154 Shares 9584 views

Quad-Core – co to jest? Typ procesora Quad-Core

Termin Quad-Core znane wielu entuzjastów technologii cyfrowej. Interesujące jest to, przede wszystkim dlatego, że jest używane w różnych kontekstach. Co oznacza to pojęcie? Co marki producenci zatrudniają regularnie produkowane w nazewnictwie komponentów elektronicznych? Czy są jakieś urządzenia w Rosji, dla których określenie jest stosowane?


definicja

Quad-Core – co to jest? znak symbol wyrobu lub zbiorowej nazwy urządzeń, łącząc pewne cechy? Można powiedzieć, że oba są. Fakt, że koncepcja ta ma bezpośrednie tłumaczenie – „czterech podstawowych”. W tym przypadku, pierwsze słowo, quad, – łacińskie, a drugi rdzeń, – język angielski.

Termin ten, w związku z tym, w odniesieniu do komponentów elektronicznych (jak prawie zawsze – procesorów), które są wyposażone w cztery rdzenie. Jednak, aby rozważyć pojęcie jest również używany do nazywania konkretnych marek chipsów. Gdzie może to być jakiś zmian w sekwencji każdego z wyrazów składowych. Na przykład, taka jak procesor Core 2 Quad. Liczbę jąder komórkowych w układzie tego typu określa liczbę równoległych strumieni danych, które mogą być przetwarzane w chip. Oznacza to, że program komputerowy może przeznaczyć obliczeń wewnętrznych tak, że są one wykonywane przez procesor w ciągu wielu strumieni jednocześnie, aw rzeczywistości – szybciej.

Należy również zauważyć, że w języku rosyjskim przestrzeni on-line, a także w języku angielskim, za termin Quad-Core jest oznaczenie marki komponentu elektronicznego używane rzadko. Dlatego możemy powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie usłyszeć lub przeczytać termin, to najprawdopodobniej jest stosowany w kontekście chip quad-core. To może być procesorem, takiego jak Intel cztero-rdzeniowy lub pewnego rodzaju urządzenia mobilnego.

4 jądro: rozdrobnienie interpretacji terminu

Oczywiście, w przemówieniu tylnej IT-specjalistów, zarówno rosyjskich jak i zagranicznych, pojęcie Quad-Core zastosowany w urządzeniu quad w zasadzie, to znaczy bez odniesienia do konkretnego układu lub urządzenia, które spełnia dość regularnie. Najczęściej, oczywiście, ze względu na większą bliskość językową do terminu używanego przez cudzoziemców nim. W wersji rosyjskiej, powszechnie stosowane tłumaczenie Direct – „quad”.

Naszym zadaniem – w celu zbadania koncepcji pod uwagę w kontekście przydatności do konkretnych marek urządzeń i podzespołów elektronicznych. Jednakże, w razie potrzeby, będziemy używać terminu w pytaniu w formie wolnej – na obcych obyczajów. Zacznijmy nasze małe badanie z procesorem Intel Core 2 Quad, potężny czterordzeniowy procesor dla komputerów PC.

Cztery z wersji podstawowej Intel

Badamy podstawowe informacje na temat układu. Jego pełna nazwa – Intel Core 2 Quad Q6600. Czasami jest krótszy i nieco zmodyfikowany nazwę procesora. To brzmi jak Core Quad Q6600. To nie jest jeden model chipa, a cała seria. Został on wyprodukowany w latach 2007-2011, ale poziom wydajności każdego z procesorów należących do niej na ogół bardzo zadowoleni z większości wymogów, które są istotne dla dzisiejszego użytkownika. Co więcej, niektóre rodzaje wiórów, wydanych w ramach tej linii w pewnym stopniu przed ich czas. Nieco później zobaczymy, dlaczego.

