244 Shares 7816 views

"L-lizyna escinat": instrukcje użycia i recenzje

Słabo zlokalizowane kompleksowe obrzęki tkanek miękkich, które powodują zaburzenia punktowe w układzie dostarczania krwi i towarzyszą im bolesne odczucia, stanowi poważne wyzwanie dla przemysłu farmakologicznego. Urazy tego typu są najczęściej wynikiem interwencji chirurgicznych i pooperacyjnych, a także wyniku urazu mechanicznego układu mięśniowo-szkieletowego, głowy i / lub rdzenia kręgo- wego (krwiaki objętościowe, powikłania ze złamaniem ścięgna w postaci postępującego obrzęku itp.).

Terapia jakościowa i skuteczne zapobieganie zespołowi bólego obrzęku jest "sferą odpowiedzialności" leków moczopędnych, glukokortykoidów, flawonoidów, alkaloidów ergotalnych, a także leków otrzymywanych z owoców zwykłego kasztanowca. W tym ostatnim przypadku szczególnie interesująca jest "Lysina escinat", jej analogi pomimo podobieństwa algorytmu działania farmakologicznego czasami nie mogą zapewnić niezbędnego efektu terapeutycznego.

Reakcja ciała na substancję czynną

"Lysine escinate" instrukcje użycia klasyfikuje się jako wielofunkcyjny angioprotector. Składniki leku, reagujące z komórkami ciała, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia na wielką skalę, wygaszają wrażliwość receptorów bólu i spowalniają postępy opuchlizny w tkance (aż do całkowitego zatrzymania procesów wysiękowych).

Ten wynik jest możliwy dzięki zahamowaniu hydrolaz lizosomalnych, odpowiedzialnych za szybkość odcięcia mukopolisacharydów w obrębie linii krwi i w sąsiadujących tkankach łącznych. Umiarkowane objawy hipoglikemii i ogólny wzrost tonu naczyń krwionośnych na tle normalizacji ich przepuszczalności jest naturalnym wynikiem dawkowania tego leku.

Wskazania dotyczące recepty produktu leczniczego

"Lizyna escinat" (instrukcja przedstawia ją jako jedną z form złożonego związku saponin triterpenowych kasztanowca) jest przepisywana na receptę, jeśli:

 • Diagnoza obrzęku mózgu / rdzenia kręgowego o ciężkim i krytycznym stopniu rozwoju (w tym, gdy potwierdza się obecność krwiaków śródczaszkowych z przemieszczeniem);
 • Miejscowy obrzęk tkanek miękkich, wpływający na pracę układu mięśniowo-szkieletowego (u pacjenta podczas ruchu / wysiłku fizycznego, odnotowuje się ostre bóle bólu, a uszkodzone części ciała są dostarczane z krwią w nietypowy sposób);
 • Uzasadnione podejrzenia o ostre zapalenie żył zakrzepowo-zatorowych (występuje nierównowaga krążenia żylnego nóg, pogłębiona przez zapalne procesy zapalne).

Lizyna escinat: instrukcje użycia i zalecane dawkowanie

Stosowanie leku pociąga za sobą powolne wstrzyknięcie dożylne (ustalenie kropelki wewnątrz tętniczej jest zabronione kategorycznie). Optymalną dzienną dawką dla dorosłych wynosi 5-10 ml leku, rozcieńczonego 0,9% roztworem chlorku sodu (objętość NaCl 15-50 ml). Jednakże w przypadku rzeczywistego zagrożenia życia pacjenta (zwykle z postępującym obrzękiem mózgu) dopuszcza się zwiększenie dziennego spożycia maksymalnie 20 ml substancji czynnej (dwie dawki przez 24 godziny, po 10 ml każda). Dawka ograniczająca wynosi 25 ml na dobę.

Dla pacjentów-dzieci "Lizin escykat" instrukcja ta przewiduje wstępowanie w takich ilościach:

 • Wiek dziecka wynosi 1-5 lat: 0,22 mg na kilogram masy ciała;
 • Wiek 5-10 lat: 0,18 mg / kg;
 • Wiek 10-15 lat: 0,15 mg leku na kg;
 • Wiek 15-18 lat: 0,12 ml / kg.

Przygotowanie roztworu czynnego, tj. Rozcieńczenie leku chlorkiem sodu, należy wykonać bezpośrednio przed użyciem. Całkowita długość terapii nie powinna przekraczać 8 dni (kurs można skrócić do dwóch dni, jeśli lekarz uczestniczący uzna, że stan pacjenta ustabilizował się przed określonym czasem).

Wyniki badań klinicznych

"Lysine escinate" instrukcje są umieszczone jako lek, który został poddany klinicznej kontroli i wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu obrzęku różnego pochodzenia. Tak więc, zwłaszcza u pacjentów z urazowym guzem mózgu po podaniu leku przez kroplomierz, zaobserwowano znaczne zmniejszenie stanu zapalnego. Po przejściu zmieniła się także struktura obrzęku: nieuszkodzone obszary przestały kurczyć się, co przyczyniło się do przyspieszenia stabilizacji ciśnienia wewnątrz czaszki. Zauważono również, że we właściwym czasie zastrzyki "lizyny escinat", wykonywane w postaci płynnego wlewu z spowolnionym wstrzyknięciem, często zapobiegały rozwojowi powyższych scenariuszy i korzystnie wpływały na samopoczucie pacjenta.

Zwalczanie reakcji zapalnych w początkowym stadium i zapobieganie obrzękowi objętościowi znajduje odzwierciedlenie w pobudzaniu funkcjonalnej aktywności mózgu, czyli w minimalizowaniu regresji zakończeń nerwowych.

