408 Shares 6234 views

Przełyku, zwężenie przełyku: przyczyny, objawy i leczenie

Zwężenie lub zwężenie przełyku, – zmniejszenie jego średnicy. Może to być inna etymologia. Zwężenie to jest nazywany również zatkanie przełyku, są podzielone na kilka grup, które są uzależnione od przyczyny choroby. Choroba ta może rozwinąć się w wyniku urazów układu pokarmowego. Patologii może leżeć nowotwór przełyku (łagodne lub złośliwe). Powodować rozwój choroby może interwencja chirurgiczna, po których blizny pozostają. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą cierpieć przełyku. zwężenia przełyku często powoduje naruszenie czynności połykania (dysfagia).


Co to jest zwężenie przełyku

Aby zrozumieć, co to jest patologia, należy rozważyć budowę anatomiczną. Co jest normalne przełyku? zwężenie przełyku zawsze jest patologia? Załóżmy zbadać.

Przełyk jest częścią układu pokarmowego. Występuje w ludzkim promocji funkcjonowania organizmu żywności z jamy ustnej do okolicy żołądka. Zdrowe przełyk jest również koniecznie zwężenie, które nie kolidują z promocją żywności.

Ograniczenia anatomiczne 3 oddzielnych:

 • gardłowej;
 • przepony;
 • oskrzelowa.

Ponadto, istnieją fizjologiczne zwężenie przełyku. Są one spowodowane przez tonu tkanki mięśniowej. Podczas relaksu ograniczenie zniknie.

są położone:

 • w przełyku i żołądka strefy połączenia;
 • na przecięciu aorty i przełyku.

Patologia – jest nadmierne zwężenie, które utrudniają przepływ mas spożywczych.

Przyczyny choroby

Zwężenie jest dwojakiego rodzaju:

 • przejęcia;
 • wrodzony.

W 90% wszystkich przypadków diagnozuje się zdobytą patologię różnej etymologii.

Źródła choroby wrodzone

Tacy pacjenci cierpią z powodu urodzenia przełyku. zwężenie przełyku jest diagnozowana, zwykle we wczesnym dzieciństwie. Wrodzone zwężenie występuje w okresie rozwoju płodu aż do narodzin.

Główne przyczyny tej patologii są:

 1. Narażenie na działanie szkodliwych substancji na matki oczekującej. chemia gospodarcza, benzyna, barwniki należące do kobiecego ciała, wpływa na rozwój płodu i powodować nieprawidłowości.
 2. napromieniowanie rentgenowskie. Promieniowanie narażenie powoduje również mutacjach zmiany w organizmie. To dlatego kobiety w ciąży są kategorycznie przeciw badania rentgenowskie.
 3. Do odchyleń może również powodować różne infekcje. To wirusy (np różyczka), bakterie i pierwotniaki.

Przyczyny chorób nabytych

Patologia może rozwijać się w dzieciństwie iw wieku dorosłym wystarczy. Nabyte zwężenie może wynikać z kilku powodów. On jest w stanie przejawiać się w najbardziej nieistotnych patologiach wpływających na przełyk.

zwężenie przełyku często występuje jako skutek owrzodzeń. Następnie te erozja rozpocząć zarubtsovyvatsya. Obszary, w których tworzą się blizny, znacznie gorzej zmniejszona, jak wynika z żywnością nie mogą się swobodnie poruszać. Taki proces może u podstaw patologii. W tym przypadku zdiagnozowania bliznowate zwężenie przełyku.

Wrzody mogą wynikać z następujących czynników:

 • osiowe rozworu przełykowego ;
 • Przewlekłe zapalenie żołądka i wrzód żołądka;
 • posocznica w ciąży, której towarzyszy odruch wymiotny;
 • refluks żołądkowo-przełykowy ;
 • bliznowacenie ściany przełyku po zabiegu;
 • naruszenie błony śluzowej.

Zwężenie może spowodować zapalenie przełyku spowodowanej wnikaniem zakażenia. Patologia może rozwijać się na tle kiły, szkarlatyna, gruźlica i błonicy.

Urazy, takie jak oparzenia chemiczne lub termiczne przełyku, ścian uszkodzonych narzędzi lub innych przedmiotów, które mogą być również przyczyną choroby. Naruszenia mogą występować nawet w przypadku nieprawidłowego sondowania przewodu pokarmowego. oparzenie przełyku wymaga odpowiedniego i terminowego leczenia. W przeciwnym razie, może to prowadzić do zwężenia.

Znacznie mniej prawdopodobne czynniki wpływające na zwężenie przełyku, są następujące:

 • grzybica stóp;
 • radioterapia;
 • kolagen;
 • Skleroterapia żylaków.

Ograniczenie może być podyktowany przez pojawianie się guzów. Niestety, rak przełyku – jest częstą patologią. Jednak jest to bardzo trudne do wyleczenia.