Procesorami Intel Quad rdzenia wytwarza się w zakresie częstotliwości zegara 2,33-3,2 GHz, w której technologia użyto 65 i 45 nm. Wióry wyposażony w cztery rdzenie przez połączenie tych dwóch składników w jednym kryształów typu pakiet rdzeni 2 Duo. Oddzielnie każdy z nich również zestaw do chipów dwurdzeniowych. Możemy powiedzieć, że procesor Quad-Core w aspekcie wydajności w stosunku przekroczyła wiórów Core 2 Duo? Zwiększona, jeżeli jej rzeczywista pojemność podwojona na podwojenie liczby rdzeni? Istnieje teza, że kupują Typ procesora Quad-Core – to coś jak dostaję chwyt marketingowy: większość nowoczesnych gier i oprogramowania nadal nie korzysta z 4 rdzeni. Czy to jest sprawiedliwe?

Cztery rdzenie kontra dwa: czy wzrost wydajności jest prawdziwe?

Porównaj czterordzeniowy procesor z Intel i jego „młodszych braci” z dwoma rdzeniami być ostrożnym w tym sensie, że procesory z architekturą zasadniczo podobny do wybranego do poprawnego porównywania cech i wyników. Jednym z możliwych kryteriów – że jedyną istotną różnicą była liczba rdzeni. Innym możliwym wskaźnikiem – podobieństwo cenach. Zawsze interesujące określenia, który z dwóch procesorów Quad-rdzenia (rdzeń 4), albo taki, który zawiera dwa razy większą liczbę niższych danych dotyczących szybkości strumieni są przetwarzane w tym samym cenę, aby zwiększyć wydajność.

Dobrze nadaje się do tego celu, jak wspomniano przez niektórych ekspertów IT, takie układy są czterordzeniowe Core 2 Quad Q9300, jak również jego „młodszy brat Dual-Core” Core 2 Duo E8500. Ciekawostką jest fakt, że ceny Duo i Quad-Core jest prawie taka sama – około 7000 rubli. Układ działa technologia Quad Yorkfield oparty jest on wykonywany na architekturze 45 nm. Częstotliwość nominalna – 2,5 GHz, podkręcony – 3,3 GHz. Podwójny procesor Intel działa na Wolfdale podstawowej architektury – 45 nm, częstotliwość zegara – 3,1 GHz. To nie jest porównywalna tylko z ceną dwóch chipów, ale również pewnych cech.

Eksperci próbowali porównać wydajność tych dwóch procesorów w grach i aplikacjach, naśladować ich i jednocześnie mierząc szybkość przetwarzania danych, w niektórych jednostkach. W grach takich jak na przykład TimeShift i Call of Duty 4 th wersji, oba procesory pokazał mniej więcej równe, jak zauważono przez specjalistów IT, aby sprawdzić wyniki żetonów. Ponadto, w niektórych trybach (np, z wysokiej rozdzielczości ekranem), to odnotowano, że układ dwurdzeniowy mógł ominąć jego „brata”. Niektórzy eksperci jeszcze nie udało się znaleźć gry, w której czterordzeniowy procesor Intela był nieco bardziej produktywne, na przykład, że World in Conflict.

Tak więc, możemy stwierdzić, że rodzaj chipa gry Quad-Core nie daje taką przewagę w porównaniu do modeli dwurdzeniowych.

Praktyczna użyteczność 4 rdzeni

W niektórych przypadkach należy użyć Quad-Core właściwe? Eksperci uważają, że jakikolwiek wzrost wydajności procesora ze względu na dodatkowe rdzenie są bezpośrednio zależne od tego, jak dostosować się do takiego „premia” program gier i że użytkownik pracuje. Gdyby wdrożyć wiele wątków w rozproszonych, więcej rdzeni, tym szybciej będzie iść do pracy. Typ procesora Quad-Core – to jest coś! Ale jeśli to nie jest realizowany, to 4 rdzenie są bezużyteczne. Jednak, jak zauważa wielu specjalistów IT, oprogramowania aplikacyjnego rynek i gry komputerowe są bardziej produkty, dostosowane do jej quad-core architekturę. A więc kupić odpowiedni typ procesora możliwe jest z myślą o przyszłości.

Powyżej wspomnieliśmy, że chipy Intela z 4 rdzeni w jakiś sposób wyprzedzały swój czas. Rzeczywiście, do ostatniej chwili w programie gry i który w pełni wykorzystać wiele strumieni, były one stosunkowo rzadkie. Ale te elektroniczne entuzjaści, którzy Tajwanu procesor quad-core kilka lat temu, można go przetestować dostępne zasoby według dzisiejszych aplikacjach.

