207 Shares 6935 views

artykułów nieżywnościowych: lista kategorii oraz nabycie prawa do wymiany i zwrotu

Każde życie ludzkie jest otoczony przez wielu z tych lub innych produktów. Mamy prawie codziennie do dokonywania zakupów bez martwienia się o to, co odnosi się do artykułów nieżywnościowych, jaka jest ich specyfika, jakie są zasady ich zakupu i zwrotu. Powiedz nam, co rodzaje rzeczy tam, pojęcie tego, co stanowi jakość. Spróbujmy sporządzić listę produktów nieżywnościowych i budować ich klasyfikację.

pojęcie

Tradycyjnie dzieli się wszystkie towary w oparciu o możliwości i niemożliwości spożycia. Według tego kryterium przydzielania produktów żywnościowych i nieżywnościowych. Lista przedmiotów, które nie są wykorzystywane do surowców żywnościowych i nieżywnościowych za przygotowanie bardzo duża i zróżnicowana.

produkty nieżywnościowe spełniać wiele ludzkich potrzeb, takich jak biologicznej (ochrona przed zimnem, bezpieczeństwa, snu) i społecznej (prestiżu, mody, należącego do grupy). Różne gałęzie przemysłu produkują coraz więcej towarów. Wraz z rosnącym przedziale kategorie produktów i trudniejsze do rozwiązania problemu rozdzielenia produktów gatunku.

Klasyfikacje

Wszystkie produkty nieżywnościowe, których lista jest ogromna, można podzielić na grupy według różnych kryteriów. Historycznie klasyfikacja na podstawie którego towary są podzielone gospodarczego, warunków sanitarnych, odzież, budownictwa, mebli, dywanów, sprzętu, narzędzi, urządzeń elektrycznych i gospodarstwa domowego, odzież i obuwie, tekstylia, wyroby biżuterii i zegarków, materiały piśmienne, muzyki i towarów, sport, książki i druki.

Częstości występowania popytu i jego cech odróżnienie towarów codziennego i specjalne, a także popyt impulsu. produkty nieżywnościowe można podzielić na modzie, sezonowych i pokrewnej. Przez mianowanie odróżnić produkty szerszego wykorzystania i dla celów przemysłowych. Wszystkie te klasyfikacje mają skrzyżowanie i nie zawsze mogą obejmować całą gamę artykułów nieżywnościowych.

kategoria

Dla wygody i jednoznacznego przyporządkowania niektórych towarów do określonych grup został opracowany klasyfikacji statystycznej i ekonomicznej, w których rozmieszczone są na szerokich kategoriach.

Wszystkie produkty nieżywnościowe, których lista jest praktycznie niewyczerpalne, są podzielone na grupy w zależności od ich przeznaczenia, składu, właściwości. Kwalifikator oferuje kompleksowy system kodowania grup i korzystanie z nich może tylko specjaliści-merchandiserów. Dla celów szkoleniowych klasyfikacja uproszczony został opracowany, która jest powszechnie stosowana ze względu na wygodę i względnie wysoki stopień uniwersalności. Oczekuje się, że podział na 9 dużych kompleksach surowców:

– artykułów gospodarstwa domowego. Na tym obiekcie obejmują szkło, ceramika, tworzywa sztuczne i wyroby ze szkła (narzędzia, materiały budowlane, narzędzia, etc.), a także chemii gospodarczej i meble.

– ropy i produktów naftowych.

– odzież i obuwie produktów, w tym futra.

– Perfumy i upiększające.

– Biżuteria.

– galanterii (torebki, portfele, grzebienie, paski, krawaty).

– Urządzenia elektryczne (sprzęt AGD, oświetlenie, przechowywania żywności).

– kulturowe i AGD (telewizory, instrumenty muzyczne, książki, sprzęt sportowy, zegarki, samochody, aparaty fotograficzne, telefony).

– Artykuły zawodów artystycznych.

specyficzność

Charakterystyka produktów nieżywnościowych polega na tym, że zwykle nie wymagają specjalnych warunków przechowywania i transportu. Ale produkty nieżywnościowe – często jest to obiekty o wysokim stopniu złożoności lub ryzyka. Dlatego też, z których część wymaga specjalnego przeszkolenia w zakresie operacji, więc konsumenci muszą kształcić wykorzystania takich towarów – to jest ich specyficzność. W związku z tym, istnieją specjalne przepisy dotyczące oceny jakości sprzedaży i artykułów nieżywnościowych.

Pojęcie jakości produktów nieżywnościowych

Cech towarów nieżywnościowych wykonane są w drodze ich produkcji, zakupu i konsumpcji. Podczas operacji przedmioty i urządzenia są pokazano ich właściwości, które są oceniane i ich jakość.

produkty nieżywnościowe, których wykaz zawiera szereg artykułów, z grzebieni do pojazdów, które nie mają wspólnych kryteriów oceny jakości ze względu na ich wysoki wszechstronny. Właściwości każdej kategorii towarów są regulowane przez normy państwowe i przepisów technicznych. Jednocześnie niedopasowanie jakości z wymaganymi standardami można wykazać jedynie poprzez badania. Przeprowadzono takiej oceny z wykorzystaniem następujących metod:

– sensoryczny, czyli egzamin zewnętrzny z pomocą ekspertów organów zmysłów; ..

