365 Shares 2669 views

Koniec jarzma Mongol-tatarskie w Rosji: historia, datą i ciekawych faktów. Jak Rosja żyli pod jarzmem Mongol-tatarskie

Rosja pod jarzmem Mongołów-Tatarów było bardzo upokarzające. Była całkowicie podporządkowane zarówno politycznie, jak i gospodarczo. Dlatego, koniec jarzma Mongol-tatarskie w Rosji, data stojący nad rzeką Ugra – w 1480 roku, jest postrzegane jako najważniejsze wydarzenie w naszej historii. Chociaż Rosja i stał się politycznie niezależne, ale hołd mniejszym rozmiarze trwała do czasów Piotra. Pełna realizacja jarzma Mongol-tatarskie – rok 1700 TH, kiedy Piotr Wielki zniósł wypłatę chanów krymskich.


armia mongolska

W XII wieku mongolscy koczownicy zostały zjednoczone pod panowaniem okrutny i przebiegły władca Temujin. Wszystkie przeszkody dla nieograniczonej władzy bezlitośnie tłumione i stworzył niepowtarzalną armię, która wygrywa zwycięstwo po zwycięstwie. On stwarza wielkie imperium, został nazwany jego szlachtę Czyngis-chana. Po podbił Azji, wojska mongolskie osiągnęła Kaukazu i Krymu. Oni zniszczyli Alans i Połowców. Pozostaje Polovtsian zaapelował o pomoc do Rosji.

Pierwsze spotkanie

20 lub 30 tysięcy żołnierzy były w armii mongolskiej, jest niepewna. Były one prowadzone przez Dżebe-nojon i Subedei. Zatrzymali się na Dnieprze. Tymczasem, chociaż połowieckich Khan wezwał Galich księcia Mstislav ośmielił się mówić przed inwazją straszliwej kawalerii. On dołączył Mścisław Mścisława Kijowie i Czernihowie. Według różnych źródeł, całkowita armia rosyjska liczyła od 10 do 100 tysięcy osób. Naradę wojenną dniach brzegiem rzeki Kalka. Ujednolicony plan nie został opracowany. Mścisław Śmiały się jeden. Był wspierany przez zaledwie resztki Połowców, ale podczas walki, uciekli. Nie obsługuje galicyjskiej księcia wciąż musiał walczyć z atakującymi ich warownego obozu przez Mongołów. Trzy dni trwała Battle. Tylko zdrady i obiecujemy nie przyjmować każdy więzień Mongołowie wszedł do obozu. Ale jego słowa nie dotrzymał. Rosyjski gubernator i książę Mongołowie living związały i pokryte deskami i usiadł na nim i zaczął święto zwycięstwa, ciesząc jęki umierających. Więc w ferworze zabił Rusi księcia i jego otoczenia. To był 1223. Mongołowie, bez wchodzenia w szczegóły, wrócił do Azji. Trzynaście lat później wracają. I wszystkie te lata w Rosji było gorzkie kłótnie pomiędzy książętami. To całkowicie podważa siłę księstw Southwest.

inwazja

wnuk Czyngis-chana Batu z ogromną armię pół miliona, wygrywając Volga Bułgaria na wschodzie, a połowieckich ziemi na południu udał się do rosyjskich księstw w grudniu 1237. Jego taktyka nie było dać wielką bitwę i atak na poszczególne jednostki, łamiąc wszystko sam. Idąc w górę do południowych granic księstwa Riazań, Tatarzy kategorycznie zażądał od niego daninę: jedną dziesiątą koni, ludzi i książąt. Riazań ledwo zwerbował trzy tysiące żołnierzy. Wysłali o pomoc do Włodzimierza, ale nie pomoc przyszła. Po podjęto sześć dni oblężenia Riazaniu. Mieszkańcy zostały zniszczone, miasto zostało zniszczone. To był początek. Koniec jarzma Mongol-tatarskie zdarzyć przez dwieście czterdzieści trudnych lat. Kolomna była następująca. Są wojska rosyjskie zostały prawie wszystkie zabite. Moskwa leży w popiele. Ale zanim to ktoś chce powrócić do ojczyzny, pochowany na Borovitsky Hill skarbu biżuterii srebrnej. Został znaleziony przez przypadek, gdy budowa została przeprowadzona na Kremlu w latach 90-tych XX wieku. Następny był Vladimir. Mongołowie oszczędzono ani kobiety, ani dzieci, a zniszczył miasto. Potem spadł Torzhok. Ale przychodzi wiosna, i, obawiając się złych dróg, Mongołowie przeniósł się na południe. Północna bagnisty Rus nie byli zainteresowani. Ale po drodze stał się bronił maleńkim Kozielsku. Przez prawie dwa miesiące miasto gwałtownie opór. Ale Mongołowie przyszedł wzmocnień z Battering-barany, a miasto zostało zrobione. Wszystkie obrońcy wycięto i opuścił miasto kamień. Więc cała Rosja Północno-Wschodniej w 1238 roku leżała w gruzach. A kto może mieć wątpliwości, czy jarzma Mongol-tatarskie w Rosji? Z krótkim opisem, które było wspaniałe stosunki sąsiedzkie, prawda?

