661 Shares 1083 views

Modliszka zwyczajna: siedlisko, kolor, zdjęcie

Modliszka zwyczajna – owady należące do rodziny mantidae. Jest najczęstszym przedstawicielem gatunku w Europie.

opis

Jest to dość duży owad. Europejski Mantis których wymiary zmieniają się od 42 do 52 mm (samce) i od 48 do 75 mm (samice) jest drapieżne. To przystosowane do przechowywania żywności kończyny przednie. Mantis członkiem odrywania Dictyoptera, tworząc liczne gatunki, składający się z trzech tysięcy podgatunków.

Nazwę nadano mu Karl Linney – wielki taksonomii, który zauważył, że postawa Modliszka gdy on siedzi w zasadzkę, jest bardzo podobny do człowieka, jego ręka splecione w modlitwie. Dlatego naukowcy nazywają go Mantis religiosa, co tłumaczy się jako „religijne kapłana.”

kolor

Prawdopodobnie w podręcznikach biologii wiesz modliszka zwyczajna. Typ farbowanie jest bardzo zmienny, w zakresie od żółtego do zielonego i ciemnobrązowego lub brązowo-szary. Normalnie, to spełnia zbiega siedlisk z kolorem trawy, kamieni i liści.

Najczęstszym biało-zielony lub żółty kolor. Starsze osoby bledsza strój. Na ciało z wiekiem pojawiają się ciemnobrązowe plamy. To dlatego, że korpus przestaje produkcję aminokwasów do końca życia, metioninę, leucynę, izoleucynę, tryptofan itd w laboratorium, gdy żywność te substancje są dodane, życie owadów rosnących blisko dwukrotnie – do czterech miesięcy … Jest to maksymalny okres, który może żyć modliszka zwyczajna.

cechy biologiczne

W owady te dobrze rozwinięte skrzydła, latać dobrze, ale przenieść samce, i tylko w nocy iw ciągu dnia pozwalają sobie sporadyczne trzepotanie z gałęzi na gałąź. Mantis ma cztery skrzydła. Dwa z nich – ciasne i wąskie, a pozostałe dwa – cienki i szeroki. Są one w stanie otworzyć, jak wachlarz.

Głowę Modliszka trójkątny kształt, bardzo ruchliwe, podłączony do piersi. Można go obracać o 180 stopni. Owad ten doskonale rozwinięte przednie nogi, które są silne i ostre kolce. Dzięki ich pomocy, to chwyta swoją ofiarę, a następnie pobiera go.

Zdjęcie modliszka zwyczajna, które można zobaczyć poniżej, pokazuje, że owad ten ma dobrze rozwiniętą oczy. Charakteryzuje się doskonałą wizję. Predator, leżąc w oczekiwaniu, obserwując otoczenie i natychmiast reaguje na poruszające się obiekty. Podchodzi do ekstrakcji i chwyta jej silne nogi. Po tym, ofiara nie ma szans na przetrwanie.

W przeciwieństwie do mężczyzn, jedzenia bardzo małe owady, ciężkie duże kobiety wolą swych braci z tej samej, a czasem nawet większy rozmiar niż są. Ciekawa historia związana z samic modliszki, powiedział E. Thiel. Patrzył zabawną sytuację na ulicach jednego z miast Ameryki. ruch drogowy został zatrzymany. Kierowcy z zainteresowaniem obserwował pojedynek pomiędzy Sparrow i modliszki. Dziwnego, że zwycięstwo w walce zyskał owada i wróbel był haniebnie wycofać z pola bitwy.

Zdjęcie modliszka zwyczajna, siedlisko

Mantis dość szeroko rozpowszechnione w południowej Europie – od Portugalii po Ukrainę i Turcję. Nie ominąć go i śródziemnomorskiej wyspy (Korsyka, Baleary, Sycylia, Sardynia, Wyspy Egejskie, Malta, Cypr). Często znaleźć w Sudanie i Egipcie, na Bliskim Wschodzie, z Iranu do Izraela, na Półwyspie Arabskim.

Siedlisko Modliszka obejmuje zwykłych i południowe regiony naszego kraju. Rzekomo został wprowadzony na wschodzie USA, w Nowej Gwinei, w latach 1890. Z tych terenów to zajmuje prawie całą Amerykę Południową i Kanady. Na początku tego stulecia, Modliszka została znaleziona w Kostaryce. Nie istnieją oficjalne dane potwierdziły, że modliszka zwyczajna został znaleziony w Jamaica, Australii i Boliwii.

W Europie północnej granicy zakresu przechodzi takich krajów i obszarów, takich jak Belgia i Francja, Tyrolu i południowych Niemczech, Czechach i Austrii, południowej Polsce i na Słowacji, regionów leśno-stepowej Ukrainy i południowej Rosji.

Naukowcy pamiętać, że do końca XX wieku, zasięg rozszerzył się do północy. Znacząco wzrosła liczba owadów na północy Niemiec, nie było modliszka zwyczajna na Łotwie i Białorusi.

