816 Shares 1724 views

Gdzie znajduje się pokrętło skrzyni biegów i jak jest połączony z przekładnią?

Każdy samochód wyposażony jest w skrzynię biegów, która przenosi siły momentu z ICE do kół napędowych. Z kolei zmiana biegów jest niemożliwa bez pokrętła . Ten pozornie mały szczegół odgrywa ważną rolę w samochodzie. Jak jest ono rozmieszczone i gdzie jest zlokalizowane – później w tym artykule.

Lokalizacja i właściwości

W tym momencie w niemal wszystkich samochodach, pokrętło zmiany biegów jest wyśrodkowane na siedzeniach kierowcy i przednich pasażerów, obok konsoli środkowej. Nowoczesna dźwignia skrzyni biegów ma lokalizację na zewnątrz. Sama część jest połączona z przekładnią za pomocą kabli, rolki i specjalnego ściągacza (skrzydeł). Ostatni element znajduje się poza korpusem pudełka. Na konsoli środkowej uchwyt punktu kontrolnego rozciąga się praktycznie na każdym samochodzie, bez uzależnienia od niego, pudełko "automatyczna maszyna" lub "mechanika".

W niektórych przypadkach dźwignia znajduje się bezpośrednio na kolumnie kierownicy. To miejsce było popularne w wielu domowych samochodach, takich jak modele 21-gi Wołga i Moskvich. W latach trzydziestych XX wieku zyskał dużą popularność i był aktywnie używany na maszynach produkcji amerykańskiej i europejskiej. Obecnie tylko samochody niemieckie są wyposażone w taką dźwignię, a nawet pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów iw ograniczonych wersjach. I to nie dźwignia, ale para przycisków znajdujących się bezpośrednio na kierownicy (nazywane są "płatkami szybkości zmiany").

Dlaczego podrulevaya obsługi punktu kontrolnego gwałtownie stracił swoją popularność? Faktem jest, że przesunięcie biegów z taką dźwignią pociągało za sobą zwiększone zużycie prętów, ryzyko niepełnego włączenia / wyłączenia prędkości, a także "wybijanie" biegu, aż do całkowitego zamknięcia prętów. Dlatego, ze względu na ich niewiarygodność, puchnie stopniowo tracą swoją popularność.

Wzorce przełączające

Większość nowoczesnych samochodów ma bardzo prymitywny system przekładni, co ułatwia naukę. Patrząc na trzecie zdjęcie, widać, że transmisje są zawarte w płaszczyźnie wzdłużnej lub poprzecznej, a same tryby są umieszczone równolegle od siebie. Podczas przenoszenia uchwytu z jednego trybu do drugiego, wykorzystywany jest specjalny korek, który popycha dźwignię, a drugi, przesuwając synchronizator, włącza pożądane koło zębate. W położeniu neutralnym N urządzenie jest trzymane na kilku lub jednym sprężynach (patrz zdjęcie nr 4).

Uchwyt skrzyni biegów: strojenie

W tej chwili szczególnie popularne było strojenie dźwigni zmiany biegów, zwłaszcza właścicieli krajowych samochodów. Co sekundę "Zhigulenok" nie jest wyposażona w fabryczną rączkę punktu kontrolnego. Gotowe urządzenia można nabyć w dowolnym specjalistycznym sklepie. Nie są drogie. Chromowane uchwyty bez wzorów sprzedawane są w cenie od 500 do 600 rubli. To samo, tylko z neonowymi lampami, kosztowało 1 000 rubli. Skóra lub kombinacja (chrom, wzory i skóra) kosztuje od 1 do 2 tysięcy. Niektórzy kierowcy dostrajają rękojeść punktu kontrolnego – zdobywają niewielką skórę, przetwarza i szyją na miejscu.