340 Shares 7754 views

Jak i jak wypoziomować betonową podłogę: nowoczesne technologie i materiały

Kwestia jak wypoziomować betonową podłogę jest równie ważna dla właścicieli apartamentów w starych domach, a także dla mieszkańców nowych budynków. Pierwsze szukają odpowiedzi, ponieważ baza w jej mieszkaniu jest w stanie godnym pożałowania ze względu na wystarczająco długie wyzyskiwanie (tak, być może nigdy nie było dobre, nawet w latach "młodości"), ale druga musi to wiedzieć Powodem jest to, że pomimo zastosowania nowych technologii jakość wykończenia nawet w nowo oddanych budynkach jest wciąż daleka od ideału. Podczas gdy nowoczesne pokrycia podłogowe czasem wymagają praktycznie płaskiej powierzchni. Jak stworzyć dla nich zadowalające warunki? Co mam zrobić? Niż poziom betonowej podłogi i jak to zrobić lepiej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym przeglądzie.


Szacujemy istniejącą powierzchnię i wybieramy nowe pokrycie podłogowe

Warto zauważyć, że procedura niwelacji może być czasem droga i dość długa. Dlatego, aby zmniejszyć koszty materiałów i czasu, musisz być w stanie właściwie ocenić sytuację. Oznacza to, że należy dokładnie sprawdzić istniejącą bazę i zdecydować, która wykładzina zostanie użyta. Co do pierwszego. Powierzchnia podstawy może być inna. Czasami jest w dosyć przyzwoitym stanie z wyjątkiem niektórych miejsc pokrytych pęknięciami. Albo są tylko małe wypukłości i wgłębienia na nim. W takich przypadkach można uzyskać za mało krwi, wyrównywać podłogę lokalnie, jak mówią, zgodnie z wskazaniami. Jeśli jednak istnieją znaczne uszkodzenia pokrywy podstawy, a także ogromne różnice wysokości, naturalnie trzeba być poziomym od rogu do rogu. Teraz w odniesieniu do materiałów wykończeniowych. Niektóre pokrycia podłogowe są bardzo wymagające do podstawy. Weź ten sam laminat. Nawet niewielka różnica około pięciu milimetrów może zniszczyć całą obróbkę wykończeniową. Złożony na takim laminacie fundamentowym w ciągu roku może po prostu zdeformować i pęknąć na szwach. Podczas linoleum takie drobne wady nie są straszne. Tak więc z wyboru pokrycia podłogi wykończeniowej i samego stanu podstawy fundamentu należy zacząć, pozostając w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak i jak wypoziomować betonową podłogę.

Warianty nieprawidłowości, które wymagają eliminacji

Więc jakie konkretne piętro ma być wypoziomowane? Aby uporządkować, musisz mieć fundament, który:

  • Chropowatość, wiórki, różne pęknięcia.
  • Wszystkie typy wypukłości lub wgłębień widoczne podczas kontroli wizualnej.
  • Różnice w boku lub wysokości.

W zależności od istniejących usterek wybierz metodę wyrównywania i materiał potrzebny do pracy.

Typy wyrównania

Jeśli podłoga nie ma różnicy wysokości, ale ma pewne wady, takie jak pęknięcia, są one zamykane przez samozapłonową kompozycję lub beton epoksydowy, podczas wykonywania wstępnych prac nad przygotowaniem podstawy. Lokalne wypukłości i wgłębienia są zamknięte w ten sam sposób. Różnice wysokości są eliminowane przez wyschnięcie na sucho, wypoziomowanie za pomocą beacon lub przez wypełnienie.

Dalej – bardziej szczegółowo o wszystkich rodzajach pracy.

Pozbyć się pęknięć

Takie wady mogą pojawić się zarówno na starym, jak i na nowo wypełnionym, jeśli naruszono etapy lub wymagania procesu technologicznego. Dlatego, aby wiedzieć, jak pozbyć się pęknięć na betonowej podłodze, potrzebujesz każdego mistrza. Tak więc, aby je pokryć z góry, nie można. Po pierwsze, musisz starannie nacisnąć całą powierzchnię szczeliny, a w bardzo dziwny sposób – musisz wymusić młotkiem dłuto w defekturze. Dzięki tej procedurze można najpierw wykryć ukryte pod wadą chipy, a następnie utworzyć niezbędną lukę w mieszaninie. Po wykonaniu prac przygotowawczych należy ostrożnie usunąć wszystkie kawałki betonu, oczyścić jamę i kurz i napełnić wodą. Po wyschnięciu, cała powierzchnia musi być zagruntowana. Idealnie nadaje się do tego skład Grund. Potem trzeba mieszać z cementem cementowym M400. Roztwór powinien mieć konsystencję płynnej kwaśnej śmietany. Powinieneś dodać do niej kieliszek płynnego szkła lub PVA. Ilość dodatkowego składnika powinna być równa objętości przygotowanej mieszaniny. Następnie należy wypełnić szczeliny roztworem, poczekać na wyschnięcie i wypolerowanie powierzchni. Nie można rozciągnąć małych pęknięć, ale po prostu uszczelnij je klejem klejącym jakiejkolwiek marki, nie zapominając o wstępnej glebie.

