580 Shares 5760 views

Nadwzroczności astygmatyzm. Laserowa korekcja wzroku

Nie każdy może się pochwalić, że ma dobry wzrok. Częściej niż nie istnieje jakakolwiek nieprawidłowość. Na przykład, może to być nadwzrocznością astygmatyzm, które to odchylenie w nadwzroczności.


W niektórych przypadkach może wystąpić zupełnie bezobjawowo, ale zdarza się, że patologia powoduje bóle głowy i zwiększoną drażliwość. Ten typ astygmatyzmu jest bardzo rzadkie w obu oczach, często wpływa tylko jeden. Spróbujmy zrozumieć przyczyny tej choroby i jej leczenia.

przyczyny

Rogówka i soczewka oka z normalnego widzenia jest kształt kulisty. Załamane wiązki światła na siatkówce jest stała w jednym miejscu. Ale jeśli oko z astygmatyzmem, wiązka w tym przypadku będzie stanowić dwa punkty zamiast jednego. W rezultacie, podwójne widzenie staje się nieostre i zniekształcone.

Tak więc, nadwzroczności astygmatyzm występuje z dwóch powodów:

  • deformacja obiektyw;
  • zmianę kształtu rogówki.

W chwili obecnej nie jest w pełni ustalone, ponieważ z tego, co się dzieje. Naukowcy sugerują, że deformacja soczewki – wada wrodzona rozwoju przez całe życie i jest ona utworzona bardzo rzadko. Również kształt rogówki mogą się różnić ze względu na blizny, na przykład po urazie lub zabiegu.

Bardzo często ma niewielki stopień nadwzroczności do 0,5 dioptrii. To nie jest uznawany za naruszenie, nie dyskomfort, człowiek nie czuje się dobrze i nie wpływa na jakość widzenia.

rodzaje patologii

  • Astygmatyzm prosty – w tym przypadku jednego południka ma normalną oczu wzrok, a drugi występuje nadwzroczność.
  • Astygmatyzm – w obu południków oka występuje dalekowzroczności, czyli centralne punkty znajdują się za siatkówką.

I trudno nadwzroczności astygmatyzm i prosty wynikają z faktu, że rogówka ma non-kulisty kształt. Znacznie rzadziej powoduje nieprawidłową krzywiznę soczewki.

Ponadto, astygmatyzm może być bezpośredni lub odwrotnego typu. Podstawą podziału w tym przypadku opiera się na współczynniku mocy w głównych meridianów. Jeśli jest silniejszy w pionie południka jest prosty typ. Ale jeśli silniejsze załamanie występuje poziomo, to nadwzroczności astygmatyzm odwrócić typu.

objawy

To zaburzenia widzenia mogą objawiać się na różne sposoby, a to zależy od stopnia jej nasilenia.

Jeśli nadwzroczności astygmatyzm jest łagodna, objawy są prawie niezauważalne. Ten człowiek nie zwraca uwagi na fakt, że jego wizja zaczyna się pogarszać. Najczęściej łagodny stopień patologii wykryte podczas rutynowej kontroli.

Średni stopień astygmatyzmu jest wyświetlany w następujący sposób: jest niewyraźne widzenie, które towarzyszą podwójne widzenie, bóle głowy lub zawroty głowy. Osoba nie może skupić się na pracach związanych zmęczenie oczu. To właśnie w tym czasie, a ludzie są zmuszeni do szukania pomocy lekarskiej.

Ciężkie astygmatyzm charakteryzuje ciężkich objawów. Najczęściej zaczyna się bardzo dużo podwójne widzenie, nieostre widzenie staje się bardziej wyraźny. Jest to ból oczu, bóle głowy, a czasem podrażnienie, nudności. Podczas badania, lekarz odnotowuje znaczne pogorszenie ostrości wzroku.

Nadwzroczności Leczenie astygmatyzmu

Patologia ta traktowana jest na dwa sposoby:

  • konserwatywny;
  • operacyjne.

