673 Shares 4281 views

Liaodong Peninsula w Chinach: opis, historia i tradycje. Terytorium Liaotung

Liaotung należący do Chin, znajduje się na północno-wschodnich ziemiach państwa. Na jej terytorium znajduje się w prowincji Liaoning. Półwysep był ważnym tematem podczas konfliktu zbrojnego między Chinami i Japonią. Mieszkańcy Liaodong tradycyjnie zajmuje się produkcją rolnictwa, rybołówstwa, hodowli jedwabników, ogrodnictwa, handlu i soli.


położenie geograficzne

Ich brzegi półwyspu Liaodong cięć do wody z Morza Żółtego. myje go wód dwie zatoki – zachodniej koreański i Liaodong. W południowo-zachodniej przylega do jego terytorium Guangdong Peninsula, uważany za jego część.

opis

Terytorium Liaotung jest bardzo obszerna. Najdłuższe połacie ziemi w północno-wschodniej do południowego-zachodu. Jej długość wynosi 225 km. Szerokość strefy w różnych miejscach jest w zakresie od 80-130 kilometrów.

Południowo-zachodnim wybrzeżu z Guangdong jest postać riasovy. półwysep krajobraz jest pagórkowaty równiny i niskie góry. Na jego terenie znajduje się szczyt Buyunshan. Gleby są dokręcone lasów i krzewów.

Część terenu zajmuje południowej dużego miasta Dalian. Metropolia ma trzy morskie porty: Port Arthur, Dairen i Dalian-van. Wszystkie miasta, zajęli Liaotung, opracowaliśmy szybko od końca XX do początku XXI wieku.

Pochodzenie nazwy

Chińczycy nazywają to miejsce nazwę Lyaodunbandao. Pierwsza część nazwy – „Liaodong” pochodzi od rzeki płynącej Liaohe tam. W środku nazwy określone pojęcie „Tung”, co tłumaczy się jako „Wschód”. W rezultacie, nazwa nazwy miejsca jest interpretowane jako „wschodu lądowej Liao.”

ulga

Teren jest częścią ogromnego górskiego pasa. Składa się głównie z wapieni, łupków i piaskowców kwarcowych. Istnieją obszary przeplatane gnejs i bazaltowych okładek. Na większość z nisko położonym terenie. Niskie pagórki i płaskowyże zajęli półwysep południowo-zachodniej części kraju.

Od południowego zachodu do północnego wschodu rozciągają się pasma górskie grzbiet Qianshan, wlewa do Plateau Changbai, pozostawiając w Mandżurii, na granicy Korei Północnej. Pasma górskie grzbiet biegnący równolegle powstają starożytnych łupków i granitów.

Zjawiska atmosferyczne okazało się pasma górskie w spiczastych szczytów i dziwacznych grzbietów. Górskie szczyty często latać do 1000 metrów lub większej. Najwyższym szczytem jest na górze Buyun, jego wysokość – 1130 metrów.

Południowym końcu jest płaska. Wysokość stokach górskich nie przewrócił na znak 500 metrów. Główną część powierzchni jest pokryta Hills, osiągając wysokość 300 metrów. Skały są wzbogacone w rudy żelaza, złota, miedzi i magnezytu. W tej dziedzinie górnictwa i sole boru.

Pagórkowaty półwysep Liaodong w Chinach obejmuje duży system rzeczny. Rzeka, jego chropowaty, odżywiają Yalu, taśma, która meandry wzdłuż wschodnich ziem, Liaohe, obecnych ziemiach zachodnich i Morzu Żółtym.

doliny rzeczne i aluwialne równiny jest dość wąski. Obszar nisko położonych wybrzeży (z wyjątkiem południowo-zachodniego) zmieniają się pod wpływem pływów. W południowo-wschodniej i północno-zachodniego wybrzeża niskiej i prostej, suszy w czasie odpływu. Przesmyk Jinzhou pokroić w dwóch zatokach. Dzięki nim, w południowo-zachodnim krańcu jednej strony. Ta część nazywa się półwysep Port Arthur.

Fauny i flory

Plains zajęte przez pola uprawne. Uprawiają kukurydza, proso, pszenica, kukurydza, ryż i sorgo. Ludność zajmuje się uprawą tytoniu, morwy, bawełny i warzyw. Bujne plantacje owocowe osadzona Liaotung. Tradycja uprawy owoców tutaj trzymać święte. Większość jej terytorium jest podzielone sadów jabłoniowych. Na swoich ziemiach rosną winogrona, brzoskwinie, morele i gruszki.

Zbocza gór są pokryte zaroślami dębu i leszczyny. Mountain Oaks, podernuvshie alpejskie stoki stały się siedliskiem dzikich jedwabników. Miejscowi ludzie zbierają swoje kokony i otrzymuje naturalny jedwab. Delty zaostrzone trzciny, które są wykorzystywane jako paliwo.

