393 Shares 999 views

Dyspepsja czynnościowa: objawy i leczenie


Zgodnie z medycznego określenie „niestrawność” jest rozumiane jako dużej liczby różnych zewnętrznych objawów związanych z problemami w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które są spowodowane przez przekroczenie procesu trawienia pokarmu. Stąd nazwa, po wszystkim niestrawność jest tłumaczony z języka greckiego oznacza „problemy trawienne”.

Oddzielne gatunki wszystkich złożonych chorób to niestrawność funkcjonalna. Jej objawy: matowe lub piekący ból w okolicy brzucha (tzw. Trójkąt nadbrzuszu) Oprócz dyskomfortu u pacjenta wystąpi uczucie ciężkości i przepełnienie brzucha. Ponadto, nie mogą być wzdęcia, nudności, zgaga i odbijanie. W procesie diagnostycznym nie wykrycia wszelkich patologii organiczne (nie ma powodów morfologiczne i biochemiczne).

To, co jest odmienne traktowanie dyspepsja czynnościowa, że ma kilka możliwości.

Rozważmy te pytania w sposób bardziej szczegółowy.

statystyki chorobowe

Niestrawność – jeden z najbardziej powszechnych zaburzeń występujących w przewodzie pokarmowym. Podczas różnych miar statystycznych, stwierdzono, że całkowita liczba pacjentów szukających pomocy do gastroenterologa, liczba osób, które zostały zdiagnozowane jako funkcjonalnej dyspepsji, żołądka, wynosi około 70%. W krajach europejskich, liczba populacji narażonych na opisanych chorób, do 40%, aw państw afrykańskich – ponad 60%.

Pomimo faktu, że funkcjonalna niestrawność, objawy , które są bardzo nieprzyjemne, przynosi znaczący dyskomfort dla człowieka o pomoc tylko jedna czwarta ofiar odwraca się do lekarza specjalisty. W ogromnej większości przypadków jest diagnozowanych jest funkcjonalny, zamiast organicznego typu choroby.

W podobnym stanie żeńskiej występuje w około półtora razy bardziej prawdopodobne.

Średni wiek pacjentów z tym problemem – od 20 do 45 lat. Pacjentów w podeszłym wieku, w tym zaburzenia przewodu żołądkowo-jelitowego jest znacznie rzadsze. Zamiast tego, są bardziej poważne choroby układu pokarmowego, które jednak mają podobne objawy.

rodzaje naruszeń

Funkcjonalna niestrawność żołądka, jak już rozumieć, nie jest jedynym rodzajem patologii. Jest jego wersji organicznym. Rozpatrzmy bardziej szczegółowo na specyficzne cechy każdego z nich.

 1. Organiczny. Zaburzenie to powstaje na skutek wrzodów, i różnych chorobach trzustki, pęcherzyka żółciowego, jak również innych schorzeń organicznych.
 2. Funkcjonalny. Pojawia się, gdy przerwy z warstwy mięśniowej żołądka i dwunastnicy, 12 (nie spowodowane przez chorobę), które rozciągają się w ciągu 3 miesięcy w roku. To nie powinno być zdiagnozowane związek występujący ból z zaburzeniami przewodu pokarmowego.

Klasyfikacja chorób niebiologicznego

Zgodnie z klinicznego przebiegu choroby, dyspepsja czynnościowa, żołądek może być podzielony na trzy podgatunki:

 • Yazvennopodobnom – charakteryzuje się bólem w nadbrzuszu.
 • Dyskine- – pacjent odczuwa dyskomfort w jamie brzusznej, który nie towarzyszy ostry ból.
 • Niespecyficzne – obraz kliniczny tej choroby ma wiele objawów (nudności, zgaga, odbijanie).

czynniki obciążające

W przeciwieństwie do form biologicznych, z których wynagrodzenie nie jest celem tego materiału, dyspepsja czynnościowa u dorosłych i dzieci nazywa się następujące konkretne powody.

 1. Problemy z perystaltyczna funkcji włókien mięśniowych żołądka i dwunastnicy. Należą do nich:

  – brak pewnego rozluźnienia żołądka po uderzeniu przez żywność (tzw noclegu);
  – naruszenie cyklu skurczów mięśni ciała;
  – problemy z funkcją silnika odbytu Departament okrężnicy;
  – awarie antroduodenalnoy koordynacji.