Cechy hodowlane

Muszę powiedzieć, że mężczyzna Mantis rozpocząć związek nie jest łatwe: kobiet, większe i mocniejsze, mogą łatwo jeść nieszczęsnego pana młodego, zwłaszcza w czasie, gdy nie jest gotowy do kopulacji lub zbyt głodny. Dlatego modliszka zwyczajna (mężczyzna) podejmuje wszelkie środki ostrożności.

godowy

Widząc piękną połowę, mężczyzna zaczyna się poskarżyć się na znacznie bardziej ostrożne niż w najbardziej niebezpiecznych i wrażliwej produkcji. Jego ruchy ludzkie oko nie złapać. Wydaje się, że owady nie porusza się, ale stopniowo zbliża się do kobiety, jednocześnie starając się wrócić. Jeśli kobieta jest w tym momencie włącza się w jego kierunku, mężczyzna umiera na miejscu przez długi czas, z odrobiną kołysanie. Biolodzy uważają, że te ruchy są sygnałem, że przełącza się na zachowanie samic z polowania na miłości.

To dość osobliwy zaloty może trwać do sześciu godzin. Na tym spotkaniu pan lepiej trochę późno niż minutę pośpiechu. Propagowane Modliszka powszechne w późnym latem. Na terytorium Rosji parowania występują one od połowy sierpnia do początku września. Wpływ hormonów płciowych powoduje wzrost agresji w zachowaniu owada. W tej chwili istnieją przypadki kanibalizmu. Główną cechą modliszka zwyczajna – pożera samca po samicy, a czasami nawet w czasie kopulacji.

Istnieje teoria, że samiec modliszki nie może kopulować, jeśli jest obecny szef, więc stosunek seksualny owadów rozpoczyna się nieprzyjemne procedury mężczyzny – kobieta odrywa głowę. Jednak większość gody odbywa się bez ofiar, ale po jej zakończeniu samica zjada samca, i to tylko w połowie przypadków.

Jak się okazało, ona zjada jej partner nie ze względu na jego szczególny wampiryzmu lub szkodliwości, a ze względu na wysokie wymagania białkowych w pierwszym etapie rozwoju jaj.

potomność

Modliszka zwyczajna, zdjęcie, które można zobaczyć w tym artykule, składa jaja w Ootheca. Jest to szczególna forma jajka, typowe dla mięczaków i Dictyoptera. Reprezentuje ona poziome rzędy jaj, które mogą być dwa lub więcej.

Samice wylewa ich pienistą substancję białkową, która stanowi kapsułkę podczas krzepnięcia. Zwykle opóźnione aż do 300 jaj. Kapsułka ma raczej zwartej struktury, który łatwo przywiera do roślin lub kamieni, jajka ochrony przed wpływami zewnętrznymi.

Znajdujący się wewnątrz kapsułki jest utrzymywana optymalną wilgotność i temperatura. W jajach Ootheca nie mogą zostać utracone nawet przy temperaturach do -18 ° C W umiarkowanych szerokościach geograficznych jaj zimowych, aw południowych regionach okresu inkubacji miesiąca.

larwy

Trzydzieści dni z jaj larwy pojawiają. Na powierzchni małych cierni umieszczone, aby pomóc im wydostać się z kapsułki. Po tym, wylinka larwy. Później rzucić skórę i są podobne do dorosłych, ale bez skrzydeł. Larwy Mantis zwykły bardzo ruchome, ma zabarwienie ochronną.

W większości obszarów rozprzestrzeniania się tych owadów wylęgają się larwy pod koniec kwietnia – na początku maja. Przez dwa i pół miesiąca one wylinka pięciokrotnie. Dopiero wtedy stają się dorosłe owady. Proces dojrzewania wynosi dwa tygodnie, a potem mężczyźni zaczynają wyglądać swoją drugą połowę do kopulacji. Modliszka na żywo w środowisku naturalnym – dwa miesiące. Początkowo mężczyźni umierają. Po kopulacji, są one już nie patrząc na zdobycz, aby stać się bardzo ospały i szybko umierają. Przetrwać tylko do września, podczas gdy kobiety doświadczają ich przez miesiąc. Ich wiek kończy się w październiku.

Styl życia i dieta

Podstawą diety składa się z owadów modliszki. Największe okazy (głównie kobiety) często atakują jaszczurki, żaby, a nawet ptaki. Poświęcić modliszka zwyczajna je powoli. Proces ten może trwać około trzech godzin, aw ciągu tygodnia żywność jest trawiona.

Mantis jest prawie wędrowcy. Tylko do końca letnich mężczyzn radykalnie zmienić swój styl życia, zaczynają wędrować po okolicy. W obliczu jego rodzeństwo, owad wejdzie do walki, a przegrany ma szansę nie tylko na śmierć, ale również stać się kolacja dla zwycięskiej rywal. Oczywiście, w tych podróżach mężczyźni Mantis nie szukacie chwały turnieju, muszą miłość pięknej kobiety.

Siedlisko modliszka zwyczajna – drzewo lub krzew, ale czasami mogą zamarznąć na trawie lub na ziemi. Owady przejście od warstwy do warstwy, więc można je znaleźć zarówno w górnej części korony, a na nogach wysokie drzewo. I kolejna interesująca cecha: Modliszka odpowiada tylko do ruchomych celów. Obiekty stałe to nieciekawe.

To jest bardzo żarłoczny drapieżnik. Dorosły owad zjada w jednym czasie do siedmiu karaluchy wielkości centymetra. Na jedzenie ofiary trwa około trzydziestu minut. Najpierw zjada tkanek miękkich, a dopiero potem przystąpić do stałej. rezerwy Mantis nóg karaluchów i skrzydeł. Miękkie owady są spożywane w całości. Modliszka zwykle preferuje osiadły. Kiedy miał wystarczająco dużo żywności, to przez całe życie mieszka w tym samym drzewie.