Południowo-Zachodnia Rosja

Jej kolej w 1239 roku. Pereyaslavl, Czernihów księstwo, Kijów, Vladimir-Wołyński, Galich – wszystko zgniecione, nie wspominając już o mniejszych miastach i na wsi. A zakończenie jest daleko od jarzma mongolskiego-tatarski! Ile horror i dewastacja przyniósł swój początek. Mongołowie przyszedł do Dalmacji i Chorwacji. Zachodnia Europa drżała. Jednak wieści z dalekiej Mongolii był zmuszony zawrócić najeźdźców. A na drugiej kampanii nie był wystarczająco silny. Europa została zapisana. Ale nasza ojczyzna, leżała w gruzach, krwawił, nie wiem, kiedy to koniec jarzma Mongol-tatarskie.

Rosja pod jarzmem

Kto jest najbardziej dotkniętych inwazją Mongołów? Chłopi? Tak, Mongołowie ich nie oszczędził. Ale mogli ukryć się w lesie. Obywateli? Oczywiście. W Rosji, miasto było 74, a 49 z nich zostały zniszczone przez Batu, 14 i nigdy nie odzyskać. Rzemieślnicy zniewolony i wyjęte. Nie stać ciągłość umiejętności w rzemiośle i rzemiosła niszczał. Zapomniałem wlać szkło, szkło gotować przez okna, a nie stać się multi-kolor ceramiki i biżuterii z cloisonne szkliwa. Przebojowy murarzy i rzeźbiarzy, a przez 50 lat zatrzymał budowę kamienia. Ale te cięższe wszyscy mieli broń w rękach odzwierciedlać atak – feudałów i uchwyty. 12 Ryazan książęta wciąż żyło trzy Rostów 3 – jeden z 9 Suzdal – 4. nikt straty liczone w oddziałach. I było nie mniej. Profesjonaliści w służbie wojskowej zastąpiły innych ludzi, którzy są przyzwyczajeni, że pchnął ich okolice. Że stał rządzący mają pełną władzę. Proces ten później, kiedy nadszedł koniec jarzma Mongol-tatarskie, pogłębiać i doprowadzić do absolutnej władzy monarchy.

Rosyjscy książęta i Zolotaya Orda

Po 1242 roku, Rosja znalazła się pod pełną ucisku politycznego i gospodarczego Hordy. Do księcia mogła legalnie dziedziczyć tron, musiał iść z darami do króla „freestyle”, jak nazwali nasze książąt chanów w stolicy Hordy. Bądź tam przez jakiś czas w historii. Han powoli za najbardziej pokorna prośba. Cała procedura przekształcony łańcuch upokorzeń, a po długich obradach, czasami wiele miesięcy, Khan dał „etykiety”, czyli uprawnienia do panowania. Tak, jeden z naszych książąt, przyszedł Batu, nazywa siebie niewolnika, aby ich dobytek. Koniecznie przewidziane daninę, która zostanie zapłacona przez księstwa. W każdej chwili, Khan może spowodować księcia do Hordy, a nawet wykonać to niedopuszczalne. Horda byli książęta poszczególnych polityk starannie Fanning swoje waśnie. Dysocjacja książąt i ich księstwa był na ręce Mongołów. Sam horda stopniowo staje się kolosem na glinianych nogach. W swojej najbardziej wzmożonego nastroju odśrodkowej. Ale będzie to znacznie później. Pierwszy jego jedności stanowczo. Po śmierci Aleksandra Nevskogo synowie zaciekle nienawidzić siebie i zaciekle walczyć o tron Vladimir. Tradycyjnie, za panowania księcia Włodzimierza dał pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Poza tym, on dołącza przyzwoity kawałek ziemi dla tych, którzy przynoszą pieniądze do skarbony. I dla wielkiego panowania Włodzimierza Horda szalał między książęta walczyć się jako śmierć. W ten sposób Rosja żyli pod jarzmem Mongołów-Tatarów. oddziały Hordy w nim prawie nie stać. Ale zawsze może przyjść niesubordynacja oddziały karne i rozpocząć wyciąć i spalić wszystko.

