636 Shares 2117 views

Diagnostyka funkcjonalna. Metody diagnostyki funkcjonalnej

Co to jest diagnostyka funkcjonalna? Jest to jedna z sekcji nauk medycznych, która łączy szereg procedur diagnostycznych, które pozwalają obiektywnie ocenić funkcjonalność wszystkich narządów i układów w organizmie człowieka.


Metody diagnostyki funkcjonalnej

 1. Elektrokardiogram.
 2. Echokardiografia.
 3. Holterskoe monitorowanie EKG.
 4. Ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi.
 5. Test na bieżni (ekg badanie przeprowadzone pod obciążeniem).
 6. Statki skanowania Kolor: zarówno duplex i triplex.
 7. Elektroencefalogram.
 8. Badanie płuc zdolności wentylacji i oceny czynności układu oddechowego.

Miejsce na pokój diagnostyki funkcjonalnej. Porozmawiajmy o różnych metod przeprowadzania więcej.

elektrokardiografia

Metoda ta jest najbardziej powszechnie stosowane i znane, ponadto, jest to jeden z głównych w tym dziale medycyny. zapisy EKG i zapisy na papierze lub elektronicznych wskaźników aktywności elektrycznej serca, umożliwiając lekarzowi diagnostyki funkcjonalnej może w trakcie dekodowania otrzymanych informacji do zidentyfikowania wielu problemów zdrowotnych dla pacjenta, jeśli takie istnieją. Znalezione, w tym wszelkich naruszeń przewodzenia i rytmu. Specjalista może ocenić, czy mięsień sercowy w pełni radzi sobie z jego funkcji, nawet zdiagnozować we wczesnym etapie rozwoju różnych zmian niedokrwiennych, w tym takiego groźnego patologii, takich jak zawał mięśnia sercowego. Procedura demontażu EKG nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pacjenta i jest całkowicie bezbolesny. Ona spędza pielęgniarka diagnostykę funkcjonalnych. Nowoczesny sprzęt, ustalające EKG, oprócz pracy, jest w stanie przechowywać w swojej pamięci ogromne ilości danych, a na ich podstawie przeprowadzić kontrolę jakości pacjentów przeszły kursy leczenia.

Elektrokardiogram z obciążeniem

Druga nazwa tej metody – testy z bieżnią funkcjonalnych diagnostyki. Jego osobliwością jest fakt, że badanie EKG nie odbywa się w pozycji leżącej, jak i podczas przygotowań do ćwiczeń pacjenta na specjalnym torze do biegania.

Po zakończeniu testu na bieżni może być użyty do uzyskania następujące dane:

 • Alternatywnie, jako organizm testowy wykazuje tolerancję na stres z organizmu;
 • Jak działa układ krążenia pacjenta do zwiększonej aktywności fizycznej;
 • Nie wydaje się, że miał zaburzenia rytmu serca pod wpływem takiej manipulacji;
 • Pogorszenie jakości przepływu krwi w mięśniu sercowym (niedokrwienie, szczególnie jego bezbolesny postaci);
 • ocenić, czy wpływ na pacjenta odbyła antyarytmiczne, dusznicy bolesnej lub leki przeciwnadciśnieniowe.

Elektrokardiogram monitoringu Hotlerovskoe

Metoda ta służy do oceny działania ludzkiego serca w ciągu całego dnia. Miejsce – dział diagnostyki funkcjonalnej. Za pomocą EKG metodą Holtera może naprawić wszystkie rodzaje arytmii (szczególnie tych, które pojawiają się od czasu do czasu, i trwa długo) i przeprowadzić wykrywanie wczesnych stadiach choroby wieńcowej. Takie diagnostyka funkcjonalna służy do określenia, czy wskazań do operacji serca, koronarografia, prawidłowy lek.