Cztery rdzeń AMD

Intel, oczywiście, nie jest to rynek monopol w aspekcie produkcji i sprzedaży procesorów czterordzeniowych. Najbliższym konkurentem firmy, AMD, produkowane również własną wersję czterordzeniowych. Jaki rodzaj chipa można uznać za przykład? Całkiem odpowiedni procesor AMD A10-4500M modelu. Należy ona do kategorii Telefony, wykonane na bazie technologii Trójcy. Na rynku tego chip jest obecna od 2012 roku. Należy pamiętać, że jest ona produkowana w oparciu o proces 32 nm. Procesor wyposażony jest także własnych grafik i kontroler pamięci z dwoma kanałami.

Proponowane AMD Quad-Core obejmuje zatem cztery jądra wykonywane na architekturze Piledriver podstawa. Eksperci twierdzą jednak, że procesor może być traktowane jako quad z pewnym stopniem warunkowości. Fakt, że tylko dwa rdzenie są obecne w nim wykonać operacji zmiennoprzecinkowych, a pozostałe dwa są pracy z liczbami całkowitymi.

Jako IT-specjalistów, rdzeń wykonany z najwyższej technologii Trójcy, pod względem wydajności na podstawie odpowiednich elementów architektury procesorów Bulldozer zainstalowanych na poprzedniej serii. Należy zauważyć, że pomimo dużej liczby rdzeni, AMD wyposażyła uważane wydajność procesora moduł przyspieszenia w ramach jednego strumienia. Mówimy o technologię o nazwie Turbo rdzeniowy (w trzeciej wersji). Jednak, jak niektórzy analitycy uważają, poziom wydajności jest nieco gorsza od decyzji Turbo Boost, opracowanej przez firmę Intel, który został zaprojektowany w celu rozwiązania tych samych problemów.

Niektórzy eksperci próbowali porównywać skuteczność danego procesora z konkurencyjnych rozwiązań, które tradycyjnie wspierają chipów Intela. Najbliższym odpowiednikiem ekspertów Quad-Core AMD nazywa układ Intel Core i3-2310M, jeden oparty na architekturze Sandy Bridge. W testach przeprowadzonych przez ekspertów, oba procesory pokazał z grubsza podobne wyniki. Jednak, jak zauważył IT-specjalistów, wbudowany w sprawozdawczości grafika chipowe typ podsystemu Radeon HD 7660G może w niektórych przypadkach wykazują bardziej imponujące wyniki w porównaniu, na przykład, do wideo HD Graphics 4000, który jest produkowany przez firmę Intel i wbudowanym w procesor, który wykonuje na architektury Ivy Bridge.

Jakie inne chipy z czterech rdzeni, AMD wydała możemy zidentyfikować? Niektórzy eksperci wskazują procesor AMD Phenom II jest z tym N930 X4. On z kolei jest pełnym modelu Quad-Core, i to pomimo faktu, że jest on starszy niż A10. Rok produkcji chipa – 2010 Th.

Niektóre wydają się być uznane katalogi zagraniczne chip jest określane jako AMD Phenom Quad Core Processor N930. Chip częstotliwość pracy – 2 GHz. architektura procesora realizowane na 45nm. Jego najbliższy odpowiednik ekspertów o nazwie Intel Core 2 Quad Q9000.

Oczywiście istnieje również duża liczba innych rodzajów chipów AMD Quad Core Processor. Wszystkie z nich, jak zauważono przez IT ekspertów, jest to najbardziej konkurencyjne rozwiązania technologiczne firmy Intel. Jednak prawo odnoszące się do wydajności procesorów czterordzeniowych (które zauważyliśmy powyżej, oprócz faktu, że odpowiednia liczba wątków muszą zostać utrzymane, przede wszystkim sami i aplikacja gier) jest istotne również dla chipów AMD. Przez siebie, rdzeń 4 mogą być bezużyteczne, jeśli oprogramowanie nie jest w stanie w pełni wykorzystać ten zasób technologiczny.

