142 Shares 8185 views

"Promenada" – co oznacza to słowo?

Powiedzmy, że ktoś wypowiada zwrot: "Zrobię promenadę". Jaka jest ta osoba, która naprawdę osiągnie sukces? Jakoś słowo "promenada" wcale nie brzmi rosyjsko, nie sądzisz? Jeśli się wydaje, masz rację, ponieważ przyszło do nas z francuskiej mowy. Teraz szczegółowo omówimy tę wypowiedź.

Początek słowa "promenada"

To, co zostało ukryte za modą XIX wieku. Mówcie po rosyjsku w wyższym społeczeństwie po francusku? Szlachetne potomstwo dzieciństwa wyszło z tej wiedzy. W rodzinnym otoczeniu gadanie w swoim ojczystym języku nie było w żaden sposób zabronione, ale w wysokim społeczeństwie było to absolutna mauvais (mauvais ton – Ks. "Zły smak"). Być może w ten sposób szlachta starała się podkreślić ich dobro. Przecież każdy kelner mógł mówić po rosyjsku. Najwyraźniej to właśnie w naszym ojczystym mowie trwało wiele trwałych słów obcych.

Francuską promenadą słowo (spokojny spacer przez miasto) jest jednym z nich. Promenada – co to jest w ustach szlachciców XIX wieku? I tak było, gdy jakaś szlachetna pani chciała iść na spacer, na przykład w Nevsky Prospekt, była gotowa zrobić promenadę. Ludzie z niższych klas mogą wymówić to wyrażenie w zniekształconej formie. Często mówili "promenada", a następnie wydali swoją ignorancję. Pamiętaj, że w filmie "Ślub Balzaminowa" maman z bohatera uczy go różnych francuskich słów, między innymi "promenada". Ten fragment zawsze powoduje śmiech wśród publiczności.

Dzisiejsza Promenada

Promenada – co to jest dzisiaj? Żyjemy teraz nie w XIX wieku, a nawet w 20. Do tej pory mało osób w codziennej komunikacji, dość poważnie, zamiast mówić: "pójdę na spacer", ważne jest, aby powiedzieć: "Pójdę robić promenadę" . W naszych czasach wyrażenie to jest wykorzystywane bardziej w ironicznej wersji jako żart, aby rozbawić rozmówców. Dziś jednak bardzo często można spotkać to słowo jako nazwę niektórych firm turystycznych, hoteli, a nawet kawiarni. Dlaczego to się dzieje, teraz zrozumiesz.

Co to jest promenada w turystyce?

Kiedy człowiek odchodzi, zwłaszcza za granicą, wchodzi do specjalnego świata, daleki od zwykłego życia. Dlatego wiele słów, które dom nie powoduje czegoś innego niż uśmiech, na wakacje są postrzegane zupełnie inaczej. Tutaj na przykład przyjeżdżasz do nadmorskiego kurortu i dowiedz się, że twój hotel nie znajduje się na pierwszym wybrzeżu, ale na drugim. Być może z twojego punktu widzenia nie jest to bardzo przyjemna wiadomość. Ale z hotelowej broszury reklamowej z dumą oczekują od swoich gości codziennej przyjemnej promenady. "Co to jest?" – pytasz. I to nic innego niż chód od hotelu na plażę iz powrotem.

Słowo "promenada" odnosi się do szeregu powszechnie akceptowanych terminów turystycznych i nigdy nie wchodzi nikt do głowy, aby wypowiedzieć to z ironią. Nawiasem mówiąc, czy wiesz, jaka nazwa jest najważniejszym francuskim nasypem, co oczywiście jest w Nicei? Promenada des Anglais! Coś znanego, nieprawdaż?

Inne znaczenia słowa "promenada"

Czy uważasz, że to wszystko? I oto mylisz się! To słowo ma również inne znaczenia. Na przykład ma najbardziej bezpośredni związek z tańcami. Promenada – co to jest w tańcu? A ta postać w dobrym starym quadrille, który teraz nikt nie tańczy. I kiedyś panie i panowie lubili tańczyć ten wesołe tańce, składające się z kilku postaci, z których jeden został nazwany "promenazh". Nawiasem mówiąc, quadrille przyszedł do wyższego społeczeństwa z ludowych tańców wiejskich.

Pod koniec XIX wieku wyrażenie "promenada" było używane jako nazwa lekkiej kolacji w restauracji lub kawiarni. Więc nie zdziw się, jeśli gdzieś gdzieś znajduje się restauracja o podobnej nazwie. Teraz wiesz, że nie została wybrana przypadkiem.

Cóż, teraz wiesz dużo o tym słowie. Tylko nie mów nigdy "promenada promenada" – to tak, jakby mówić "olej masło".