572 Shares 5862 views

Rozwój mowy w grupie przygotowawczej. Klasy Synopsis na rozwój mowy w grupie przygotowawczej

Rozwój mowy w grupie przygotowawczej przedszkola – jest to jeden z najważniejszych trendów w nauczaniu przedszkolaków. Jest to proces zespół nauczycieli płaci dużo uwagi, zarówno podczas treningu iw codziennych czynności przez cały okres pobytu dziecka w placówce. Rozwijanie zdolności do komunikowania się, mówić ich umysły – to fundament dla dalszego pomyślnego opanowanie wiedzy i umiejętności dzieci. Ten artykuł odnosi się do organizacji środowiska mowy dla przyszłych pierwszej równiarki w murach przedszkola. Poniżej opisujemy różne sposoby rozwijania umiejętności mówienia i komunikacji. Informacje przedstawione w tym artykule będzie dobrą wskazówką nie tylko dla nauczycieli placówek przedszkolnych, ale również dla rodziców.


Głównymi celami kierunków rozwoju języka w przedszkolu

Sekcja programy edukacyjne i szkolenia dzieci w wieku przedszkolnym „Rozwój mowy” w grupie przygotowawczej obejmuje następujące cele:

 • formowanie dziecka i bogaty aktywnego słownika;
 • Środowisko rozwoju przedszkola środowisko mowy;
 • Rozwój kultury komunikacji;
 • tworząc spójną mowy;
 • poprawa zdolności do poprawnie wymawiać dźwięki i słowa.

Aby dowiedzieć się, jak osiągnąć rozwój wszystkich tych umiejętności w sześcioletnim dzieckiem, uczyć się od dalszych informacji.

Sposoby wytwarzania rozwój mowy z kolejnych pierwszych równiarki

Zadaniem rodziców i nauczycieli sześć letniego dziecka jest nie tylko nauczyć go mówić, ale także dać mu wszechstronny rozwój. Rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym prezentowanych poniżej pomoże Ci spełnić te elementy. Należą do nich takie rzeczy:

 1. Komunikacja z rówieśnikami i dorosłymi.
 2. Będąc dzieckiem w środowisku językowym kulturowym.
 3. Nauczanie języka ojczystego w klasie.
 4. Znajomość dzieł literatury i sztuki w ich ojczystym języku.

Metody stosowane do formowania umiejętności językowych dzieci

Dziecko 6-7 lat uwielbia grać nadal. Dlatego proces zdobywania wiedzy jest on udany, muszą być wykonane w interesujący sposób. Co może urzec dziecko? Metody rozwoju mowy dzieci w wieku przedszkolnym obejmuje takie ciekawe sposoby prezentowania informacji i osiągnięcia pomyślnych efektów kształcenia:

1. Metody wizualne:

 • nadzór podczas wycieczek i spacerów;
 • Badając oddzielny przedmiot, obrazy narracyjne lub fotografie;
 • słowny opis zabawki i obrazów;
 • opowieść o historii obrazu, przezroczy, na grupie pacjentów.

2. ustne metody:

 • czytanie i opowieść o dziełach sztuki;
 • mówienie opierając się na materiale wizualnym i bez niego;
 • zapamiętywania poezję i małe fragmenty prozy serca;
 • podsumowując dyskusję na temat znaczenia baśni, historii;
 • sporządzanie historię grupy obrazów.

3. Metody praktyczne:

 • gry edukacyjne na temat rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym;
 • inscenizacja;
 • Gra-dramatyzacja;
 • plastikowe szkice z komentarzem;
 • okrągłe gier tanecznych.

O tym, jak w praktyce, aby osiągnąć pożądany efekt w rozwoju mowy dzieci sześcioletnie przedszkolnym, zostaną omówione w następnym rozdziale. Opisy ćwiczeń i gier, przedstawione poniżej, pomogą rodzicom i opiekunom, aby osiągnąć doskonałe wyniki w tym kierunku.