Fauna Liaodong wyczerpane ze względu na gęsto zaludnionych obszarach, niszczeniu lasów i wysokiego odsetka gruntów uprawnych. Półwysep Liaotung zaludnione króliki, wiewiórki, wiewiórki Woodchuck, fretki i inne zwierzęta laskami charakterystyczną tych szerokościach geograficznych. Na północy są jelenie, migrujące z lasów Wschód manczuriańskich.

warunki klimatyczne

Zima na Półwyspie miękka, w odróżnieniu od sąsiednich północno-wschodnich regionach Chin. Każdego roku spadnie do 500-700 mm opadów. To więcej niż w Liaohe Valley. Dwie trzecie z nich w deszczu w lipcu-wrześniu. Okres wegetacji w tej dziedzinie jest szacowany na 200 dni. Jednak na terytorium skrajnym południu trwa do 220 dni.

historia

Obszar ten znajduje się na wschód od rzeki Liaohe, znane od czasów starożytnych. Kiedyś należał do Yingzhou – jeden z dwunastu regionów, które tradycyjnie podzielona na terytorium Chin. To miejsce za panowania Qin i Han prefekturze nazwano Liaodong. Choć półwysep należał granice północno-zachodnim do prefektury Lyaosi.

aneksja

Chińsko-japońska wojna 1894-1895. To nie zakończył na korzyść Chin. Wojska japońskie pokonała chińską armię i flotę. Przy podpisywaniu spokój Shimonoseki w April 17th, 1995 Qing Dynasty scedowane na Liaotung i kilka innych obszarów Japończyków.

Jednak ten obrót wydarzeń nie pasował Rosji, Niemiec i Francji. Imperium Rosyjskie uznać działania Japończyków jako zagrożenie dla ich własności dalekowschodnich. Przy wsparciu aliantów, jest wywieranie presji na Japonię, wykonane powrocie do Chin zawieszone ziemi w wyniku zawieszenia broni.

Wymuszony aneksja Liaotung odbyła się w listopadzie 1895 roku. O zwrot gruntów Celestial Japonii zapłacił 30 milionów taeli. W wyniku aneksji Japończyków stracił kontrolę Port Arthur, że po prostu nie odpowiadał im.

Transferu Liaodong wynajęcia ZSRR

March 27, 1898 została podpisana chińsko-rosyjska umowa na dzierżawę Liaotung. W kolejności Imperium Rosyjskiego przeniesiony z portów lód-woda: Port Arthur i Dalian. Wraz z portów przekazywanych do okolicznych wód gruntowych i sąsiednich. Port Arthur wzmocniona, przekształcając go w marynarki garnizonu.

Z Harbin do południowej części półwyspu, który stał się znany jako obszar Kwantuńskiej, zbudowany Południowa mandżurski Railway. Linia kolejowa rozciągnięta w poprzek Mandżurii, pozwolił Rosja wpływania na północy Chin, bez podania japońskiego możliwość realizacji szczere intencje ekspansywnej wobec Chin. Chiny i Rosja uzgodniły, że zapewni wzajemne wsparcie militarne, jeśli japoński atak na nich lub Korei.

Japończycy zostawili planuje przejąć obszarze. Zdając sobie sprawę, że cesarstwo rosyjskie faktycznie im zabrane, podbili ziemię, rząd japoński wzbudził nową falę militaryzacji w kraju. Rządząca elita jest tradycyjnie prowadziła agresywną politykę zagraniczną, nazywając za naród, aby przetrwać wytrwale znacznie zwiększonych podatków.

Obiecała wysłać wszystkie środki na nowy zemsty wojskowej, podczas której zamierza pozyskać utraconych terytoriów. W maju 1904 roku odbyło się lądowanie wojsk japońskich w Liaotung. Oni odcięcie go od lądu, osiadł w porcie Dalian. Rosyjskie wojska musiały się wycofać. wycofał się żołnierze, sądzono, w niedostępnej garnizonu Port Arthur. Japończycy zaatakowali i zdobył silną twierdzę.

Portsmouth Traktat pokojowy zawarta w 1905 r. Zgodnie z traktatem pokojowym, Imperium rosyjskiego dał Liaodong Japonię. Pod kontrolą Mandżurii przez Japończyków przebywał 40 lat. Dopiero w 1945 roku, gdy wojska rosyjskie i chińskie odsunięty od wspólnych wysiłków z japońskiej ziemi należącej do Chin.

Armia radziecka opuścić Mandżurię w 1946 roku, pozostawiając niektóre oddziały w Liaotung. Związek Radziecki i Chiny podejmie decyzję w sprawie wspólnego korzystania z Port Arthur. Umowa będzie obowiązywać do czasu przeniesienia własności półwyspu w Chinach, która odbyła się w maju 1955 roku.