452 Shares 7966 views

Jak i jak leczyć opryszczkę?

Leczenie pacjentów obłożnie zawsze było trudne: staranna opieka i kontrola stanu i zdrowia pacjenta. Jest to nie tylko terminowe podawanie leków, ale także codzienne higiena, zbilansowana dieta, zgodność z trybów wentylacji i gimnastyki. Ogromny problem dla pacjentów z ciężkimi są odleżyny. Są one utworzone z powodu występów kostnych na skórze nadmiernym ciśnieniem. Jak leczyć odleżyny, aby je leczyć? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.


Koncepcja odleżyny, ich odmian i miejsca edukacji

Odleżyny – proces martwicę tkanki, które pojawia się w typowych obszarach ciała. Uszkodzenie wpływać na stan skóry, naczyń krwionośnych, tkanki tłuszczowej i innych struktur. Owrzodzenia występują zwykle w miejscach wypukłości kostnej. Jest tak, ponieważ w takich obszarach warstwy skóry jest bardzo cienka, tak nadmiar ciśnienia na niej jest szkodliwa.

Klasyfikować odleżynom na różnych powodów. W zależności od ich pochodzenia wydzielają egzogenne, które jest spowodowane przez zewnętrznych efektów mechanicznych i endogennych – .. powstałych w wyniku neurotrofowych zmian w skórze. Te ostatnie są zazwyczaj tworzone wewnątrz tkanki powodu instalacji cewników lub odwadnianie.

Odleżyny są typowe nie tylko dla pacjentów obłożnie chorych – są utworzone nawet wtedy, gdy część powłoki zewnętrznej jest ściskany, co obserwuje się w przypadku innych przyczyn. Naturalnie, większość uszkodzenia powstają w powiązaniu z łamania unerwienia tkanek. W zależności od pozycji, w której pacjent jest przez większość czasu, istnieją pewne obszary martwiczych zmian:

 • siedzenia w masie wózka inwalidzkiego kładzie nacisk na pośladki i pięty;
 • leżącej na stronie zwróconej do zwiększonego ciśnienia kostki, biodra, kolana;
 • leżącej odleżyny mogą występować w pięty guzowatości kości, kulszowych, łopatki, kolanka, z tyłu głowy;
 • jeśli osoba leży na brzuchu, skóra cierpi kości policzkowe i chrząstek.

Przyspiesza zawilgocenia lub suchości pokrywy. Aby nie zastanawiać: „Jak leczyć odleżyny,” powinien starannie dbać o skórę pacjenta. Jeśli zauważalnego Dry – zastosować krem nawilżający dla dzieci. Przy nadmiernej wilgoci trudem pomocą pylenie. Tłusta należy traktować rozwiązań na bazie alkoholu. Ważne czas zorganizować środki higieniczne: wycieranie wanna, częste zmiany bielizny, piżam, pościel.

czynniki ryzyka, powikłania

Ktoś jest leczony zgodnie z leżenia w łóżku lub na wózku inwalidzkim, jest zagrożone. Przeznaczyć i inne czynniki, które zwiększają szanse na powstawanie odleżyn:

 • wiek – im starszy pacjent, podatność jego skóry i regeneracji tkanek jest dużo ciężej i dłużej;
 • Zaburzenia sensoryczne unerwienie tkanek, chorób ośrodkowego układu nerwowego;
 • zanik mięśni i utratę masy ciała – naturalną barierę pomiędzy kością a skórą jest zmniejszona, przez co zwiększa się nacisk na nim;
 • Niedostateczne przyjmowanie wody, zła dieta – brak diety i ilością płynu stan skóry pogarszają się;
 • nietrzymanie kału i moczu – przyczyna proliferacji bakterii;
 • nadmierna wilgotność lub suchości skóry;
 • cukrzyca i choroby naczyń krwionośnych;
 • palenie, nadużywanie alkoholu lub leków;
 • utrata świadomości i niekontrolowane skurcze mięśni.