Prace nad zvukoproiznosheniya

dla rozwoju mowy zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym wyższych obejmują ćwiczenia na zróżnicowanie pewnych grup dźwiękowych: dźwięczne i bezdźwięczne, sycząc i gwiżdżąc, twarde i miękkie. Prezentujemy wam kilka przykładów takich gier.

 1. „Powiedzieć, że ponownie.” Dziecko oferują powtórzyć słowa, które są podobne w wymowie, dla dorosłych: Mak-tank, dobrze, dać-house-dym itp Celem tego zadania – dostać dziecku wyraźnie wymawiać dźwięki, a tym samym, aby upewnić się, że odróżnia je i słyszał .. jaka jest różnica.
 2. „Wygląda na to, czy nie wydaje się.” Od słów przedszkolaka grupy powinny wybrać taki, który brzmi bardzo różni się od wszystkich innych. Przykłady: "MAC-tank tak baran", "lemon-Bud-KGS-wózek", etc …
 3. "Catch the Sound". Celem ćwiczenia – nauczyć dziecko, aby usłyszeć daną samogłoskę lub spółgłoskę i zwolnić go ze strumienia. Zasada gry: klaskać w dłonie, gdy słyszysz „A”. Przykładowy strumień audio :. Y-A-K-P-A-A-G-T-A-B-C-G-A-A-G-K, i tak dalej.
 4. „Znajdź obraz pierwszego dźwięku.” Dziecko otrzymuje kilka kart z obiektów graficznych. Dorosły odnosi się do dźwięku, a dziecko wybiera temat, w którym ma on pierwszy tytuł. Podobnie, praca jest wykonywana w celu określenia ostatni dźwięk tego słowa.

Wykonywanie tych ćwiczeń uczy dziecko nie tylko usłyszeć dźwięk, ale również aby odizolować je od ogólnego strumienia, należy wykonać analizę dźwięku słów. Udana mastering struktura fonemiczna słów – gwarantuje właściwy nas później.

Rozwój mowy w grupie przygotowawczej przedszkola: intonacja strona

Rytm, melodia, siła głosu, ton, tempo mowy – są to elementy, które sprawiają, że komunikacja żywe i jasne. Ważne od najmłodszych lat jest nauczyć dziecko prawidłowo używać dźwięku bok pytanie. Można użyć ćwiczenia prezentowane poniżej.

 1. „Dokończ zdanie”. Dziecko jest zaproszony, aby podnieść rym wyrazić. Przykłady: „Gdzie jesteś, Tanya, było?” (Odpowiedź: „Z mojej babci poszedł do domu”), „Nasza toothy krokodyla …” (odpowiedź: „Kapelusz wziął i połknął”). Wybór spółgłoska słowa w tym ćwiczeniu nie tylko rozwija wyrazistość brzmienia, ale także uczy się dostrzegać poetycką mowę.
 2. „Opowiedz mi historię”. Dziecko nie może przekazać tylko w słowach historia działa, ale również do odtworzenia ton głosu bohatera.
 3. "Powiedz słowo slow / fast". To zadanie pomaga rozwijać szybkość mowy. Kiedy dziecko uczy się wymawiać słowa, zadanie staje się coraz bardziej skomplikowane. On prosi powiedzieć całe zdanie w określonym tempie.
 4. „Duże i małe zwierzę.” Dzięki tej grze dziecko nauczy się kontrolować siłę głosu. Zaproponował, aby pokazać jak mały pies warczy (lub jakiegokolwiek innego zwierzęcia), a następnie wielka.

Wzbogacanie słownictwa czynnego

dla rozwoju klasy mowy w grupie przygotowawczej w tym obszarze mają na celu nauczyć dziecko odebrać antonimy, synonimy, rozróżnia niejednoznacznych słów i umieć z nich korzystać poprawnie w mowie. Aby osiągnąć sukces działań w tym ćwiczeniu pomoże i gier edukacyjnych. Przykłady niektórych z nich są przedstawione w poniższej liście.

