484 Shares 7558 views

Dysza Venturiego: Zasady działania, opis, zastosowanie

Rurociągi dla różnych celów musi być koniecznie jednostki technologiczne, w których pomiary są dokonywane obsługiwanym środowisku. Odnosi się do konwencjonalnych rur wodnych, oraz w infrastrukturze gazowej, a także do wyspecjalizowanych kompleksów przemysłowych, pracujących w specjalnych płynów chemicznych. We wszystkich przypadkach, technologia zapewnia specjalny sprzęt scalone przepływomierze. Jednym z najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia wydajności elementów tych urządzeń jest dysza Venturiego jest umieszczona w określonym momencie pomiarowym. Składnik ten ma wiele zalet, ale korzystanie z niuansów do rozważenia przy wyborze konkretnego modelu.

Ogólne informacje na dyszy

Główną funkcją dyszy – jest środowiskiem pomiarowym przeznaczony do wody docelowej. Gdy ta funkcja jest adaptacja nie tyle możliwość kontaktu z różnymi cieczami w ich właściwości jako przewagi strukturalnej. Fakt, że w dyszy lub zwężki jest w stanie utrzymać optymalnej szybkości nacisku w chwili przejścia podłoża. Czyli zwężenie kanału, oczywiście, wpływ na ten parametr, ale nie tak bardzo jak w przypadku innych typów przepływomierzy.

Jest jeszcze inna ważna cecha. Fakt, że jakość przechodzących pomiaru objętości cieczy są często dotknięte średnicy kanału, który jest względnie urządzenia dozującego medium źródła. W trakcie pracy, zwężka praktycznie nie zmienia się dokładność pomiaru w zależności od parametrów kanału.

urządzenie

To małe urządzenie w postaci rur, które to urządzenie przewiduje serwisów technologicznych, przeznaczone do wykonywania operacji pomiarowych. Zazwyczaj, w środku, to znaczy środkowa część dyszy zbyt mocno zacisku, z którego z jednej strony rozciąga się specjalną komorę do pomiaru i otwór do ciśnienia wlotowego. Z drugiej strony w postaci rury przeprowadza się stożek i tworzy szyjkę. Oto kilka otworów do presji selekcyjnej, a także dyfuzor. Zwykle, pompa strumieniowa jest połączony po tej stronie, albo bezpośrednio albo za pomocą specjalnych kształtek sanitarnych.

Wśród zalet konstrukcyjnych niniejszej noty specjalistów produktowych i efektywności w ciasnych warunkach rurociągu. Istnieje jednak znaczna plus dla niedoświadczonych twórców. Jest to uproszczony model instalacji dysz.

Jak działa Venturiego?

Urządzenie zostało nazwane włoskiego naukowca, właśnie dlatego, że otworzył efekt redukcji ciśnienia, gdy płyn roboczy przepływa przez zwężonej części. To właśnie na tej zasadzie, uzupełnionych przez prawo Bernoulliego, operacyjnych takich rur. W praktyce oznacza to, że ciecz przepływa zwężona część, w której znajduje się specjalna komora pierścieniowa ciśnienie selekcji, która jest wyposażona w dyszę Venturiego. Zasada działania polega również oddziaływanie kanałów wylotowych bezpośrednie pomiarowych. Dla dokładnego pomiaru, w szczególności stosowane miernik ciśnienia, który może być przedstawiony w postaci urządzenia analogowego i urządzeniu cyfrowym.