Jeśli w niewielkim stopniu nadwzroczności, a w przypadku braku chorób współistniejących (astenopia, zez) obróbka nie może być wykonane, ponieważ w tym przypadku jakość widzenia trudno ulega pogorszeniu. Przy określaniu tych chorób korekta jest obowiązkowe. To polega na tym, że osoba wyznaczona specjalne okulary z soczewkami przylga. Noś je na stałe lub tylko do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Kompensacja obejmuje także noszenie soczewek kontaktowych.

Ale trzeba powiedzieć, że astygmatyzm nie można wyleczyć soczewek lub okularów. Pomagają one jedynie do zmiany go w celu wyeliminowania dolegliwości związanych z zaburzeniami widzenia. Astygmatyzm jest leczony chirurgicznie, a przede wszystkim jest to korekcja wzroku laser.

Sposób leczenia operacyjny

Nowoczesna okulistyka eliminuje astygmatyzm chirurgicznie.

  • Termokeratoplastyka laser. Ten rodzaj korekcji jest to, że w strefie peryferyjnej rogówki w pewnych punktach lasera stosowane oparzenia spotu. To przyczynia się do zmniejszenia włókien kolagenowych, dzięki czemu zmienia kształt rogówki. W układzie obwodowym, staje się bardziej płaskie, a na środku – na wypukłym, powodując poprawę widzenia.
  • Termokeratokoagulyatsiya. Odbywa się to w taki sam sposób, jak Termokeratoplastyka laserowej tylko poparzenia stosowane z igłą o wysokiej temperaturze.
  • Nadwzroczności laser in situ keratomileusis. Obecnie ta metoda leczenia jest uważany za najbardziej bezpieczne i bardzo skuteczne. Ta korekcja wzroku laser pomaga pozbyć astygmatyzmu, umiarkowaną i ciężką formach. Wykonuje się ją w następujący sposób: w górną warstwę rogówki jest cięty i mały kawałek materiału jest przesuwany na bok. Poprzez to nacięcie mamy do środkowych warstwach rogówki na jej peryferiach. Przy pomocy lasera odparowuje małą część warstwy środkowej, a klapka powraca do swojego miejsca. Technika ta koryguje kształt rogówki, zmieniając swoją krzywiznę, a wzrok jest przywracany szybko.

Jeśli nie ma żadnych powodów zrezygnować ze stosowania tych metod leczenia, prowadzi się operacje, takie jak usunięcie soczewki, implantacji fakijnych wewnątrzgałkowych soczewek, keratoplastyce.

Nadwzroczności astygmatyzm u dzieci

To pogorszenie wzroku u dzieci w wieku poniżej jednego roku jest uważane za normalne (fizjologiczne) zjawisko. Ale u starszych dzieci, to patologia objawia się w taki sam sposób, jak u dorosłych. Reklamacje dziecka w tym przypadku są niejasne: uczucie pieczenia w oczach, zmęczenie, ból głowy, niechęć do rysowania, czytania i pisania.

Często choroba jest wrodzona w naturze i jest przekazywana z rodzica na dziecko. Dlatego, jeśli rodzina ma kogoś cierpiącego na astygmatyzm, upewnij się, aby zobaczyć swoje dziecko do okulisty jak najszybciej. Po przedwczesnej leczenie po chwili dziecko może rozwijać zeza.

Korekcja patologii u dzieci

Jeśli nadwzroczności astygmatyzm jest łagodny, nie wymaga specjalnej korekty. Najczęściej dziecko kładzie się na koncie klinicznej i odebrać specjalne ćwiczenia oczu.

Jeśli choroba jest znacznie bardziej nasilone, lekarz odbiera małego pacjenta specjalnych okularów lub soczewek. Punkty musi wybrać tylko doświadczony lekarz, ich soczewki powinny mieć różny stopień załamania światła, dlatego wykonywane są indywidualnie.

Nadwzroczności astygmatyzm u dzieci można zapobiegać, jak najszybciej, aby nauczyć je prawidłowo rozłożyć obciążenie na oku.

wniosek

Nadwzroczności astygmatyzm – poważna choroba oczu, które można wyleczyć tylko sprawne sposób. Do choroby nie postępuje specjalista przepisuje noszenia specjalnych okularów lub soczewek kontaktowych, dlatego ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w czasie.