860 Shares 4624 views

Związek zdanie, jego struktura i znaczenie

Oferta – jest podstawową jednostką ustnej i języka pisanego, który służy do przekazywania wszelkich informacji, wiadomości, itd. Konstruować zdania w ich konkretnych ustaw i rozporządzeń; nie tylko zbiorem słów można nazwać propozycja. Charakteryzuje gramatycznej i semantycznej jedności jej części, jak również specjalnych sprawozdań intonacja kompletności. Ponieważ wielu naukowców, lingwistów i nazywa się propozycja „kompletne zdanie”, „kompletny myśl”.

Główną cechą projektu jest obecność w nim podstaw gramatycznych – bez niej nie ma propozycja. Przez liczbę gramatycznych podstawach prostych i złożonych zdań wyróżniać się w języku rosyjskim. W prosty – jednej takiej bazy, w kompleksie – dwie lub więcej: czerwone słońce znowu świeciły na niebie. Chmury w końcu rozproszona, a słońce świeciło zwycięsko i radośnie na gruncie czysto umyte.

Gramatyczna podstawą prostego zdania może być pełna, składa się z podmiotu i orzeczenia (wtedy będzie to projekt dwuczęściowy), ale może – niekompletne, zawierać tylko jeden z głównych członków.

Skomplikowane zdanie wszystkie części wiąże się semantycznie sensowne, a także intonację. Ich struktura jest taka, jak w prostych zdaniach.

zdania złożone uzupełnione i conjunctionless – w zależności od kierunku wyrażone gramatyczne relacji pomiędzy częściami, które pomocą kanałów komunikacji. W złożonych zdań conjunctionless części są połączone za pośrednictwem intonacji. składnia te obserwowane niezależność gramatyczną, lecz ścisłą korelację semantyczny. Sojusze lub pokrewne słowa w takich zdań nie są używane: Stare drewno głośny i stłumiony jęk noc bardziej gęsta ciemność ogarnęła go nieprzenikniona, niebo wydawało się, że zapomniał o blasku gwiazd i księżyca.

Propozycje sprzymierzone są podzielone na slozhnosochinennye i slozhnopodchinonnye. Związek zdanie charakteryzuje się tym, że wszystkie jego części są równe w znaczeniu. Między nimi nie ma sensu uzależnienia, poczucie nierówności. Proste zdania w jej struktury są połączone za pomocą pojedynczych i złożonych koniunkcji koordynujących: Brother czekali, a Natasza nie mogła spakować i opuścić dom. Dzień w płaszczu ojca byłem bardzo gorąco, ale po południu wyciągnął wilgoć i zimno, a ja nie schłodzone! I drżał rano wtedy, że to wszystko w blasku, a następnie ponownie w dreszcze.

Rodzaj i wartość zdań złożonych związków są podzielone na kilka typów:

  • zdania związek z wartościami spójników łączących (i, tak = I NIE … NIE JAK … OR – powtarzalne, itd.). Stowarzyszenia te sugerują, że zjawiska, wydarzenia, które we wniosku mówi się występować zarówno raz, w jednym czasie lub kolejno, jeden po drugim: Strzałka zmęczony czekaniem na ich porcji żywności, a to zdecydowanie szczekał. Vanka szósta wejściu był nonszalancki quitter i przewlekłe non-achiever i jego kolega z sąsiedniego domu Igorosha nigdy nie świeciło w klasie, a kiedy wezwany do tablicy, aby zacząć coś odciążające bełkotu i wąchania głośno.
  • Związek zdanie z dzielących i wartości Unii, ani też, czy … czy lub innych propozycji tego typu relacji charakteryzuje wykluczenia lub naprzemiennie :. Moja mama słuchała mnie słuchał i nagle powiedział głośno: „lub będzie trwać umysł i zaczniesz się uczyć jak powinien, albo ojciec dzisiaj biczować was!”.
  • Związek zdanie kontrastuje z wartościami (przeciwstawny) i związków zato TAK (= NR), zaś, podczas gdy etc. Zawartość prostych zdań w takim kompleksie można porównać lub skontrastowane: Większość zarobionych pieniędzy Marichka spędzony na ubrania, filmy i lody, a Natalka każdy grosz starannie odłożyć co miesiąc, zwiększając swoje oszczędności.
  • Przez slozhnosochinennogo obawy i sugestie z podłączeniem do związków Również, jak i inne relacje semantyczne wskazują one albo dodatkowe informacje zawarte w jednym z prostych zdań jako część kompleksu, lub na korelację zawartości pomiędzy wszystkimi częściami wniosku :. na wakacjach miałem zaplanowane iść na Kaukazie: to było zbyt dobre jest natura, a pomocnik teraz, że oferowane svidetsya roku, aby odwiedzić go w górskiej.
  • Slozhnosochinennogo są i propozycje ze związkami mianowicie IE wyraża wyjaśnienia znaczenia i nosi charakter książka: chłopcy szkoła nie tylko uczy regularne przedmiotów szkolnych, ale przyciąga do sportu, posadzone zwiększone zainteresowanie wychowania fizycznego, a to, co jest ważne dla przyszłych gimnastyków.

W slozhnopodchinitelnyh konstruuje semantyczny równość między częściami zdania brakuje. Związki złożone zdania wyrażają różne odcienie znaczeniowe i są zawsze w drugorzędny strony.