183 Shares 8999 views

Przyczyny, objawy i leczenie Zespół Hornera

Przypadki Zespół Hornera nie jest zbyt często spotykane w nowoczesnej praktyce medycznej. Choroba jest związana z uszkodzeniem włókien nerwowych układu współczulnego. Warto zauważyć, że dość często takie nieprawidłowość występuje na tle innych, bardzo niebezpiecznych chorób. Dlatego pojawienie się pierwszych objawów należy szukać pomocy.


Zespół Hornera: Przyczyny

W niektórych przypadkach choroba ta jest wrodzona. Czasami włókna nerwowe są uszkodzone podczas interwencji medycznej lub z powodu kontuzji. A warto zauważyć, że w większości przypadków choroba ma łagodny przebieg. Z drugiej strony, rozwój Zespół Hornera może wskazywać na obecność poważnych patologii.

Czasem dla tego lub innego powodu nie jest kompresja współczulnego łańcucha w odcinku piersiowym albo szyjnych, co oczywiście wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. W niektórych przypadkach, zespół występuje na tle głowy klastra lub zapalenia ucha środkowego.

Wyciskania i uszkodzenia włókien nerwowych mogą być spowodowane przez wzrost nowotworów, w szczególności raków wierzchołka lub tarczycy. Czasami pojawia się choroba w tle stwardnienia rozsianego, tętniaka lub rozwarstwienia aorty.

Dlatego przy pierwszych oznakach zespołu Hornera jest konieczne przeprowadzenie pełnej analizy ciała. Leczenie tej choroby jest możliwe tylko wtedy, gdy wyeliminowane podstawową przyczynę.

Zespół Hornera: Objawy

Co do zasady, główne objawy choroby pojawiają się na twarzy, więc nie przegap ich tak trudne. Ze względu na uszkodzenia włókien nerwowych przerywa unerwienie, a tym samym funkcjonowanie różnych tkanek.

Interesujące jest to, że uszkodzona głównie z jednej strony, co sprawia, że choroby jeszcze bardziej wyraźny. W szczególności jeden z najczęstszych objawów opadanie powiek jest spowodowane naruszeniem unerwienia mięśni skokowych – jedna górna powieka pacjenta stale pomijane. Nawiasem mówiąc, czasami zdarza się, i vice versa – podwyższyć dolną powiekę.

Ponadto, u pacjentów z taką diagnozą są często obserwowane, powodując skurcze jeden źrenicy przez cały czas zwężone. W niektórych przypadkach, uczeń i nie reagować na światło. Objawy mogą również zawierać przestając gałkę oczną. Jeśli choroba pojawiła się jako dziecko, to dziecko ma heterochromia, gdzie oko tęczówki o różnym zabarwieniu.

Czasem skóra jednej stronie twarzy pęcznieje i zmienia kolor na czerwony. W niektórych przypadkach, zakłóca normalne procesy potu.

Diagnostyka i leczenie Zespół Hornera

seria testów użytych w celu zdiagnozowania choroby. Na przykład, stosuje się kroplę kokainy podchlorynu, który w normalnym stanie organizmu powoduje dramatyczny rozszerzenie źrenicy – wbrew układu współczulnego to obserwuje się żadnej reakcji. Jeśli chodzi o leczenie, to sprowadza się do pełnego zbadania ciała i wyeliminować przyczyny syndromu. W niektórych przypadkach choroba jest podobna do siebie. Czasami stosuje mioneyrostimulyatsii sposób, który polega na wystawieniu zanieczyszczoną nerwów i mięśni unieruchomienie niektórych bitów prądu elektrycznego.