237 Shares 6489 views

Kuzbasslak: zastosowanie i charakterystyka

Specjalne środki służą do ochrony powierzchni materiałów. Jednym z nich jest lakier BT-577 (lub "Kuzbasslak"). Ten produkt jest używany do zabezpieczania powierzchni metalowych, drewnianych i betonowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Opis

"Kuzbasslak" zaczął się produkować jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Z biegiem czasu jego skład nieco zmienił się. Wcześniej użyto P-4 jako rozpuszczalnika. Z tego powodu warstwa lakieru wysycha bardzo długo (od 24 do 32 godzin). Obecnie kompozycja zawiera syntetyczne dodatki, które przyspieszają proces suszenia i nadają powierzchnię dodatkową lakierem dodatkową powierzchnię.

Lakier BT-577 jest jednolitym składem i lepką cieczą o kolorze czarnym bez obcych zanieczyszczeń. Jest to smoła smoły węglowej rozpuszczona w rozpuszczalnikach organicznych (benzen, nafta). Oleje suszące nie są zawarte w kompozycji. Dopuszcza się użycie produktu wraz z chemicznie odpornym lakierem perchlorowinylowym w stosunku 1: 1.

Aby poprawić jakość i wydłużyć żywotność powierzchni, dodaje się żelazo surrey (do 30-34%) lub proszek aluminiowy (do 15-20%).

Kuzbasslak, którego średnia cena wynosi 50 rubli na 1 litr, to roztwór żywic polimerowych, bitumów w rozpuszczalnikach organicznych. Do preparatu dodaje się specjalne dodatki, które poprawiają właściwości fizyczne i chemiczne, właściwości użytkowe.

Charakterystyka techniczna narzędzia

"Kuzbasslak" (jego zastosowanie omówimy poniżej) ma następujące właściwości ochronne i wodoodporne:

 • Lakier ma dobrą przyczepność do różnych rodzajów powierzchni;
 • Warstwa produktu jest otrzymana błyszcząca, trwała, pory są praktycznie nieobecne;
 • Jest odporny na wpływy mechaniczne i znaczne obciążenia. Po usunięciu obciążenia powłoka zostaje przywrócona do własnych wartości;
 • Wytrzymuje zmiany temperatury i silne mrozy, nie pęka z zimna;
 • Nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych warstwa lakiernicza zachowuje swoją strukturę i jakość powłoki;
 • Nie dopuszcza się pojawiania się drobnoustrojów.

Powierzchnia materiałów lakierniczych nie boi się mrozu, wilgoci (nawet wody morskiej), promieniowania ultrafioletowego, korozji. Po całkowitym wyschnięciu można go wyczyścić detergentami.

Podczas przechowywania dozwolone jest zwiększenie lepkości produktu Kuzbasslak. Przed użyciem rozcieńczyć rozpuszczalnikiem w ilości do 10%. Nie będzie to oznaczało pogorszenia wskaźników i charakterystyk obiektu.

Zalety i wady

Głównymi zaletami lakieru BT-577 są:

 • Wysoka jakość ochrony.
 • Dostępność.
 • Wszechstronność.
 • Wysoki stopień ochrony przed korozją.
 • Łatwość obsługi.

Wydajność ekonomiczna jest kolejnym znaczącym plus na korzyść Kuzbasslak, a jego zastosowanie w kilku warstwach nie pociąga za sobą dużych nakładów, ponieważ na metr kwadratowy będzie wydawane tylko 100-200 mln środków.

Z niedoskonałości można zidentyfikować tylko jeden – czarny kolor, który w razie potrzeby jest trudny do pokrycia innymi środkami.

Lakier BT-577 nie jest stosowany do materiału w produkcji. Jest on używany po zakończeniu prac instalacyjnych.

Kuzbasslak: aplikacja

Środek stosuje się głównie do ochrony metalowych, betonowych (żelbetowych), ceglanych powierzchni przed wpływem czynników atmosferycznych. Jako wodoodporność można również użyć środków "Kuzbasslak". Użycie drewna jest kolejnym kierunkiem użycia tej kompozycji. Ma to na celu zapobieganie rozpadowi drewna.

W celu ochrony pojazdów (głównie dna) przed pojawieniem się korozji, Kuzbasslak jest również używany. Użycie środków jest uzasadnione również w przypadku innych technik: w celu ochrony przyczep, wózków, haków holowniczych i tak dalej.

Używany BT-577 do klejenia rolek lub materiałów z blachy podczas układania dachu. W tym celu nie używaj otwartego ognia, co zmniejsza prawdopodobieństwo pożaru.

Przy stosowaniu Kuzbasslak przed nałożeniem farby (inne farby) zastąpi ona powłokę gruntującą.

Zastosowanie funduszy

Stosuje się go na różne sposoby: szczotką, szmatką, wałkiem, rozpylającym się z pulverusem. Poszczególne części małych wymiarów można po prostu zanurzyć w roztworze lakieru.

Obróbka powierzchni musi być czysta, pozbawiona zabrudzenia, kurzu i rdzy.

Zastosuj "Kuzbasslak" w kilku warstwach (zwykle dwie lub trzy warstwy wystarczy). Czas suszenia zależy od temperatury i może zmieniać się od kilku godzin do jednego dnia. Jako środek przyspieszający suszenie można stosować środek osuszający, który dodaje się do roztworu.

Produkt jest dozwolony w zakresie temperatur plus 10-20 stopni. Temperatura przechowywania powinna wynosić od 40 do 40 stopni.

Lakier BT-577 to substancja toksyczna. Dlatego wszystkie prace powinny być wykonywane przy użyciu osobistego wyposażenia ochronnego i zgodności z innymi wymaganiami bezpieczeństwa.