Jeżeli pacjent jest obecny co najmniej jeden z tych czynników, należy poważnie myśleć o profilaktyce odleżyn. Pojawiają się one bardzo szybko, ale traktowane długa i trudna. Po stwierdzeniu pierwszych objawów kompresji tkanki, należy rozpocząć leczenie i natychmiast wzmocnić środki zapobiegawcze. Jak leczyć odleżyny? W początkowych etapach najważniejsze – aby zwrócić uwagę na terminowe higieny. Można użyć maści, które sprzyjają regeneracji tkanek. O nowym procesie należy powiadomić lekarza. Opóźnić lub niewłaściwe leczenie może prowadzić do takich skutków:

 • posocznica – stan zagrażający życiu, w których zakażenie przejdzie do krwiobiegu i szybko rozprzestrzenia się w całym ciele;
 • zapalenie tkanki łącznej – charakteryzuje się silny ból, zaczerwienienie, obrzęk;
 • infekcje stawów i kości, który zagraża ich zniszczenia;
 • raka skóry, powstałe w wyniku przewlekłych niegojących się ran.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że odleżyny – poważny problem w leczeniu i opiece nad poważnie chory i przykuty do łóżka. Metody radzenia sobie z nimi jest różne w zależności od rozległości zmian skórnych.

Odleżyny I stopnia

W początkowej fazie rozwoju choroby jest najbardziej korzystny czas leczenia. To właśnie podczas tego okresu możliwe jest, aby w pełni przywrócić skórze i uniknąć procesu martwiczych. Zewnętrznie odleżyn I stopnia pojawiają się zaczerwienione obszary. W przypadku małego nacisku na skórę, należy skontaktować się biały. Na tym etapie rozwoju uszkodzenia powierzchni, która pozwala na skuteczne leczenie, co prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Po wykryciu zaczerwienione obszary skóry ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć odleżyny i jakie środki zapobiegawcze w celu przeprowadzenia. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na higienę: skóra pacjenta powinny być zawsze czyste i suche. Aby lepiej wykorzystać gąbki do mycia wykonane z materiału bawełnianego. Zwilżyć je wodą z mydłem, lekko przetrzeć skórę pacjenta. Zastosowanie antybakteryjne mydło nie jest zalecane, to lepiej wybrać normalne lub dziecka. Usuwanie pozostałości z mydłem, osuszyć skórę. Nie zapomnij, aby zmienić pościel i bieliznę. W tym przypadku, tkanina nie powinna zgniotu, zgniatać. Jest to konieczne, aby dokładnie monitorować stan skóry: nawilżać suchą czasu wycierania substancji alkoholu tłuszczowego jest zbyt mokre do obsługi proszku. basenów powinny być okresowo zorganizowania.

Jak leczyć odleżyny w obłożnie chorego? Na początkowym etapie oczyszczania przeprowadzono na zmienioną chorobowo skórę przy użyciu roztworu soli fizjologicznej lub alkoholu kamfory. Na obszarach wilgotnych może powodować maści cynku. Są one lekko wysuszoną skórę i chronić go przed dalszym uszkodzeniem. Powstałe odleżyny leczone maści „Solkoseril”, „Aktovegin”, „Dermazin”. Można użyć proszku „xeroform”. Obszar dotknięty jest stosowany opatrunek folii poliuretanowej. Jest to oczywiste, powierzchnia samoprzylepna folia. Jego zastosowanie zapewnia ochronę przed bakteriami, odparowanie wilgoci i dostęp tlenu do tkanek. Jak obchodzić się odleżyn u pacjentów obłożnie chorych prawidłowo? Należy postępować zgodnie z procedurą: oczyszczanie, stosując podstawowe maści, bandażowanie. Skóra musi być stale monitorowana.

Oprócz podstawowego leczenia i standardów higienicznych pacjenta są niezbędne środki zapobiegawcze, aby zapobiec rozwojowi odleżyn. W tym celu, pozycja pacjentów obłożnie chorych w łóżku zmieniane są co dwie godziny. Dla siedzenia w wózku inwalidzkim jest konieczne do przeprowadzenia procedury raz na godzinę. Dodatkowo można wykorzystać specjalne materace i poduszki przeciwodleżynowe, co znacznie obniża ciśnienie masy ciała na skórze. Posiłki pacjenta powinny być wyważone, bogate w witaminy i minerały. To nie przeszkadza w trakcie immunoterapii.

leczenie odleżyn I stopnia z tradycyjnych leków

Uchwyt odleżyn zaczynające nie tylko maści i rozwiązują apteki, ale również środków ludowej. Ważne jest, aby zrozumieć, że progresja choroby następuje wystarczająco szybko. Dlatego stosowanie metod niekonwencjonalnych musi być uzgodnione z lekarzem, a wyniki leczenia są ściśle kontrolowane. Wrzody można leczyć? Na początkowym etapie ugruntowaną olejów roślinnych: rokitnika zwyczajnego, z oliwek, kamfora. Są one stosowane na zaczerwienione obszary skóry kilka razy dziennie.