Specjalne warunki użytkowania

Pomimo faktu, że odpowiedzi specjalistów na temat profilaktyki są pozytywne w odniesieniu do preparatu "Lysina escinat", nie ma wiarygodnych informacji na temat reakcji składników aktywnych na płód podczas ciąży (podobnie jak karmienie piersią niemowląt). Dlatego nie zaleca się przepisywania leków w takich przypadkach.

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na pacjentów z rozpoznaniem "zapalenia jelita grubego" – escinat odgrywa rolę naturalnego katalizatora dla transaminaz i może lekko obciążać wątrobę. Jednakże, w przypadku braku innych patologii, ta choroba nie jest powodem wycofania leku.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Oprócz ciąży i laktacji, leki "Lizyna escyna" do stosowania nakładają takie ograniczenia recepty:

 • Indywidualna nietolerancja składników;
 • Ostra niewydolność nerek ;
 • Poważne problemy z wątrobą;
 • Krwawienie wewnętrzne (wrzody lub inne formy erozji narządów i tkanek).

W powyższych warunkach reakcje alergiczne na lek są niezwykle rzadkie. A jednak nie są wykluczone:

 • Skóra: świąd, pokrzywka, powstawanie jasnego "rumieniec" na twarzy;
 • Układ nerwowy: drżenie, naprzemiennie z konwulsjami, ostre zdezaktualizowane bóle głowy, omdlenia;
 • Droga żołądkowo-jelitowa : nudności, czasami biegunka i wymioty;
 • Układ żółciowy i wątroba: krótkotrwały wzrost aktywności bilirubiny i transaminazy;
 • Naczynia krwionośne i serce: niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze, arytmia;
 • Organy układu oddechowego: duszność, ciężki suchy kaszel.

Często skutki uboczne są słabo wyrażane, co utrudnia zdiagnozowanie alergii. Na przykład ogólne osłabienie lub gorączka może być postrzegana nie w wyniku przyjmowania leku dożylnego, ale w następstwie przeziębienia.

Charakter interakcji z innymi lekami

"Lizyna escinat" (opinie pacjentów o tym leku, co do zasady, sprowadzają się do komplikacji w układzie mięśniowo-szkieletowym, ponieważ nie można ocenić terapeutycznego efektu urazów mózgu ze względu na krytyczność sytuacji) odnosi się do związków zawierających alkohol. W związku z tym, aby wybrać leki do jednoczesnego stosowania w terapii, konieczne jest zwiększenie ich ostrożności (alkaloidy mogą neutralizować substancje czynne).

Kontakt escynatu z aminoglikozydami jest niepożądany. Powodem jest zwiększenie toksyczności odczynników. Obecność leków przeciwzakrzepowych w recepturze powoduje konieczność zmiany dawki leku w kierunku zmniejszenia dziennej normy. Ale połączenie z lekarstwami przeciwbólowymi i przeciwbakteryjnymi jest dobre (właściwości przeciwzapalne escinatu intensyfikują się na tle braku dodatkowych obciążeń narządów i układów).

Forma wydania i opis

Jako przedstawiciel grupy angioprotektantów narkotyk "L-lizyna-escynian", którego recenzje są czasami subiektywne i nie odzwierciedlają prawdziwego obrazu tego, co się dzieje, jest wydawany jako czysty, bezbarwny roztwór. W tym przypadku 1 ml płynu zawiera 0,001 g substancji czynnej. Rola składników pomocniczych jest przypisywana do glikolu propylenowego, alkoholu etylowego i specjalnie przygotowanej (do wstrzykiwań) wody.

Przegląd leków alternatywnych

Nazwą handlową dla opisanego leku jest Lysina escinat.

Analogi podobne w działaniu farmakologicznym przedstawiono poniżej:

 • "Furosemide" (pigułki / roztwór) – walka z obrzękiem i zespołem bólowym w dziedzicznych chorobach układu sercowo-naczyniowego, eliminacja obrzęku w obrębie mózgu / rdzenia kręgowego (krwiaki pochodzenia mechanicznego), stymulacja diurezy itp.
 • "Hypothiazid" (tabletki) – z obrzękiem, wywołanym wrodzoną niewydolnością serca, marskością wątroby, nadciśnieniem tętniczym.
 • "Valusal" (tabletki / kapsułki / krem / roztwór) – do lokalizowania i neutralizacji procesów zwyrodnieniowych układu mięśniowo-szkieletowego, złagodzenia zespołu bólu pooperacyjnego itp.

Lizyna escinat: opinie lekarzy i pacjentów

Obrzęki tkanek międzyprzedsionkowych i obrzęki mózgu – dowody ciężkiego urazu czaszkowo – mózgowego. Zdaniem ekspertów, w takiej sytuacji strukturalne przemieszczenie obszarów korowych, które pociąga za sobą niepełnosprawność lub śmierć, to kwestia kilku godzin, a czasem nawet minut. Terapię odwadniającą zazwyczaj stosuje się do stabilizacji sytuacji. Jednak kortykosteroidy, saluretyki i osmotyki są najczęstszymi "instrumentami" wpływu – często powodują skutki uboczne lub nie usprawiedliwiają nadziei na nich.

Według lekarzy neurochirurgów, alternatywnym preparatem powinno być "Lizyna escinat" (instrukcje, opinie ekspertów i ważne niuanse dotyczące sposobu użycia narkotyków są podane powyżej). W przeciwieństwie do analogów, roztwór do wstrzykiwań nie powoduje krytycznych powikłań i precyzyjnie wpada do celu, zapewniając tym samym kontrolę dynamiki obrzęku (minimalizuje objętość obrzęku mózgu / rdzenia kręgowego).