737 Shares 6299 views

Cattleya: Opieka w domu. Przesadzanie i reprodukcja Cattleya

Storczyki, znalezione na parapetach mieszkań i biur w stanie dzikim rośnie głównie na drzewach, czasem na kamieniach i skałach. Ten tak zwany epifityczne „niezwiązane z pasożytów, ale nie potrzebuje samej glebie. Jeden z najzdolniejszych przedstawicieli gatunku jest Cattleya. Opieka w domu rośliny nie jest szczególnie różni się od bardziej znanej hodowli Phalaenopsis, ale nadal istnieją pewne niuanse.

rośliny wygląd

W dzikiej cattleya występuje głównie w krajach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Wymiary storczyki zależy w dużej mierze od jej odmiany i warunków uprawy. Są to zarówno niezbyt duże próbki (około 30 cm), a olbrzymi (aż do 1,2 m, a czasami więcej).

Istnieje około 65 gatunków Cattleya, z których większość została uzyskanych przez naturalną kryciem. Co do zasady, w tym storczyków nie jest bardzo duży, ale dość trudne liście. Ich długość może się wahać od 10 do 20 cm.

W okresie aktywności roślin przyciąga uwagę bardzo duże (o 15 cm średnicy) bardzo jasnych woskowych kwiatów. Ich liczba może zmieniać się zabarwienia. Często kwiaty mają słodki, ale całkiem przyjemny aromat waniliowy. Rośnie w tropikach, to storczyk jest zazwyczaj zabity przez 2-3 lat życia. W domu, warunki Cattleya, opieka prowadzona jest zgodnie z zaleceniami ekspertów, może dobrze żyć 6-7 lat. Przez cały ten czas, będzie ona okresowo zachwycać innych z jasnych kwiatów.

Oświetlenie i pojenia

Idealnym miejscem do uprawy storczyków ten jest uważany za terrarium. Ale to jest całkiem odpowiedni i przejrzysty garnek zamontowany na parapecie od strony południowej lub zachodniej. Oświetlenie powinno być na tyle intensywny, wówczas zakład będzie czuć się w pełni swobodnie. W tym przypadku, bezpośrednie działanie promieni słonecznych należy unikać.

Nocą, kwiat najlepiej pozostawić w ciemności, dając tym samym wyraźny sens zakładzie zmienić porę dnia. Jeśli chodzi o podlewanie Cattleya, jego tryb i intensywność zależy od pory roku. Przy wystarczająco wysokiej temperaturze (powyżej 20 °), niezbędnej wilgotności około 80%. Na chłodne powietrze 50%. Aby zapewnić takie warunki kwiat musi być okresowo rozpylać. Zabieg polecany jest prodelyvat dzień w wiosną i latem, raz w tygodniu w zimie i jesienią.

Woda powinna być zdecydowanie bezyzvestkovoy. Do tego trzeba bardzo uważnie monitorować, ponieważ jest z tego powodu, często chore, a nawet umrzeć Cattleya. Opieka w domu musi być możliwe, aby symulować naturalne siedlisko. Podlać storczyka latem częściej (2-3 razy w tygodniu) z wodą w temperaturze pokojowej, co również powinno być wapno. W zimie, zrobić dwa razy mniej. Należy zachować ostrożność do podłoża w czasie spoczynku prawidłowo wyschnąć między podlewaniem.

Wybór garnka i gleby

Podobnie jak wszystkie epifity, Cattleya kocha światło. W tym przypadku nie powinna spaść tylko na liściach roślin, ale również do jego korzeni, które odbywa się również proces fotosyntezy. Z tego powodu, należy wybrać pulę koniecznie przejrzysty. Jeśli chodzi o glebę, nadające klasyczny substrat zawierający epifitycznych kory mchu poliuretanu i perełek polistyrenowych.

W okresie działalności wymaga dodatkowego opatrunku. Jeżeli podłoże zawiera korę paproci, można to zrobić na miesiąc, aw przypadku jej braku w składzie – dwa razy częściej. Z wystarczającą oświetlenia i nawadniania, a także prawidłowe nawilżenie i terminowego karmienia nawet na zwykłym parapecie mogą rosnąć inteligentnej Cattleya. Zdjęcia (pielęgnacja roślin zostało przeprowadzone przez profesjonalnych florystów) takie okazy zostały przedstawione powyżej.

przeszczep

Aby w pełni rozwijać zakład, zaleca się przeprowadzić okresową zmianę podłoża. W tym celu, co 2 lata (najlepiej na wiosnę) zrobić przeszczep. Pot można zostawić stary, ale mieszanina powinna być świeża. Początkowo roślinny usuwa się z naczynia. Następnie, wolny od pozostałości z kory i inne elementy podłoża. Należy to zrobić ostrożnie, tak aby nie uszkodzić korzeni. Storczyk umieszcza się w naczyniu, zasypianie nowej mieszaniny wody (nie jest to konieczne). Przesadzanie Cattleya wraz z terminowego nawożeniu przyczynia się do jej rozwoju i obfitego kwitnienia w lecie.

