94 Shares 4342 views

Kuchenka indukcyjna: moc, zużycie energii elektrycznej i funkcje

W związku z trendem oszczędzania energii obserwowanym na całym świecie pojawiają się coraz więcej innowacyjnych technologii. Tak więc, główne energochłonne elementy to różne rodzaje grzejników, bez których nie da się zrobić bez współczesnego człowieka. Faktem jest, że część energii, przeznaczona na użyteczne prace, jest marnowana. Kuchenki elektryczne, na przykład, rozgrzewają nie tylko potrawy z jedzeniem, ale także powierzchnię pieca. Aby zmniejszyć te straty, powstała kuchenka indukcyjna, której zużycie energii zostało zaoszczędzone ze względu na specyfikę jego funkcjonowania.

Kuchenka indukcyjna ogrzewania

Płyta indukcyjna jest urządzeniem o zupełnie innej zasadzie ogrzewania. Nie zawiera spirali grzewczej. Zamiast tego wykorzystuje pole magnetyczne wysokiej częstotliwości, które pobudza prądy indukcyjne w powierzchni metalu. Przepływ tych prądów już robi przydatną robotę, podgrzewa naczynia i jedzenie. Dlatego kuchenka indukcyjna zużywa w swojej celowości.

Nie wszystkie naczynia są odpowiednie do pracy na płytach indukcyjnych. Musi mieć magnetyczną przepuszczalność i pewną wartość rezystywności, w przeciwnym wypadku piekarnik po prostu nie zadziała. Stal jest najbardziej odpowiedni do tych celów.

Urządzenie i zasada działania

W sercu płyty grzewczej znajdują się kręgi wysokiej częstotliwości wykonane z miedzi. Pracują na częstotliwościach w zakresie 20,0-60,0 kHz – jest to znacznie wyższe niż częstotliwość zwykłej sieci 50 Hz. Prąd zmienny w przewodzie, zgodnie z prawem indukcji magnetycznej, tworzy w powietrzu przemienny strumień magnetyczny , a drugi z kolei jest emfowany przez przewody wchodzące do tego pola. W ten sposób działa transformator konwencjonalny, czyli kuchenka indukcyjna, przekazująca energię do uzwojenia wtórnego, która służy do przygotowywania potraw z jedzeniem. Najważniejsze jest to, że nie ma strat podczas ogrzewania powierzchni szklanej ceramiki, która pokrywa cewki, ponieważ ceramika nie ma przewodnictwa elektrycznego. W rezultacie straty są minimalne, a ogrzewanie następuje wielokrotnie szybciej, co znacznie zwiększa skuteczność takiego palnika.

Cała kontrola nad procesem odbywa się za pośrednictwem jednostki elektronicznej. Włącza i wyłącza zwoje, wykrywa materiał naczyń i jego obecność na płycie, określa tryby pracy urządzenia. Urządzenie jest wyposażone w system zasilania i chłodzenia. Dlatego podczas montażu płyty indukcyjnej należy przestrzegać zasad i pozostawić niezbędny luz wentylacyjny.

Zużycie energii na płytce indukcyjnej

Różne firmy produkują różne kuchenki indukcyjne, ale jeśli przeciętnie, to w zasadzie jeden palnik zużywa do 2 kW na godzinę. Na pierwszy rzut oka wydaje się wiele, biorąc pod uwagę, że są kuchenki dwu- i czteropłytkowe. I okazuje się, że piece z tenas zużywają taką samą ilość. Wtedy pojawia się pytanie, co to jest gospodarka?

Jednak skuteczność kuchenek indukcyjnych wynosi 90%, aw odcieniach nie więcej niż 70% – dlaczego tak jest? To bardzo proste. Wydajność wzrasta dzięki temu, że kuchenka indukcyjna nagrzewa metalową powierzchnię naczyń, a proces odbywa się natychmiast. Dźwięki najpierw rozgrzewają ciało, a następnie warstwę powietrza pomiędzy naczyniami i grzałką, a następnie samą pojemnością gotowania. Wszystko to strata czasu, a więc energii elektrycznej.

