330 Shares 9828 views

Ile jest najdroższym metalem

Wiele lat minął od czasu, kiedy DI Mendeleje przedstawił publicznie swój pierwszy stół pierwiastków chemicznych w 1869 roku. Dziś wielu mieszkańców naszej planety zajmuje się bardzo interesującym pytaniem: "Jakie jest nazwisko i koszt najdroższego metalu na ziemi?" A jeśli mniej lub bardziej poprawny pomysł został już uformowany na temat kamieni szlachetnych, to z wiedzą o metalach jest dużo gorszy. Tylko nieliczni mogą wymienić najdroższy metal.


Tak więc jest to izotop z Osmu z lat 70. XIX wieku. W układzie okresowym Mendelejewa najcenniejszy szlachetny metal jest numerowany 76. Cały punkt jest taki, że izotop Osm jest najtrudniejszy ze wszystkich substancji, które są odkrywane przez ludzkość. Niewiarygodnie gęstość tego metalu wynosi 22,62 g / cm3. Osm różni się charakterystycznym ostrym zapachem i srebrzystym kolorem. Ze względu na jego właściwości fizyczne i chemiczne, metal jest używany w przemyśle jądrowym, w produkcji biżuterii i farmaceutyków.

Nie mniej interesujące, że najdroższy metal osobiście ledwo widać. Chodzi o to, że dziś na czarnym rynku metali na 1 gram Osmia będzie musiał zapłacić ponad 200 tysięcy dolarów. Pierwszym oficjalnym eksporterem Osmia był Kazachstan, który w 2004 r. Zaoferował jeden gram w cenie 10.000 dolarów. Oprócz Kazachstanu, żaden kraj na świecie nie oferował izotopu Osmu, ponieważ proces jego produkcji jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Metal jest wytwarzany przez kalcynowanie koncentratów platyny w temperaturach 900-1000 ° C.

Teoretycznie teoretycznie najdroższym metalem jest Kalifornia 252. W 2010 r. Cena 1 gramu Kalifornii wyniosła 6.500.000 dolarów. Jednak rezerwy tego metalu na świecie to tylko kilka gramów, a tylko dwa kraje (Rosja i USA) wytwarzają około 20-40 mikrogramów rocznie. Właściwości fizyczne Kalifornii są imponujące: tylko 1 μg może emitować 2 miliony neutronów na sekundę. Ze względu na te właściwości, metal jest stosowany w leczeniu złośliwych nowotworów w medycynie, jako punktowym źródle dużej liczby neutronów.

Innym szlachetnym metalem jest platyna. A jeśli nie udawałby, że jest "najdroższym metalem", jest jednym z pięciu najpopularniejszych. Jeśli zmienisz się w historię, platyna została wyhodowana już w XII i XIV w. Przez plemiona żyjące w regionie Andów. W XVI w. Dotarł do mieszkańców Europy. 5 krajów zajmuje się rozwojem platynowców: USA, Rosji, Chin, Afryki Południowej i Zimbabwe.

Najczęściej monety są produkowane z platyny, ale w przeciwieństwie do złota i srebra, zostały one wymyślone z platyny stosunkowo niedawno.

Metal jest z powodzeniem stosowany w produkcji technologii medycznych, dentystycznych i laserowych. Obejmują kadłuby łodzi podwodnych w celu ochrony przed korozją.

W przemyśle biżuteryjnym platyna ma również dużą wartość.

Od 1 stycznia 2013 r. Średnia cena za 1 gram platyny wynosi około 70 USD. Głównym rynkiem był zawsze Japonia, ale dziś dłonie mistrzostw zostały przekonane przez Chiny.

Nawiasem mówiąc, co roku światowy przemysł biżuterii zużywa ponad 50 ton platyny, a Chiny stanowią około 50% całej sprzedaży.