Patologia powstać również z powodu urazów i chorób, które nie wpływają na przełyk. To tętniak aorty, powiększenie węzłów chłonnych, śródpiersia guza złe umiejscowienie zbiorników.

stopień rozwoju

Istnieją cztery etapy rozwoju tej choroby:

 1. Pierwszy stopień zwężenia. Łatwo wyleczyć, pod warunkiem szybkiej konsultacji z gastroenterologa. Na tym etapie, średnica przełyku jest zredukowana do 9 mm. Masy spożywcze przejdzie, ale z trudem.
 2. Drugi stopień – przełyk zawęża do 6 mm.
 3. Trzeci stopień zwężenia przełyku występuje do 3 mm.
 4. Czwarty stopień – zwężenie przełyku do 1 mm powoduje chorobę krytyczną. Na tym etapie choroby spożywanego pokarmu nie jest trawiony przez organizm i zastoju w jelicie, w końcu gromadzą się stolec, które są utworzone toksyny wpływu na ludzki organizm. Nawet w przypadku połknięcia osoba ślina dusi na skurcze, duszności i ataki kaszlu.

Charakterystycznymi objawami

Znak występowania zwężenia jest przede wszystkim naruszenie procesie połykania.

Inne objawy pośrednie, które wskazują na zwężenie przełyku:

 1. Niedomykalność mleko noworodka nestvorozhennogo. Jeśli mleko nie curdle, więc nie może dostać się do żołądka. Wrodzony zwężenia przełyku może nastąpić już podczas wkładania do karmienia zawierającą cząstki stałe. W tym przypadku dziecko nie chce jeść, bekać często, ma odruch wymiotny.
 2. W starszych pojawia się ból w klatce piersiowej, który występuje z powodu stresu mięśni przełyku podczas próby pchania jedzenie przez przewężenie, na brzuchu.
 3. Nadmierne wydzielanie śliny (ślinienie), – reakcja z masy pożywienia, które gromadzą się w przełyku, nie jest w stanie przejść do żołądka.
 4. Nudności i wymioty.
 5. Wydzielanie dużej ilości śluzu z nosa.
 6. Nagłe zmniejszenie masy spowodowane przez zaburzenia w trawieniu, niezdolność do przekazywania żywności przez przełyk i uderzył ją w brzuch. Jeśli warunek ten rozwija beri-beri. wyniszczenie (wyniszczenie organizmu) może rozwinąć się poważne choroby.

Zwężenie może być skomplikowane przez zapalenie płuc. Często w tym stanie w drogach oddechowych się kawałki jedzenia. W efekcie choroba może rozwinąć się poważne zapalenie przełyku, a nawet spowodować jego pęknięcie krwawienie. Takie powikłania wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

Sposoby diagnozowania

dwie metody są stosowane w celu ustalenia zwężenie przełyku:

 1. Endoskopia. Badanie zestawy zwężenie średnicy. Jeśli zwężenie przełyku utworzony (blizny), to badanie dość dobrze poinformowany. To pozwala sprawdzić wzrokowo śluzówkę. Ponadto, biopsja jest wykonywana.
 2. X-ray. Produkowane z udziałem baru. Ujawnia wypełniania ubytków, ślady kontrastujące ciała.

żywność dla dietetyków

Na każdym etapie zwężenia, należy trzymać się diety. Trzeba jeść ułamkową, małe porcje i często. Od diety, aby wykluczyć wszystkie pokarmy, które mogą powodować trudności w połykaniu, a tym samym spowodować uduszenie.

Nie jeść gorące jedzenie powinno być ciepłe. Konsystencja potraw – płynnej, półpłynnej lub miękkie. W tym przypadku, organizm musi otrzymać wszystkie niezbędne witamin i minerałów.

leczenie choroby

Co terapii zaleca się u pacjentów, u których zdiagnozowano zwężenie przełyku? Leczenia patologii – rozszerzenie uszkodzonego obszaru.

Ważne jest, aby nie zapomnieć o diecie. Aż do odzyskania, musisz jeść tylko żywności płynnej i półpłynną.

Jeśli istnieje choroba zwężenie przełyku, pacjent wykazuje leków zobojętniających i środki wiążące.

Jednakże, leczenie zachowawcze rzadko prowadzi do całkowitego wyleczenia. Najczęściej jest to przewidziane dla przygotowania pacjenta do zabiegu.

Bougienage (sztuczne rozszerzenie za pomocą specjalnych urządzeń) stosuje się w przypadku, odkryto łagodny nowotwór przełyku. Podczas zabiegu wielkość Bougie przeszedł stopniowo zmienia się na większy.

W przypadku powikłań nałożonych gastrostomii w celu zapewnienia pacjentom właściwego odżywiania możliwe.

Esophagoplasty – obszar transplantacji jelita lub żołądka do przełyku.

W ciężkich przypadkach, gdy organizm jest bardzo wyczerpany, lub przeprowadzenie operacji nie jest możliwe, przeprowadza gastrostomii. W tym przypadku, ciało jest w stanie być podawany dojelitowo.

zapobieganie chorobom

Efekt leczenia zależy od zwężenia przełyku z metod terapeutycznych. Resekcja przełyku stentowania i są uważane za najlepsze metody leczenia tej choroby.

Po bougienage i endoskopii mogą wystąpić nawroty.

Zapobieganie polega natychmiastowego leczenia zwężenia kiedy pierwsze objawy choroby.

Konieczne jest, aby radzić sobie z chorobami, które mogą powodować zwężenie przełyku. Starannie unikać ekspozycji przełyku chemikaliów i innych szkodliwych substancji. Zapobiec przełyk przed uderzeniem przez ciała obce.