705 Shares 4676 views

stawy człowieka. Rodzaje stawów człowieka

kości ludzkie jest tak twardy, że jest w stanie wytrzymać około 10 tysięcy kilogramów, ale jeśli szkielet składa się tylko z jednego litego kości, nasz ruch byłby niemożliwy. Natura ma rozwiązać ten problem, po prostu podzielenie szkielet z wielu kości i stawów są tworzone – miejsce, gdzie kości spotkać.


ludzkie stawy wykonać dość ważną funkcję. Dzięki nim, kości, zębów i chrząstki ciała są ze sobą połączone.

Rodzaje stawów człowieka

Mogą one być klasyfikowane pod względem funkcjonalności:

Przegub, który uniemożliwia ruch, znany jako synarthrosis. Szwy czaszki i gomfos (soedininenie czaszka zęby) są przykładami synarthrosis. Połączenia między kośćmi nazywany Więzozrost między chrząstki, kości – sinhordrozami – sintostozami. Synarthrosis utworzone przez tkanki łącznej.

Amphiarthrosis umożliwia niewielki ruch wspólnych kości. Przykłady amphiarthrosis są dyski międzykręgowe i spojenie łonowe.

Trzecia klasa czynnościowa – svobodnopodvizhnye diarthrosis. Mają największy zakres ruchu. Przykłady: łokcie, kolana, ramiona i nadgarstki. Prawie zawsze jest to maziowej stawów.

stawów człowieka szkielet może być sklasyfikowane według struktury (materiał, z którego są zbudowane)

Włókniste połączenia składa się ze sztywnych włókien kolagenowych. Są to stawy czaszki i przegubu łączącego kość łokciowa i promień przedramienia razem.

Chrzęstnej złącza składają się z ludzkiej chrząstki, kości, które wiążą się ze sobą. Przykładami takich związków są połączenia między żebra i żebra chrząstki i od dysków międzykręgowych.

Najczęstszym typem – maziowej stawów – przestrzeń jest wypełniona cieczą między końcami kości zdolnych. Jest on otoczony twardej kapsułki gęstej tkanki łącznej, przykryte błony maziowej. Błona maziowa, która składa się z kapsułki, płynu maziowego, wytwarza się olej, którego funkcja – do smarowania przegubów, zmniejsza tarcie i zużycie.

Istnieje kilka klas błony maziowej stawów, na przykład, elipsoidalne, ginglymoid, kształt siodła i sferycznej.

Elipsoidalne stawy połączone sprawne kości i pozwalają im na poślizg obok siebie w dowolnym kierunku.

Bloczkowy stawów, takich jak łokieć i kolano osoby, aby ograniczyć ruch tylko w jednym kierunku, tak, że kąt między kośćmi można zwiększyć lub zmniejszyć. Ograniczony ruch w stawach ginglymoid zapewnia większą moc i wytrzymałość kości, mięśni i więzadeł.

Siodło stawy, takie jak między pierwszą kością śródręcza a kością trapezu, pozwalają na obracanie kości na 360 stopni.

Ramię i biodro osoba – tylko kuliste stawów w organizmie. Mają swobodny zakres ruchu, są jedynymi, które mogą przekształcić się wokół własnej osi. Jednak brak kulistych stawów jest wolny zakres ruchu sprawia, że są bardziej podatne na zwichnięcia, niż mniej ruchomych stawów człowieka. W tych miejscach są często łamane.

Niektóre typy ludzkie błony maziowej stawów należy rozpatrywać osobno.

ginglymoid stawów

Bloczkowy stawy są maziowej klasa. Ta kostka, kolano i łokieć człowiekiem. Zazwyczaj ginglymoid joint – pęczek dwóch lub więcej kości, gdzie mogą poruszać się tylko w jednej osi zgiąć lub wyprostować.

Najprostsze bloczkowy stawów w organizmie – międzypaliczkowych, są między paliczków palców u rąk i nóg.

