563 Shares 7414 views

Spondylarthrosis kręgosłup szyjny: przyczyny, objawy i leczenie

Spondylarthrosis dział szyjny z kręgosłupem – dość powszechny problem. A jeśli zaledwie kilka lat temu, choroba uderzyła tylko starszych, ale teraz z takiej diagnozy często spotykamy młodych pacjentów w wieku poniżej 25 lat. Więc co to jest choroba i co go wywołuje?

Spondylarthrosis kręgosłup szyjny i jego przyczyny

Spondylarthrosis – choroby, która jest związana ze stopniowych zmian i procesów zwyrodnieniowych komórek kręgowców i tworzenia wysoce specyficzne kości odnogi. Jak już wspomniano, w tym przypadku bardzo ważne jest wiek osoby. Według statystyk, około 90% pacjentów w podeszłym wieku cierpi na tę chorobę. Po tym wszystkim, starzenie towarzyszą zmiany i zużycia materiałów.

Z drugiej strony, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa często pojawia się w kontekście aktywności fizycznej. Na przykład, podobny wynik może powodować stres fizyczny, który jest typowy dla profesjonalnych sportowców. Z drugiej strony, obciążenie statyczne (na przykład, siedzący tryb pracy) jest również określana jako czynniki ryzyka. W niektórych wypadkach, przyczyną jest wrodzona chorobach kręgosłupa, metabolizm, dostarczanie krwi do pogorszenia a nawet hormonalne zakłóceń.

Spondylarthrosis kręgosłup szyjny: objawy

Z reguły, choroba rozwija się powoli, a pierwsze etapy degeneracji i wszystkie mogą występować, bez widocznych objawów. Jednak w miarę postępu choroby jest uczucie ciężkości, sztywność karku. Stopniowo kręgosłup stawy tracą mobilność. W większości przypadków, sztywność jest oczywiste, rano, po przebudzeniu, ale odbyło się kilka godzin później. W przyszłości, są bóle, które są spotęgowane przez wysiłek fizyczny, niewygodnej pozycji, itd.

Jak już wspomniano, spondiloartroz szyjny kręgosłupa towarzyszy powstawanie kostnych narośli na ciele kręgów. Struktury te mogą uciskać nerwy i naczynia krwionośne, co prowadzi do pogorszenia stanu pacjentów. Choroba często towarzyszą bóle karku, łopatki, łopatki i ramion. W zależności od stopnia uszkodzenia nerwów, może pojawić się szum w uszach, problemy z widzenia i równowagi.

W każdym przypadku, sztywność i ból w szyi to wystarczająco dobry powód, aby skonsultować się z lekarzem.

Spondylarthrosis kręgosłup szyjny i zabiegi

Problem ten wymaga odpowiedniego leczenia. Leczenie w tym przypadku zależy od stopnia deformacji. W najcięższych przypadkach interwencja chirurgiczna. Ale większość lekarzy udało się zatrzymać proces degeneracji stosując metody zachowawcze.

Podczas zaostrzenia jest obowiązkowe lek. Pacjenci przepisane leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne, które szybko zwalnia sztywność i bolesność. Następnie wymagana chondroterapeutyczny recepcję, leki, które poprawiają krążenie krwi, a także stosowanie witaminy B6, która umożliwia przewodzenie wzdłuż włókien nerwowych.

Jest to użyteczne ćwiczenia terapeutyczne. Specjalnie dobrane ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie i tworzyć większe wsparcie dla kręgosłupa. W niektórych przypadkach, u pacjentów zaleca się od czasu do czasu noszenia klamra szyi, zwalniający ciśnienie. Bez zaostrzenia jest pomocne do masażu, terapii magnetycznej i innych fizjoterapii.