288 Shares 6679 views

Urgencz (Uzbekistan): historię, ludzi i zabytków miasta

Urgencz (Uzbekistan) – miasto w regionie Khorezm starożytnej Azji Środkowej. To tu odbył się słynny Jedwabny szlak handlowy. Co ciekawe Urgencz dzisiaj? Co zabytków i ciekawych miejsc jest w tym mieście?


Urgench, Uzbekistan: na progu zabytków

W XII wieku Khorezm był jednym z najpotężniejszych jednostek w Azji. Dziś jest to skromna regionu Khorezm w stanie Uzbekistanie (Urgencz jest jego centrum administracyjne). Ale jego ziemie nadal zachowało się wiele zabytków – ślady ostatnich państw i imperiów.

Około tysiąca kilometrów od stolicy Taszkiencie, leży miasto Urgench. Uzbekistan jest głęboko wdzięczny do miasta dla dwóch wybitnych osobistości, które urodziły się tutaj. To Ulmów Safaevich Alihodzhaev, wybitny radziecki aktor i światowej sławy piosenkarka Anna Viktoriya niemiecki.

Uzbek miasto Urgench jest dosłownie na wyciągnięcie ręki starożytnych zabytków w Azji Środkowej. 50 km na północ, po drugiej stronie rzeki Amu-darii, dawnej twierdzy znajduje Toprak Kala i Ayaz-Kala. 30 km na południe jest legendarne miasto Chiwa, pomnik światowego dziedzictwa. Nawiasem mówiąc, z Urgench szybko i wygodnie dojechać autobusem …! System trolejbusowy „Urgencz – Chiwa” jest jedynym w Uzbekistanie. Ponadto, jest to jeden z niewielu postsowieckim międzymiastowych trasach trolejbusowych.

Ale w tym artykule skupimy się na zabytków i interesujących miejsc w Urgench.

Urgencz (Województwo Khorezm, Uzbekistan): wspólne cechy geografii i historii

Historycy wciąż nie potrafi wymienić dokładną datę powstania tego miasta. Zadaniem naukowców znacznie komplikuje fakt, że w różnych okresach Urgencz zwany inaczej. Według jednej z wersji, został założony w XVII wieku, pochodził z miasta Kun-Urgench (obecnie znajduje się na terytorium Turkmenistanu). Ten ostatni zostali zmuszeni do przeniesienia w związku ze zmianą przepływu rzeki Amu-darii.

Jak i co nowoczesny salon Urgencz? Uzbekistan w roku 2008 „przyznany” miasto pierwszej klasy lotniska. Od niego istnieją regularne loty do Taszkentu, Petersburgu i Moskwie. Miasto posiada również stację kolejową.

Urgencz położony jest nad kanałem, dziesięć kilometrów od rzeki Amu-darii. W mieście spożywczego i lekkiego przemysłu jest rozwijany. Istnieje bawełna, koparki naprawa, naprawa opon roślin, fabryka do produkcji materiałów budowlanych i innych przedsiębiorstw.

W Urgench mieszka około 140 tysięcy osób. Naród dominującej struktura etniczna ludności miejskiej są Uzbecy (95%). Miasto jest także domem dla innych narodów i narodowości: Kazachowie, rosyjski, Turkmenistanu, Koreańczycy i Niemcami. W Urgench funkcjonuje uniwersytet, kolegium, oraz szereg szkół średnich.

Do głównych atrakcji turystycznych miasta

Stare budynki w Urgench prawie zniknęły. Główną atrakcją naturalny w mieście jest rzeka Amu Darya, niosąc jej wody nieco na północ. Na rzece można również łowić. Na przedmieściach kilka firm, które chętnie udzieli wszelkich niezbędnych atrybutów dla tej klasy.

W zabytkach Urgencz miasta warto zobaczyć. Jest to pomnik poświęcony Jaloliddin Manguberdi – dzielnego wojownika, władcy Khorezm, głęboko czczonego w Uzbekistanie.

Innym ciekawym zabytkiem w mieście – pomnik „Avesta”. Dedykowana jest do spełnienia „Avesta”, unikalny produkt starożytnej pisania, który położył fundamenty Zoroastrianizmu. W Urgench Można również zobaczyć pomnik wielkiego matematyka i założyciela algebry il Hrezmi. Został otwarty w 1979 roku, podczas Międzynarodowej Konferencji w mieście „Algorytmy w nowoczesnej matematyki.”

Złapany w Urgench, należy odwiedzić miejscowy bazar. Znajduje się on w samym centrum miasta. Na rynku można skosztować pysznych ciast, kupić dojrzałe soczyste brzoskwinie i melony. Rynek oferuje ogromny wybór różnych przypraw.

Kolejną wielką atrakcją miasta jest położony w parku imienia Amir Temur. Tutaj, na małej wyspie, odtworzone głównych zabytków architektonicznych w kraju. Oczywiście, w ograniczonej formie.

Podsumowując …

Urgencz (Uzbekistan) – małe miasteczko w dolinie rzeki Amu-darii. Turyści często postrzegają ją jako „staging post” na drodze do bardziej znanych atrakcji Azji Środkowej. Ale w mieście mają swoje ciekawostki. Na przykład, pomnik wielkiego średniowiecznego matematyka al-Khwarizmi. Lub lokalny rynek z ogromnym wyborem produktów, owoców i przypraw. wrażenia morskie dają podróż z Urgench do Chiwa w autobusie na jednym oddziale w Uzbekistanie wózka.