409 Shares 8638 views

Jak wybrać wymiennik ciepła powietrze na mieszkanie?

Tworząc korzystny mikroklimat w dzielnicy mieszkaniowej prawie warunkiem w projektowaniu i wsparcia technicznego nowoczesnych mieszkań i domów. Jak na ironię, problem wentylacji został pogarsza wraz z pojawieniem się wysokich technologii i materiałów. Okna i drzwi, w szczególności, są wykonane z oczekiwaniem marginalnej szczelność, która uniemożliwia naturalną wentylację. Wielu nadal dążyć do rozwiązania problemu kosztem klimatyzacji i wentylacji ze świeżym powietrzem, ale środki te nie są wystarczające. Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji może stać się wymiennik ciepła powietrze do mieszkań, które nie tylko zapewnia wentylację, ale inną funkcję oszczędzania energii. Istnieje wiele wzorów do systemów wentylacyjnych, które zapewniają taki dodatek, więc wybór sprzętu należy podchodzić odpowiedzialnie.

Czym jest wymiennik ciepła?

Chociaż urządzenie to jest często mylone z wentylacją, tak nie jest. W znanych konfiguracji, działa on składnik pomocniczy, i przyczyniają się do ciepła, a odnowienie powietrza w pomieszczeniu. Teraz konieczne jest, aby uporać się z pytaniem, co wymiennik ciepła do mieszkania w odniesieniu funkcjonalnej? To ustawienie zasilania i wydechowy typu, zadanie usunięcie powietrza wywiewanego. Wraz z tym urządzeniem zapewnia czyste powietrze na zewnątrz. Sam wymiennik ciepła, urządzenie przewiduje wymiennika ciepła, ciepło pomieszczenia magazynowego. Innymi słowy, w procesie aktualizacji ogrzane powietrze przenosi swoje ciepło do strumienia wejściowego, który zwiększa funkcję oszczędzania energii w urządzeniu. Faktycznie, w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania i jest główną cechą tego urządzenia.

Dobór wymiennika ciepła

Jest to główny składnik układu, ponieważ akumuluje się w niej ciepło. Do użytku domowego powszechnie stosuje się w kształcie krzyża lub obrotowy wymiennik ciepła. Pierwszy rodzaj stosowanego modelu płytkowej konfigurację. W takiej konstrukcji jest wał, który jest podzielony na dwie niezwiązane kanałów. Jedną z nich stanowi wyjście z ciepłym powietrzem, a drugi bierze przepływy odkryte. W trakcie takiej wymiany przez płytę działową jest podgrzewane świeże powietrze. Nawiasem mówiąc, wydajność urządzenia w dużym stopniu zależy od materiału stosowanego w budownictwie. Na przykład, niemiecki rekuperator powietrza mieszkania Marley Menv 180 zawiera elementy ceramiczne, co zwiększa funkcję przenoszenia ciepła.

Zasada działania opiera się na modelach wirnika na cylindrze pracy bębna obrotowego, w którym na zamkniętej małej płytce. Korzystanie z nich jest utworzona sieć kanałów, przez które odbywa się cyrkulacja powietrza. Modele wirników wykazywać wysoką skuteczność, ale stracić krzyżowe analogi ze względu na niską ochronę przed zanieczyszczeniem.

Selekcja według wentylacji bloku

W tym elemencie dwa problemy – aby zapewnić wystarczającą ilość energii, aby zapewnić zdolność cyrkulację powietrza i głośność do bezpośredniej wymiany. Blok może mieć pojemność, która wystarcza do obsługi całkowitą masę powietrza usuwanego z pomieszczeń. Sami producenci takich urządzeń powinni je wybrać z oczekiwaniem dzielenie wielości, czyli stosunek kubaturze pomieszczeń i ilości powietrza wydechowego. Biorąc pod uwagę fakt, że dokumentacja minimalna objętość powietrza dla każdego pomieszczenia można nagrywać osobno, zazwyczaj jako podstawa do podejmowania wyższą wielokrotność wymiany. Również na pytanie, jak wybrać wymiennik ciepła do mieszkań i domów, konieczne jest, aby wziąć pod oporem powietrza rachunku, który występuje w systemie. Fakt, że operacja urządzenie może napotykają przeszkody w postaci filtrów, grzałek, nawilżacza i innych elementów, które mogą zwiększać wymagania dotyczące wydajności sprzętu.

