471 Shares 1438 views

Niskie ciśnienie krwi podczas ciąży: co zrobić, co zrobić? Jak ma mniejsze ciśnienie na ciążę

Ciąża jest wyjątkowym, bardzo delikatnym stanem kobiecego ciała. Teraz potrzebujesz pełnej troski. Wszelkie zmiany, które można po prostu zignorować wcześniej, teraz nabierają poważnego znaczenia i znaczenia. Jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale za przyszłe dziecko. Kwestia ciśnienia krwi jest nie mniej ważna niż poziom hemoglobiny lub żywności. Lekarz przeprowadza pomiary u przyszłej matki, aby śledzić jej stan. I aby ostrzec specjalistę o wszelkich wskaźnikach, które różnią się od normy. Obecnie jesteśmy zainteresowani niższym ciśnieniem krwi w okresie ciąży. Jaka powinna być przyszła matka, jak podnieść ciśnienie krwi bez szkody dla dziecka?


Granice normy

Co można uznać za punkt odniesienia? Normalne ciśnienie dla osoby wynosi 120/80. Stan działania może się jednak nieco różnić. Jeśli wskaźniki są stabilnie nieco wyższe lub niższe, a równocześnie czujesz się dobrze, wszystko jest w porządku. Możesz być spokojny. Jest jednak dolna granica normy. Jest to 95/65, maksymalny dopuszczalny znak, na jaki lekarz musi koniecznie hospitalizować pacjenta. W takim przypadku dane liczbowe muszą być dostosowywane w zależności od warunków zewnętrznych (ciepłe ubrania, gorąca herbata, wysokiej jakości żywność), a także leki. Nie rezygnuj z cichego odpoczynku w szpitalu. To jest teraz ważne dla Ciebie i dla dziecka.

Przyczyny

Dlaczego jesteśmy zainteresowani tym tematem? Ponieważ jest to dość powszechne zjawisko. Co drugi matka ma niskie ciśnienie krwi podczas ciąży. Co robić, demontujemy dzisiaj. Najczęściej jest to spowodowane zmianą tła hormonalnego. Od pierwszych dni w ciele kobiety powstaje progesteron. Powoduje to spadek tonu naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Oznacza to, fizjologicznie uwarunkowane zjawisko.

Czynniki powodujące niedociśnienie tętnicze

U jednej kobiety spadek ciśnienia może być pomijalny, o około 5-10 jednostek. Dla drugiego staje się bardzo namacalny. Szczególnie wyraźny spadek ciśnienia występuje w mumiach skłonnych do niedociśnienia. Dlatego ostrzegaj lekarza podczas pierwszej konsultacji. Powie Ci, dlaczego niskie ciśnienie jest rozpoznawane w czasie ciąży, co zrobić w tym przypadku i może być profilaktyką. Głównymi czynnikami powodującymi niedociśnienie tętnicze są:

  • Niedożywienie lub głód wywołuje obniżenie ciśnienia krwi. Przyszła matka powinna zdecydowanie zapomnieć o dietach.
  • Gorąca wanna lub prysznic.
  • Dłuższy pobyt w dusznym pokoju lub w upale.
  • Nadmierne fizyczne lub umysłowe przepracowanie.
  • Stresujące sytuacje.
  • Choroby kataru, które występują w wysokiej temperaturze.
  • Patologia narządów wewnętrznych. Ten wrzód trawienny, niewydolność kory nadnerczy i tarczyca, alergia i patologia układu sercowo-naczyniowego.

Obraz kliniczny

Bardzo ważny punkt. Każda kobieta powinna mieć kompletny pomysł, jak ustalić niskie ciśnienie podczas ciąży, co zrobić i jak pomóc sobie. Najczęściej kobieta ma zawroty głowy i mdłości, ogólną słabość i senność. Symptomatika są bardzo nieprzyjemne, gdyż obecnie większość matki nadal pracuje i nie może sobie na to pozwolić.

Kiedy mogę podjąć niskie ciśnienie krwi na ciążę? 1 trymestr charakteryzuje się gwałtowną zmianą w tle hormonalnym, więc nic w tym nie dziwi. Jednak silne zmiany BP mogą wywoływać zaciemnienie w oczach i dzwonić w uszach, poczucie braku powietrza, a nawet utratę przytomności. Najczęściej są to zdarzenia jednorazowe, które nie wymagają interwencji medycznej, ale nie trzeba zbyt wiele mówić specjalistom o tym.