Budujemy dołki

Jeśli powierzchnia podłogi jest wystarczająco płaska, nie musisz dokręcać całkowicie sprzęgła. Wystarczy tylko, aby pozbyć się wgłębień. W tym celu ich ściany i dno powinny być traktowane z bułgarskim, aby usunąć żwirki i delikatne warstwy. Następnie należy oczyścić ubytek kawałków betonu, brudu i pyłu, wlać wodę, po wyschnięciu, pierwotne. Na dole, trzeba wlać suchy, drobnoziarnisty balast z wystarczająco cienką warstwą, a następnie uszczelnić wady betonem epoksydowym. Doskonały do tych celów jest krajowy "Claypole". Wypełnij je dołkiem, aby roztwór nie osiągnął górnej części centymetra o dwa. Po wyschnięciu (około godziny) porównujemy powierzchnię specjalną farbą na betonie. Eksperci zalecają zwrócenie uwagi na markę "Elakor-ED".

Jeśli chodzi o kopce, należy je szlifować za pomocą szlifierki, oczyścić, zagruntować, a następnie wypoziomować przy użyciu tego samego Elakor.

Wysuszyć jastrych

Jak iz jakim poziomem można wypoziomować betonową podłogę, jeśli ma mało czasu i nie chce się bałagan z rozwiązaniami? Wykonaj suchą jastrych. Ta procedura jest dość prosta, dzięki czemu prawie każdy domarz może sobie z tym poradzić. Zasada jest następująca. Podstawa jest dokładnie oczyszczana z brudu i pyłu. Następnie pokryta jest folią wodoodporną (można użyć zwykłego grubego polietylenu). Następnie na całej powierzchni nalewa się suchą wyrównywarkę warstwą o grubości 5 centymetrów. Może to być z gliny, granulatu, piasku kwarcu lub nawet spienionego polistyrenu. I już z góry już stos na kłód i przymocuj samogwintującymi śrubami lub sklejką, lub arkusze z włókna szklanego, lub odporną na wilgoć karton gipsowy. Najlepiej jednak użyć w tym celu specjalnego arkusza materiału "Superpol". Po wyschnięciu jastrychu można niemal natychmiast pokryć okładzinę podłogi. To mistrzowie domów, eksperci zalecają przede wszystkim rozważenie tej metody, ponieważ bez problemu można prostować betonową podłogę własnymi rękami.

Jadalnia latarni

Ponieważ prawie niemożliwe jest wypoziomowanie betonowej jastrychu w razy za pomocą tańszych metod, należy rozważyć taką metodę, jak napełnianie nowej podłogi za pomocą beaconów. Jeśli chodzi o stronę finansową tej kwestii, to nie jest takie straszne, ale czasochłonna procedura wymaga znacznych. Ponadto, w tym przypadku musisz mieć co najmniej minimum umiejętności w pracy z beakonami i zaprawą cementową. Co należy zrobić? Przede wszystkim oczyścić podłoże. Następnie narysuj oznakowanie, najlepiej przy użyciu poziomu lasera, i narysuj między ścianami w kierunku od okna do drzwi, na przednich belkach prowadzących dla sygnałów nawigacyjnych. A potem zainstaluj perforowane prowadnice na podłodze, przy użyciu cementu (możliwego tynku), aby go naprawić. Odstęp między każdym sygnałem nawigacyjnym nie może przekraczać jednego metra. Następnie należy przygotować zaprawę cementową M400 (ilość wody będzie wskazywana na opakowaniu), wlać ją pomiędzy ustalone profile i wyrównać z regułą, przesuwając plecy w kierunku od okna do drzwi. Jastrych ten wysycha wystarczająco długo, dodatkowo, przez pierwsze trzy dni musi być zwilżony wodą. Jednak ta metoda jest dość budżetowa i pozwala uzyskać naprawdę sprawne i trwałe pokrycie. Dlatego też, jeśli masz wystarczająco dużo czasu i nie wiesz, na przykład, jak wypoziomować betonową podłogę pod laminatem, skorzystaj z tej metody.

Jeśli chodzi o latarnie morskie, niektórzy mistrzowie zostawiają ich wewnątrz. Jednak eksperci zalecają, aby nadal uzyskać profil i wypełnić pustą kleju. Doskonały do tych celów jest budżet, ale ponieważ nie mniej silny skład "Lux".