Codzienne monitorowanie ciśnienia tętniczego

Ta metoda pomiaru ciśnienia krwi spędza praktycznie każdy przedział diagnostyki funkcjonalnej. Jest on stosowany w celu oceny skuteczności leku jest przeprowadzane przez pacjenta korekty ciśnienia krwi. W tym celu, w ciągu dnia pacjent jest podłączony do urządzenia przenośnego, który rejestruje, jak zmiany we wskaźnikach ciśnienia krwi na tle zwykłego trybu życia pacjenta. Jest to metoda często pomaga odkryć prawdziwy poziom A / D u ludzi, ze względu na wyeliminowanie nadciśnienia sytuacyjnej, występujący w odpowiedzi na stres spowodowane przez człowieka odwiedzanej instytucji medycznej. Dodatkowo, codzienny monitoring pomaga zidentyfikować słabe prognostyczną znak, jako nocnego nadciśnienia.

echokardiografia

Technika ta ma wielkie znaczenie dla określenia cech struktury i funkcjonowania serca i dużych naczyń. Przeprowadzić takie badanie u lekarza diagnostyki funkcjonalnej. Badanie echokardiograficzne pozwala na:

 1. Wykrycia obecności zarówno wad wrodzonych i nabytych w strukturze serca.
 2. Ocenić strukturę i działanie zaworów.
 3. Określenia grubości i funkcji mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą wieńcową serca, nadciśnienie i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

encefalografii

Badanie pozwala ocenić stan mózgu w oparciu o definicję aktywności bioelektrycznej. Diagnostyka czynnościowe organizmu jest konieczne w przypadku podejrzenia obecności różnych patologii układu nerwowego, takich jak:

 • encefalopatia;
 • często omdlenia;
 • chorób onkologicznych;
 • padaczka i tak dalej. d.

skanowanie w kolorze (duplex i triplex)

Metoda ta – najnowocześniejszy i pouczające w zakresie badania naczyń krwionośnych pacjenta. To daje możliwość, aby zobaczyć, w jaki sposób naczynia krwionośne i tkanki otaczającej, w taki sam sposób, jak za pomocą prostego USG, dodatkowo zbadać przepływ krwi z pomocą swojego odwzorowania barw i analizy spektralnej, w oparciu o – z efektem Dopplera.

Skanowanie kolor (dupleks lub tripleks) zawiera takie techniki diagnostyczne funkcjonalnych, takich jak:

 1. Skanowanie tętnic ramienno w ich pozaczaszkowych działów. Dzięki niemu są badane naczynia, które są przeznaczone do zasilania mózgu krwi, wykazały obecność miażdżycy blaszek miażdżycowych, charakter, stopień zwężenia) (zwężenie światła naczynia, przebieg tętnic kręgowych, ich status; stwierdza się, czy istnieje na ściskanie pod wpływem szyjki choroby zwyrodnieniowej dysku, stan szyjnych i podobojczykowej tętnic. Wskazaniem do jej zachowania są zawroty głowy, bóle głowy, wysokie ciśnienie krwi, objawy ukrwienia mózgu.
 2. Skanowanie tętnic znajdujących się w kończynach umożliwia ocenę stanu ścian tętnic, określających obecność zmian spowodowanych miażdżycą tętnic, stopniem zwężenia światła naczynia, na charakter przepływu w nim krwi. Ta technika jest optymalna dla określenia obecności zespołem Raynauda, zmian miażdżycowych, jak również procedury chirurgicznej naczyń.
 3. Skanowanie żyły znajdujące się w nogach – metoda bardzo pouczające dla określenia najwcześniejszych przejawów choroby zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, celowości zabiegu. Technika ta ma fundamentalne znaczenie dla identyfikacji zakrzepicy i określić stan głębokiego zakorzenione sieci żylnej. Ponadto dokładna analiza stanu żyłach znajdujących się w nogach, jest wymagane w czasie przygotowań do operacji brzusznych.
 4. Przezczaszkowa skanowania. diagnoza funkcjonalna tej techniki umożliwia dokładną ocenę stanu przepływu krwi w naczyniach krwionośnych znajdujących się u podstawy mózgu. Z ta procedura diagnostyczna stało się możliwe do zidentyfikowania przyczyn zaburzeń krążenia oraz jej stopnia, a także przypisać najbardziej odpowiednie leczenie.