Diagnostyka

Co należy zrobić, aby określić ciśnienie krwi? Najważniejszą rzeczą jest znalezienie tonometru roboczego. W każdej instytucji medycznej znajduje się biuro terapeuty, gdzie szybko zmierzyć ciśnienie. Podobna usługa jest również oferowana w aptekach dużych miast. Urządzenie może być w domu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych obaw i szybko wskazać przyczynę dolegliwości.

Występuje również fałszywa tonometria. Dzieje się tak, jeśli mankiet jest zbyt napięty lub powietrze jest zbyt szybko zwolnione. Ponadto nieprawidłowe liczby mogą być, gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej, a jej dłoń ma bardzo małą objętość. W każdym razie nie ma się czym martwić, jeśli w czasie ciąży masz niskie ciśnienie krwi. 1 trymestr – trudny okres restrukturyzacji ciała. Aby ułatwić Ci stan, musisz jak najszybciej słuchać porady lekarza.

W związku z tym, raz ustalenie spadku ciśnienia, lekarz może przypisać monitorowanie, to jest codzienne pomiary przez pewien czas. Jeśli po upadku wkrótce wstaje, wtedy nic strasznego się nie dzieje. Nie jest to alarmujący objaw, jeśli ciśnienie utrzymuje się na stałym poziomie, nieco poniżej normy. O wiele bardziej niebezpieczne niż jego silne wahania. Ale to nie wszystko. Każda przyszła matka powinna wiedzieć, że najczęstszym objawem niskiego ciśnienia krwi jest toksyczność. Objawia się nadmiernym wymiotem i odwodnieniem ciała. W rezultacie powoduje to znaczny spadek ciśnienia. Nadmierne zmęczenie, hałas i dzwonienie w uszach, kołatanie serca są towarzyszami niedociśnienia.

Ryzyko dla matki i płodu

Ta kwestia jest interesująca dla wszystkich kobiet, ponieważ najważniejszą rzeczą dla nas jest to, że oczekiwana ciąża zakończy się narodzinami zdrowego dziecka. Niski poziom ciśnienia krwi występuje u wielu osób. I, jak się wydaje, można go zignorować. Ale to nie takie proste. Ciśnienie może spaść nawet w nocy, kiedy przyszła matka śpi. Szczególnie często zdarza się, gdy kobieta leży na plecach. Płód ściska Vena Cava i krążenie krwi jest zakłócone. W tym przypadku problem może być nie tylko w złym zdrowiu matki, ale także w rozwoju okruchów. Choć toksyczność, goncopatia i niedokrwistość, które są konsekwencją niedociśnienia, są zjawiskami nieprzyjemnymi. Aby uniknąć takiego problemu, lekarze zalecają kobietę, aby spać po jej stronie, a nie na plecach.

Zmniejszone ciśnienie prowadzi do głodu na dziecko. Długie niedotlenienie może prowadzić do poronienia, powolnego wzrostu i rozwoju, problemów zdrowotnych po urodzeniu. Najgorsze jest to, że mózg dziecka reaguje przede wszystkim na brak tlenu. Ponadto, dziecko jest pozbawione składników odżywczych, co oznacza, że będzie wolniej niż mógł.

Drugi trymestr

Jeśli obniżone ciśnienie krwi nadal jest uważane za wariant normy przed 16 tygodniem, to jest już wskaźnik, że istnieją pewne problemy w ciele. Zwykle drugi trymestr jest znacznie spokojniejszy. Matka przyszła już przestaje martwić się nadchodzącymi zmianami i współgra z wielką przyjemnością z okruchem, który coraz bardziej się rozwija. W tej chwili skok apatii przynosi wzrost siły i energii.

Jednak niskie ciśnienie krwi podczas ciąży (2 terminu) dramatycznie zmienia obraz. Przyszła matka jest ciężka, zawsze chce spać. Powody tego zjawiska są takie same. I jak i na samym początku ciąży, niedociśnienie tętnicze może prowadzić do poronienia i osłabienia rozwoju płodu oraz osłabienia przodków, jeśli stan nie zostanie poprawiony do narodzin dziecka. Niskie ciśnienie podczas ciąży (2 trymestr) może wynikać ze zwiększonej nasilenia płodu. Ma swoje znaczenie, działa na duże statki. Aby ją zredukować, musisz siedzieć jak najmniej na jednej pozycji, chodzić więcej, spać w wygodnej pozycji, najlepiej z jednej strony, poduszkę pod brzuchem.