elewacja Moskwy

Krwawe waśnie między rosyjskich książąt doprowadza do tego, że między 1275 a 1300 do Rosji 15 razy wojska mongolskie dotarliśmy. Od walki wiele księstw pojawiły osłabiony z tych ludzi uciekło do bezpieczniejszych miejsc. Tak cicho było małe księstwo Moskwy. Doszło do wielu najmłodszego syna Aleksandra Nevskogo Daniel. Panował 15 lat i prowadził ostrożną politykę, starając się nie kłócą się z sąsiadami, bo był zbyt słaby. Zarówno Horda nie płacić mu uwagę. Tak więc impulsem do rozwoju handlu i wzbogacić ten spadek. Płynęła migrantów z niespokojnych miejscach. Daniel w końcu udało się dołączyć Kolomna i Peresław Zaleski, zwiększając jego księstwo. Jego synowie po jego śmierci trzymane stosunkowo spokojną politykę ojca. Tylko książęta Twerze widział je jako potencjalnych konkurentów i spróbować walczyć o wielkiej panowania Vladimir, Moskwa psuć stosunków z Hordą. Ta nienawiść osiągnęła punkt, że gdy książę Moskwie i Twerze księcia były zarówno wezwany do Hordy Dmitriy Tverskoy nożem Yuri Moskwa. Dla takiej dowolności, został stracony przez Hordy.

Iwan Kalita i „wielka cisza”

Czwarty syn księcia Daniela, wydawało się, że nie ma szans na tron. Ale jego starsi bracia zginęli, a on zaczął panować w Moskwie. Jak dekretu losów był także wielki książę Vladimir. Wraz z nim i jego synów zatrzymał najazdów mongolskich na rosyjskiej ziemi. Moskwa bogacili, a ludzie w nim. Miasta wzrosła, zwiększając ich populację. W północno-wschodniej Rosji wzrosła całe pokolenie, które przestały drżeć na wspomnienie Mongołów. Został on zbliża się do końca jarzma Mongol-tatarskie w Rosji.

Dmitrij Donskoj

Moskwa do narodzin księcia Dmitrija Iwanowicz już w 1350 roku stał się centrum życia politycznego, kulturalnego i religijnego w północno-wschodniej. Wnuk Iwana Kalita żył krótko, 39 lat, ale jasny życie. Trzymał ją w walce, ale teraz ważne jest, aby zatrzymać się w wielkiej bitwie z matką, która miała miejsce w 1380 roku na rzece Nepryadva. W tym czasie książę Dmitry pokonany mongolski karną oderwania pomiędzy Riazaniu i Kołomna. Matka zaczęła przygotowywać nową kampanię przeciwko Rosji. Dmitry, uczenie się od tego, z kolei, zaczął zbierać siły, aby oprzeć. Nie wszyscy książęta odpowiedzieli na Jego wezwanie. Książę musiał prosić o pomoc do św Sergiusza z Radoneża, aby zebrać milicję. I otrzymał błogosławieństwo świętego starca i dwóch mnichów, on zebrał w późnym latem milicji i pomaszerował w stronę ogromnej armii Mamaia. W dniu 8 września wielkiej bitwy o świcie. Dmitrij walczył na pierwszej linii frontu, był ranny, został znaleziony z trudem. Ale Mongołowie zostali pokonani i uciekli. Dmitri wrócił ze zwycięstwa. Ale czas nie jest dojrzały, gdy Koniec jarzma Mongol-tatarskie w Rosji. Historia uczy nas, że odbędzie się pod jarzmem sto lat.

