386 Shares 5073 views

Rak nerek: objawy przerzuty

Rak nerek należy do szeregu chorób układu krążenia, u których mężczyźni są szczególnie narażeni na ryzyko od 40 do 60 lat. Kobiety są znacznie mniej narażone na raka nerki. Objawy z reguły nie zaburzają wczesnych stadiach pacjenta, częściej zdarza się to już u przerzutów.

Istnieje wiele czynników wpływających na rozwój tej choroby, ale główne są nadwagą, uzależnienie od nikotyny, długotrwałe stosowanie hormonów estrogenu przez mężczyzn, bezpośredni i stały kontakt z azbestem, prace związane z opatrywaniem skóry i wytwarzaniem produktów z niego, a także przedłużona hemodializa.

Objawy raka nerki

Nowotwory nerkowe i zewnątrzwydzielnicze to objawy kliniczne obserwowane u pacjenta z rozpoznaniem "raka nerki" . Objawy są nerkami: obejmują hematurię , guz, który może być palpowany i ból. Należy zauważyć, że im więcej symptomów cierpi, tym gorsze rzeczy.

Zwykle pacjent cierpi na hematurię, która pojawia się nagle, bez bólu (podczas gdy w innych chorobach nerek pojawia się ból), na tle dobrego samopoczucia. Ma przerywany przepływ ze stale zmniejszającymi się przedziałami między krwawieniem. Jednocześnie obfitość hematurii w rozpoznaniu raka nerki nie wpływa na stadium choroby i wielkość nowotworu: nawet jeśli guz jest mały i choroba nie przeszła jeszcze w ostatnim stadium, objętość krwi w moczu może być duża.

Innym dość powszechnym objawem raka nerki jest ból w okolicy lędźwiowej. Ból może mieć inną naturę i nasilenie, ale najbardziej niebezpieczny jest nudny ból, w którym udany wynik jest mało prawdopodobny.

Do objawów poza tętnicą zalicza się gorączkę (temperatura ciała zmienia się od 37 ° C do 39 ° C, a pacjent jest bardzo gorączkowy), pogorszenie ogólnej samopoczucia pacjenta (utrata apetytu, ogólna słabość pojawia się, pacjent traci wagę). Wynika to z faktu, że organizm zatruwa substancjami toksycznymi (ogólnym zatruciem). Ale nie zapominaj, że objawy raka nerek wymienione powyżej, nie mogą się ujawnić. Wygląd niedokrwistości spowodowany efektem tworzenia toksyn nowotworowych w szpiku kostnym wskazuje, że rozwój nowotworu przeszedł nieodwracalnie daleko.

W zależności od lokalizacji przerzutów w ciele człowieka, objawy raka nerki mogą się różnić. Przerzuty w płucach często powodują hemoptysę, w tkance kostnej do silnego i trwałego bólu, który po opuszczeniu leków przeciwbólowych lub narkotycznych, w kręgosłupie, prowadzi do porażenia kończyn dolnych i upośledzenia czynności narządów miednicy.

Niebezpieczeństwo przerzutu

Komórka raka nerki ma jasnobrązową barwę. W kształcie i strukturze jest ziarnistą, trzpieniową, pęcherzykową, w kształcie stożkowo-rurową, wieloboczną komórką. Jej "kiełki", "szpony" lub przerzuty rozprzestrzeniają się przez składniki wody ludzkiego ciała przez krew (hematogenną) lub limfę (limfatyczną) i osadzają się w płucach, mózgu, tkankach kostnych i komórkach wątroby. Często najszybciej klinicznie wykrywają się przerzuty. Ale nawet jeśli guz raka został usunięty, nie ma gwarancji, że w ciągu 10-20 lat rak nerki nie pojawi się ponownie, przerzuty które zdecydują się objawić.

Jednocześnie, po wyeliminowaniu pierwotnego skupienia, przerzuty do płuc często mają tendencję do ustępstw. Przerzuty kostne manifestują się głównie w kości miednicy, kości udowej, kręgosłupa, kości pasa ramiennego, żeber i sklepienia czaszkowego. Zakres zmian przerzutowych to szerokie – węzły chłonne, tkankę tłuszczową podskórną i obwodową, mięśnie brzucha, a nawet blizny pooperacyjne.