W przeciwieństwie do większości innych roślin, gdy umieszczone w garnku jest to konieczne, aby przesunąć nieco do środka, aby zostawić miejsce dla rozwoju przedniej pseudobulwy (false żarówki są charakterystyczne dla tego typu). Gdy imponująca wielkość storczyków zaleca się do tyłu, aby zapewnić pozycję pionową. Przez podlewanie standardowego harmonogramu powinna rozpocząć się nie wcześniej niż 10 dnia od dnia wymiany podłoża.

reprodukcja

W środowisku naturalnym często pomnożyć nasiona storczyków. Sposób ten jest często stosowany w laboratoriach lub szklarniach. Jedynym możliwym sposobem na podzielenie dorosłych roślin w domu. Cattleya, który nie spowoduje uszkodzenia hodowla kwiatów i przyniesie pozytywny rezultat, powinny zawierać kilka pseudobulwy (co najmniej 3-4). Podziel się nimi jest konieczne przed kwitnieniem. Należy to zrobić ostrożnie, ze powoduje minimalne uszkodzenie systemu korzeniowego. Kłącza (tuber), rośliny są oddzielone za pomocą ostrego noża pokroić miejsca traktuje się węglem drzewnym. Następnie każdy z pseudobulwy można sadzić osobno. Czasami przychodzi mniej dramatycznie, dzieląc roślinę na 2-3 kawałki.

Co jeśli Cattleya nie kwitną

Niestety, problem ten często borykają się hodowcy. Aby zaradzić tej sytuacji, konieczne jest, aby zrozumieć powód, dla którego nie jest kwitnienie storczyków (Cattleya). Opieki podczas działalności zakładu (dla większości gatunków to koniec wiosny – początek lata) wymaga szczególnej opieki. Pierwszą rzeczą, aby upewnić się, że woda do nawadniania i opryskiwania nie było wapno (można użyć wody deszczowej).

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się kwiatów jest konieczne, aby zapewnić różnicę temperatur między dniem i nocą, co najmniej 3-4 stopni. Należy również upewnić się, że instalacja co najmniej kilka godzin dziennie są w zupełnej ciemności (istnieją gatunki, których kwiaty są tworzone jedynie w przypadku braku światła).

Choroby i pasożyty

Istnieją przypadki, gdy nagle Cattleya literami ciemnieją i odpadają liści. Przyczyn tego może być kilka. Te pasożyty, które atakują głównie dość często egzotycznymi roślinami. Wśród najbardziej charakterystyczne Cattleya – skali owady, roztocza, mszyce i wełnowce. I najbardziej skutecznym sposobem radzenia sobie z nimi – profilaktyka. Cattleya, opieka w domu, dla której prowadzona jest zgodnie z zasadami, muszą być systematycznie leczonych specjalnych rozwiązań, zapobiegać ich powstawaniu. Przy wyborze środków chemicznych należy zawsze upewnić się, że lek jest odpowiedni dla tego typu storczyków.

Jeśli pasożyty już się pojawiły, liście spryskuje malationowi oznacza „Rogor” lub nalewka z tytoniem. Dozwolone woda przetwarzanie mydlany. Jednak przed użyciem środków chemicznych, upewnij się, że rośliny wystarczająco dużo światła i nie ma nadmiaru wilgoci. Ciemne plamy na liściach czasami wystąpić z powodu niewłaściwej pielęgnacji kwiatu.

typy Cattleya

W naturze, znaleźli więcej niż 60, ale w domu z powodzeniem rozwijać i łodygi kwiatowe, nie wszystkie. Wśród najczęstszych – Cattleya hybrydowych. Dokładniej mówiąc, cała seria storczyków uzyskane przez skrzyżowanie zarówno w środowisku naturalnym lub w laboratorium. Zasadniczo jest to dość duże rośliny o jasnych kwiatów o różnych kolorach. Wyróżniają się one ciemniejsze, czasami zauważony wargę.

Innym, równie często, ale w mniejszym rozmiarze Cattleya Bowring różni jesień kwitnienia (zwykle przychodzi w połowie września). . Ten storczyk różowy-fioletowy kolor, wysokość łodygi wynosi nie więcej niż 35 cm jest bardzo podobny do niego, ale trochę lżejsze w tonie – Cattleya Skinner. Różni się on, oprócz odcienia – rozkwicie wiosny.

Zasadniczo różni się zarówno pod względem wielkości i kształtu Cattleya Forbersa. Jest o wiele większy bardziej aksamitne kwiaty są żółte z brązowymi plamami i smugami. Charakteryzuje się jasnym smarowania smaku wanilii w całym pomieszczeniu.

W kwiecie sklepy mogą często znaleźć inne, bardziej egzotyczne gatunki. Ale w każdym przypadku, Cattleya, pielęgnacja odbywa się prawidłowo, a warunki życia jak najbardziej zbliżone do naturalnego uciesze właściciela pięknych jasnych kwiatów.

Ci, którzy z różnych powodów nie może zapewnić tę roślinę jest wystarczająco ciepło i światło, odpowiednie więcej – roczne, kwiaty, które przypominają ten rodzaj storczyków na wiele sposobów. To godetsiya.

Cattleya Terry

Jest to rodzaj odporne na zimno jednoroczne ogrodowych. Nadaje się do uprawy na balkonach i klombów. Kwiaty zazwyczaj w późnym latem. Pomimo pewnych powierzchownych podobieństw, a nazwa, bezpośrednio związanych z Cattleya nie ma. Godetsiya mniej kapryśna, nie wymaga takiego starannego opieki, i czuję się dość dobrze w zwykłej działki. Nie możemy powiedzieć, że kwiat jest w stanie zastąpić tropikalny Cattleya, ale dla tych z kwiat orchidei kategorycznie odmówi, może być doskonałą alternatywą.

Jeden z przedstawicieli tropikalnych epifity, znalezionych na sprzedaż do uprawy w doniczkach, Cattleya. Opieka w domu tej rośliny jest dość kłopotliwe i wymaga specjalistycznej wiedzy. Ale jego piękne kwiaty często mają słodki smak waniliowy, bez wątpienia wart wszystkich wysiłku.