 1. „Znajdź przeciwieństwo słowa w znaczeniu” (antonimy). Na przykład: „Królewna Śnieżka i ziemi …”.
 2. „Pomyśl o zdaniu do obrazu” (dwuznaczne słowa). Dziecko leży zastrzeżeniem karty z wizerunkiem dziobie (roślinny) i cebuli (broni). Musiał złożyć zdanie z tych pojęć.
 3. „Powiedz mi w inny sposób” (wybór synonimami). Dorosły mówi: „Wielki”. Dzieci powinny odebrać mu wyrazy o podobnym znaczeniu: ogromne, ogromne, ogromne, etc …

Te i inne podobne ćwiczenia dydaktyczne nauczycieli przedszkolnych może zawierać zarys klasy rozwoju mowy w grupie przygotowawczej jako metody nauczania dzieci.

Powstawanie gramatycznego struktura mowy

rozwój sześciolatka mowy w tym kierunku obejmuje zadanie nauczania dzieci w wieku przedszkolnym używać słowa w przemówieniu w prawidłowej liczby, płci i sprawy. Również w tym wieku dzieci powinny wiedzieć indeclinable słów (płaszcze, fortepian). dla rozwoju klasy mowy w grupie przygotowawczej, należy pamiętać o ćwiczenia trenować właściwego wykorzystania „trudny” czasowników „strip-lift”, „dress-wear”. Aby osiągnąć prawidłowe stosowanie tych pojęć do komunikowania się tylko stale konsolidacji wiedzy w działaniach gier i życiu codziennym. Na przykład, w trakcie gromadzenia zaproszony zgłosić dziecko na spacer, co robi (wkłada kapelusz, lalki ubrania, i tak dalej. N.).

Rozwój mowy w grupie przygotowawczej obejmuje również szkolenie słowotwórstwa. Dzieci bardzo lubią gier takiego planu „Daj cielę od imienia jego matki” (od Hedgehog – ezhonok, ale koń – źrebna), „Myśl o długości słowa” (wiosna – wiosna, piegi).

Uczenie się zbudować spójnej wypowiedzi

Opisy, rozumowanie, narracja – to podstawa mowy. Po dziecko zaczęło mówić, zadanie rodziców i wychowawców – nauczyć go poprawnej kompilacji słów w zdaniu, i propozycji – spójny tekst. Od wczesnego dzieciństwa, dziecko powinno usłyszeć wokół nich literat mowy. Aby to zrobić, potrzebuje dużo mówić, czytać książki, oglądać i komentować bajek edukacyjnych. Na zajęciach w przedszkolu stosowanie ćwiczeń dydaktycznych i zalecił dom dla rozwoju spójnej wypowiedzi w tym kierunku. Nauczyciel-wychowawca może śmiało wprowadzić je do planu, konspekt zajęć na rozwój mowy w grupie przygotowawczej. Rozważmy kilka przykładów takich gier.

 1. „Invent kontynuację tej historii.” Dziecko jest pokazany obraz historii. Opisuje to, co widzi, a następnie rozwija historię dalej.
 2. „Rozszerzamy obrazów we właściwej kolejności i tworzą historię.”
 3. „Co się stało?” Przedszkolak widzi obraz, który przedstawia koniec historii. On musi myśleć o swoim pochodzeniu.
 4. „Narysuj mi historię”. Dziecko czytać mały kawałek, a następnie poprosił, aby zilustrować słyszał. Pod koniec procesu twórczego, dzieciak opowiada o jego zdjęcie.

Wskaźniki rozwoju mowy udany przedszkolak

Pod koniec roku szkolnego w grupie przygotowawczej dziecka powinien wiedzieć i umieć:

 • zbudować spójną historię dotyczącej proponowanego obrazu;
 • retell małe dzieła sztuki;
 • prowadzić rozmowę z dorosłymi i rówieśnikami;
 • wykorzystał swoje przemówienie słowami uprzejmości;
 • odpowiedzieć na pytania z pełnym zdaniu.