– rejestracja i fakturowania narzędzie, które pozwala ocenić właściwości fizyczne i chemiczne właściwości produktu;

– sanitarnych chemicznego;

– mikrobiologiczne i środowiska.

Ponadto, metoda wywiadów eksperckich w celu oceny właściwości estetyczne produktu.

właściwości konsumpcyjne produktów nieżywnościowych

Przy zakupie dowolnego produktu klient nie korzysta z konkretnych metod oceny oraz dokonać wyboru w oparciu o oceny jego właściwości. Oczywiście, są one bardzo różne dla różnych kategorii produktów. Tak więc, mając Consumer Goods wybiera zupełnie inne parametry niż nowy lodówce. Ale istnieją ogólne cechy konsumenckie, wspólne dla wszystkich produktów nieżywnościowych. Należą do nich:

trwałość. Towary muszą, zgodnie z normą służyć na czas nieokreślony. Konsument zakłada, że każdy produkt będzie trwać przez pewien czas, takich jak lodówki – 10 lat, a trampkach – 2 lata.

Bezpieczeństwo. Towary muszą być wykonane z materiałów przyjaznych środowisku.

Ergonomia. Towar musi stworzyć poczucie komfortu w wygody konsumentów.

właściwości fizyczne i techniczne. Konsument posiada swoją metodę oceny stanu towaru i jego zdolności do pełnienia określonych funkcji.

Estetyka. Kupujący na podstawie ich postrzegania szacunków kosmetycznych ta surowców.

Łatwość konserwacji. Poprzez zakup złożoną technikę lub używanego samochodu, konsument myśli o dostępności i cenie napraw, jeśli to konieczne.

Obraz producenta. Wielu konsumentów są pod wpływem reklamy uważają, że niektóre marki są lepsze od innych, i wybrać produkty, koncentrując się na swoich wyobrażeń o prestiżu i wiarygodności producenta.

Zakup i utrzymanie

Produkty spożywcze są przedmiotem odrębnych przepisów. Są one regulowane przez wymogi dotyczące pakowania i wysyłki produktów. Specjalne zasady stosuje się do delikatnych przedmiotów, takich jak telewizory czy szklanych wazonach. Ponadto, sprzedający musi dostarczyć określonych warunków przechowywania towarów w określonych warunkach temperatury i wilgotności. Na przykład, elektronika wymaga przestrzegania rygorystycznych parametrów składowania. Ponadto, sklep musi zapewnić prawidłowy proces obsługi: w hali handlowym Kupujący zobowiązany jest do znalezienia kompetentnego sprzedawcę, który jest gotów do zapewnienia fachowej porady na temat właściwości i funkcji produktu. Na przykład, nabywanie sprzętu sportowego, kupujący musi zostać poinformowany o celu wyrobu i warunków jego eksploatacji.

Wymiana i zwroty

W przeciwieństwie do żywności artykułów nieżywnościowych być zwracane i wymieniane. Chociaż istnieje wiele ograniczeń. Wrócił się odzież, obuwie, akcesoria (torby, paski) w przypadku, gdy produkt nie przychodzi do kupującego w rozmiar, kolor, styl, i tak dalej. N. W tym przypadku towary nie muszą być w pracy. W ciągu 14 dni od daty zakupu, kupujący może zwrócić towar do sklepu, w obecności kontroli i bezpieczeństwa na opakowaniu, nie wyjaśniając przyczyny zwrotu. Ponadto, użytkownik może wymienić produkt o niewłaściwej jakości do produktu, odpowiednimi wymaganiami normy. Jeśli minęło 14 dni od daty zakupu, a ujawnił wadę w produkcie, może być zwrócony lub wymieniony po badaniu. Musi udowodnić, że szkoda nie została wyrządzona produktu przez konsumenta podczas użytkowania.

Towary, które nie podlegają zwrotowi i wymiana

Jednakże istnieją ograniczenia dotyczące zwrotu i wymiany. Lista produktów, które nie podlegają takim procedurom, istnieją pewne elementy nieżywnościowych. Ta biżuteria, sprzęt farmacji i medycyny, AGD, tekstylia, rośliny i zwierzęta, perfumy i kosmetyki, książki, budynku i materiały wykończeniowe.

Szczególne warunki ubiegania się o zwrot i wymianę zaawansowanych technicznie produktów. Nie można po prostu przynieść do sklepu, jeśli nie lubisz kolory. W tym przypadku trzeba wiedzy, to może być ocena na miejscu od sprzedawcy lub zamówić postępowania specjalistycznego. Dla technicznie skomplikowane produkty to samochody, komputery, lodówki, pralki, łodzi i jachtów, motocykli, ciągników.