119 Shares 6615 views

Program do pracy z dźwiękiem: przegląd edytorów audio

W tym artykule opisano edytory audio. Umożliwiają wykonywanie prostych operacji (klejonowanie ścieżek, kadrowanie, zmiana tonu) i złożonych (nakładanie efektów, EQ, nagrywanie dźwięku).


Audacity

бесплатный аудиоредактор . Audacity to darmowy edytor audio . Istnieją wersje popularnych wersji systemów Windows, Linux i MacOS. Funkcjonalność narzędzia pozwala konkurować z rozwojem komercyjnym.

Interfejs aplikacji jest niegrzeczny. Dla doświadczonych użytkowników duże ikony i przyciski podstawowych funkcji przypomnią Windows XP. Dla wyznawców macOS, projekt użyteczności wydaje się archaiczny. Chociaż interfejs programu nie może być nazwany pięknym, ale jest prosty i zrozumiały. Audacity на русском представлены почти все надписи за малым исключением, что позволит начать работу без долгого изучения мануалов. W Audacity w języku rosyjskim można zobaczyć niemal wszystkie inskrypcje z niewielkim wyjątkiem, co pozwoli Ci rozpocząć pracę bez długiego studiowania podręczników.

Interfejs narzędzia jest zbudowany w taki sposób, że podstawowe czynności z danymi audio mogą być wykonywane nawet przez użytkownika, który wcześniej nie miał doświadczenia z takim oprogramowaniem. Przyciski głównych działań znajdują się w górnym panelu głównego okna.

Aby uruchomić program obsługujący główne popularne formaty audio, musisz zainstalować bezpłatne kodeki FFmpeg i LAME. Jest to niewygodne, ale twórcy nie mieli innego wyjścia z powodu problemów z licencjonowaniem. Doświadczeni użytkownicy będą chcieli, aby narzędzie mogło pracować z nieskompresowanymi danymi (FLAC, WAV).

бесплатный аудиоредактор автоматически откроет диалог для заполнения тегов. Gdy użytkownik zakończy edycję i zapisze plik, darmowy edytor dźwięku automatycznie otworzy okno dialogowe do wypełnienia znaczników. Jeśli użytkownik często bierze udział w edycji dźwięku, nie musi ręcznie wprowadzać informacji za każdym razem – narzędzie umożliwia tworzenie szablonów.

Aby dodać pliki do edytora, użyj standardowego okna dialogowego lub przeciągnij i upuść. Dzięki brzmieniu program może robić to samo co produkty komercyjne: redukcja szumów, klejenie, przycinanie, stosowanie efektów, zmiana wysokości. Podczas pracy plik źródłowy nie jest w żaden sposób dotknięty. Aplikacja kopiuje sekcje utworu, w którym operacje zostały wykonane do katalogu projektu. Gdy użytkownik kliknie przycisk "Zapisz", narzędzie po prostu łączy zmienione i oryginalne dane w celu utworzenia nowego pliku. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo danych użytkownika.

может сохранить весь трек или отдельную часть. Program do pracy z dźwiękiem może zapisać cały utwór lub osobną część. Jeśli edytujesz wielokanałowy dźwięk, możesz zapisać poszczególne kanały w różnych plikach.

Poza wprowadzaniem zmian do istniejących ścieżek aplikacja może nagrywać dźwięk z wejścia liniowego karty dźwiękowej wbudowanej w mikser i mikrofon. W takim przypadku narzędzie umożliwia uruchomienie przechwytywania po naciśnięciu przycisku lub gdy sygnał osiągnie ustawiony limit.

имеет в своем арсенале обширный набор эффектов. Program do pracy z dźwiękiem ma w swoim arsenale szeroki zestaw efektów. Jeśli nie wystarczy, możesz zainstalować dowolny dodatkowy plug-in VST innej firmy. Analizator AFC w całości działa stabilnie. Ma jednak jedną istotną wadę. Po pobraniu pliku narzędzie analizuje tylko część tego pliku.

Podsumowanie

Pomimo faktu, że program ma wady, jest to najlepszy darmowy edytor dźwięku. Jego funkcjonalność jest porównywalna do produktów komercyjnych. Po pobraniu aplikacji użytkownik uzyskuje potężne narzędzie. A cena analogów handlowych o tej samej funkcjonalności jest bardzo wysoka. Link do pobrania znajduje się na oficjalnym kanale Audacity. – ОС, которая максимально подвержена вирусным угрозам, поэтому загружать утилиту со сторонних ресурсов не рекомендуется. Windows to system najbardziej narażony na zagrożenia wirusem, dlatego nie zaleca się pobierania narzędzia z zasobów innych firm.

Mixcraft

Mixcraft to nie tylko edytor audio, ale całe studio wirtualne. Jego główną cechą wyróżniającą jest duża liczba wbudowanych próbek, pętli, efektów, instrumentów wirtualnych.

Wszystkie te narzędzia pozwalają nie tylko wykonywać proste operacje na danych audio, ale także tworzyć własne utwory, remiksować.

Główne cechy

обладает следующими отличительными особенностями: Program do pracy z dźwiękiem ma następujące charakterystyczne cechy:

  • 7000 próbek jest dostarczanych wraz z programem;
  • Ponad 20 wbudowanych efektów profesjonalnych;
  • 11 wstępnie zainstalowanych wtyczek w formacie VST;
  • Możliwość importowania pętli z popularnych pojemników bibliotecznych;
  • Narzędzie obsługuje prawie wszystkie nowoczesne formaty plików audio.

Mixcraft – program, który najlepiej nadaje się dla użytkowników, którzy mieszają utwory lub komponują. Interfejs programu jest wykonywany niestandardowo, więc narzędzie zajmie trochę czasu na opanowanie.

не бесплатна. Jedyną wadą – ten program do pracy z dźwiękiem nie jest bezpłatny. Można go jednak używać przez dwa tygodnie bez konieczności zakupu licencji.