewania domów prywatnych własnymi rękami (schemat systemu powinny być przygotowane wcześniej), trzeba:

 • rury polipropylenowe o różnych średnicach (na wkładki do urządzeń grzewczych i główną ścieżką).
 • Nożyce polipropylenu.
 • Electrosolderers z zestawem dysz.
 • Może to być konieczne do dziurkowania ścianki shtrobleniya.
 • Marker.
 • Ruletka.
 • Montaż na ścianie (plastikowe klipsy lub uchwyty metalowe).
 • Mufy, kątowniki, adaptery.

Ogrzewanie w prywatnym domu własnymi rękami: schemat, obliczanie i instalacja

Istotą systemu podczas instalacji rur polipropylenowych, w którym do zwrócenia uwagi, – związek o elementy strukturalne (rur i łączników). W tym celu specjalny zgrzewarki powinny być stosowane.

Zainstalować układ grzejny z polipropylenu, to jest konieczne:

 1. Pierwszą rzeczą, aby narysować układ rurociągów.
 2. Następnie oblicza stopażu probówki polipropylenowej. Obliczenia są wykonywane w ramach programu, o którym mowa w poprzednim akapicie.
 3. długość przewodów jest obliczana na każdym miejscu.
 4. Dopasowane kształtki o pożądanej wielkości.
 5. Następnie, przed zainstalowaniem ogrzewania domów prywatnych własnymi rękami (program powinien być sporządzony z góry), aby zakupić cały materiał i dać go o dzień ulezhatsya w temperaturze pokojowej. Jest to konieczne, by w trakcie montażu, a następnie działanie na tworzywach sztucznych nie pęka na skutek ostrych spadków temperatury.
 6. Na rurociągach uruchomić fastrygowanie miejsca cięcia.
 7. W sprawie planowanych linii markerów są produkowane przez odcinków specjalnych nożyczek.
 8. Urządzenie do lutowania falowego jest umieszczony na płaskiej powierzchni, odtłuszczone dysza równy średnicy rurociągu.
 9. Lutownica ogrzewano w 260 ° C
 10. Armatura i przewody są umieszczone w otworze elementu grzejnego. Po ich ogrzewania jest przeprowadzana.
 11. Dane są odzyskiwane, a kanał wprowadzony do złączki. Ważne jest, że elementy te są w trakcie połączenia nie były zimne.

Gdy ogrzewanie ciepłej wody – w prywatnym domu, a instalacja systemu z rękami w pełni wdrożone, zanim pełnego uruchomienia systemu, należy najpierw przetestować. Rurociągi przez pewien czas (co najmniej dwie godziny), wypełniony wodą do szybkiego wykrywania błędów i ich rozwiązania.

zasady montażu

Każda osoba wykonująca ogrzewania Prywatna drewniany dom z ich rąk, należy stosować się do następujących zasad:

 1. cięcia rura do indywidualnych wykrojów poleca
  specjalne nożyczki, urządzenia, lub ostry nóż. Ważne jest, aby zauważyć kąt 90 °.
 2. Dodatkowy zestaw uchwytów pomaga zwiększyć niezawodność mocowania rurociągów, a także w celu zapobieżenia ich ewentualnego luzu.
 3. Przed rozpoczęciem procesu instalacji należy sprawdzić wszystkie produkty pod kątem obecności wszelkich zanieczyszczeń na wewnętrznych ścianach.
 4. Parametr Optymalna temperatura w układzie ogrzewania pomieszczeń w instalacji – + 5 ° C,
 5. Dla rurociągów z polipropylenu powinna być ochrona przed ekspozycją na wysokie poziomy temperatury i czynników mechanicznych.
 6. Niezawodności i jakości armatura, łączniki można poprawić za pomocą instalacji FUM-taśmę.
 7. Przed użyciem przyrządu do spawania, to musi być podgrzewana do wymaganej temperatury.

pomocnych wskazówek

Aby dowiedzieć się, jak zainstalować ogrzewanie prywatny dom własnymi rękami od A do Z, wskazane jest, aby przeczytać następujące zalecenia:

 1. Rurociągi lutowania polietylen dozwolone tylko przeprowadza się w przypadku, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu jest nie mniejszy niż 5 ° C, W przeciwnym razie będzie to zupełnie niemożliwe, aby osiągnąć doskonałe połączenie, a wskutek systemu grzewczego zbyt szybko zawieść.
 2. Przed dokonaniem lutowanie, konieczne jest, aby usunąć wszystkie krawędzie rury miał brud. Można to zrobić za pomocą suchej ściereczki. Następnie powierzchnię wyciera się z alkoholu, który jest rozcieńczony wodą w stosunku 1: 1.
 3. Zgrzewanie i chłodzenia rurociągi określa specjalnym katalogu, w zależności od średnicy zakupionych wyrobów.

wniosek

system ogrzewania z rur polipropylenowych dzisiaj mam jej dość powszechne wśród konsumentów ze względu na swoje zalety, niskich kosztów, niezawodności i prostoty. Teraz wiesz, jak instalacja systemu grzewczego odbywa się z ich rąk – wyrobów polipropylenowych. Ten artykuł pomógł upewnić się przeprowadzić instalację systemu grzewczego, w tym rur spawanych, można własne, całkowicie bez uciekania się do pomocy z zewnątrz. A co najważniejsze, że użycie takiego systemu jest możliwe nie tylko w strukturze jedną historię, ale również w budynkach mieszkalnych.