Skuteczna recepta maści Balyninyh. Jest wykonana z naturalnych składników i jest przechowywany przez dłuższy czas. Do przygotowania następujących składników należy zakupić:

 • zielona (handlowo Church stół) lub oliwa z oliwek – 100 ml;
 • wosk pszczeli lub wosk świecy – 40 g;
 • cukier – trzeci z łyżeczką.

Weź pojemnik szkliwa i umieścić elementy do niego. Ogrzewa się w łaźni wodnej aż do ich całkowitego rozpuszczenia, po czym oziębiono. Przechowywać w szklanym słoiku w lodówce przez okres do jednego roku. Podczas gotowania można dodać w mieszaninie posiekanych suszonych kwiatów nagietka (łyżeczka).

Jak obchodzić się odleżyn w domu? Powinieneś wiedzieć, że uszkodzone obszary skóry w żadnym wypadku nie może być masowane. Kontakt z odleżyn powinna być minimalna. Najpierw skórę podawano sól fizjologiczną lub alkoholu kamfory, a następnie delikatnie zastosowane do głównego środka (w przypadku zastosowania tradycyjnych leków – olej). Z góry można zastosować sterylny opatrunek.

II odleżyny na etapie rozwoju

Jeżeli wstępne oznaki uszkodzenia skóry są niewidoczne w czasie, czy leczenie jest nieskuteczne, choroba postępuje szybko. Następnym etapem jest etap II, który charakteryzuje się otwartą ranę. Czasami odleżyny ma pęknięcie formy, lub odwrotnie, nadmuchanego pęcherza przezroczystej cieczy. Na tym etapie zwiększa ryzyko infekcji, dlatego leczenie jest zakończone. Składa się on z antybiotykami i środków leczniczych. Środki zapobiegawcze i instrukcje mycia muszą być przestrzegane, w przeciwnym razie leczenie będzie opóźnione przez długi czas.

Jak leczyć odleżyny w obłożnie chorego z etapu II? Najważniejszym elementem staje dezynfekcji otwarte rany. Do tego roztworu może być użyty:

 • Chlorheksydyny – zapewnia dezynfekcję, zabijają bakterie, grzyby i wirusy pewne;
 • srebro koloidalne – eliminuje dyskomfort i ból, poprawia działanie antybiotyku, dezynfekuje;
 • furatsilina – promuje zniszczenie mikroorganizmów chorobotwórczych;
 • 3% nadtlenku wodoru – delikatnie czyści i dezynfekuje się powierzchnię rany;
 • fizjologiczna – przyspiesza gojenie kasuje bakterii.

Po zastosowaniu środków antyseptycznych zostawić wentylację skóry i wyschnąć nieco. Dla tych celów, szpital często używać lampy kwarcowe.

Dalsze działania zależą od rodzaju rany. Jeśli ropa nie jest obecny, należy uzdrowienie maści, na przykład, „Metiluratsil” lub „Thiotriazoline”. Zapobiec rozwojowi infekcji jest możliwe za pomocą narzędzi takich jak „Betadine” i „Iruksol”. Leki te są trawione z martwej tkanki, a tym samym do czyszczenia ran i pomaga jej leczyć.