W rezultacie okazało się, że silny panel indukcyjny o mocy 3,5 kW ogrzewa dwa litry wody do wrzenia w ciągu 6 minut, a tym samym pod względem mocy opalania – przez 30 minut! Różnica jest imponująca. Teraz obliczyć, gdzie zużycie energii jest większe, i pomnożyć ją przez liczbę operacji gotowania dziennie. Okazuje się, że kuchenka indukcyjna ma dużą moc, a zużycie energii jest nieistotne.

Niektóre funkcje kuchenek indukcyjnych

Światowi producenci sprzętu gospodarstwa domowego nie zawiedli do swoich modeli linii produktów kuchenek indukcyjnych i obdarowali ich ekskluzywnymi cechami:

 • Płytki Siemensa niemieckiego koncernu BSH są przeznaczone do dużych pomieszczeń kuchni. Są one wyposażone w cztery palniki i system czujników podczerwieni kontrolujących gotowanie. Osobny czujnik do gotowania i smażenia oraz wyświetlacz multimedialny nie pozwalają na wypalanie i zapalanie części roboczych.
 • Kuchenki CATA są reprezentowane przez duży wybór rozmiarów i obecność wszystkich głównych funkcji, w tym funkcji "booster" (przenoszenie mocy do sąsiedniego palnika). Ponadto, ekran dotykowy ma zabezpieczenie przed blokadą przed możliwymi próbami włączania dzieci.
 • Electrolux wraz z pełną funkcjonalnością oferuje wzmocnioną powierzchnię ceramiczną, niezwykłą konstrukcję i brak ściśle określonych miejsc pracy – powierzchnia może być podgrzewana w dowolnym punkcie instalacji urządzeń.
 • Firma WOK opracowała kuchenkę indukcyjną, której moc może zmieniać się w szerokim zakresie. Nietypowa powierzchnia robocza, w której występują specjalne pogłębianie się koncentracji ciepła. Minimalna moc grzewcza pozwala na delikatne przeprowadzenie takich operacji jak np. Topienie czekolady.
 • Niektórzy producenci łączą na tej samej płytce konwencjonalne ceramiczne elementy grzejne i palniki indukcyjne.

Zalety i wady urządzenia

 • Wygodna instalacja na dowolnej powierzchni blatu.
 • Najszybsze ogrzewanie w porównaniu z palnikami gazowymi i grzejnikami ceramicznymi .
 • Automatyzacja systemu włączania i wyłączania palnika – czujniki wykrywają obecność naczyń na powierzchni panelu.
 • Celem ogrzewania tylko powierzchni roboczej naczyń, wszystko inne: palnik, powietrze w pomieszczeniu, obiekty w pobliżu są zimne.
 • Nie trzeba spekulować na moc kuchenki indukcyjnej, ponieważ są one mocne, ale bardzo ekonomiczne dzięki elektronice i zasadzie działania.
 • Poważna funkcjonalność, która pozwala na stosowanie różnorodnych programów gotowania na każdy gust i styl życia.
 • Gładka powierzchnia jest łatwa do czyszczenia.
 • 100% bezpieczeństwa: nie obejmuje się oparzeń, pożarów i uszkodzenia mienia.

Oprócz wszystkich powyższych elementów, panele indukcyjne mają nowoczesny wygląd i są ozdobą każdej kuchni. Regulacja mocy płyty indukcyjnej jest płynna i w pełni zautomatyzowana.

Wady paneli indukcyjnych obejmują fakt, że nie pracują z powierzchniami, takimi jak szkło aluminiowe lub żaroodporne, chociaż jest ich kilka. Ponadto moc płyt indukcyjnych w kW nie jest tak mała: od 1,5 do 3, a nawet wyższa.

Wnioski

Kuchenki indukcyjne nowej generacji są zaprojektowane z myślą o ekonomii, wysokim rytmie życia i zapewniają maksymalny komfort dla konsumentów. Oczywiście, nie zastąpią gotowania w żywym ogniu, ponieważ takie potrawy okazują się najbardziej smaczne. Mogą jednak zaoszczędzić sporo czasu, a wtedy będzie można pojechać z przyjaciółmi na weekend i cieszyć się rozmową przy ogniu.