Od ich biurze małej wagi i wytrzymałości mechanicznej, składają się one z jednego materiału z drobnymi maziowych dodatkowych sznury dla zbrojenia. Każda kość pokryta gładkim cienkiej warstwy szklistej chrząstki, co ma na celu zmniejszenie tarcia w stawach. Kości są otoczone twardej kapsułki włóknistej tkanki łącznej, przykryte błony maziowej.

Struktura stawów człowieka jest zawsze inna. Na przykład, złącze kolanko więcej kompleksu utworzonego między ramiennej, promień i łokciowej kości przedramienia. Łokieć poddawane bardziej mocno obciążone niż stawów palców u rąk i nóg, w związku zawiera kilka silnych, więzadeł i innych unikalnych struktur kostnych, które wzmacniają jego strukturę.

Łokciowy i więzadeł promieniowe pomóc utrzymać powiązane kości łokciowej i promieniowej i wzmocnienie stawów. Nogi również składać się z kilku dużych stawów bloczkowych.

Takie łokciowego stawu skokowego znajduje się pomiędzy dużymi i małymi kości piszczelowej w podudzia i kości skokowej w stopie. Gałęzie wysokiej piszczelowej strzałkowej jest utworzona wokół kostną szczelinę skokowej do ograniczania ruchu ramienia wzdłuż jednej osi. Cztery dodatkowe pakiety, w tym mięśnia naramiennego, zapiąć kości i wzmocnienie stawu, aby utrzymać ciężar ciała.

Znajduje się między uda i nogi piszczelowej i strzałkowej piszczeli stawu kolanowego – największego i najbardziej złożonych stawów ginglymoid w organizmie człowieka.

Łokcia i stawu skokowego anatomia są podobne, najczęściej są oni narażeni na choroby zwyrodnieniowej stawów.

elipsoidalne stawy

Elipsoidalny stawów, znana również jako płaska, jest najczęstszą postacią maziowych stawów. Powstają one w pobliżu kości, o gładkiej lub prawie gładkiej powierzchni. Złącza te umożliwiają kości przesuwać w dowolnym kierunku – w górę iw dół, w lewo iw prawo, po przekątnej.

Ze względu na swoją strukturę elipsoidalny elastyczne stawy i ich ruchu jest ograniczona (aby zapobiec urazom). Elipsoidalne stawy są objęte membrany sinovalnoy która produkuje płyn, który służy do smarowania stawu.

Większość elipsoidalne stawy są w szkieletu kończyn między nadgarstka kości nadgarstka, między nadgarstka i dłoni między kośćmi śródręcza kości stawu skokowego.

Inna grupa ellipsoidal spoinach znajdujących się pomiędzy powierzchniami dwudziestu sześciu kręgów w stawach międzykręgowych. Połączenia te pozwalają nam spasować, rozwijać i obrócić tułów, zachowując wytrzymałość kręgosłupa, która podtrzymuje ciężar ciała i chroni rdzeń kręgowy.

kłykciowych stawy

Istnieje osobny rodzaj ellipsoidal stawów – kłykciowych stawu. To może być uznane za formę przejściową od bloczkowy typu złącza do elipsoidy. Od bloczka wspólnego kłykcia znamienny duże różnice kształtu i wymiarów powierzchni współpracujących, w wyniku ewentualnego przemieszczania się wokół dwóch osi. Od ellipsoidal joint kłykciowych stawowych głowach wielu różnych.

siodło stawów

Siodło złącze jest typu maziowych stawów, gdzie kości ma kształt siodła i innych kości, opiera się na tym, jak kierowcy na konia.

Siodło stawy bardziej elastyczne niż kulisty lub elipsoidalny.

Najlepszym przykładem siodełka wspólny organ śródręcznym stawów kciuka, który jest utworzony pomiędzy kością czworoboczną a pierwszą kością śródręcza. W tym przykładzie, trapezu tworzy zaokrągloną siedzenie, na którym pierwszą kością śródręcza siedzi. Śródręcznym przegub umożliwia duży palec jest łatwo promować z pozostałych czterech palców dłoni. Kciuk, oczywiście, niezwykle dla nas ważne, gdyż pozwala nasza ręka mocno chwycić przedmioty i używać wielu narzędzi.

arthrodia

przeguby kulowe są specjalną klasę błony maziowej stawów, które mają największą swobodę poruszania się w organizmie z powodu swojej unikalnej konstrukcji. stawu biodrowego i stawu barkowego jest jedyną osobą, kulisty w organizmie człowieka.