Optymalna wydajność kanałów powietrznych

Pudła dla systemów z odzyskiem ciepła może mieć różne wersje, w różnych kształtach i rozmiarach. W szczególności, istnieje wał prostokątne i okrągłe. Z punktu widzenia parametrów operatywnych pierwszego korzystnego przykładu wykonania. W porównaniu z okrągłe, prostokątne kanały ich analogi zapewnić wyższy potencjał przeciągania. Jeśli planujesz zainstalować wymiennik ciepła powietrze do mieszkania z rękami, to nie mogą być problemy z instalacją. Jednak duża średnica w przypadku okrągłych kanałów może dostarczyć wiele problemów. Jeśli w prywatnej lokalizacji na budowę domu można znaleźć na strychu lub w piwnicy, w mieszkaniu jednego z najbardziej popularnych opcji jest underceiling niszę. Jeśli mówimy o określonych średnicach, na rynku istnieją modele kanału o średniej średnicy od 10 do 25 cm.

Wymagania dla filtrów

Zasada działania wymienników ciepła, nieuchronnie wiąże się z oddziaływaniem spalin i do przesyłania ciepła na świeże powietrze. W rezultacie zwiększa ryzyko skażenia świeżego powietrza. Aby rozwiązać ten problem pomogą filtr. Tak więc, jeśli zamierzasz korzystać z wymiennika ciepła powietrze na mieszkanie, a następnie odpowiednią ochronę kategorii F7. Filtr ten, z którym w celu utworzenia bariery dla drobin wielkości 0,5 mikrona, a także zapobiegać rozwojowi zarodników grzybów. Jeśli wybrany model oddzielnym pomieszczeniu, będzie odpowiadał mniej wydajne, ale taniej filtr G3. Dla wygody użytkownika, nowoczesne systemy odzysku są dostarczane z wyświetlaczem zanieczyszczenia filtra urządzenie. analizować ich stopień zablokowania, a następnie informuje o konieczności czyszczenia lub wymiany filtra.

Automatyka i optsional

Dostępność automatycznych urządzeń regulacyjnych w tym przypadku nie jest tylko środkiem do poprawy funkcjonowania wyposażenia pokoju. Przede wszystkim umożliwia optymalne dostosowanie temperatury i wilgotności do wymagań właściciela. Wśród nowych opcji, które są obdarzone nowoczesnego rekuperatora powietrza do mieszkania, jest dostarczenie nawilżacz, chłodnice, filtry i skuteczne, aby zapewnić wysoki poziom ochrony przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Również producenci skutecznie nabyć technologię radiową pomiędzy kilka urządzeń wentylacyjnych. To rozszerza funkcjonalność systemów i poprawia ergonomię z punktu widzenia użytkownika.

Systemy dla domów i mieszkań – co za różnica?

Główną różnicą w zakresie systemów wentylacyjnych, wydajności i funkcjonalności. Jednak nie oznacza to, że urządzenie do mieszkania są mniej korzystne pod względem wydajności. Ich pojemność jest wystarczająca do obsługi wielu pomieszczeń. Mieszkania są zwykle stosuje się układ monoblokową z obrotowymi lub płytowych wymienników ciepła. Nawiasem mówiąc, rekuperatora powietrza mieszkania, zdjęcie, które przedstawiono poniżej, pokazuje przykład takiej konstrukcji.

Dla prywatnych domach zwykle używają modeli komponentów, w tym bloku, jeden lub więcej wentylatorów, filtrów i deflektor, który może być umieszczony w przestrzeni dachowej. Ponadto, w przypadku dostarczania domu i domów rekuperatory czasami wprowadzone tak zwane kompleksy pod ziemią, które powinno być traktowane oddzielnie.

Cechy systemów podziemnych

Koncepcja powłoki wstępnej kanał ukształtowany jako dodatkowych środków grzewczych. Ogólnie rzecz biorąc, zasada działania takich systemów jak tradycyjny odzysku. W przypadku urządzeń stosowanych w ziemi ciepła z poziomu ziemi, rzędu 2 m od powierzchni. W zimie, te ciepłe warstwy gleby, a latem – chłodno. Standardowy wymiennik ciepła tego typu jest wykonany z rur polipropylenowych, których średnica wynosi 20 cm. Mimo wyraźnego złożoności, jest wysoka sprawność takich układów. Na przykład, zidentyfikować się z pytaniem, jak zrobić swój własny wymiennik ciepła powietrze do domu, zaleca się stosowanie konstrukcji brud. Będzie ona obejmować wlot powietrza na ulicy, przechodząc pod rurami ziemię i skrzyżowania z głównego szybu wentylacyjnego w domu. Jak pokazuje praktyka, w okresie zimowym ta metoda może podnieść temperaturę powietrza zewnętrznego w przybliżeniu 12 ° C Dla większego efektu, i poprawić oddziaływania pomiędzy ziemią i rur, które początkowo wybrać materiał o dodatki, które zwiększają przewodność.