Podłoga samopoziomująca

Jeśli różnica wysokości nie przekracza 5 centymetrów, dostępne są dostępne środki, mieszanina wyrównująca dla betonowej podłogi jest idealna do wyposażenia powierzchni bazowej. Jest to dość drogie, ale łatwo z nim pracować, a ponadto procedura wyrównywania nie zajmuje dużo czasu. Jeśli chodzi o technologię, musisz zacząć od treningu jak zwykle. Podłoże podstawowe należy oczyścić i zagruntować. Następnie należy zaznaczyć poziom laserowy, rysujący się na ścianach linii, które przechodzą górne granice nowej podłogi. Następnie należy zmieszać rozwiązanie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Zdaniem specjalistów najlepszą mieszaniną do wypoziomowania są samopoziomujące ceresit CN 69 i Ceresit CN 68, Vetonit 3000, EK FT03 FINISH. Wielu mistrzów chwalą i domagają się więcej domowych mieszanek, wyprodukowanych pod marką "Starateli". Zacznijmy więc wyrównywać od najdalszego kąta, wlając roztwór na podłogę i wyrównywszy powłokę (zgodnie z zaznaczonymi oznakowaniami) najpierw z regułą, a po specjalnym wałku z igłami.

Jak wyrównać betonową podłogę pod laminatem

Laminat jest, być może, najbardziej kapryśnym pokryciem podłogi, wymagającym niemal idealnie płaskiej podstawy. Lepiej wypoziomować betonową podłogę pod nią? Ogólnie rzecz ujmując, w tym przypadku zrobi się dowolna z trzech metod opisanych powyżej. Jest jeszcze jedna opcja. Możesz spróbować wyrównać betonową podłogę ze sklejki. W przeciwieństwie do tej samej płytki laminat podczas układania nie wymaga użycia zaprawy, dzięki czemu obecność pod tą powłoką drewnianych arkuszy nie wpływa na jakość podstawy. I metoda wyrównywania jest wystarczająco prosta i szybka. Betonowa podstawa jest czyszczona z brudu, zagruntowana, a następnie nakłada się na nią arkusze sklejki odpornej na wilgoć (o grubości 10 mm) bez mocowań, a tym samym zasadom, co laminat (dzięki czemu szwy elementów nie pokrywają się, ale są rozłożone) . Po tym zostaje nałożona kolejna warstwa, ale tak, aby jej złącza nie pokrywały się z warstwami dolnej warstwy. Ta sklejka jest już mocowana do dolnych arkuszy za pomocą wkrętów samogwintujących. Po układaniu należy szarpnąć szmatami za pomocą szlifierki, aby całkowicie wyrównać posadzkę.

Kilka słów o loggii

Na loggrze można również użyć wszystkich opisanych powyżej metod. Jednak wielu ekspertów uważa, że wyrównanie betonowej podłogi w tym pomieszczeniu jest bardzo atrakcyjne, przy użyciu tej samej sklejki, ale na opóźnieniach. Jak decydują się na wybór? Fakt, że dzięki tej metodzie możliwe jest dalsze izolowanie podłogi loggii przez nawlekanie odpowiedniego materiału między opóźnieniami. Powiedzmy, polistyren, wełna mineralna. Lub profesjonalna, ale droższa izolacja "Technonikol".

… o garażu

Jest zrozumiałe, że w tym pomieszczeniu nie ma laminatu ani parkietu. Podłoga tutaj jest zazwyczaj betonowa. Podstawowymi wymaganiami fundacji jest to, że nawet. I, oczywiście, silny. Jak wypoziomować betonową podłogę w garażu? Najlepiej jest wyłożyć jastrych cementowy, a następnie przykryć specjalną warstwą utwardzacza – tzw. Topping – która chroni powierzchnię przed uszkodzeniem. Najlepszymi kompozycjami są mieszanki Caparol-Disbon, Neodur (Korodur), MasterTop (BASF) oraz krajowe "Herkulit" i "Reflor".

… i ceramikę

Jeśli planowane jest układanie płytek ceramicznych na betonie, a sama podstawa nie jest szczególnie zakrzywiona, możliwe jest równe podłodze w procesie, dodając więcej lub mniej kleju płytkowego pod kontrolą poziomu. To prawda, ta metoda ma zastosowanie tylko wtedy, gdy różnice nie przekraczają trzech centymetrów. Ponadto, jeśli zdecydujesz się zastosować tę metodę, klej kaflowy powinien być kupowany tylko z wysoką jakością, o ulepszonych właściwościach, na przykład przeznaczonych do układania granitu ceramicznego. Doskonały do tych celów jest "Ceresite".

Wnioski

Staraliśmy się wyjaśnić w jaki sposób i jak lepiej wyrównać betonową podłogę w tym lub takim przypadku. Ponadto poruszili kwestie technologii wyrównywania, nazwanych najlepszymi materiałami stosowanymi w tego typu pracach. Mamy nadzieję, że teraz możesz łatwo wybrać odpowiednią opcję w konkretnym przypadku. Przecież już wiesz, jak i jakikolwiek profesjonalny, jak i jak wypoziomować betonową podłogę.