 2. Zwiększona skłonność do rozciągnięcia ściany żołądka podczas jedzenia.
 3. Niezdrowa dieta, picie dużych ilości kawy, herbaty i napojów alkoholowych.
 4. Palenia.
 5. Leczenie za pomocą różnych leków medycznych (NLPZ).
 6. stres psychologiczny.

Niektórzy uważają, że lekarze zespół dyspepsji czynnościowej jest związana z uwalnianiem dużej ilości kwasu solnego w przewodzie żołądkowo-jelitowym, ale jest wiarygodne dowody tej teorii, nie istnieje.

Formy występowania patologii

Rozważmy cechy zewnętrzne i wewnętrzne odczucia pacjenta są typowe opisanych zaburzeń.

Yazvenopodobnaya funkcjonalna niestrawność, charakteryzuje się przede wszystkim przez ostrych i długo trwających ból, który pojawia się w nadbrzuszu. Przyjmują one wymawiane w nocy lub gdy osoba czuje się poczucie głodu. Można wyeliminować dyskomfort w użyciu odpowiednich leków – leki zobojętniające sok żołądkowy. Ból staje się bardziej intensywny, jeśli pacjent doświadcza stresu psycho-emocjonalny, może się obawiać obecność jakiejś strasznej choroby.

Forma dyskinetyczne o naruszeniu (niestrawność niewrzodowa funkcjonalnym) towarzyszą takie objawy jak wczesny przesyt, pełnią w przewodzie żołądkowo-jelitowym, wzdęcie brzucha i mdłości.

W odniesieniu do nieswoistego niestrawność, nie jest człowiekiem trudnym do sklasyfikowania skarg na różnych powodów. Tego rodzaju choroby, mogą być towarzyszą objawy, które są specyficzne dla pewnych innych chorób związanych z przewodu pokarmowego. Podobny wzór jest trudne do diagnozowania stanów chorobowych takich jak dyspepsja czynnościowa żołądka. Leczenie jest objawowe od jego powołania.

diagnostyka

Pierwszym zadaniem stojącym przed służby zdrowia – odróżnić biologicznej i dyspepsją czynnościową. Z reguły te ostatnie ma miejsce w przypadku, gdy pojawią się objawy u pacjenta bez widocznych zewnętrznych powodów.

Aby mówić bez obaw o postępie pacjenta jest zaburzenie funkcjonalne, konieczne jest ustalenie istnienia trzech głównych kryteriów:

 • Istnieje stała (stałe), niestrawność – świadczy ból w nadbrzuszu, które rozciągają się przez cały okres 3 miesięcy w roku.
 • Nie znaleziono śladów zaburzeń organicznych – pomaga ustalić ultradźwięków, endoskopia lub innych procedur klinicznych i biochemicznych.
 • Obserwowane objawy nie ustępują po skorzystaniu z toalety, częstotliwość i konsystencja stolca kał nie zmieniają – pozwala odróżnić niestrawność i zespół jelita drażliwego.

metody badawcze

Ponadto, ważne jest, aby wykluczyć inne choroby z objawami podobnymi do tych, które towarzyszą dyspepsji czynnościowej żołądka. Leczenie tych schorzeń może być zupełnie różne.

Następujące działania są prowadzone w tym celu.

 1. Wywiad. Gdy podstawowy rozmowa specjalista medyczny musi ustalić, czy pacjent cierpi na zaburzenia towarzyszą objawy niestrawności. Konieczne jest ustalenie charakteru przepływu i dowiedzieć się wrażenie osoby (czy to wzdęcia, odbijanie, zgaga lub ból). Ważne jest, aby wiedzieć, że przyjmowanie żywności u osób w ciągu ostatnich dni, czy został poddany żadnej obróbce.
 2. Inspekcja. W czasie gdy jest to konieczne, aby wykluczyć możliwość wystąpienia łamania przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego i choroby układu oddechowego.
 3. kolekcja okaz. Zwykle potrzebne są:
 • Ogólna analiza kału;
 • badanie kału na obecność śladowych ilości krwi w nich;
 • testy krwi;
 • stwierdzania niektórych rodzajów zakażeń.

4. Badania przeprowadzone przez różne instrumenty medyczne:

 • Ezofagoduodendoskopia (bardziej znane nazwisko – gastroskopia);
 • badanie żołądka za pomocą aparatu rentgenowskiego;
 • Narządy ultradźwiękowe znajdujące się w jamie brzusznej;
 • Inne procedury konieczne.

Plan badań

Aby funkcjonalna niestrawność u dzieci i dorosłych została zdiagnozowana jak najdokładniej, lekarz musi podążać pewną sekwencję działań.