praca erekcja

Oceniając możliwość zainstalowania wymiennika ciepła, nie należy zapominać, że jest to tylko część systemu wentylacyjnego. To jest główny praca będzie związana z instalacją kanałów powietrznych oraz jednostki centralnej. Może to wymagać wiercenia diamentowego, więc należy wziąć pod uwagę możliwe środki zaradcze powłoka dekoracyjna. Dalej jest shtroblenie kanały dla przewodów, przez które powietrze jest doprowadzane do wymiennika ciepła w mieszkaniu. Z rękami do przeprowadzenia tej operacji jest możliwe za pomocą specjalnych narzędzi. Może to również wymaga instalacji zadaszenia zewnętrzne, spieniania i izolacji. Na przykład, jeśli planujesz, aby zapewnić wysoki stopień izolacji termicznej, ma sens używać samoprzylepnej izolacji penofolovy z teplootrazheniem opartego na folii aluminiowej.

Wady wymienników ciepła – co zwrócić uwagę?

Ujemna strona obsługi i instalacji takich systemów nie anulować swoje zalety, ale to nie będzie zbędne do zapoznania się z niepełnosprawnością na zakup sprzętu. Biorąc pod uwagę, że produkowane poważne prace w postaci tworzenia otworów dla przewodów wentylacyjnych, montaż urządzeń jest zazwyczaj dostarczane w grubych ścianach. Jednak istnieją modele, które umożliwiły instalację oraz w panelu domów z grubymi ścianami 30 cm. Ponadto, wielu użytkowników narzeka na hałas z wentylacji. Rzeczywiście, sprzęt roboczy jest głośny, ale niektórzy producenci korzystają z narzędzi do tłumienia dźwięku. W szczególności odnosi się to do powietrza wymiennik ciepła do mieszkań Marley Menv 180. Recenzje pamiętać sprawne funkcjonowanie systemu redukcji szumów, który osiąga 40 dB. Inną wspólną wadą wymienników ciepła jest oblodzenia wymiennika ciepła. Należy wybrać model z baterii termicznych w celu uniknięcia podobnych problemów.

Producenci i ceny

Produkcja jest dość specyficzny, więc na rynku nie ma wielu producentów, a warto zauważyć, że wiele urządzeń produkowane w Rosji. Wiodącą pozycję w segmencie zajmowanej przez model „Prana” producentów „TwinFresh” i UVRK. Koszt tych urządzeń wynosi od przeciętnie od 15 do 30 tysięcy. RUB. Wyróżnia się i powiedział, wymiennik ciepła powietrze do mieszkania Marleya, który, w zależności od modelu mogą być droższe, ale to gwarantuje niezawodność, trwałość, wydajność i świeżość powietrza.

Recenzje rekuperatorów

Muszę powiedzieć, że opinie wśród właścicieli mieszkań różnią się od poglądów właścicieli domów prywatnych. Jeśli pierwszy głównie okazji cechy jakościowe powietrza (temperatura, wilgotność, czystość), drugi mówi się o składniku ekonomicznej. Zmniejszenie kosztów ogrzewania nadal pozostaje głównym czynnikiem w wyborze takich systemów w domach prywatnych. Ale krytyka również wystąpić. W szczególności, właściciele powiedzieć, nieprzyjemne zapachy, które pozwala wymiennik ciepła powietrze do mieszkania. Recenzje z takich skarg odnoszą się głównie do urządzeń obrotowych, które są mieszane uliczne i domów strumienie powietrza.

wniosek

Włączenie wymienników ciepła w projektowaniu systemów wentylacji nie można nazwać coś innowacyjnego. Jednak w ostatnich latach urządzenia te stały się istotne i powszechnie stosowane. Wynika to z faktu, że współczesne domy i mieszkania są coraz zaprojektowany z oczekiwaniem wysokim stopniu izolacji, co osiąga się poprzez minimalizację naturalną wentylację. Jest zatem całkiem uzasadnione stały popyt i wymiennika ciepła powietrze do mieszkania, który zapewnia dopływ świeżego powietrza poprzez naturalną wentylację. Ale to nie jest tylko cechą tego urządzenia. Funkcja wentylacji w stanie wykonać konwencjonalne systemy wentylacyjne. Z kolei, wymiennik ciepła umożliwia uzyskanie nie tylko czyste i podgrzanego powietrza. Tak więc, te dwa problemy są rozwiązane – świeżego powietrza wlotowego i zmniejszenie kosztów ogrzewania.