618 Shares 9467 views

Kola odwiert. Odkrycia, które zmieniły świat

Od czasów starożytnych, ludzie marzyli, aby wiedzieć, co jest pod ich stopami. Nie tutaj na powierzchni Ziemi, a tam – głęboko w jej wnętrzu. Niestety, z wykorzystaniem istniejących urządzeń można uzyskać w głąb tylko kilkaset metrów.


Operacje wiercenia na Półwyspie Kolskim rozpoczęła się w 1970 roku i trwała do 1992 roku. W tym czasie, gdy wiertarki zrobił otwór Wyżnych. Mimo to, po skórka „przebite” przez ponad 12 km!

Kola odwiert potwierdziły przypuszczenia wielu naukowców, ale również odmawia dużo. Założono, że skorupa ziemska jest jak tort – na samym dole są bazaltów powyżej – granitu, i idziemy na skałach osadowych. Nie było to do końca prawdą. Granity są niższe niż 3 km naukowcy myślał. A wiertarki nie osiągnęły warstwy bazaltu. Ostatnie kilometry były bardzo granit. Na Międzynarodowym Kongresie Geologicznym, która odbyła się w 1984 roku, nawet zaproponował zakopać dziury, ponieważ zaprzecza wszystkim naukowcom założeń. Oczywiście, to zostało powiedziane w żartach.

Początkowo planowano, przy okazji, że dobrze na Półwyspie Kolskim będzie znacznie głębiej. Sądzono, że temperatura będzie niższa do 15 kilometrów, i zasugerował, kopanie, aż do 20 km, czyli prawie do płaszcza. Ale Bałtyk Tarcza niespodziankę. Na poziomie 12 km w temperaturze 1000 stopni Celsjusza został ustalony wyższy niż przewidywano. A naukowcy i dziś nie wiem, dlaczego tak się stało.

Ale to nie wszystkie odkrycia, które dało światu odwiertu Kola. Dzięki niej, okazało się, że życie na naszej planecie pochodzi znacznie wcześniej niż oczekiwano. Skamieniałe mikroorganizmy do tych głębokościach, gdzie nie powinien, zdaniem naukowców, i ogromne stężenie metanu zmusił świat naukowy radykalnie zmienić teorię.

Jaki jest odwiert Kola? Prawdopodobnie wiele wyobrazić minę albo coś takiego. Ale takie fantazje są dalekie od prawdy. W rzeczywistości, na naszej ziemi jest porównywalny z igłą, bezlitośnie przeszywający jej wnętrzności. Głębokość wywiercić o średnicy nieco większej niż 20 cm. Pod koniec swoich stałych wielu czujników, które są dopuszczone do tak wielu odkryć.

Oraz z wieloma tajemniczymi legendami na Półwyspie Kolskim. Lub legendy – kto wie? Być może wszystko się dzieje. Na przykład, wiertarki, że z głębokości dźwiękami podobnymi do niesamowitych zawodzeniem. Najbardziej podatne są pewni, że to, że jest piekło.

Gdy znak ten został osiągnięty 10 km, na ultradeep Kolskim spadł kłopoty – łańcuch tajemniczych zdarzeń, których wyjaśnienie nie został znaleziony. Gdy stopiony boraks, naukowcy mogli tylko wzruszyć ramionami, bo nie był w stanie wytrzymać temperaturę słońcu! I raz kabel złamał. I później nie można znaleźć jego szczątki.

Jednakże, wiercenie nie jest zatrzymany z powodu devilry. Oficjalna wersja – brak funduszy. Przez tajemniczą zbiegiem okoliczności w tym samym czasie na dużej głębokości, doszło do eksplozji. Wyjaśnieniem tego incydentu wykazało również.

Dobrze, dobrze Kola godny służyć światu. Ona cieszy świat naukowy i związane tajemniczą legendę na długo mieszać ludzkość.