Cztery rdzeń: Made in Russia

Intel i AMD – liderów na światowym rynku procesorów dla komputerów osobistych, ale nie monopolu. Te korporacje mają silnego konkurenta w Rosji – Firma „MCST”, produkcji chipów „Elbrus”. Wśród rosyjskiej marki chipsów wytwarzanych tam i modeli czterordzeniowych. to się nazywa "Elbrus-4C". Wiosną 2014 roku firma „MCST” ogłosił gotowość do zawierania chip do produkcji.

Co to jest firma, która produkuje chipy, które mogą, jak wielu ekspertów IT, aby być konkurencyjne produkty wiodących marek? „MCST” działa od 1992 roku. Została założona w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej nazwanych S. A. Lebiediewa. Rozwój związany z procesorów komputerowych oraz w pewnym stopniu stać się podstawą technologiczny dla produkcji chipsów „Elbrus”, rzeczywiście miała miejsce w okresie radzieckim. Instytut jednocześnie tworzyć i wydawać nie tylko chipsy, ale także pełnoprawnym systemów informatycznych, takich jak, na przykład, „Elbrus 1kB.” Ta tradycja jest wciąż aktualne. Obecnie firma „MCST” produkowane pod marką „Elbrus” Nie tylko procesory, ale także komputery.

Jakie są parametry techniczne rosyjskiego Quad-Core? Procesor "Elbrus-4C" działa na 64-bitowej architekturze. Każdy rdzeń pracuje na częstotliwości 800 MHz. Okazuje się, że całkowita częstość pod warunkiem, że wykorzystanie wszystkich rdzeni procesora może osiągać 3,2 GHz. Procesor jest oparta na technologii 65 nm. Pomimo faktu, że to kryterium rosyjski rozwoju gorsze rozwiązania z wiodących na świecie marek, takich jak dzisiaj, Intel produkuje chipy dla architektury 22 nm, ogólne frytki skuteczności „Elbrus-4C” w niektórych rodzajach problemów, niektórzy eksperci twierdzą, mogą być porównywalne z analogowy wydajność z liderów na rynku światowym, takich jak na przykład chipsy Intel i3. Zresztą, wielu specjalistów IT uznają, że procesor „Elbrus-4C” – najpotężniejszy z rosyjskich procesorów produkowanych dzisiaj.

Cztery rdzeń wojskowy

Wielu ekspertów jest zdania, że w celu przeprowadzenia bezpośredniego porównania rosyjskiego czterordzeniowym procesorem i analogów Intela i AMD nie jest do końca właściwe ze względu na różnicę zadań wykonywanych przez nich. Chipy Intela i AMD z powodzeniem znaleźć zastosowanie w środowisku cywilnym. Z kolei zakłada się, że procesor „Elbrus-4C” będą potrzebne przed wszystkimi strukturami wojskowymi. Fakt, że armia jest wysoce niepożądane w użyciu elektroniki obcych roboty. Przydatność chip „MCST” do sił zbrojnych w pewnym zakresie ze względu na fakt, że jest on dobrze przystosowany do wysokich temperatur, które w warunkach, na przykład ćwiczeń wojskowych mogą być istotnym czynnikiem dla stabilności urządzenia elektronicznego.

Jednak, jak wynika z wielu źródeł informacji, możliwe jest, że procesor „Elbrus-4C” zostanie zainstalowany na komputerach, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych, ale również do ogólnego użytku cywilnego. Taka zupa już rozwinął markę „MCST”. Zakłada się, że w linii produktów z rosyjskiej spółki będzie obecny jako komputery w formacie Desktop oraz laptopów. Urządzenia będą działać pod OS „Elbrus”, stworzony w oparciu o Linux. Według wielu ekspertów, w tym OS charakteryzuje się przede wszystkim wysoki poziom ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Dołączone oprogramowanie dostarczane wraz z urządzeniem, nie będzie tylko główne aplikacje użytkownika, ale także użyteczne narzędzie programistyczne dla ekspertów w poszczególnych modułów dla typowych języków programowania. Jednak komputery rosyjskiej marki będzie także okazją do instalacji technologicznych systemu Windows. Jest to możliwe dzięki wsparciu w procesorach „Elbrus” Zgodność z transmisji kodów stosowanych w Intela i AMD.