wzmocnienie Rosji

Moskwa stała się centrum jednoczenia ziem ruskich, ale nie wszyscy urzędnicy zgodzili się zaakceptować ten fakt. Syn Dmitry, Basil I, zasady długi czas, 36 lat, i stosunkowo cichy. Bronił ziemi rosyjskiej z zamachem Litwini dołączył Suzdal i Niżnym Nowogrodzie księstwo. Osłabiony Horda, a wraz z nim były uważane za mniej. Bazylia do życia tylko dwie wizyty do Hordy. Ale także w Rosji nie było jedności. Nieskończenie wybuchły zamieszki. Nawet na ślubie księcia Bazylego II wybuchł skandal. Na jednym z gości był sobie pas złoty Dmitrij Donskoj. Gdy ta została odkryta oblubienicę, a potem wyrwał go publicznie, powodując zniewagę. Ale pasek był nie tylko klejnot. Był symbolem Wielkich władze. Podczas panowania Bazylego II (1425-1453) były feudalne wojny. Moskwa książę schwytany, oślepiony i rannych w tym samym czasie na całym twarzy i reszty jego życia nosił opatrunek na twarzy i był nazywany „The Dark”. Jednak to silnej woli książę został zwolniony, a jego współ-regent był młody Ivan, który stanie się wyzwolicielem kraju i został nazwany Wielkim po śmierci ojca.

Koniec jarzma Mongol-tatarskie w Rosji

W 1462 tron Moskwa prawowitym władcą Iwan III, który będzie konwerter i reformatora. On starannie i rozważnie zjednoczeni ziemi rosyjskiej. Wstąpił Twerze, Rostów, Jarosław, Perm, a nawet uparty Nowogród rozpoznał swojego suwerena. Uczynił bizantyjskiego dwugłowego orła herb, zaczął budować Kreml. To właśnie w tym, a my go znamy. Od 1476 roku Iwan III przestał płacić daninę do Hordy. Piękna, ale nieprawdziwa legenda opowiada, jak to się stało. Przyjmując Horde Ambasada Grand Duke basmu pokruszone i wysyłane do Hordy ostrzegając, że to samo stanie się z nimi, czy nie zostawić w spokoju do swego kraju. Wściekły Han Ahmed zgromadził wielką armię, przeniósł się do Moskwy, chcąc ukarać ją za nieposłuszeństwo. Około 150 km od Moskwy w rzece Ugra na ziemiach Kaluga rozpoczęła się jesienią przed dwoma armiami. Rosyjski kierowany przez syna Bazylego, Ivan Young. Iwan III powrócił do Moskwy i zaczął się dostawami dla wojska – żywność, paszę. I żołnierze stali naprzeciw siebie, aż dotarli początku zimy z głodu i nie zakopać wszystkie plany Ahmed. Mongołowie odwrócił się i wyszedł z Hordą, przyznając się do porażki. Więc nie był bezkrwawy koniec jarzma Mongol-tatarskie. Za datę jego – w 1480 roku – to wielkie wydarzenie w naszej historii.

Co oznacza spadek jarzmo

Trwałe zawieszenie rozwoju politycznego, gospodarczego i kulturalnego Rosji, spowodowały jarzmo kraju na marginesie europejskiej historii. Gdy Europa Zachodnia zaczęła i rozkwitł renesans we wszystkich dziedzinach, gdy przeważa świadomość narodowa, gdy kraj bogacili i kwitnących handel, wysłał flotę statków w poszukiwaniu nowych lądów, w Rosji nie było ciemnością. Columbus już w 1492 roku odkrył Amerykę. Dla Europejczyków, Ziemia gwałtownie wzrosła. Dla nas, koniec jarzma Mongol-tatarskie w Rosji oznaczał możliwość wydostania się z wąskiej średniowiecznej ramach zmienić przepisy, aby zreformować armię, budować miasta i odkrywania nowych lądów. A jeśli na krótko, a potem Rosja uzyskała niepodległość i stał się znany jako Rosji.