Co mam zrobić?

W rzeczywistości lekarz musi dowiedzieć się przyczyny tego, co się dzieje. To jedyny sposób na skuteczne leczenie. Jeśli zmniejszenie jest spowodowane przez pewną chorobę, wymaga stałego monitorowania i leczenia. I oczywiście nie musisz szukać porady od znajomych i znajomych. Kobiety lubią praktykować ten sposób leczenia – konsultować się telefonicznie z sąsiadami i zapytać: ciśnienie spadło, co zrobić? Otrzymasz dużo sowietów. Ale czy będą dla swojego dziecka bezpieczne?

Analizuj powyższe czynniki, które powodują spadek ciśnienia. Czy nie są w stanie odgrywać decydującej roli w Twoim przypadku. Jeśli atak miał miejsce z powodu upchniętego powietrza, po prostu otwórz okno i wypij słodką herbatę. Nie zapominaj o napojach kofeinowych, jeśli ciśnienie spadnie. Co robisz po kawa? Połóż się, najlepiej podnosząc nogi nad poziomem głowy i zrelaksuj się. Wkrótce stan zostanie znormalizowany.

Jedzenie kobiet ciężarnych bardzo wpływa na jej stan zdrowia. Im bardziej monotonna i słaba dieta, tym bardziej prawdopodobny jest brak ćwiczeń. Mówiąc o tym, jak podnosić niskie ciśnienie krwi podczas ciąży, należy zwrócić uwagę na rolę zdrowego odżywiania. W menu, warzywa i owoce, jagody i orzechy muszą być obecne każdego dnia. Szczególnie przydatne są marchewki, cytryny i grejpfruty oraz czarna porzeczka. Musi być w diecie wołowiny wątroby i masła.

Od rana

Aby poczuć się lepiej w ciągu dnia, musisz właściwie "wkładać" swoje ciało. W tym celu warto spróbować słodkiej herbaty lub kawy i zjeść dobre śniadanie. Produkty te zwiększają ciśnienie krwi i poprawiają samopoczucie. Jednak dzień może wypić nie więcej niż 2-3 kubki – jest to bezpieczna dawka. Ponadto ważne jest, aby kobieta ciężarna jeść małe porcje. Duże przerwy między posiłkami przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Powiedzieliśmy już, jak ma wpływ na niski nacisk na ciążę, co oznacza, że musisz zwrócić szczególną uwagę na to.

Podstawowe metody zwiększania ciśnienia krwi

Jeśli każdy mierzy się za pomocą tonometru pokazuje niskie stawki, a nie prawidłowe odżywianie, ani zdrowy sen nie pomaga, to musisz uciekać się do innych środków. Porozmawiajmy o tym, co podjąć z niskim ciśnieniem krwi w okresie ciąży. Olejki eteryczne z laurowego, bazylii i rozmarynu działają bardzo dobrze. Masaż z ich użyciem dodatkowo daje świetny nastrój. Wzbogacanie ciała tlenem to kolejna możliwość bezpiecznego podnoszenia ciśnienia krwi. W tym celu są specjalne komory ciśnieniowe, koktajle tlenowe. Zwykły spacer po parku też pomaga.

Fitoterapia

A co jeśli powyższe metody nie pomogą? Jak podnieść niski poziom ciśnienia krwi w okresie ciąży? Opinie podkreślają, że środki ludowe działają wystarczająco szybko i są bezpieczne dla płodu. Jest to wyciąg z Eleutherococcus, nalewka żeń-szenia, ekstrakt z leszczyny, tabletki Pantocrin. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z tych leków ma przeciwwskazania, dlatego bardzo ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ponadto zaleca się regularne odżywanie korzenia selera. Może być kruszony w sałatki lub gotowana zupa. Bardzo dobrze jest używać zwykłych truskawek. Jest w stanie normalizować ciśnienie krwi i zwiększyć stężenie hemoglobiny. Aby ustabilizować ciśnienie krwi, dobrym wyborem jest wywar z łusek cebuli. Bardziej poważne leki przepisywane są indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Jeśli wskaźniki nie normalizują się przez długi czas, hospitalizacja jest obowiązkowa.