Cztery rdzenie na Androida

Tak więc, badaliśmy cechy czterech rdzeni w aspekcie urządzeń procesorów Intela, AMD i „MCST”. Ale, jak powiedziałem na początku tego artykułu, Quad-Core – termin, który odnosi się nie tylko w odniesieniu do tego typu chip. Może być używany do nazywania nie tyle poszczególne komponenty elektroniczne jak urządzenia wysokiej jakości. Do tych można uznać na przykład urządzenia, takie jak Quad-Core Android TV Box. Co to oznacza? To urządzenie pozwala na oglądanie telewizji i różnych treści multimedialnych za pośrednictwem telewizora. I jest sterowany przez Android OS. W tym kontekście, Quad-Core – co to jest? Ta nazwa procesora, która jest wyposażona w urządzenie. Chip w pytaniu – Cortex A9 Quad-Core. Android – system operacyjny, który jest często stosowany w połączeniu z chipem pod tą marką.

Rozważmy podstawowe cechy urządzenia. częstotliwość CPU, która marka mamy wskazano powyżej – 1,8 GHz. Ilość pamięci RAM, który wyposażony jest w urządzenie – 2 Gb. Wbudowana pamięć flash – 8 GB, można zainstalować dodatek do 32 GB. Jest wsparcie Bluetooth w wersji 4. Można włączyć połączenie przez Wi-Fi. Istnieje kilka szczelin – USB, microUSB OTG, HDMI. Urządzenie pracuje dość nową wersję Androida – 4.2.2. Użytkownik może więc być zainstalowane na urządzeniu zaawansowanych aplikacji, takich jak MX Player lub, na przykład, AceStream. można podłączyć zewnętrzne dyski.

Urządzenie, jak wspomniano przez niektórych ekspertów i użytkowników, działa wystarczająco szybko. Możemy założyć, że te, które przyczyniają się do rdzenia 4, która jest w niego wyposażona. Głównym celem urządzenia – jednoczesne wykonywanie kilku funkcji: mobile gadżet, dekodery, karty sieciowej. Postanawia go, jak zauważył IT-specjalistów, nie jest zły, i 4 rdzenie – nie ostatni czynnik jakości urządzenia.

uniwersalna technologia

Należy zauważyć, że powyższe nie jest jedynym urządzeniem z systemem Android, który jest wyposażony w nowy rodzaj procesora Quad-Core. 3G tablet, smartfony w najszerszej gamy marek są również coraz częściej nabywają żetony o wysokiej wydajności z 4 rdzeni. Jednak, podobnie jak w przypadku chipów dla komputerów, znacznie pod względem zauważalny wzrost szybkości i eksploatacji urządzeń mobilnych zależy od programów, które działają na nich. Jeśli realizowane w odpowiednich aplikacjach efektywne wykorzystanie wielu wątków, 4 jądro dać znaczne zyski. Jeśli nie, wzrost wydajności może być nie tak namacalny, jakby gadżet został wyposażony w mniej zaawansowanych technologicznie procesor.

A zatem, zasada, rdzeń 4 jest przydatny tylko wtedy, gdy urządzenie jest odpowiedni program, a także ważne dla urządzeń przenośnych. Jednocześnie, zdaniem analityków, niektóre z nowoczesnych IT marek w ogóle zaczynają rozważać wydanie oprogramowania, które można odpowiednio efektywne wykorzystanie 4 rdzeni w komputerze oraz mobilnych procesorów jako działania priorytetowe.

Według niektórych ekspertów, może być ustawiony na rozdzielczość i wielkość urządzenia wyświetlającego na której znajduje się układ typu Quad-Core. Wyświetlacz 10 cali może spowodować nieco większą prędkością, niż, powiedzmy, ten, którego ukośnych i pół razy więcej. Chociaż, zdaniem ekspertów, może to być w dużej mierze ze względu na stopień obciążenia nie jest tak dużo na rdzeniu procesora, ale na urządzeniach mobilnych podsystem graficzny.