charakterystyka

Podstawowym kryterium wyboru tych rur – charakterystycznej średnicy. Najbardziej rozpowszechnionymi formatami są w zakresie od 6 do 12 mm. Są też większe rozmiary, które powinny być wybrane dla danego rurociągu. Jest możliwe użycie kart i odpowiedniego rozmiaru, a zatem ścisłe dopasowanie pod określonym dyszy nie jest tak istotny. Ponadto średnica jest bardzo ważny materiał, który jest wykonany ze zwężką Venturiego lub zaworów dozujących ogólnie kompleksu. Zazwyczaj wykorzystywane jako podstawa ze stali nierdzewnej lub węglowej. Jednakże właściwości eksploatacyjne i ochronnych w dużej mierze zależy od rodzaju powłoki. Eksperci zalecają, aby zapewnić trwałość obsługiwać modele traktowane szkliwa lub starterów, które chroni między innymi i przed atakiem chemicznym. Jeśli mówimy o instalacji w kanałach przemysłowych najlepszym rozwiązaniem pod względem niezawodności będzie powłoka ocynkowana ogniowo.

gatunek

Główne różnice strukturalne w tym sensie, że niektóre techniki mają specjalną konstrukcję. Na przykład, powszechnym typem są dysze, które stanowią część stożka odlew bez leczenia. Modele te są wytwarzane przez wtryskiwanie z użyciem specjalnej matrycy i obróbki piasku wystawione tylko na części łuku i szyi. Bardziej skomplikowane modyfikacje są modele, które zapewniają wejściowych i wstępnego przetwarzania obiektów, które współdziałają z pompy strumieniowej w różnych wersjach. W tym przypadku centralna baza może być wykonane bez specjalnego przetworzenia.

Główne różnice w stosunku do wyżej wymienionych gatunków nie jest wytwarzany metodą wtrysku i sposobu spawania. W tym przypadku, część stożkowa może być implementowany w jednej linii prostej, w zaokrąglonym kształcie.

Obszary zastosowania

Cechy strukturalne spowodowane zarówno czas niekonwencjonalnych metod dysz aplikacyjnych. W szczególności, wzmocnienie tego typu jest stosowany do urządzeń do wstrzykiwania, które działają w połączeniu ze wspomnianych pomp strumieniowych. Mechanizmy takie stosuje się do sprężania mieszaniny gazowe skroplonej pary, jak również wysyłanie ich w miejscach o zwiększonym ciśnieniem. nie może się obejść bez takiego systemu czyszczenia dyszy i gazu, w niektórych odmianach. Na przykład, dysza jest wyposażona w prędkości płuczki który filtruje remontowanej mieszaninę cząstek mikronowych i submikronowych. Urządzenie tego typu są wykorzystywane w niektórych kotłach parowych i cieplnych, ale korzystnie od sfery przemysłowej.

Zalety i wady dyszy Venturiego

Do niewątpliwych zalet zawory działające na efekt Venturiego, można przypisać w możliwość instalowania węzły z różnych parametrów kanałów doprowadzających. Jednak, aby w pełni korzystać z tej przewagi powinna początkowo przygotowanie i odpowiednie adaptery. Na przykład, jeżeli wybrany dyszę Venturiego do stacji pomp działających w różnych porach roku, w zależności od wymagań hydraulicznych zmieniania objętości przepływu płynu – odpowiednio dostosowane i ustawiania źródła zasilającego.

Jeśli chodzi o wady, są one zredukowane do kruchości stosowania rur, które nie mają powłokę ochronną o wysokiej jakości. Z drugiej strony model z obecnością nowoczesnych zabiegów powierzchniowych są znacznie droższe.

wniosek

Nowoczesne autostrady rurociągi połączone z przepompowni aktywnie przekazywane do zautomatyzowanych narzędzi do monitorowania i zarządzania z wprowadzeniem kart elektronicznych. W niektórych funkcjonalnych parametrów wydajności sprzętu i operatorzy monitora pomiarowego.

Być może dysza Venturiego jest jednym z niewielu urządzeń w swojej klasie, w której efektywność operacyjna opiera się na fizycznym zasadą kontroli. Technika integracji takich artykułów w konstrukcji rur i powoduje dokładność pomiaru i minimalny negatywny wpływ na działanie głównego kanału. Inną rzeczą jest to, że w celu zapewnienia optymalnej pracy wymaga regularnej konserwacji urządzeń pomiarowych.