Dwa główne składniki kulistym kość z głowicą kulistą i kości z wgłębieniem w kształcie kubka. Rozważmy stawu barkowego. anatomii jest taka, że kuliste zakończenie ramieniowej (ramię kości) mieści się w jamie stawu ostrza. Glenoid podwójne – jest małe i płytkie kieszenie, dzięki czemu ramię stawów największy zakres ruchu w organizmie człowieka. Jest on otoczony pierścieniem chrząstki szklistej, które są elastyczne, mocne kości, podczas gdy mięśnie – rotatorów – trzymaj ramiennej w obrębie jamy.

Staw biodrowy jest nieco mniej ruchliwe, niż ramię, ale jest silniejsze i stabilniejsze połączenie elementów. Dodatkowa stabilność hip konieczne, aby wytrzymać ciężar ciała na nogach, wykonując czynności, takich jak chodzenie, bieganie i tak dalej. D.

Staw biodrowy zaokrągloną, prawie sferyczna główka kości udowej (udowej) mocno panewki, głębokie zagłębienia w kości miednicy. Sporo trudnych więzadeł i silnych mięśni trzymać głowy kości udowej w miejscu i oprzeć najsilniejsze napięcie w organizmie. Panewki i uniemożliwia przemieszczenie udowej, kości, ograniczający ruch w nim.

Na podstawie powyższego można zrobić mały stolik. Struktura stawów człowieka to nie będzie. Tak więc, w pierwszej kolumnie tabeli podano wspólny typ, drugi i trzeci – przykłady i ich lokalizacje, odpowiednio.

stawy człowieka: Stół

wspólny typ

Przykłady połączeń

gdzie są

ginglymoid

Kolano, łokieć, staw skokowy. Anatomia niektórych z nich znajduje się poniżej.

Kolano – między kości udowej, piszczelowej i rzepki kości; łokciowego – między kości ramiennej, kości łokciowej i promieniu; kostki – między piszczeli i stopy.

elipsoidalny

stawy międzykręgowe; spoiny między paliczków.

Pomiędzy powierzchniami kręgów; między paliczków palców i rąk.

kulisty

Biodrowe i barkowe stawów. Anatomia człowieka płaci ten rodzaj wspólnego zainteresowania.

Pomiędzy kości udowej i kości miednicy; między ramiennej i łopatki.

siodełkowe

Śródręcznym.

Pomiędzy kością czworoboczną i pierwszej kości śródręcza.

Aby uczynić go bardziej zrozumiałym, co stanowi ludzkie stawy, opisać kilka z nich.

łokieć

Łokcie anatomii ludzkiego, który został już wspomniano, wymaga szczególnej uwagi.

Łokieć – jeden z najbardziej skomplikowanych stawów ciała ludzkiego. Jest ona utworzona pomiędzy dystalnym końcu kości ramiennej (dokładniej, jego powierzchnie stawowe – blok i kłykcia), promieniowanie i bloczkowy wycinków łokciowej i kości promieniowe główki stawowej i jego obrzeża. Składa się z trzech połączeń na raz: mięsień ramienno-promieniowy, humeroulnar i bliższego stawu promieniowo-łokciowego.

Humeroulnar przegub znajduje się między wycięciem bloczka kości łokciowej i bloku (powierzchnia łącząca) ramiennej. To odnosi się do wspólnego bloczkowego i jednoosiowego.

Mięsień ramienno-promieniowy kłykcia połączenie utworzone między ramieniowej i głowy kości ramiennej. Ruch stawu są wokół dwóch osi.

Promaksimalny stawu promieniowo-łokciowego łączy promieniowe cięcia kości łokciowej i wspólny obwód głowy kości promieniowej. On również jednoosiowego.

Kolanko nie ruch boczny. Na ogół uważa się, bloczkowy wspólny z spiralny kształt poślizgu.