Musimy rozpocząć badania przesiewowe z rutynowego badania krwi, jak również ustanowienie swoje ślady w kale. To odsłonić ukryte krwawienia w przewodzie pokarmowym.

Jeśli są odchylenia w danym badaniu laboratoryjnym powinno być możliwe, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność przy użyciu narzędzi (np, endoskopia). Jeśli pacjenci nie są starsze niż 50 lat, zainstalowane znaki ostrzegawcze (wymioty z krwią, kolor czerwony wypróżnień, gorączka, niedokrwistość, utrata wagi ciężkiej), przeprowadzenie pilnej gastroskopii konieczne.

W przeciwnym wypadku (gdy niebezpieczne objawy nie są przestrzegane) do wyznaczenia tzw leczenia empirycznego stosowania leków przeciwwydzielniczy i pobudzającego motorykę działania. Dopiero po braku dodatniej dynamiki powinny być stosowane metody instrumentalne.

Jednakże w tym podejściu jest ukryty niebezpieczeństwo. Fakt, że wiele środków farmakologicznych mieć pozytywny wpływ i zmniejszyć objawy wielu innych poważnych schorzeń (np raka). To znacznie komplikuje terminowe diagnozy.

leczenie

Podczas diagnozowania można ustalić organiczny lub funkcjonalnej niestrawności. Pierwszy zabieg ma na celu wyeliminowanie przyczyn, które wywołują chorobę. W przypadku najnowszych terapii opracowany indywidualnie, są brane pod uwagę specyfikę tego obrazu klinicznego.

Główne cele leczenia:

 • zmniejszenie dyskomfortu;
 • eliminacja objawów;
 • zapobieganie nawrotom.

Efekty narkotykami

Następujące metody są stosowane, aby pozbyć się objawów niestrawności.

 1. Dieta. Nie należy stosować się do wszelkich zaleceń ścisłych, po prostu normalizować siłę. Lepiej jest całkowicie zrezygnować z produktów, które nie są łatwo przetworzone jelita, a także błonnika. Wskazane jest, aby jeść częściej, ale mniej jeść. Nie zaleca się palić, pić alkoholu, pić kawę.
 2. Odrzucenie przyjmowania niektórych leków. Jest to głównie kwestia niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mają silny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
 3. Psychoterapeutyczna wpływ. ponad połowa chorych na tyle dziwnie, pozbyć się objawów, które towarzyszą dyspepsji czynnościowej, jeśli są stosowane w leczeniu placebo. Zatem, podobne sposoby radzenia sobie z naruszenia jest nie tylko możliwe, ale także wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność.

narkotyki

Specyficzne typy środków farmakologicznych używanych do pacjenta, który stwierdzono dyspepsji funkcjonalnej są oznaczane indywidualnie przy uwzględnieniu ustalonych objawów.

Zazwyczaj stosuje terapię empiryczną, przeznaczony dla jednej lub dwóch miesięcy od daty odbioru.

nie istnieją obecnie jakieś specjalne metody walki z chorobą i jej zapobiegania. Popularne następujące rodzaje leków:

 • leki przeciwwydzielnicze;
 • leki zobojętniające;
 • środki absorbujące;
 • Tabletki prokinetyczne;
 • antybiotyki.

W niektórych przypadkach leki przeciwdepresyjne są pokazane, które również są w stanie pozbyć się objawów non-biologicznych niestrawność.

Jeśli zdiagnozowano dyspepsji czynnościowej u dzieci, leczenie powinno być prowadzone z uwzględnieniem cech rosnącego organizmu.

taktyka walki

Czasochłonne metody pracy z ucisku nowoczesnej medycyny nie został opracowany.

Przy zaburzeniach nawrotów zaleca się stosowanie leków, które wcześniej okazały się skuteczne w pozbyciu się objawów niestrawności.

Podczas długotrwałego stosowania żadnej tabletki nie zmniejsza dyskomfort pacjentów zaleca leczenia alternatywnymi środkami farmakologicznymi.

wniosek

Funkcjonalna (i biologicznej) niestrawność – jedną z najczęstszych chorób. Pomimo braku widocznego naruszenia w obecności objawy znacznie obniżoną jakość życia. Dlatego ważne jest, aby podjąć działania mające na celu zapobieganie. Aby to zrobić, musisz tylko przestrzegać prawidłowej diety, aby wykluczyć wpływ stresu na organizm i w pełni się zrelaksować.

Bądź zdrowy!