Lepsze odleżyny zachowania w obłożnie chorego przy pierwszych oznakach infekcji? Zaleca się używać maści na bazie antybiotyków. Na przykład, "Levomekol", "Levosin", "Argosulfan", "Iruksol". Ze znacznym rozwojem infekcji bandażowania powinien mieć personel medyczny. Wyświetlanie przemywając ranę antyseptyczne rozwiązań, usuwanie martwej tkanki z nożyczkami chirurgicznymi. Następnie nałożyć maść i bandaż.

receptury ludowej w leczeniu odleżyn w etapie II

Czy Etap II odleżyny podatne na leczenie z zastosowaniem infuzji leku lub oleje roślinne? Tak, ale warunkiem koniecznym jest stosowanie określonych leków i maści. Jak obsługiwać odleżynom w domu w takim przypadku? można przełączać się stosowanie maści farmaceutycznych i olejów. W tym przypadku tradycyjne eksperci medycyny powiedzieć wysoką skuteczność tych środków:

 • Sodę – łyżka rozcieńczono w dwóch filiżanek wrzącej wody i zwilża się roztworem ręcznikiem płóciennym, która jest następnie nakładana na zaatakowany obszar (typu blister). W rezultacie cała ropa wychodzi. Następnie wziąć nowy ręcznik i ponownie zanurza się w roztworze. Procedura ta jest kontynuowana przez czas tkanki podczas usuwania odleżyn nie są czyste.
 • Olej kozy – mieszać z cebuli (drobno posiekanym) i chlorku sodu, w takiej samej proporcji. Nałożyć na obszarze zagrożonym przez pół godziny. Na początku leczenia rany zaszkodzi, tym razem cierpieć.

Skuteczny w etapie II, odleżyn zwany receptury mix maść Wiśniewski i dioksidina roztwór 1% w stosunku 3: 1. Połączyć materiały w sterylnym pojemniku. Gotową mieszaninę stosuje się do rany i zamykania bandaża. Dwa dni później zmienić. Zabieg jest zalecany dla czystych ran bez ropy i widocznych oznak infekcji.

Zasady opatrunki i rodzaje opatrunków

Wystarczy leczeniu odleżyn pacjent nie wystarcza do skutecznego leczenia. Jednym z najważniejszych działań jest podwiązanie. Jest to obowiązkowa procedura dla każdego stopnia uszkodzenia tkanek, a po infekcji bez jego użycia nie robią. Zanim zastosuje się bandaż, należy wiedzieć, jak radzić sobie odleżyn w domu. Początkowy etap będzie zawsze wyleczyć uszkodzoną powierzchnię skóry. Można to zrobić za pomocą specjalnych rozwiązań, które można łatwo kupić w każdej aptece. Jak leczyć odleżyny? Należy stosować się do następujących zasad:

 • nie dotykać rany rąk, wykonaj procedurę z użyciem sterylnych chusteczek;
 • na ranę lub roztworu tkanek jest nalewany, po czym strefa ta delikatnie bibułą do zakończenia oczyszczania;
 • Pod koniec procedury ranę blotting ruchy wycierania na sucho przy użyciu sterylnego materiału.

Ważne jest, aby nie przesadzić z wykorzystaniem środków antyseptycznych. Ponadto powinny one łagodnie czyszczenia i dezynfekowania, bez powodowania oparzenia i podrażnienia. Nie zaleca się stosowania Zelenko roztwór nadmanganianu potasu lub jodu.

Jak obchodzić się odleżyn u pacjentów obłożnie chorych po oczyszczeniu rany? W sterylnych tkanek lub nawijane samo stosuje się śmietanę (ran, antybiotyk), a następnie przechodzi do ligacji. Bandaż należy stosować nie zbyt mocno. Co więcej, musi ona przechodzić powietrze, i w ten sposób być uszczelniony i gęsty. Jej brzegi dotknięte i zdrowa skóra. Zabieg wykonywany jest na codzień. W trakcie przemieszczania się części stałe bandaż bandaż dodatkowy korpus. W pozostałych przypadkach jest ona zamocowana za pomocą kleju, klej krawędzie materiału ze zdrową skórą. Istnieją liczne nowoczesne opatrunki, które mogą być dodatkowo pokryte substancjami czynnymi.

stadium leczenie odleżyn III

Trzecim etapem rozwoju charakteryzuje się rozległą martwicą tkanek – do powięzi. Zniszczone naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej tkanki tłuszczowej. Skóra złuszcza. Najczęściej rana ulegnie zakażeniu, że prowokuje powstawanie ropą. W tym przypadku jest to obowiązkowe do dokładnego oczyszczenia zmienioną chorobowo skórę. W domu, uchwyt musi być głębokie odleżyny antyseptyczne rozwiązań, zapewniając maksymalne chusteczki oczyszczające. Na klastrze martwej tkanki powinny być usunięte chirurgicznie. Zapobiec rozprzestrzenianiu się martwicy jest możliwe tylko za pomocą terminowego otworu owrzodzeń i ran oczyszczania martwiczych tkanek, z których wykonuje się za pomocą necrectomy.