Największe z górnej części ciała są uznawane łokci. Nogi składają się także stawów, które po prostu nie można powiedzieć.

biodro

Ta wspólna znajduje się pomiędzy panewki miednicy i kości udowej (głowę).

Ta głowa pokryta jest chrząstki szklistej prawie przez cały czas, z wyjątkiem dołka. Panewki również pokryte chrząstką, ale tylko o powierzchni półksiężycowy z pozostałą pokryty membraną sinovalnoy.

W przypadku stawu biodrowego są takie pakiety: kulszowego udowej, kości biodrowej, kości udowej, kości udowej-łonowe, obszar o przekroju kołowym, a także kilka głowy kości udowej.

Biodrowych i udowych więzadła powstaje w dolnej części przedniej wyższej kości biodrowej i kończy się na międzykrętarzowej linii. To więzadło jest zaangażowana w utrzymywanie ciała w pozycji pionowej.

Następna wiązka kulszowy udowej, rozpoczyna się w kości kulszowej i wplecione kapsułki stawu biodrowego.

Nieco wyższe w górnej części kości łonowej zaczyna więzadła łonowego udowej, który biegnie w dół do stawu biodrowego kapsułki.

W ramach wspólnego sobie jest kilka głowy kości udowej. Zażyciem go w poprzecznym panewki więzadła i kończy się przy studni głowy kości udowej.

Obszar kołowy jest uformowany w pętlę: jest on przymocowany do dolnej przedniej części kości biodrowej i otacza szyjkę kości udowej.

Biodrowe i barkowe stawy są tylko piłka w kształcie ludzkiego ciała.

staw kolanowy

Ta wspólna składa się z trzech kości: rzepki dystalnym końcu kości udowej, a bliższy koniec kości piszczelowej.

stawu kolanowego kapsułka przymocowane do krawędzi kości udowej, piszczelowej i rzepki. Dla kości udowej jest przymocowany pod nadkłykciu. Przy stałej powierzchni stawowej kości piszczelowej na skraju, i jest on przymocowany do torebki rzepki tak, że jej cała powierzchnia przednia połączenie jest umieszczone.

Wiązki to połączenie może być podzielona na dwie grupy: vnekapsulnye i wewnątrztorebkowe. Również w stawie istnieją dwie strony – piszczelowe i więzadło poboczne strzałkowe.

stawu skokowego

jest utworzone za pomocą powierzchni stawowej kości skokowej i stawowych powierzchniach dystalnych końcach strzałkowej i piszczeli.

Stawowa prawie całej jest przymocowany do krawędzi chrząstki stawowej i odchodzi od niego tylko na przedniej powierzchni kości skokowej. Na bocznych powierzchniach są zatem więzadeł stawowych.

Naramiennego albo przyśrodkowej więzadła, składa się z kilku części:

– tylne Tibio kolizji, tylna krawędź znajduje się między kostką przyśrodkową a przyśrodkową tylnej części kości skokowej;

– piszczelowego przedniego kolizji, znajduje się pomiędzy przednią krawędzią kostką przyśrodkową i tylno powierzchni kości skokowej;

– część Tibio szpilki przebiega od kostki przyśrodkowej do podłoża kości skokowej;

– Tibio-kość łódkowata część, pochodzi z kostką przyśrodkową i kończy się na tylnej powierzchni trzeszczkę.

Następne więzadła strzałkowego-piętowej, rozciąga się od zewnętrznej powierzchni bocznej kostki do powierzchni bocznej szyjki kości skokowej.

W pobliżu przodu poprzednio zapamiętane talo-strzałkowe więzadła – pomiędzy przednią krawędzią bocznych kostki oraz boczną powierzchnią szyjki kości skokowej.

I wreszcie z powrotem talo-strzałkowy więzadła pochodzi na marginesie tylnej kostki bocznej i kończy się przy bocznej guzka procesu kości skokowej.

Na ogół, staw skokowy jest przykładem bloczkowy ze spiralnym.

Więc teraz mamy pomysł, co jest ludzkie stawy. stawy anatomia trudniejsze niż się wydaje, i można zobaczyć na własne oczy.