518 Shares 9347 views

Stary Testament, Mojżesz – prorokiem Boga

Ważna osoba w księgach Starego Testamentu jest Christian Mojżesz. Prorok Boga na ziemi, pełnił specjalną misję jednoczenia ludzi z Izraela i jego wyzwolenia z niewoli. Możemy zagłębić się w świętych księgach, aby przywrócić fakty z jego życia.

narodziny

Prorok Mojżesz urodził się w Egipcie w czasie panowania faraona Ramzesa II. Choć kraj ten jest bardzo gęsto zaludnione przez Żydów. Faraon, w celu uniknięcia ataków na obcokrajowców mieszkających w kraju na tubylców, dał surowe rozkazy swoich żołnierzy – zabić wszystkich chłopców urodzonych do Izraela. Dlatego narodziny Mojżesza przyniósł wiele cierpienia do jego rodziców. Jego matka ukrywała przez trzy miesiące przez egipskich żołnierzy, ale ekspozycja na ryzyko było zbyt wielkie, aby zostawić dziecko na zawsze. Kobieta postanowiła podjąć desperacki krok. Wzięła koszyczek z trzciny, umieścić w nim dziecko, i umieścić go na wodzie, między wysokimi roślinami w nadziei miłosierdzia Bożego. W tym czasie, spacerując obok córki rzeki faraona, który widząc płaczące dziecko, zlitował się nad nim i wziął pałac. Nazwa „Mojżesz” prorok, który dostał go od uratował księżniczkę, jak przetłumaczone z hebrajskiego oznacza „uratowany od wody.” W Pałacu świętego otrzymała doskonałe wykształcenie i został księdzem.

formacja

Z racji swojego zawodu, prorok Mojżesz został wysłany, by sprawdzić robót przymusowych, które były Żydów pod ścisłym nadzorem Egipcjan. Widział całe okrucieństwo i nieludzkość nadzorców w stosunku do niewolników. Po świadkami jak jeden z nich dotkliwie pobić żydowskiego robotnika, Mojżesz zaatakowany sprawcy i zabił go. Miał się ukryć przed faraonem. Z tego Mojżesza, proroka uciekli do Sinai Peninsula, gdzie był na patronatem od księdza Jethro. W dolinie przeszedł wiele testów, aby odpokutować za swoje grzechy, a także napisał słynną książkę Post.

powstanie

W dolinie w Iofora Moisey otrzymał znak Boga. Ujrzał krzak że spalone ale nie został zużyty. Chcąc podziwiać ten cud, zbliżył się do tajemniczego miejsca i usłyszał głos Boga, który kazał go wyprowadzić Izraelitów z Egiptu i prowadzi do Ziemi Obiecanej. Po tym wydarzeniu, Prorok Mojżesz udał się do domu, aby mówić do faraona. Oczywiście, egipski władca nie chciał nawet słyszeć o puszczenie wszystkich hebrajskich niewolników do wolności. Mojżesz prorokował, że jeżeli faraon do uwolnienia Żydów, to państwo upadnie i ludzie z jego straszliwej próby, a pierwszy będzie śmierć wszystkich pierworodnych w dzień Wielkanocy. Pan stanął na jego ziemi. Ale kiedy straszne proroctwo Mojżesza zostało spełnione, jego opinia zmieniła. Wszyscy Żydzi zostali uwolnieni. Rozpoczął swoją długą podróż do Izraela.

powrót

Czterdzieści lat wędrówki Izraelitów na pustyni z Mojżeszem. Tutaj ludzie oczekują prób. Dużo działo się na przestrzeni lat: na „mannę z nieba”, i wspaniały sprężynę i masakrę Proroka z apostatów i odbierania Dziesięcioro Przykazań. Po latach tułaczki Żydzi osiągnął swój cel i drogę do ziemi obiecanej. Mojżesz zmarł przed osiągnięciem Izraela w wieku 120 lat.

pamięć

Prawosławny Kościół wspomina św 17 września każdego roku. Ikona proroka Mojżesza, jest w prawie każdej świątyni i można go zakupić w ławkach kościelnych w celu ułatwienia popełnienia modlitwie i błaganiu z wielkiego świętego.