Im lepszy uchwyt ciśnienie wrzody etap III? Wykorzystuje te same kremy lecznicze i antybiotyki, jak w drugim stopniu uszkodzenia. Ten "Iruksol", "Thiotriazoline", "Levosin", "Levomekol", "Algofin", "Solkoseril". Pomóc w oczyszczeniu rany z martwiczych tkanek pomoże maść „trypsyny”, „terrilitina”, „”, „Kollagenazin chymotrypsyna”.

Dobre rezultaty dają specjalne opatrunki. Na przykład, "Multiferm", "Pam-t" "trypsyny Daltseks". Ich powierzchnia jest impregnowany enzymy i inne aktywne substancje, które sprzyjają szybkiemu ran i regenerację tkanki. Opatrunek codziennie. Odzyskiwanie z należytą starannością występuje w ciągu 2 tygodni.

Leczenie IV etapu rozwoju odleżyn

Ostatni etap formowania odleżyn charakteryzuje głęboki martwicy tkanek. To likwidacji z ciemnym dnie martwej tkanki, przez którą można zobaczyć mięśnie, ścięgna i kości. Proces jest dość szybko rozprzestrzenia się na zdrową skórę. Leczenie jest przepisywany przez lekarza. To może być zalecane konserwatywne podejście, które wymaga użycia samo oznacza, że w leczeniu odleżyn i III stopnia. Mianowany przez maść do naprawy tkanek, usunięcie martwiczej treści i zakażenia walki. Podwiązanie często wykonywane w sali zabiegowej lub pacjent jest hospitalizowany.

Wrzody są traktowane w szpitalu? Użyte rozwiązania antyseptyczne (zwykle solankowe lub chlorheksydyna). tkanka martwicza usuwa się za pomocą instrumentu medycznego, a następnie starannie przemyto ranę. Maść jest przepisywany w zależności od stanu pacjenta. Gdy rozległe infekcje – antybiotyki, w pozostałych przypadkach – leki, które pobudzają naprawy tkanek i gojenie się ran. Jeśli transakcja jest przypisany do dwóch tygodni leczenie zachowawcze nie daje rezultatów. Jest to najbardziej skrajny środek, tj. Do. Wysokie ryzyko powikłań i zwiększy powierzchnię o odleżyn. Zdefiniować granice martwicy jest dość trudne, więc okazuje się usunąć tylko część martwej tkanki. Potem zaczyna stopę zwrotu. Powołany przez fizjoterapii i leków. Niestety, leczenie chirurgiczne nie zawsze daje dobre rezultaty. Wysokie ryzyko nawrotu choroby.

środki zapobiegawcze

Ogromną rolę w leczeniu i zapobieganiu odleżyn grających ich zapobiegania. Jest to o wiele łatwiejsze do wykonania szeregu wymogów dotyczących opieki nad pacjentem, niż do czynienia z postępującym uszkodzeniem tkanek. Traktowanie skóry powinien być alkoholem kamfora, sól fizjologiczna lub inne łagodny środek antyseptyczny, aby zapobiec odleżyny. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy pacjent jest nietrzymanie moczu lub stolca. Konieczne jest, aby stale utrzymywać skórę czysta i sucha. Jeśli to konieczne, to krem nawilża dziecka lub, wręcz przeciwnie, stosowanie proszku (maść cynkowa). Kilka razy dziennie zorganizować kąpiele powietrzne. Zmienić pozycję ciała leżącej pacjenta co dwie godziny. Przy pierwszych oznakach odleżyn rozpocząć natychmiastowe leczenie.

Odleżyny występują bardzo łatwo i szybko rozwijać. Wystarczy raz zostawić pacjenta w mokrym łóżku, a skóra będzie natychmiast reagować. W celu zwalczania tego złożonego problemu, konieczne jest, aby poprawnie obsługiwać Okładki: na zapobieganie czasie etapu do czysta, sucha i opieki. Przy pierwszych oznakach połączyć specjalne maści, wzmocnienie środków zapobiegawczych.