179 Shares 4571 views

Podstawowe polecenia Linuksa

Podczas pracy z systemem operacyjnym Linux wiele różnych zespołów używane, począwszy od najbardziej podstawowych, a kończąc na rzadkie i mało znane. Przede wszystkim trzeba się nauczyć początkujących Polecenia Linux, z którym możliwe jest uzyskanie informacji na temat innych zespołów. Każdy Unix zdecydowanie zadowoleni z polecenia man. Wpisując w wierszu poleceń, mężczyzna, a następnie interesów zespołu, można uzyskać na ekranie stronie pomocy online. należy nacisnąć przycisk «Q», aby wyjść z pomocy. Dołączona jest również alternatywna Format wezwanie pomocy – Informacje o drużynie. W przeciwieństwie do niej, że zawartość strony jest podawany na ekran w postaci oddzielnych sekcji i podsekcji, które nazywane są węzłami i podzespoły.


Do wygodnego i szybkiego pracy w systemie jest niezbędna do poznania podstawowych komend Linux do zarządzania plikami. Można wyświetlić listę z ls atrybutów pliku i katalogu. Stosując tego polecenia bez parametrów, widać pliki i katalogi znajdujące się w bieżącym katalogu. Należy zauważyć, że domyślne ls ukrywa pewne pliki, których nazwy zaczynają się od kropki. cp polecenie, aby skopiować pliki. Najpierw trzeba określić plik źródłowy, a następnie ścieżkę, w której chcesz go skopiować. Polecenie mv służy albo do zmiany nazw plików, lub przenieść je do innego katalogu. Rm służy do usuwania pliku, jeśli klucz użycie -r można rekurencyjnie usunąć cały katalog.

Ważne jest wystarczająco Polecenia Linux do pracy z katalogów. Aby zmienić bieżący katalog, należy użyć polecenia podobnego cd. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który katalog jest aktualnie użytkownik powinien wpisać polecenie pwd, a na wyświetlaczu pojawi się absolutna ścieżka do katalogu. Polecenia Linux mkdir i rmdir odpowiednio dodawać i usuwać katalogi. Należy zauważyć, że polecenie rmdir można usuwać tylko puste katalogi, do całkowitego zniszczenia całej zawartości katalogu i trzeba użyć polecenia rm.

W Linuksie, na pewno trzeba zobaczyć różne typy plików: tekst, skrypty, dane binarne, i więcej. Konieczne jest zatem rozważenie Polecenia Linux, aby wyświetlić pliki. Najprostszy program można nazwać kota, którego zadaniem – kopiować plików do strumienia wyjściowego. Jeśli liczba plików, zespół będzie je łączyć. Aby przejrzeć tekst często używają mniej polecenie. Komenda ogon wyświetla 10 ostatnich wierszy pliku. Podobny do głowy zespołu, za pośrednictwem którego możliwe jest przeczytać pierwsze 10 linijek pliku.

W oddzielnej grupie izolowanego Linux poleceń do tworzenia i edycji plików. Komenda dotykowy jest zazwyczaj używany do tworzenia pusty plik. Modyfikować pliki tekstowe najwygodniej za pomocą edytora, że istnieje ogromna liczba. Najbardziej popularne są nano, vi, vim, gedit, Kate.

Istnieją także polecenia, które pomagają poznać pliku właściwości. Na przykład komenda wc służy do zliczania liczby bajtów poszczególnych słów i linii w pliku. Aby dowiedzieć się, ile miejsca na dysku zajmowanego przez pliki i foldery, należy użyć polecenia du. Ważną rolę w Linux grających przywilejów. Dla nich jest zmiana polecenia chmod. Ponadto, prawa są zapisywane w tym samym czasie dla trzech różnych typów użytkowników: właściciela pliku, grupy, która obejmuje właściciela, a dla wszystkich pozostałych użytkowników. Argumentem polecenia, które określa uprawnienia mogą być zapisane w jednym z dwóch formatów: liczbowych lub symbolicznych. Znajdź plik znajdzie polecenie.

Przydatne dla początkujących to zespół kompresji i pakowania. Najbardziej popularny jest polecenie tar, który konwertuje liczbę plików w archiwum bez kompresji. Takie archiwum zwane Archiwum tar. Aby utworzyć skompresowanego archiwum do polecenia tar, należy dodać kilka przycisków.