900 Shares 8886 views

Płace: outsourcing lub na własną rękę?

Przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników płacą miesięczne obliczenia wynagrodzeń. Jest to jedna z dziedzin rachunkowości, w przypadku gdy jest to konieczne do przestrzegania przepisów Pracy, Kodeksu Cywilnego i Podatkowego, dlatego duże przedsiębiorstwa mają w dziale księgowości działu płac, a małe firmy próbują mieć w państwie osobę odpowiedzialną za obliczanie płac i odliczeń od niej do różnych podatków Fundusze. Indywidualni przedsiębiorcy o małym obrocie finansowym mają jednego księgowego w personelu odpowiedzialnym za wszystkie miejsca rejestracji.


Obliczanie płac obejmuje następujące etapy pracy:

1. Przetwarzanie arkuszy czasu .

2. Obliczanie czasu pracy, wynagrodzenia lub taryfy.

3. Wynagrodzenie premii, współczynniki rejonu, urlop urlopowy i chorobowy.

4. Może istnieć potrzeba naliczania wynagrodzenia na średnie zarobki, na przykład na podróże służbowe.

5. Naliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych.

6. Mogą istnieć rozliczenia między pracownikiem a innymi kontrahentami w celu wypłaty alimentów, pożyczek, grzywien itd.

7. Sporządzanie list płacowych i przekazywanie do banku funduszy na wydawanie wynagrodzenia na kartach bankowych lub przekazywanie oświadczeń do kasjera przedsiębiorstwa w celu wypłaty wynagrodzenia w gotówce.

8. W zależności od formy rachunkowości składki pochodzą z funduszu płac do Funduszu Emerytalnego, Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz płatności miesięcznych do tych instytucji dokonuje się, biorąc pod uwagę zgodność z terminami, a każdy kwartał jest informowany o opłatach i płatnościach, przy zachowaniu terminów.

Z jednej strony potrzeba księgowego zajmującego się tą procedurą jest oczywista. Z drugiej strony, w celu optymalizacji kosztów, niektóre przedsiębiorstwa przełączają się na outsourcing płac. Pozwala to zwolnić z państwa przedsiębiorstwa co najmniej jedną osobę, która wcześniej była zaangażowana w tę witrynę. Ponadto system podatkowy zmienia się tak szybko, że księgowy personelu nie zawsze może śledzić zmiany w rachunkowości, a zatem błędy i kary od organów nadzoru są możliwe.

Eksperci firmy outsourcingowej są świadomi wszystkich zmian, a często w kontrowersyjnych sytuacjach mogą dać pełne konsultacje i uzasadnienie prawne w kwestii, która się pojawiła. Oczywiście usługi tych firm mają odpowiednią cenę, ale uwzględniając wszystkie zalety i wady, wiele przedsiębiorstw skłania się do płacenia za usługi wysokiej jakości, a nie do uzyskania grzywien. Ponadto płatność oprogramowania zawiera również dodatkowy element kosztów, przy utrzymaniu tej samej rachunkowości dzięki outsourcingowi zmniejsza ten produkt.

Obliczanie wynagrodzeń przez przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników odbywa się za pomocą programów specjalistycznych. Najbardziej popularnym dzisiaj jest 1C. Ale małe firmy i indywidualni przedsiębiorcy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup pakietów oprogramowania. W tym przypadku bardzo wygodne jest płacenie wynagrodzeń w programie Excel – arkusz kalkulacyjny opracowany niezależnie, w oparciu o warunki systemu wynagrodzeń. Bardzo wygodne jest tworzenie formuł w niezbędnych kolumnach lub rzędach, z którymi obliczasz wynagrodzenie, zarówno dla konkretnego pracownika, jak i tworzenie zbioru opłat dla wszystkich pracowników. Po zbadaniu możliwości tabel Excela można znacznie uprościć zadanie obliczania płac i zaoszczędzić na zakupie specjalnych programów.